Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.02.2010, 17:02:29
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ponticvs Vezi mesajul
Sunt adeptul liberului arbitru dar daca sunt o fire inclinata catre literatura nu o sa fiu bun matematician in veci!
De aici trag concluzia ca ma aflu pe o autostrada cu 6 benzi pe sens si merg pe care vreau sau pot dar directia ramane stabilita.
...stabilita de tine, deci nu prestabilita. Tu conduci, nu esti condus de la telecomanda. In ceea ce priveste benzile, daca esti pe margine sa ai grija sa nu o iei "pe aratura".
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.02.2010, 17:32:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lisa-Lisa Vezi mesajul
as vrea sa stiu daca exista asa ceva? daca se poate asa ceva? si daca da cum se scapa...
Lisa, citeodata "misterul" acestor relatii de foarte scurta durata se datoreaza unor obiceiuri pe care le ai, sau un fel de a te comporta si a te prezenta!... in prezenta unui baiat. Cred ca trebuie sa te autoanalizezi si sa vezi daca descoperi ceva , sa zic asa...intr-un fel repulsiv la tine. Poate fi un mic detaliu dar care este de ajuns pentru a indeparta pe cineva.
Tineretea ta nu are nici o legatura...
daca doresti poti sa ma contactezi pe privat si mai vorbim
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.02.2010, 17:38:01
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
...stabilita de tine, deci nu prestabilita. Tu conduci, nu esti condus de la telecomanda. In ceea ce priveste benzile, daca esti pe margine sa ai grija sa nu o iei "pe aratura".
Heheeee..nu mai zi de astea, ca unora le place sa creada ca ei nu trebuie sa stabileasca nimic..ci doar sa astepte, sa accepte si asa ii sfatuiesc si pe ceilalti sa faca.

Nu e vorba de Ponticvs cred, pentru ca am inteles ce vrea el sa spuna...si anume e cumva vorba de talantii, calitatile pe care le primim din dotare..si astfel drumul iti e cumva ghidat, in linii mari sa zicem...

Mie nu mi-a placut matematica niciodata( decat la numarat si primit bani...mai putin la dat ) deci de aici eu trebuia sa vad ce alte aptitudini mai am..si incotro trebuie sa o iau, astfel evitand anumite facultati...si optand pentru altele...cam asa ceva inteleg eu.

Deci cumva trebuie sa ne aflam locul, in functie de capacitatea de a ne cunoaste si a sti ce ni se potriveste si ce nu....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.02.2010, 17:55:07
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit inbunatateste-ti relatia cu duhovnicul

huliganul din mine ti-ar spune : "...si zici ca esti frumushica , ai de toate ? hmm tempting! pai hai ma lizuca vino incoace ca te rezolv io gratis, gigi filantropu' imi spune!" din fericire pt mine huliganul (prin multa rugaciune) a adormit si stiu ca daca as indrazni sa intinez un suflet curat ca al tau m-ar bate Dumnezeu numa in cap!vorba vine , ca Dumnezeu nu bate ,Dumnezeu e iubire,dar isi retrage ingerii pazitori si ma batjocoresc aia negri in fel si chip.Asadar sora Lisa , ca un frate mai mare ,ce cazuse odinioara in cealalta extrema ,inflatie de prietene ... iti spun cu tarie: poti fi fericita ca la 20 de ani esti inca neinceputa! mai asteapta un pic si vei intalni EXACT pe cel care apreciaza cu adevarat puritatea ta si care implicit va veni cu ganduri curate (casatoria) caci asa fara casatorie
sunt o gramada de cani turbati cu infatzisare poleita "facatori de bine" care nu aduc decat suferintza. Foarte bine grait-a fratele Cherub :Paraclisul Maicii Domnului (amandoua)
mers la Biserica mai des, spovedanie ,impartasanie ,post, in plus o imbunatatire a relatiei cu duhovnicul tau af fi binevenita! Duhovnicul te sfatuieste prin Duhul Sfant! Multi duhovnici au oprit la timp casatorii sau prietenii care erau sortite destramarii , evident ca nu toti sunt vazatori cu Duhul , dar absolut Toti au Darul Spovedaniei! Caci pacatele ne apasa de nu ne mai merge nimic cateodata, ale noastre si ale strabunilor! Se spune ca noi caram in bagajul nostru genetic in afara de minunatele trasaturi fizice ,sufletesti si pacatele strabunilor nostri pana la a 9-a generatie (mai exact Parintele Arsenie Boca spune)
asadar, daca te gandesti la lucruri mai grave cum ar fi blestemele (sa stii ca ele exista!)
te sfatuiesc ca citesti Acatistul Sfantului Ciprian (si viatza Sfantului) dar mai ales sa mergi
miercurea si vinerea la Slujbele de Maslu si Dezlegari. E foarte folositor si Acatistul Sfantului Nicolae cum bine spus-a fratele 5s5t6e7f8 (ce nume ai frate!!!sigur esti ortodox?! kidding)
si citeste si viatza Sfantului Nicolae ca sa vezi DE CE iti este folositor! o sa-ti placa!
Si ca sfat mirean, nu poti sa cunosti baietzi daca stai inchisa in casa (iesi cu colegele , prietenele, fa-ti un hobby in sport arta etc,astfel ai sa cunosti si alte comunitati, socializeaza , zambeste, imbraca-te elegant pune-te in valoare (dar nu vulgar ,exista si un sex appeal decent caci cine are ochi o sa te vada) caci altfel ce-as mai putea sa-ti spun...
...nu stiu ...sa fie oare din cauza mustatzii? kidding sweetie sunt convins ca esti frumoasa
nu exista ortodoxa urata! m-am convins personal cat de frumos mobileaza Ortodoxia o femeie! Doamne Ajuta
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.02.2010, 18:57:07
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Heheeee..nu mai zi de astea, ca unora le place sa creada ca ei nu trebuie sa stabileasca nimic..ci doar sa astepte, sa accepte si asa ii sfatuiesc si pe ceilalti sa faca.

