Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.05.2010, 12:27:32
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

adevarul e ca mie nu-mi place de Avraam si nu mi se pare credincios.Dar Dumnezeu stie mai bine de ce l-a considerat asa.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.05.2010, 12:28:46
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

mai bine vorbeste cu un preot...sau intra aici www.ortodoxia.md preotii raspund in fiecare zi! la "intreaba preotul new"
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.05.2010, 12:31:33
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Jerta lui Avraam (cu Isaac) o preinchipuia pe cea care urma sa se faca pentru mantuirea lumii, 1500 de ani mai tarziu.

Citat:
Avraam, părintele vostru, a fost bucuros să vadă ziua Mea si a văzut-o si s-a bucurat (Ioan 8,56).
Citat:
Cine sunt deci urmasii lui Avraam? Fiii lui Isaac după trup sau ai Agarci egipteanca? Sunt Isaac sau Ismael, urmasii lui Avraam? Ce ne învată pe noi Scriptura prin gura dumnezeiescului Apostol? Făgăduintele au fost rostite lui Avraam si urmasului său. Nu zice: "si urmasilor" - ca de mai multi - ci ca de unul singur: "si Urmasului tău", Care este Hristos. (Galateni 3,16) Si mai departe ...Iar dacă voi sunteti ai lui Hristos, sunteti deci urmasii lui Avraam, mostenitori după făgăduintă (Galateni 3,29). Deci în Iisus Hristos a devenit Avraam tată al multor neamuri (Facerea 17,5; Romani 4,17). După asemenea făgăduinte si asemenea adeveriri, ce înteles mai poate avea a fi urmas al lui Avraam după trup? După Sfânta Scriptură, Isaac este considerat sământă sau urmas, dar numai ca chip al lui Iisus Hristos.
Avraam s-a invrednicit si sa fie vizitat de Sfanta Treime in chipul a trei Ingeri.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.05.2010, 12:32:37
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Cat despre adevarul Bibliei,nu ai de ce sa te indoiesti!

http://www.godandscience.org/apologe...l#7qmxgquBu1rf
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.05.2010, 13:07:05
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Pe voi nu va deranjeaza aceste actiuni ? Eu unul sunt foarte ofensat cand citesc asa ceva. NU, nu consider in niciun fel moral sa te rogi pentru moartea unor copii ! NU, nu consider moral sa omori pe cine nu e de aceiasi religie ca tine, etc. Nu cred ca ar fi fost moral nici acum 100 de ani nici acum 4000 de ani, niciodata !
.
Dar este moral ca o creatura mica si neinemnata cum este omul sa se razvrateasca impotriva Creatorului pacatuind zi si noapte si apoi avand si pretentia sa nu fie pedepsit? Iadul e ceva moral in viziunea ta? Copiii mancati de ursi sunt nimica toata pe langa el.

Cand a creat lumea Dumnezeu i-a spus omului : sa nu pacatuiesti caci pacatul aduce moartea. Omul a ales totusi sa pacatuiasca iar acum i se pare imoral sa plateasca pentru faptele lui.

Toti meritam moartea si osanda. De aceea a venit Hristos si a luat osanda in locul nostru, pentru ca oricine crede in El sa nu mai moara, ci sa aiba viata vesnica. Deci concentreaza-te pe sansa care ni s-a dat ca sa nu patim si noi ca ei, nu e treaba noastra sa ridicam pumnul si sa strigam ca Dumnezeu actioneaza imoral. Deja razvratirea noastra L-a costat pe Dumnezeu moartea Fiului Sau, sa nu mai adaugam alt pacat la cele multe pe care le avem.

