Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.04.2007, 14:38:33
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Uite frate, nu te sminti, lasa de la tine ca am fost rautaciosi, sigur ca ai voie sa vezi un pustnic, doar ca probabil foarte putini au mai ramas. Poate nu e rea ideea, dar cred ca daca tot ai avut ideea aceasta indrazneata, tot asa tu singur trebuie sa purcezi pe cale si sa-l afli. Deci, ia-ti merinde la drum, apa, fa-ti sfanta cruce si roaga pe Dumnezeu sa te ajute sa afli un pustnic. Daca esti curat in dorinta ta si curajos, si de-ti va folosi sa afli unul, va face Dumnezeu sa-l gasesti. Cearca schiturile din Moldova, se aude ca ar mai fi cativa prin Padurile Neamtului, cere indrumare si poate vei reusi ce ti-ai propus.

Succes

Liviu
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.04.2007, 20:12:41
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cornelpr
asta vreau sa vad un pustnic.atat. dar e prea mult...am vazut, multi m-ati judecat pt intrebarea mea. dar daca nu intrebam eu asa cu mandrie, nu aveam parte de blandetea si smerenia voastra. luati-o ca pe o bunatate sau rautate. nu mai comentez. sunt prea mult afundat in rautati.:(
PS; am duhovnic, dar nu am voie sa sper sa vad un pustnic? M-ati dezamagit(bine, cu exceptii)
Am vazut ca se trece cam repede la "judecata" pe acest site ortodox...(s-a mai intamplat cu un biet om care intrebase de o absolventa de teologie, foarte asemanatoare situatia...:D)
De, cu totii mai avem de invatat...multe, ca daca ne-am crede desavarsiti vai si amar.
Cornel, poate mai treci totusi pe aici, ca mai e nevoie si de oameni mai smeriti.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.06.2007, 00:27:22
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de duducu38
Citat:
În prealabil postat de cornelpr
Am o intrebare, am mai scris-o si la generalitati dar poate aici o vad mai multi.
Unde as putea gasi un pustnic. Da, da un pustnic, ieroschimonah sau doar schimonah, nu conteaza gradul. De ce intreb? pai... e ceva personal
Sper ca imi veti raspunde.
Cornel
Am sa incerc sa iti raspund la intrebare. Anul trecut am fost la schitul Sihla iar un ieromonah de acolo ne-a spus ca aproape in fiecare sambata vin pustnici pentru impartasanie. Problema e alta. Nu cred ca vei putea intra in legatura cu ei. Iti dai seama ca chiar numele de pustnic arata izolarea lor de tot ceea ce e lumesc. In general se ascund de oameni. Nu le place sa fie deranjati din viata lor. Eu iti doresc succes oricum, dar daca nu vei reusi gandeste-te ca exista destui duhovnici vrednici care sa iti arate raspunsul la ... intrebarile tale personale.
fratilor,eu vreau sa va spun am cunoscut un pustnic cu darul inainte vederii dar a cazut in inselare,nu l-am cunoscut indeaproape dar prietena mea era ucenica lui,il admiram si il admir si acum chiar daca nu mai stiu nimic de el,DAR un lucru am invatat din toate astea,ca chiar daca ai daruri pe masura darurilor dai si raspuns la judecata in fata lui Dumnezeu dar mai mult mi-am dat seama ca nadejdea la Dumnezeu trebuie pusa nu la oameni ca oamenii prin firea lor sunt tot timpul ispititi si pana la urma sunt oameni nu Dumnezei.si eu am fost obsedata de pustnici dar experienta mi-a aratat ca sunt oameni si tot duhovnicul e cel prin care iti graieste Dumnezeu
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.06.2007, 03:15:07
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de Colors
Am eu cartea de vizita si mobilul unuia
:D:D:D Ai si adresa e-mail si de messenger? :D:D:D

Bravo, Liviu!!!

