Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2010, 18:23:09
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Unhappy Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna!

Cand, cum, in ce fel, (cu ce sacrificii) trebuie "sa-ti urmezi duhovnicul" mutandu-de dupa dansul intr-o alta biserica?
Si daca chiar "trebuie" pana UNDE trebuie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2010, 18:41:22
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentinalogo Vezi mesajul
Cand, cum, in ce fel, (cu ce sacrificii) trebuie "sa-ti urmezi duhovnicul" mutandu-de dupa dansul intr-o alta biserica?
Si daca chiar "trebuie" pana UNDE trebuie?
Ce vrei sa spui'' cu mutandu-te dupa dansul intr-o alta biserica''?Alta de cat cea la care a slujit pana acum,sau alta decat cea ORTODOXA?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2010, 18:49:52
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Unhappy Ajutor!

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
Ce vrei sa spui'' cu mutandu-te dupa dansul intr-o alta biserica''?Alta de cat cea la care a slujit pana acum,sau alta decat cea ORTODOXA?
Vreau sa spun alta decat cea la care a slujit pana acum ! Daca se punea problema cealalta pe care o mentionezi, NU MAI AVEAM NICI O PROBLEMA!

Multumesc, ca-mi vorbesti!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.02.2010, 21:53:13
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentinalogo Vezi mesajul
Vreau sa spun alta decat cea la care a slujit pana acum ! Daca se punea problema cealalta pe care o mentionezi, NU MAI AVEAM NICI O PROBLEMA!

Multumesc, ca-mi vorbesti!
Poi in cazul asta PROBLEMA e doar in mintea TA!NU ne intreba pe noi ce sa faci,intreaba-l pe el.ASCULTA-TI duhovnicul si DUMNEZEU iti va da liniste!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.02.2010, 19:00:23
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit prea multe necunoscute...

depinde valentina cat de apropiata esti de duhovnic, (evident sufleteste) cat de mult s-a imbunatatit viatza ta de cand esti cu el, ce roade au dat invatzatura si sfaturile lui, cat de mult iti doresti sa te spovedesti Numai la domnia sa, cat de departe s-a mutat!?
daca distantza e prea mare (cum ar fi alt oras ) ai putea sa-i ceri sa-ti dea dezlegare sa-ti gasesti un alt duhovnic si sa pastrezi totushi o relatie amiabila , cu vizite macar anuale , ca asa-i frumos! Un Duhovnic adevarat nu-si paraseste niciodata copii; chiar daca se muta in alta tzara (cum e cazul primului meu duhovnic Parintele Claudiu care s-a mutat in Noua Zeenlanda!) el tot se roaga pt tine ! evident si tu trebuie sa te rogi pt domnia sa!
daca sunt doar 2 statii de metrou ,sau pe aproape , ai putea sa mergi duminica la Biserica de cartier care ti-e mai la indemana si sa te spovedesti de 4 ori pe an la duhovnicul tau!
ce zici,e prea mare deranju'?
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.02.2010, 19:07:05
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Daca s-a mutat undeva unde nu iti este tocmai la indemana sa ajungi, este un motiv intemeiat sa il schimbi. Poti deasemenea sa discuti si cu el, pentru a-ti da binecuvantare sa te duci la altcineva sa te spovedesti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.02.2010, 19:46:52
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Unhappy Ajutor!

Citat:
În prealabil postat de valentinalogo Vezi mesajul
Slava Domnului!
Iti multumesc!
Ma linistesc putin si iti explic!

Uite cum sta treaba:
Eu sunt un "incurca lume". Sunt cel/cea care se impiedica in propriile sireturi.... Poate asa este la "inceput", nu stiu dar eu asa ma simt...

Acum 25 de ani, mama mea imi prezenta pentru prima data acea biserica s-o numim "Biserica Sufletului Meu"
Viata si-a "urmat cursul" si asa am ajuns (fara sa vreaU, fara sa visez la..., fara sa am nici cea mai mica legatura cu....) ca primul meu copil (baiat) purta numele sfantului ce-l are ca hram "biserica sufletului meu".