Dumnezeu a facut tot ce se poate ca tu sa fii salvat. Ce rost are sa te mai intorci in timp si sa te superi pe niste oameni primitivi care au actionat conform vremurilor, caci erau sub o alta lege decat cea sub care suntem noi?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.05.2010, 13:10:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Avraam a fost oprit din jertfirea fiului sau pentru ca Dumnezeu ii poruncise aceasta jertfa ca sa-i incerce credinta. Lui Ieftaie nu i-a poruncit Dumnezeu sa o faca, nici altora. De ce nu-i opreste pe toti? Uita-te si tu cat rau e in lume. Vrei ca Dumnezeu sa opreasca tot raul? Dar oamenilor le place raul. Daca il opreste vor zice ca e un Dumnezeu nedrept si le rapeste liberul arbitru. Asa ca ii lasa sa culeaga roadele gandurilor si ale faptelor lor, pana se vor satura de atata rau si se vor intoarce la Cel ce le poate face bine.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.05.2010, 13:40:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
adevarul e ca mie nu-mi place de Avraam si nu mi se pare credincios.Dar Dumnezeu stie mai bine de ce l-a considerat asa.
Pentru ca a avut credinta [incredere] in El . Dupa ce a asteptat pana la 100 de ani sa aiba un copil, Dumnezeu, care i-l daduse, ii porunceste sa I-l aduca jertfa. Si Avraam a ascultat, caci Il iubea pe Dumnezeu mai mult ca pe orice. Stia ca Dumnezeu ii promisese ca prin Isac va avea multi mostenitori, si credea ca Dumnezeu isi va implini cuvantul chiar daca ar fi sa-l scoale din morti pe fiul sau. Tu ai fi avut increderea asta? Lui Dumnezeu ii plac mult oamenii care Il cred catunci cand spune un cuvant si merg pana la capat increzandu-se in El, chiar daca e foarte , foarte greu la un moment dat.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.05.2010, 13:59:55
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
. Nu e nimic just sau iubitor in a pedepsi atatia oameni pentru ca nu il accepta pe Iisus.
E in joc mult mai mult decat o simpla acceptare. Gandeste-te in felul urmator: Tu ai un copil si-i spui: "Nu trece podul acela ca e subred si se rupe. Vei cadea in apa si vei muri" . El nu te asculta si trece podul. Cade in rau, raul e lin dar se indreapta catre o cascada din care nu are sanse de scapare. Tu sari dupa el si ii intinzi mana: "Fiule, , lasa-ma sa te salvez, altfel vei muri" El rade de tine, te face in toate felurile spunand ca te-ai ramolit, nu vezi ce apa lina si frumoasa? Si respinge mana ta intinsa strigand sa il lasi in pace. Inevitabil cade in cascada si moare.

Ca tine e si Dumnezeu, apa e pacatul care duce la moartea numita iad, mana ta intinsa este Iisus Hristos, sansa noastra de salvare. Iar fiul razvratit sunt toti cei care se cred mai intelepti ca Dumnezeu si isi permit sa faca ce vor ei intr-o lume cu atatea pericole, in care satan pandeste la fiecare pas sa le fure sufletele. Sfarsitul lor va fi inevitabil in iad, si nu pentru ca au pacatuit neaparat [caci toti am pacatuit] ci pentru ca au refuzat mana intinsa de Dumnezeu prin Iisus Hristos, mana care putea sa-i salveze si sa-i duca in rai.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.05.2010, 14:06:20
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Eu nu as trimite pe nimeni in Iad sa sufere pentru eterninate. Eu mi-as educa creatia si as face un paradis fara suferinta. De ce ? Dintr-un simplu motiv : nu sunt sadic si nu consider ca suferinta poate duce la ceva bun.

Daca tu ti-ai pedepsi copii cu tortura vesnica atunci esti un om groaznic. Ce ii iei apararea lui Avram ? Ce mare realizare ca "a asteptat" ? Nu a facut nimic practic BA DIN CONTRA a facut sex cu o sclava si l-a nascut pe Ismael ca pe urma sa-i izgoneasca. Mare smerenie.