Elena
DA AM EU,DAR NU VIL DAU CA NU AM BINECUVANTARE.
CE STITI DESPRE PUSTNICI?NIMIC,NUMAI DIN CARTI E TOT CE STITI.IAR CEEA CE STITI NU VA AJUTA LA NIMIC DACAT LA A POLUA AERUL CU VORVE GOALE.
PUSTNICII NU SUNT NISTE LENESI CARE TRANDAVESC PRIN PADURI,DEPARTE DE OAMENI,EI SUNT OAMENI CARE VIETUIESC ASEMENEA INGERILOR.INCA DIN VECHIME PE LANGA RUGACIUNEA SI NEVOINTA CARE O DUCEAU PRIN LOCURI NESTIUTE DE OAMENI EI SE MAI OCUPAU SI CU LUCRUL MAINILOR ,CITITUL CARTILOR SFINTE ,SCRISUL ,TRADUCEREA SI COPIEREA MANUSCRISELOR.LUMEA A EVOLUAT,A TREBUIT SA SCHIMBE PENITA CU STILOUL ,PAPIRUSUL CU CALCULATORUL SI LAPTOP-UL.DE CE SPUN ASTA ,PT CA UNUL DIN MULTII PUSTNICI PE CARE II CUNOS SI CU CARE SUNT FOARTE APROPIAT DUHOVNICESTE,ACOLO IN CHILIUTA LUI DIN INIMA PADURII SE OCUPA CU TREDUCEREA CARTILOR DIN LIMBA RUSA IN ROMANA,BA MAI MULT ARE DIFERITE ARTICOLE SCRISE DE EL IN DIFERITE PUBLICATII ,ARTICOLE PE CARE VOI LE CITITI SI VA MINUNATI DE PROFUNZIMEA LOR.
ARE SI NET PRIN MOBIL,PENTRU A STUDIA CAT MAI MULTE CARTI SI A FI INFORMAT IN PRIVINTA A CEEA CE SCRIE.GANDITIVA CE COSTISITOR E SA SA CUMPERI TOATE CARTILE SAU SA LE CARI DE LA BIBLIOTECA IN SPATE KM PT A TE DOCUMENTA,PE CAND UN SIMPLU CLIK ITI ADUCE TEXTUL DORIT IN FATA.
DA SFATURI FIILOR DUHOVNICESTI INTARINDU-I IN CREDINTA,PRIN MESS.EU NU CRED CA E CEVA RAU IN ASTA ATAT CAT NU-SI NEGLIJEAZA RUGACIUNEA.
ARE DESTUI TINERI CARE I-A CASTIGAT LA HRISTOS SI PE CARE I-A SCHIMBAT IN BINE.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.06.2007, 03:57:41
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Este cumva moldovean-rus de stie asa de bine limba rusa?, interesant de aflat de ce s-a retras in Ro.:)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.06.2007, 04:50:58
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cornelpr
Am o intrebare, am mai scris-o si la generalitati dar poate aici o vad mai multi.
Unde as putea gasi un pustnic. Da, da un pustnic, ieroschimonah sau doar schimonah, nu conteaza gradul. De ce intreb? pai... e ceva personal
Sper ca imi veti raspunde.
Cornel
IN PRIMUL RAND PUSTNICII NU PREA SE LASA GASITI
DAR DACA CAUTI VEI AFLA,DACA BATI TI SE BA DESCHIDE,INSA TOTUL DEPINDE DE TINE,DE SCOPUL PE CARE IL URMARESTI PRIN INTALNIREA CU UN PUSTNIC.DACA NU GASESTI PROBABIL NU ESTI VREDNIC SAU DUMNEZEU NU VREA CA ACEL PUSTNIC SA FIE DERANJAT DE PROBLEMELE CARE PROBABIL NU NECESITA O INTALNIRE CU EL.
PE MINE UNUL M-A AJUTAT FOARTE MULT INTALNIREA CU O PUSTNICA,POT ZICE CA M-A SCHIMBAT TOTAL,DESI EU NU MI-AM PUS IN GAND SI NICI MACAR NU AM CUGETAT LA O ASTFEL DE INTALNIRE.
MAI TARZIU LA RUGAMINTEA UNUI APROPIAT,CU GANDUL CA SI ACESTA SE VA FOLOSI ASA CUM M-AM FOLOSIT EU,AM MERS LA MAICA PUSTNICA,I-AM SPUS CINE E RESPECTIVUL SI PT CE AM VENIT,CERAND SFAT SI INDRUMARE.MAICA CARE ARE CANON DE A NU VORBI NE-A FACUT SEMN SA INTRAM IN BORDEI APOI EA SI-A VAZUT DE TREABA EI,PRIN BORDEI SI PE AFARA CA SI CAND NICI NU AM FI FOST ACOLO.AM INTELES CA MAICA SE SUPARESE INTR-UN FEL PE MINE DAR NICI NU AM INDRAZNIT SA PLEC .DUPA UN SFERT DE ORA A VENIT SI MAICA LANGA NOI SI NE-A FACUT SEMN SAI SPUNEM PT CE AM VENIT,PERSOANA CU CARE ERAM A INCEPUT SAI CEARA DIFERITE SFATURI LA CARE MAICA A LUAT O CARTE DIN RAFT SI L-A PUS SA CITEASCA CU GLAS TARE TIMP DE APROAPE O ORA ARATANDUI CE PASAJE SA CITEASCA .APOI I-A SCRIS PE O BUCATA DE HARTIE ,,SPER CA AI AFLAT RASPUNS LA TOATE PROBLEMELE TALE,TU AI CAUTAT O PERSOANA CARE SATI RASPUNDA SI SA TE INDRUME SI IN NICI UN CAZ NU AI CAUTAT CUM AR FI TREBUIT REZOLVAREA PROBLEMELOR TALE.LA CE AI VENIT ATATA DRUM SA VEZI O BABA?"LA INCAPUT NU PREA AM INTELES DE CE MAICA SCRISESE ASTA DAR AM INTELES DUPA CE AM PLECAT DE LA EA,CAND PE DRUM L-AM INTREBAT PE RESPECTIVIL SI MI-A ZIS: ,,MA ASTEPTAM LA ALTCEVA,NU SA VAD O MUTA,CE-I ASA DIFERIT LA FEMAIA ASTA?"
ATUNCI AM INTELES SI CUVINTELE MAICII,SI FAPTUL CA NU CREDINTA L-A FACUT SA VINA LA MAICA,CI DORINTA DE A VEDEA SI INTALNI UN PUSTNIC,NIMIC ALTCEVA.SPER SA-I FI RAMAS CAVA INMINTE DIN CEEA CE A CITIT,DESI MA INDOIESC,DAM MAI STII DUMNEZEU E MARE.