Viata si-a continuat cursul si am mai adus pe lume tot un baiat.
.....
Intre timp am cununat la acea biserica...
Si mai mergeam la Sfanta Liturghie DIN CAND IN CAND.....
Acum 3-4 ani am simtit nevoia de un duhovnic....
Cum acel parinte il placusem inca de cand mama m-a dus in acea biserica, a fost foarte usoara decizia de a merge la dansul.....
A fost duhovnicul intregii familii.....

Viata si-a urmat cursul....
Dupa un APROAPE DEZASTRU in familia mea....am inceput sa mergin FIECARE DUMINICA cu baietii mei de mana la Biserica Sufletului Meu.

Duhovnicul ne-a fost alaturi....
Intre timp baietii mei au devenit -copii de altar-
Am fost FERICITA (o fericire curata)
De atunci ma rog pentru ei sa-i slujeasca Domnului....(ma rog in tacere, asa cum este bine, fara sa fortez sau sa influentez macar un pic lucrurile)...

S-O SCURTEZ UN PIC!
Duhovnicul s-a mutat.
Nu am stiut nimic....
L-am plans 2 saptamani...pana am aflat unde s-a dus...
M-am dus dupa el...
Cu gandul ca sa ne spovedim la el si sa mergem tot la BISERICA SUFLETULUI MEU...
M-am bucurat si eu si baietii mei
Ne-am spovedit acum la inceputul postului....dar bucuria nu a durat pentru ca Duhovnicul ne-a spus sa venim la biserica unde slujeste dumnealui acum !!!!

Copii Mei sunt tare tristi!
Eu nu vreau sa ma mut de la biserica sufletului meu


UN Amanunt..... De cand au intrat in altar.....( 1 an si mai bine) doresc sa se faca Preoti

Pe scurt , pe foarte scurt aceasta este problema...
Aproape ca plangem cu totii...
Stiu ca undeva .....ceva nu este OK sau ceva noi nu stim.... (Aduc aminte ca m-am numit la inceput "cea care se incurca in propriile sireturi).

DOAMNE AJUTA!
Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Daca s-a mutat undeva unde nu iti este tocmai la indemana sa ajungi, este un motiv intemeiat sa il schimbi. Poti deasemenea sa discuti si cu el, pentru a-ti da binecuvantare sa te duci la altcineva sa te spovedesti.
Iti multumesc si tie! Va multumesc la toti!
Ma simteam singura si incurcata!
Adevarul este ca m-am dus cu acest gand sa-i cer binecuvantarea sa ne spovedim la parintele paroh de la biserica noastra dar......m-am pierdut....Da...puteti face haz de necaz cum se spune....!
M-am bucurat asa de tare ca l-am gasit incat.....!
Am BOLBOROSIT DOAR ca ne simtit foarte legati de biserica veche....si mi-a spus ca dansul este si mai legat si cu toate astea...slujeste aici la biserica noua si ca tot CASA DOMNULUI ESTE....!

Asa este!
Problemele mele sunt:
1. NU VREAU SA MA INCARCAT DE PACATE IN PLUS pe motive de genul: ca nu mi-am urmat sau nu mi-am ascultat duhovnicul.
2. Stiu ca NU ESTE BINE sa-ti schimbi duhovnicul.
3.Nu am nimic ce sa-i reprosej, DECAT SA-I MULTUMESC!
4. Eu m-as rupe pentru a merge dupa dansul... DAR BAIETII MEI? mi se pare "un fel de crima" sa le fac asta!
5. situatia se complica deja ca si fiul meu cel mare este la fel de "impiedicat" ca si mine si i-a luat-o gura inainte si i-a promis parintelui ca o sa vina la biserica cea noua.....dupa care a intrat in "Disperare" pe motiv ca "Ce face acum, ca de fapt el nu vrea asta!!!"