Nu e vorba de Ponticvs cred, pentru ca am inteles ce vrea el sa spuna...si anume e cumva vorba de talantii, calitatile pe care le primim din dotare..si astfel drumul iti e cumva ghidat, in linii mari sa zicem...

Mie nu mi-a placut matematica niciodata( decat la numarat si primit bani...mai putin la dat ) deci de aici eu trebuia sa vad ce alte aptitudini mai am..si incotro trebuie sa o iau, astfel evitand anumite facultati...si optand pentru altele...cam asa ceva inteleg eu.

Deci cumva trebuie sa ne aflam locul, in functie de capacitatea de a ne cunoaste si a sti ce ni se potriveste si ce nu....

Vezi ce a scris la prima pagina:"crezi in destin?..." Aici despre ce fel de talanti era vorba?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.02.2010, 19:54:51
Lisa-Lisa Lisa-Lisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 3
Implicit

la intalniri pot sa spun ca sunt normala...nu am fost niciodata prea indrazneata de felul meu, dar nici timida...asa in mijloc..deci nu cred ca ar fi asta o problema

dar cred ca ai dreptate...defapt nu cred ..stiu ...dar am avut totusi nesiguranta asta....
asa vrea dumnezeu..si are el un motiv...o sa vina si randul meu:)...multumesc mult la voi toti
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.02.2010, 23:22:55
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Draga iana(presupun ca esti o ea),
Poate nu m-am exprimat corect si imi cer scuze pentru acest lucru.
Ca sa fiu scurt(cu toate ca am 1,91 m): Te provoc sa te transformi in Picasso!!!
Daca poti, o sa iti aduc ofrande in fiecare zi.
Cu stima,
Ponticvs
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.02.2010, 08:44:44
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ponticvs Vezi mesajul
Draga iana(presupun ca esti o ea),
Poate nu m-am exprimat corect si imi cer scuze pentru acest lucru.
Ca sa fiu scurt(cu toate ca am 1,91 m): Te provoc sa te transformi in Picasso!!!
Daca poti, o sa iti aduc ofrande in fiecare zi.
Cu stima,
Ponticvs
Si totusi ce legatura are talantul sau talentul cu "problema" fetei?

Last edited by iana; 25.02.2010 at 09:14:22.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.02.2010, 13:06:37
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Si totusi ce legatura are talantul sau talentul cu "problema" fetei?
Pai de moment ce si eu am adus talantii in discutie...m-am referit cumva la cum ne poate creiona el/ei implicit traseul vietii...neputand fi cu prea mare usurinta altceva decat ne este cumva dat sa fim.

Bine, nu vad nici eu legatura cu "problema" fetei, pentru ca eu adusesem in discutie doar problema destinului, asa cum facuse referire la ea Ponticvs...deci am picat in acel moment.

Problema Lisei, nu mi se pare o problema reala...e doar o etapa din viata ei, careia probabil ii va intelege rostul...mai tarziu, daca nu chiar de pe acum.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.02.2010, 13:40:25
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai de moment ce si eu am adus talantii in discutie...m-am referit cumva la cum ne poate creiona el/ei implicit traseul vietii...neputand fi cu prea mare usurinta altceva decat ne este cumva dat sa fim.

Bine, nu vad nici eu legatura cu "problema" fetei, pentru ca eu adusesem in discutie doar problema destinului, asa cum facuse referire la ea Ponticvs...deci am picat in acel moment.

Problema Lisei, nu mi se pare o problema reala...e doar o etapa din viata ei, careia probabil ii va intelege rostul...mai tarziu, daca nu chiar de pe acum.
Primim "talantii" dar depinde de noi ce facem cu ei. Suntem responsabili pentru ceea ce suntem/facem. Asta cu "asa ne este dat sa fim" e o scuza. Nu "ne este dat" sa fim cumva, ci alegem ce/cum vrem sa fim. Ori liber arbitru ori predestinare.
Tu ce crezi despre "cel care ti-e destinat"? Si asta o fi tot un talant?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am o problema. Poate ma puteti ajuta. ionut98 Intrebari utilizatori 6 03.08.2011 09:37:44
am o mare ciuda si neliniste poate ma puteti ajuta cu un sfat annajanette Generalitati 54 31.12.2010 10:53:45
Ma puteti ajuta? truthtostone Generalitati 1 26.10.2009 07:39:34
Ma puteti ajuta ioanhodean Preotia (Hirotonia) 3 27.03.2008 00:14:44
MA PUTETI AJUTA CU UN SFAT iubire Mari Duhovnici si predicile lor 2 23.08.2007 16:39:19