Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.08.2007, 14:47:11
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela_dadp
la sensul biblic ma refeream
Daca te referi la sensul biblic intrebarea ta nu mai are sens, pentru ca toti cei care si-au ales calea adevarata si au renuntat la bogatii nu se vor mai intoarce!
E bine sa facem distinctia intre cei care vor sa mosteneasca Imparatia lui Hristos care raman in saracie si care rein la viata dinainte, la bogatie, fapte lumesti etc pentru ca din moment ce te "sucesti" nu mai poti deveni rob al lui Dumnezeu

Ex. cu monahul, calugarul care o data ce a facut legamantul cu Dumnezeu si il incalca, strangand bani si nu numai, el nu se mai poate mantui.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.08.2007, 14:47:57
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristalin
ok, dar chiar si in sensul biblic sarac cu duhul nu se refera doar la cei care nu aveau dupa ce bea apa, ci si la cei care detineau proprietati si averi dar care au inteles cuvantul lui Hristos si care le era misiunea din acel moment.
Ce intelegi tu prin sarac cu duhul?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.08.2007, 14:52:04
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de impact
Citat:
În prealabil postat de Cristalin
ok, dar chiar si in sensul biblic sarac cu duhul nu se refera doar la cei care nu aveau dupa ce bea apa, ci si la cei care detineau proprietati si averi dar care au inteles cuvantul lui Hristos si care le era misiunea din acel moment.
Ce intelegi tu prin sarac cu duhul?
cel care intelege ce vrea Hristos de la el, iar pt asta nu trebuie sa nu ai scoala sau sa nu ai dupa ce bea apa, ci trebuie vrei sa fii cu Hristos, sa ai dreapta socoteala, intelepciune si sa stii sa accepti tot ce-ti vine de la aproapele ca fiind de la Dzeu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.08.2007, 15:01:08
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristalin
Citat:
În prealabil postat de impact
Citat:
În prealabil postat de Cristalin
ok, dar chiar si in sensul biblic sarac cu duhul nu se refera doar la cei care nu aveau dupa ce bea apa, ci si la cei care detineau proprietati si averi dar care au inteles cuvantul lui Hristos si care le era misiunea din acel moment.
Ce intelegi tu prin sarac cu duhul?
cel care intelege ce vrea Hristos de la el, iar pt asta nu trebuie sa nu ai scoala sau sa nu ai dupa ce bea apa, ci trebuie vrei sa fii cu Hristos, sa ai dreapta socoteala, intelepciune si sa stii sa accepti tot ce-ti vine de la aproapele ca fiind de la Dzeu.
Calea catre Domnul este anevoioasa, bogatii nu au ce cauta in imparatia lui Dumnezeu din moment ce toata viata a agonisit
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.08.2007, 15:03:12
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

eu aleg o cale de mijloc,sa fii cat de cat mobilat( mai mult) spiritual.dar nici material sa nu am lipsuri prea mari,.,o locuinta decenta,cam 20000000/luna salar,poate si o masina second sa ma pot deplasa,cam atat.Decent,nu?Nu am fost invatata cu lipsurile materiale,stiu de la copiii strazii cu care am lucrat ca este o cruce mare de dus,putini o rabda pana la capat.As fi ipocrita sa spun ca imi doresc mantuire prin saracie,nu am depus nici un vot in sensul asta,desi era cat pe ce....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.08.2007, 15:06:48
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

sunt si bogati care s-au mantuit dar care au lucrat pentru mantuire si au ajutat si pe altii..ce idee!gandeste-te cati sunt saraci si cati bogati,care e raportul si apoi nu toti sracii se mantuiesc,exista saraci f.multi care nu au cum sa se mantuiasca,care cartesc permanent ,care-l considera nedrept pe D-zeu pt.starea lor materiala.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.08.2007, 15:21:00
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de impact
Calea catre Domnul este anevoioasa, bogatii nu au ce cauta in imparatia lui Dumnezeu din moment ce toata viata a agonisit
Din pct meu de vedere este absolut gresita optica ta.
Nu conteaza la Dzeu situatia materiala ci faptele si atitudinea ta in raport cu Invatatura LUI.
Degeaba esti sarac lipit daca injuri, cartesti si faci numai rau atat celor din jur cat si tie...si degeaba esti bogat daca intreaga viata ti-ai canalizat-o spre inavutire astfel cazand in patima.
Eu consider ca atat bogatul cat si saracul daca isi accepta conditia si menirea si isi mentin flacara vie a credintei si-si mentin pasii spre mantuire nu cred ca Dzeu va intoarce spatele celui bogat doar pt ca a avut bani.

As putea da un ex din zilele noastre cu referire la un om extrem de bogat dar nu e cazul ca sigur se starnesc discutii off topic care nu-si au sensul, ideea insa este ca eu cred in mantuirea OMULUI indiferent de starea materiala.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.08.2007, 15:36:11
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristalin
Citat:
În prealabil postat de impact
Calea catre Domnul este anevoioasa, bogatii nu au ce cauta in imparatia lui Dumnezeu din moment ce toata viata a agonisit
Din pct meu de vedere este absolut gresita optica ta.
Nu conteaza la Dzeu situatia materiala ci faptele si atitudinea ta in raport cu Invatatura LUI.
Degeaba esti sarac lipit daca injuri, cartesti si faci numai rau atat celor din jur cat si tie...si degeaba esti bogat daca intreaga viata ti-ai canalizat-o spre inavutire astfel cazand in patima.
Eu consider ca atat bogatul cat si saracul daca isi accepta conditia si menirea si isi mentin flacara vie a credintei si-si mentin pasii spre mantuire nu cred ca Dzeu va intoarce spatele celui bogat doar pt ca a avut bani.

As putea da un ex din zilele noastre cu referire la un om extrem de bogat dar nu e cazul ca sigur se starnesc discutii off topic care nu-si au sensul, ideea insa este ca eu cred in mantuirea OMULUI indiferent de starea materiala.
"Mila voiesc iar nu jertfa" sunt cuvintele Mantuitorului pe care te bazezi, dar tot adevarat este si ca bogatii se mantuiesc cel mai greu, este asa?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.08.2007, 15:39:55
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de impact
... ca bogatii se mantuiesc cel mai greu, este asa?
nu stiu daca CEL MAI GREU, dar GREU sigur, pt ca ispitele sunt mari atunci cand iti permiti financiar.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.08.2007, 15:45:22
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

::(impact esti un pic depasit de situatie mii de scuze dar problema e spinoasa si putem polemiza mult,iar eu nu am timp,raman la parerea mea..Cristalin ispitele sunt mari si de o parte si de alta dar ne-a fost dat fiecaruia cat putem duce.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce e saracie-Rezervele de cupru ale Romaniei de miliarde de euro privatizate. hydro314 Generalitati 40 01.11.2012 00:37:47
Despre lacomie, bogatie si saracie ! cristiboss56 Pocainta 21 01.08.2012 22:36:27
Saracie mare! rusumadena Umanitare 0 24.06.2010 12:20:03