Eu tot am apuca sa spun ca nu as vrea si am incerca un fel de (scuzati termenul) negociere...la care am obtinut un "Ok. atunci viii cand aici, cand acolo!" ...lucru care nu mi se pare deloc normal, firesc....cum vreti voi sa-i spuneti.

Descurcati-ma cu niste sfaturi!
Si promit ca am sa ma rog si pentru voi (oricum o fac , pentru ca deja m-ati ajutat un picut)

Sper ca acum nu mai sunt att de multe necunoscute!
Multumesc,
Doamne ajuta!

ASTEP!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.02.2010, 22:02:58
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dzeu este acelasi peste tot si unic daca nu esti prea legata sufleteste de cel care se muta iti poti alege alt duhovnic.
eu una nu am duhovnic, ma duc si vb cu orice preot care il simt eu mai aproape de sufletul meu, nu stiu daca e pacat sau nu, ptr mine Dzeu e important asa ca nu conteaza care este preotul-parerea mea
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.02.2010, 22:29:34
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit SFANTUL TEOFAN ZAVORATUL ne invata:

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Dzeu este acelasi peste tot si unic daca nu esti prea legata sufleteste de cel care se muta iti poti alege alt duhovnic.
eu una nu am duhovnic, ma duc si vb cu orice preot care il simt eu mai aproape de sufletul meu, nu stiu daca e pacat sau nu, ptr mine Dzeu e important asa ca nu conteaza care este preotul-parerea mea
AVEM VOIE SA SCHIMBAM DUHOVNICUL?
Va sfatuiesc sa NU va schimbati duhovnicul VOSTRU.Poate sa fie bolnav la pat,poate sa fie pe sfarsite,dar sa isi pastreze intuitia duhovniceasca.Deci continuati sa va marturisiti la acesta,si spovedania voastra NU isi pierde din puterea ei nici o iota!Pentru ca, daca el insusi nu refuza sa va marturiseasca,DE CE SA MERGETI LA ALTUL?Nu cumva ca sa fiti inteles?Dar de atatea ori ati discutat aceleasi lucruri.SI va stie deja foarte bine.Acum si un cuvant al vostru, si un cuvant al lui,sunt suficiente ca sa va intelegeti.DACA TREBUIE CEVA MAI MULT VA VA SPUNE ACESTA,CHIAR DACA II VINE GREU!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.03.2010, 15:39:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentinalogo Vezi mesajul
1. NU VREAU SA MA INCARCAT DE PACATE IN PLUS pe motive de genul: ca nu mi-am urmat sau nu mi-am ascultat duhovnicul.
2. Stiu ca NU ESTE BINE sa-ti schimbi duhovnicul.
3.Nu am nimic ce sa-i reprosej, DECAT SA-I MULTUMESC!
4. Eu m-as rupe pentru a merge dupa dansul. DAR BAIETII MEI? mi se pare "un fel de crima" sa le fac asta!
5. Situatia se complica deja ca si fiul meu cel mare este la fel de "impiedicat" ca si mine si i-a luat-o gura inainte si i-a promis parintelui ca o sa vina la biserica cea noua.....dupa care a intrat in "Disperare" pe motiv ca "Ce face acum, ca de fapt el nu vrea asta!!!"
Duhovnicul nu hotaraste locul in care inima se simte acasa... decat daca este sfant, vazator cu duhul... iar un sfant nu ar mai cere asta. Mergeti unde va simtiti bine. Spovediti'va la parintele cel vechi.

Daca nici parintele nu indeplineste toate cerintele inimii si nici duhvnicesc nu vi se pare, intru toate, schimbati'l.
Nu e pacat schimbarea duhovnicului pe motive duhovnicesti/sufletesti.
E pacat sa umbli din preot in preot, cautandu'l pe cel mai ingaduitor cu pacatele.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, duhovnic, mutare, sacrificiu

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Budism: "Iesirea din Lume" - "Aducerile in dar" florin.oltean75 Alte Religii 12 04.10.2012 20:29:51