Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.08.2007, 16:05:58
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Pe scurt, nu conteaza cat de sarac sau bogat este un om, dar se tine cont de ce are in suflet si in cap.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.08.2007, 16:08:30
mirc mirc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Pe scurt, nu conteaza cat de sarac sau bogat este un om, dar se tine cont de ce are in suflet si in cap.
:dozingoff: "in cap"?
Cum in cap?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.08.2007, 16:44:30
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Adica felul in care gandesti; dar ma asteptam sa iti dai seama despre ce este vorba...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.08.2007, 17:15:30
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
::(impact esti un pic depasit de situatie mii de scuze dar problema e spinoasa si putem polemiza mult,iar eu nu am timp,raman la parerea mea..Cristalin ispitele sunt mari si de o parte si de alta dar ne-a fost dat fiecaruia cat putem duce.
Am fost un pic plecat, nu e vb de depasire de situatie! Sa stii


Putem conversa oricand pe orice tema
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.08.2007, 17:16:41
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Pe scurt, nu conteaza cat de sarac sau bogat este un om, dar se tine cont de ce are in suflet si in cap.
Zi-mi un bogat care este foarte milostiv?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.08.2007, 17:17:28
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
::(impact esti un pic depasit de situatie mii de scuze dar problema e spinoasa si putem polemiza mult,iar eu nu am timp,raman la parerea mea..Cristalin ispitele sunt mari si de o parte si de alta dar ne-a fost dat fiecaruia cat putem duce.
Privesti gresit topicul!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.08.2007, 20:51:44
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de impact
Am deschis acest topic cu speranta ca vom gasi adevaratele valori ale acestei vieti.
Va invit sa va afisati opiniile si nu in ultimul rand apartenenta!


Binecuvantat este Dumnezeul nostru, totdeauna ............
bogatia nu este o piedica pentru fericirea vesnica, cum s-ar crede.
si nici saracia nu este o cale sigura catre imparatia cerurilor.
calendarul ortodox e plin de sfinti imparati, ceea ce inseamna k se poate.
poate gresesc, dar cred k in ziua de azi putem gasi multi saraci, dar neplacuti lui Dumnezeu, si bogati foarte placuti lui Dumnezeu. acestia din urma sunt constienti de ceea ce a spus Mantuitorul "mai lesne trece camila prin urechile acului decat bogatul in Imparatia Cerurilor", si ii smereste cu gandul.

impact, nu deznadajdui! ;)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.08.2007, 01:01:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din predica parintelui Visarion Iugulescu:
“Daca sunt bogati in iad, fara indoiala ca sunt si saraci si daca sunt saraci in cer, negresit ca sunt si bogati. Sa nu cautam in alta parte dovada decat in Sfanta Evanghelie de astazi. Vedem pe saracul Lazar dispretuit, flamand si gol, cum ingerii l-au dus in sanul lui Avraam, care a fost un om bogat, ca stim din istoria sfanta a Vechiului Testament ca acest slavit patriarh avea cirezi de vite si mari bogatii cand a trait pe pamant.
Iata dar in imparatia cerului un bogat si un sarac. Aceasta o spun ca cei saraci sa nu osandeasca pe cei bogati, iar cei bogati sa nu piarda nadejdea in mantuirea lor. Dar trebuie sa recunoastem ca bogatia este o mare piedica pentru mantuirea sufletului. Insusi Mantuitorul zice: “Cat de anevoie vor intra in imparatia cerului cei ce au avutii!” Mai usor se mantuieste cel sarac, cel lipsit, fiindca nadejdea lui este intemeiata pe Imparatia cerului, pe fericirea vesnica a raiului. El are mintea mai luminata si vede cum cu fiecare zi ce trece din viata lui, se apropie de gradina fericirii vesnice. De aceea nadejdea lui este intemeiata si nu pune nici un pret pe lumea aceasta trecatoare.
Dar au fost si bogati care s-au mantuit, caci au folosit banii si averea pentru slava lui Dumnezeu si pentru binele aproapelui. Asa au facut ei biserici si manastiri intru slava lui Dumnezeu, au facut spitale, scoli si orfelinate, pentru binele aproapelui. Altii au scris carti si le-au impartit gratuit pentru luminarea poporului. Toti acesti oameni bogati, care au facut o multime de fapte bune, Dumnezeu i-a numarat cu Avraam, Isaac si Iacov, in Imparatia cereasca.
Doua lucruri sunt pe care le imparte Dumnezeu oamenilor in aceasta lume: Harul Sau si bunurile vremelnice. Prin Harul Sfant pe care-l primim prin Sfanta Biserica si Sfintele Taine, Dumnezeu se ingrijeste de nevoile sufletului, iar bunurile vremelnice le da pentru trebuintele trupului.
Prin urmare, nu ne este iertat sa nu deschidem ochii la nevoile si necazurile aproapelui nostru, pentru ca daca avem, nu de la noi avem, ci sunt de la Dumnezeu. El ne-a dat intelepciune si sanatate si tot El ne-a inzestrat cu daruri nenumarate. De aceea nu sunt ale noastre si trebuie sa le dam mai departe aproapelui nostru.”
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.08.2007, 07:24:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de impact
Calea catre Domnul este anevoioasa, bogatii nu au ce cauta in imparatia lui Dumnezeu din moment ce toata viata a agonisit
nu mai fii asa categoric si nu mai judeca oamenii doar dupa lucrurile materiale.

apropo, dar de filantropie ai auzit? asta este milostenia bogatilor.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.08.2007, 08:03:34
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de impact
Calea catre Domnul este anevoioasa, bogatii nu au ce cauta in imparatia lui Dumnezeu din moment ce toata viata a agonisit
nu mai fii asa categoric si nu mai judeca oamenii doar dupa lucrurile materiale.

apropo, dar de filantropie ai auzit? asta este milostenia bogatilor.
Daca am auzit de filantropie? VEzi ca ai tendinte de a jigni si nu imi place!

Spune-mi cati bogati din ziua de azi fac "biserici si manastiri intru slava lui Dumnezeu, au facut spitale, scoli si orfelinate, pentru binele aproapelui. Altii au scris carti si le-au impartit gratuit pentru luminarea poporului." ??????????????????????????????
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce e saracie-Rezervele de cupru ale Romaniei de miliarde de euro privatizate. hydro314 Generalitati 40 01.11.2012 00:37:47
Despre lacomie, bogatie si saracie ! cristiboss56 Pocainta 21 01.08.2012 22:36:27
Saracie mare! rusumadena Umanitare 0 24.06.2010 12:20:03