ASA CA DOMNUL MEU CERCETEAZA DACA INTRADEVAR PROBLEMELE TALE AU REZOLVARE NUMAI IN CAZUL IN CARE VEI INTALNI UN PUSTNIC.CERCETEAZA DACA INTRADEVAR VREI REZOLVAREA LOR.CERCETEAZA INTAI CARTILE SFINTE SI CERE SFATUL PREOTILOR,IAR DACA VREI O LAMURIRE MAI COMPLETA POTI APELA LA UN PUSTNIC INSA AI MARE GRIJA.PUSTNICUL SPUNE PE FATA NU OCOLESTE,IAR CEEA CE SPUNE S-AR PUTEA SA NUTI CONVINA SI SA NU ACCEPTI.MULTI VIN LA PUSTNICI SI PREOTI CERANDULE SFAT,INSA FOARTE MULTI STIU DEJA RASPUNSUL VOIND FIE SA AFLE SI PAREREA PREOTULUI SI PUSTNICULUI,FIIND CONSTIENTI CA INDIFERENT DE INDRUMARE EI VOR FACE TOT CUM CRED.
PE MINE UNUL M-A INTARIT FOARTE MULT INTALNIREA SI PETRECEREA IN DISCUTII DUHOVNICESTI CU UNII PUSTNICI,SI AS VREA SA SE FOLOSEASCA LA FEL DE MULT CI CEI CARE CUNOSC SAU VOR CUNOASTE DE ACUM INCOLO.
DOMNUL MEU, DACA INTRADEVAR VOIESTI SA IEI LEGATURA CU UN POSTNIC,PROBABIL SA TE SPOVEDESTI LA EL ,TREBUIE SA FII HOTARAT SA-I SI URMEZI SFATURILE CACI CU CAT AI MAI MULT TI SE SI CERE MAI MULT.NU ASTEPTA SA INTALNESTI UN PUSTNIC PT SFAT INSA NESTIIND SA FACI MACAR SEMNUL SFINTEI CRUCI.DACA GANDUL TAU E CURAT SI ARE SCOPURI BUNE EU TE VOI PUTEA AJUTA INTR-UN FEL,SPER SA NU PATESC CA DATA TRECUTA,CAN AM FOST AMAR INSELAT .UITE POTI ACCESA misionarulortodox@yahoo.com SI TE VOI INDREPTA CATRE UN PUSTNIC,INSA PANA ATUNCI ROAGATE ,ROAGATE SI IAR ROAGATE.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.06.2007, 04:56:51
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Este cumva moldovean-rus de stie asa de bine limba rusa?, interesant de aflat de ce s-a retras in Ro.:)
E ROMAN DAR ASTA NU IL IMPEDICA SA STIE LIMBA RUSA,LA FEL CUM PE UNII NUI INPEDICA NIMIC SA STIE ENGLEZA.PACAR CA DIN ENGLEZA SUNT PUTINE LUCRURI DE TRADUS PT SUFLETELE NOASTRE ORTODOXE.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.07.2007, 03:01:34
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Am si eu o intrebare:la ce-ti trebuie?Poate incerci la magazinul din colt...Doamne pazeste ,:dozingoff:daca e pustnic,cred ca mai are vreun chef sa depene amintiri cu tine????
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.10.2007, 13:24:12
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Aici pe forum nu poti!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.10.2007, 20:18:17
Cristina07 Cristina07 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.10.2007
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cornelpr
Am o intrebare, am mai scris-o si la generalitati dar poate aici o vad mai multi.
Unde as putea gasi un pustnic. Da, da un pustnic, ieroschimonah sau doar schimonah, nu conteaza gradul. De ce intreb? pai... e ceva personal
Sper ca imi veti raspunde.
Cornel
mergi la Manastirea Patrunsa, in judetul Valcea si intreaba-l pe parintele staret
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce vizitarea unui pustnic este o aberatie? andreicozia Calugarul 52 24.10.2011 15:43:27
Unde pot gasi cantarile cununiei (audio sau .mp3)? sophia Muzica Bisericeasca 4 26.06.2010 00:41:44
filmul tzarul-unde il pot gasi? lore86 Generalitati 13 18.04.2010 22:21:37
stie cineva unde il pot gasi pe parintele savatie bastovoi? bogdan_222 Calugarul 3 30.07.2009 18:27:15
Vedenia unui pustnic anonim C.tin Intamplari adevarate 2 31.05.2009 04:04:41