Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2007, 15:04:21
Firuflorin82 Firuflorin82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2006
Mesaje: 12
Implicit

Cum apreciati activitatea posturilor de Radio crestin ortodoxe?
Cate posturi de radio cu specific religios cunoasteti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2007, 15:12:39
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Firuflorin82
Cum apreciati activitatea posturilor de Radio crestin ortodoxe?
Cate posturi de radio cu specific religios cunoasteti?
Posturi de radio crestin ortodoxe,in afara de Trinitas(Iasi),nu am mai auzit sa existe...dar emisiuni la radio parca sunt cateva...auzisem de :Floarea darurilor (sau cam asa ceva)...eu nu ascult niciodata radio de buna voie caci nu am timp...mi se intampla sa mai aud cand merg cu mijloacele de transport in comun...dar sa nu ma intrebi ce aud ca nu stiu sa-ti spun :D :p
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.05.2007, 22:39:25
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Exista Radio Renasterea la Cluj, Radio Lumina si Logos le-am mai gasit pe net, sunt tot radiouri crestin ortodoxe, numai ascultatori sa fie!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.05.2007, 20:50:26
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Sunt destule,dar proecumeniste...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2007, 22:50:41
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

si radio RENASTEREA ,ortodox de ALBA IULIA,PE NET
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.06.2007, 01:03:52
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

cunosc 7 posturi de radio ,,ortodoxe",darnumai ortodoxe nu sunt.Au cateva emisiuni despre credinta cateva slujbe si ceva muzica psaltica in rest rock,populara si fel de fel de emisiuni laice.Aceste radiouri sunt asa numai cu numele si de ochii lumii ortodoxe pt a arata ca are activitate anumite persoane si institutii.Majoritatea sunt molipsite de pasivism religios si idei ecumeniste care de care mai mascate .Prin aceste posturi se urmareste faima si in nici un caz misiunea ortodoxa.
Cu ajutorul lui Dumnezeu in octombrie vom deschide un post radio 100% ortodox pe care il veti putea receptiona de pe net,sper ca acest radio sa va apropie mai mult de Hristos.In timp voi reveni cu detalii.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.06.2007, 15:24:14
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Pentru cei care vad ecumenisti peste tot (sunt bine intentionat, chiar daca am alta opinie) : aveti grija sa nu aruncati si copilul odata cu apa din copaie!!!

Calatoresc foarte mult cu masina. In zonele sarace din nordul Moldovei sunt o gramada de posturi neoprotestante. Ele sunt cu precadere concepute pentru copii mici. Si se face o maxima spalare de creiere. In aceste zone exista alternativa Radio Trinitas.

Iar Radio Trinitas este un post pentru mireni. Nu cred ca este oportun un post pentru calugari. Sau un post anti-post.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.06.2007, 05:02:35
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Domnule krabu
Eu sunt de loc din nordul moldovei si va dau dreptate in privinta posturilor neoprotestante existente,sunt multe si concepute ca pt copiii mici,mai les ,,micul samaritea",insa nu inteleg de ce trebuie sa ascult muzica rock tocmai pe un radio asa zis ortodox,cand sunt atatea radiouri laice care difuzeaza aceeasi gen de muzica?De ce trebuie sa astept ore intregi pana sa aud ceva care sa ma zideasca sufleteste?
Ba da domnul meu este necesar si un post pt calugari.In rusia,ucraina,grecia,bielorusia,sunt numeroase manastiri care au posturi radio,unele inclusiv pt monahi.Atat calugarii cat si mirenii au aceeasi credinta ,aceeasi dogma,chiar daca unii trebuia sa faca mai multe pt mantuirea lor.Odata ce se face prezentarea postului de radio:,,un radio pt sufletul dumnevoastra" apoi urmeaza o piesa muzicala populara in care se afirma ,,am un leu si am sa-l beu" sau ,,sus la crasma din padure" si multe altel;e pe care nici nu vreau sa le mai amintesc,acesta devine un radio care nu numai ca se contrazice pe sine insusi dar si duce lumea in eruare.Prin ele nu se face nici misiune,nici intarire in credinta ci pur si simplu ne delecteaza auzul in mod placut asa in cat sa nu ne tulbure cumva ,cu exceptia slujbelor si a unor emisiuni.
Eu nu am nimic personal cu Radio Trinitas,ba din contra stiu sa-mi aleg emisiunile ortodoxe de cele ecumeniste si sa schimb fregventa cand aud lucruri care nu ma folosesc.Insa unii care vor sa vina la Hristos si doresc dupa mantuire in momentul cand dau nas in nas cu rocul ,populara si alte discutii neinteresante,imediat fac stanga inprejur la neoprotestanti,apoi critica ortodoxia nu radioul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.06.2007, 18:50:57
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Una este sa ai initiativa unui alt post de radio ortodox si alta e sa il critici pe cel deja existent, sa il acuzi de ecumenism si sa crezi ca facu tu un radio mai "aproape de Dumnezeu" Cat va dura pana la a avea initiativa unei Biserici mai aproape de Dumnezeu?? (in condiile in care deja BOR este criticata si considerata eretica )
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.06.2007, 20:05:14
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
Una este sa ai initiativa unui alt post de radio ortodox si alta e sa il critici pe cel deja existent, sa il acuzi de ecumenism si sa crezi ca facu tu un radio mai "aproape de Dumnezeu" Cat va dura pana la a avea initiativa unei Biserici mai aproape de Dumnezeu?? (in condiile in care deja BOR este criticata si considerata eretica )
:D Mai aproape de Dumnezeu decat Biserica Ortodoxa nu se poate asa ca ar fi un lucru in zadar chiar sa si gandeasca cineva la asta.
Daca ai fi observat eu nu critic postul in sine ci unele emisiuni si lucruri care nu sunt chiar in conformitate cu invatatura ortodoxa .Iar cand spun ca are caracter ecumenist,stiu de ce spun,si nu ma va putea contrazice nimeni,fie el pro ecumenism fie contra ecumenim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radio Trinitas Simply_me Muzica Bisericeasca 9 24.04.2015 21:26:31
radio trinitas carmenserghi Generalitati 4 02.08.2010 13:51:15
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
radio tigruta25 Generalitati 1 28.09.2006 17:06:54