Topicul meu nu despre asta era vorba, va rog sa nu-l transformati in altceva.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
E in joc mult mai mult decat o simpla acceptare. Gandeste-te in felul urmator: Tu ai un copil si-i spui: "Nu trece podul acela ca e subred si se rupe. Vei cadea in apa si vei muri" . El nu te asculta si trece podul. Cade in rau, raul e lin dar se indreapta catre o cascada din care nu are sanse de scapare. Tu sari dupa el si ii intinzi mana: "Fiule, , lasa-ma sa te salvez, altfel vei muri" El rade de tine, te face in toate felurile spunand ca te-ai ramolit, nu vezi ce apa lina si frumoasa? Si respinge mana ta intinsa strigand sa il lasi in pace. Inevitabil cade in cascada si moare.

Ca tine e si Dumnezeu, apa e pacatul care duce la moartea numita iad, mana ta intinsa este Iisus Hristos, sansa noastra de salvare. Iar fiul razvratit sunt toti cei care se cred mai intelepti ca Dumnezeu si isi permit sa faca ce vor ei intr-o lume cu atatea pericole, in care satan pandeste la fiecare pas sa le fure sufletele. Sfarsitul lor va fi inevitabil in iad, si nu pentru ca au pacatuit neaparat [caci toti am pacatuit] ci pentru ca au refuzat mana intinsa de Dumnezeu prin Iisus Hristos, mana care putea sa-i salveze si sa-i duca in rai.
Nu e deloc acelasi lucru. Una este moartea fizica si una este tortura vesnica. Dumnezeu nu te ia de mana, Dumnezeu nu isi face simtita prezenta, avem doar carti pe care trebuie sa le credem si atat, eventual fara ca macar sa le citim. Si oricat ar rade copilul de mine eu l-as ridica si l-as lasa sa traiasca. Eu sunt de vina pentru educatia lui, el nu are nicio vina sau e bolnav mintal. Pe timpuri cred ca copii cu probleme mintale erau omorati cu pietre pe motiv ca nu isi asculta parintii si asta la comanda Domnului Nostru Iisus Hristos.

Last edited by izotaurel; 01.05.2010 at 14:13:26.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.05.2010, 14:17:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Eu nu as trimite pe nimeni in Iad sa sufere pentru eterninate. Eu mi-as educa creatia si as face un paradis fara suferinta. De ce ? Dintr-un simplu motiv : nu sunt sadic si nu consider ca suferinta poate duce la ceva bun.

Daca tu ti-ai pedepsi copii cu tortura vesnica atunci esti un om groaznic. Ce ii iei apararea lui Avram ? Ce mare realizare ca "a asteptat" ? Nu a facut nimic practic BA DIN CONTRA a facut sex cu o sclava si l-a nascut pe Ismael ca pe urma sa-i izgoneasca. Mare smerenie.
Nu ai fost atent: oamenii aleg singuri sa mearga in iad respingand salvarea oferita de Dumnezeu.
Chestia cu iadul vesnic sau nu se discuta de mult, mult timp si nu e cazul sa o reluam. E drept ca multi isi doresc un paradis cu flori neconditionat, ca sa fie liberi sa pacatuiasca in voie fara consecinte.
Eu nu am de ce sa ii iau apararea lui Avraam, i-a luat-o Dumnezeu si eu nu mai am ce adauga. Dar e interesant ca te simti mai bun ca el pentru faptul ca el si-a luat o sclava si tu nu [probabil].
Dar, si imi cer iertare daca sunt prea directa, tu crezi ca de prea multa smerenie Ii contesti moralitata lui Dumnezeu si spui ca judecatile lui nu sunt drepte? Avraam nu si-ar fi permis niciodata asa ceva.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 01.05.2010 at 14:44:16.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
Nesabuinta ! - O Biserica veche de 200 de ani va fi pusa la pamant ! cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 9 11.02.2011 23:26:26
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 08:52:08
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11