Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2011, 17:59:08
roman2010 roman2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2010
Mesaje: 43
Implicit A manca in fata tv,pc

A manca in fata tv sau pc este pacat ???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2011, 18:03:31
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roman2010 Vezi mesajul
A manca in fata tv sau pc este pacat ???
Dar a mânca în picioare e păcat?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2011, 18:09:02
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Nu e pacat deloc , doar nesanatos...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2011, 04:01:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Nu e pacat deloc , doar nesanatos...
Tocmai ca ASTA-I PACAT.

In timp ce multe alte obiceiuri care se considera pacate sunt aiureli provenite din fantezii si imaginatie , mecanicitatea indusa prin hipnotizarea pe care ne-o confera TV-ul este ceva ce ne afecteaza sufletul la un nivel sesizabil!
MECANICITATEA(lipsa trezviei) SI EMOTIILE NEGATIVE ne indeparteaza cel mai mult de Dumnezeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2011, 07:31:46
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink DEPINDE...a nu se generaliza

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tocmai ca ASTA-I PACAT.

In timp ce multe alte obiceiuri care se considera pacate sunt aiureli provenite din fantezii si imaginatie , mecanicitatea indusa prin hipnotizarea pe care ne-o confera TV-ul este ceva ce ne afecteaza sufletul la un nivel sesizabil!
MECANICITATEA(lipsa trezviei) SI EMOTIILE NEGATIVE ne indeparteaza cel mai mult de Dumnezeu!
Dragul meu andreicozia....daca nu esti tot ratacit intre crestinism, budhism, mohamedanism etc....ai realiza ca si TV-ul are rolul sau....Insa nimic ce se face la modul excesiv nu este normal si nu aduce dupa sine ceva bun...Iar MANCATUL in fata lui , ca ASTA e subiectul...nu este ceva benefic pentru sanatate...
Iar daca urmaresti un reportaj despre orangutani, despre plante si flori, despre multe altele , te destinzi si mai inveti cate ceva...La fel si un film bun, cu substrat si mesaj bun, nu dauneaza....Cred ca fff mult poate imbolnavi prin timp o anume limitare, cauzand mult mai multe chiar sanatatii.....interioare....Pace tie!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.02.2011, 07:56:43
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Recunosc ca si eu procedez cam la fel,pentru ca pur si simplu n-am rabdare,mereu trebuie sa fac ceva,deci oricat de caraghios ar suna...n-am rabdare doar sa stau sa mananc.
Dpdv al sanatatii probabil ar fi explicatia ca nu asimilam chiar asa de bine,pentru ca de mancat mai mult nu mananc atunci cand sunt in fata la pc,nici mai repede sau nemestecat bine.Dimpotriva,eu mananc putin,des si stau foarte mult la o masa,deci cred ca as muri de plictiseala sa ma uit minute in sir la strachina de mancare sau pe pereti.Mea culpa...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.02.2011, 21:58:37
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Dragul meu andreicozia....daca nu esti tot ratacit intre crestinism, budhism, mohamedanism etc....ai realiza ca si TV-ul are rolul sau....Insa nimic ce se face la modul excesiv nu este normal si nu aduce dupa sine ceva bun...Iar MANCATUL in fata lui , ca ASTA e subiectul...nu este ceva benefic pentru sanatate...
Iar daca urmaresti un reportaj despre orangutani, despre plante si flori, despre multe altele , te destinzi si mai inveti cate ceva...La fel si un film bun, cu substrat si mesaj bun, nu dauneaza....Cred ca fff mult poate imbolnavi prin timp o anume limitare, cauzand mult mai multe chiar sanatatii.....interioare....Pace tie!
Televizorul foloseste ca sa pui obiecte pe el, cand nu mai au loc pe dulap.
Cunostintele dobandite in cadrul unui documentar de 2 ore sunt mai putine decat cele obtinute prin citirea timp de 20 de minute a unor informatii din acelasi domeniu, iar ce se vede la tv se uita repede si e si incomplet.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.02.2011, 08:00:23
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tocmai ca ASTA-I PACAT.

In timp ce multe alte obiceiuri care se considera pacate sunt aiureli provenite din fantezii si imaginatie , mecanicitatea indusa prin hipnotizarea pe care ne-o confera TV-ul este ceva ce ne afecteaza sufletul la un nivel sesizabil!
MECANICITATEA(lipsa trezviei) SI EMOTIILE NEGATIVE ne indeparteaza cel mai mult de Dumnezeu!
Da,din punctul asta de vedere ai dreptate...ar trebui sa ne hranim intr-o stare de calm si pace interioara.
Si mancarea este foarte important cu ce stare de spirit este gatita.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.02.2011, 09:11:42
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu uneori m-am gandit ca mancatul la televizor, intins pe pat etc. este o imagine a lenei si a desfatarii omenesti in lene.

Poate e exagerare uneori, dar prin rugaciune ne ajuta Dumnezeu sa ne dam seama cand exageram si suntem prea exigenti cu noi insine si cand e indreptatita trezvia pentru inlaturarea pacatului. Eu asta nu tare reusesc: sa am dreapta socotinta intre a-mi ingadui ceva si a-mi nega ceva (placere, dorinta etc.)

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.02.2011, 10:20:16
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Nu e pacat deloc , doar nesanatos...
Zdravan de nesanatos! Si asta deoarece creierul nostru e ocupat cu tv sau pc si nu mai stie sa spuna: Hopa, ba, stomacule, ca explodezi! Si bagam de facem 250 kg, frumosi ca porcii de ajun. (si asta nu o inventez de la mine, interesati-va daca vreti)

Last edited by razvan_andrei; 28.02.2011 at 10:22:18.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BOR fata in fata cu ecumenism&globalizare sofiaiuga Biserica Ortodoxa Romana 21 30.10.2012 23:32:47
Fata lui Dumnezeu idealist Din Vechiul Testament 9 02.08.2010 17:10:04
Adevarata fata a U. E. Laurentiu Intamplari adevarate 8 28.07.2008 22:58:44