Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.08.2013, 09:47:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Împărtășirea la fiecare prezență în Sfânta Liturghie este cel mai bun lucru de făcut.

Oare Iisus nu Se jertfește pentru toți cei prezenți la Sf. Liturghie?
Să fiu prezent la Liturghie și să nu mă împărtășesc este o lezmajestate.
N-am eu nevoie de jertfa Lui? Atunci de ce-s prezent?
Sa intelegem ca tu te impartasesti de fiecare data cand participi la Sf. Liturghie sau participi la Sf. Liturghie doar cand ai dezlegare sa te impartasesti?

Ai dezlegare permanent sau consideri deja ca nu mai ai nevoie de dezlegare sau duhovnic?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.08.2013, 11:18:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul

Trebuie sa facem diferenta dintre o prajitura si Sfanta Impartasanie. Sfanta Impartasanie e ceva tainic, e ceva in fata careia trebuie sa ne socotim mereu nevrednici. Mai mult, e Cineva, nu e ceva. Trebuie sa alocam timp in primul rand pentru cercetarea atenta a faptelor, a vorbelor si a gandurilor, pocainta sincera, pentru randuiala Sfintei Impartasnii (rugaciunile ce trebuie citite inainte si dupa). E importanta atitudinea noastra inainte si dupa Sfanta Impartasanie.

Cei casatoriti se impartasesc mai rar, dar e bine sa nu treaca 40 de zile de la o impartasanie la alta. Asta tot de la duhovnicii mei o stiu. Daca amandoi sotii sunt crestini, atunci se pot intelege.

Nu e importanta cantitatea de Sfanta Impartasanie, ci calitatea vietii noastre duhovnicesti. Din pacate, aici ma impotmolesc si eu. O discutie cu preotul pe aceasta tema e necesara. Optam pentru un duhovnic mai exigent sau mai indulgent in functie de ravna noastra pentru mantuire.

E important ca, indiferent cat de des ne impartasim, sa nu avem impresia ca ne-am facut tema, pentru a ne proteja de mandrie, dusmanul cel mai aprig al mantuirii.
Asa este ,pt ca nu e o prajitura ci ceva special , ca sa nu se banalizeze aceasta taina in sufletul nostru ,preotii ,marea majoritate , recomanda Impartasanie la 40 zile ,o luna.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.08.2013, 12:43:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Asa este ,pt ca nu e o prajitura ci ceva special , ca sa nu se banalizeze aceasta taina in sufletul nostru ,preotii ,marea majoritate , recomanda Impartasanie la 40 zile ,o luna.
Adica vrei sa spui: pentru ca majoritatea o percept fiind "o prajitura", un ritual, fara ecouri duhovnicesti deosebite, trebuie sa fie administrata mai rar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.08.2013, 12:52:47
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica vrei sa spui: pentru ca majoritatea o percept fiind "o prajitura", un ritual, fara ecouri duhovnicesti deosebite, trebuie sa fie administrata mai rar.
Vad ca ai inteles adliteram ceea ce am scris.
Nu pentru ca o percep asa ,ci pentru a nu ajunge ,din cauza frecventei prea mari sa o perceapa ca pe ceva bun ,dar obisnuit ,lumesc

Last edited by anita; 26.08.2013 at 12:55:46.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.08.2013, 13:40:08
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul

Nu e importanta cantitatea de Sfanta Impartasanie, ci calitatea vietii noastre duhovnicesti.
Păi, cum să vă spun... calitatea vieții duhovnicești depinde, chiar esențial, tocmai de Sfânta Împărtășanie.
Creștinul nu primește Trupul și Sângele Domnului doar așa, ca un premiu. Nu ca recompensă pentru merite, ci ca medicament suprem pentru întărire întru sfințenie. Tocmai pentru a căpăta puteri noi ca să ducă lupta duhovnicească mai departe.

Cunoașteți alt motiv pentru care creștinii se împărtășesc cu Hristos?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.08.2013, 15:57:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Păi, cum să vă spun... calitatea vieții duhovnicești depinde, chiar esențial, tocmai de Sfânta Împărtășanie.
Sfanta Maria Egipteanca nu a gandit asa. Acolo in pustie a luptat cu gandurile si cu patimile ei, a plans cu adevarat pentru pacate, iar inainte de trecerea la cele vesnice s-a si impartasit. Parintele Cleopa spune ca exista mai multe feluri de impartasanie.

http://carteromaneasca.wordpress.com...-impartasanie/

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Creștinul nu primește Trupul și Sângele Domnului doar așa, ca un premiu. Nu ca recompensă pentru merite, ci ca medicament suprem pentru întărire întru sfințenie. Tocmai pentru a căpăta puteri noi ca să ducă lupta duhovnicească mai departe.
Stii povestea cu particpantii la cina. Pentru a ne impartasi, preotul se pune garant ca avem haine de nunta. Daca nu poate face asta, mai asteapta pana se mai curata, pana ne facem altele noi. Responsabilitatea in administrarea Tainelor e mare.

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cunoașteți alt motiv pentru care creștinii se împărtășesc cu Hristos?
Ne impartasim ca sa fim vii in Hristos, iar Hristos sa fie viu in noi. Aici e o problema extrem de delicata. Cum Il mentin pe Hristos viu in mine dupa Sfanta Impartasanie? Cum raman eu vie in fata lui Hristos. Daca voi constientiza pe Cine am primit, am sanse. In schimb, daca ma voi mandri ca eu m-am impartasit si altii nu, atunci sa vezi ispite!

Dupa Sfanta Impartasanie se continua pocainta. Cadem, ne ridicam, o luam de la capat. Vede Dumnezeu ca suntem vai de capul nostru si ne ajuta, daca ne smerim. Daca nu, ne smereste el. Dumnezeu sa ne ajute sa ne mantuim.

Last edited by antoniap; 26.08.2013 at 16:01:51.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.08.2013, 16:14:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Asa este ,pt ca nu e o prajitura ci ceva special , ca sa nu se banalizeze aceasta taina in sufletul nostru ,preotii ,marea majoritate , recomanda Impartasanie la 40 zile ,o luna.
Da, cam asa este. Sigur, mai exista vaduve evlavioase sau persoane mai ravnitoare pe care preotii le impartasesc mai des.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.08.2013, 16:23:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Vad ca ai inteles adliteram ceea ce am scris.
Nu pentru ca o percep asa ,ci pentru a nu ajunge ,din cauza frecventei prea mari sa o perceapa ca pe ceva bun ,dar obisnuit ,lumesc
Pai asta e doar daca au deja o perceptie lumeasca asupra acestui lucru.
In momentul in care apare perceptia duhovniceasca, lucrurile se schimba, nu au cum sa decada.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.08.2013, 16:30:45
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai asta e doar daca au deja o perceptie lumeasca asupra acestui lucru.
In momentul in care apare perceptia duhovniceasca, lucrurile se schimba, nu au cum sa decada.
O perceptie duhovniceasca au mai multi ,dar viata in "lume" cu ispitele care sunt ne poate schimba perceptia asupra acestui eveniment ,adica sa gandim ca ar fi ceva obisnuit .Asta in situatia cand ne impartasim des.
Ma gandeam ca intervine oarecum rutina ,stiu ca saptamanal trebuie sa fac acest lucru.
Poate sunt persoane ,asa cum spune Antonia care sunt permanent cu gandul la Dumnezeu si in acest caz nu cred ca ar fi o problema ,se pot impartasi saptamanal.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.08.2013, 17:49:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sfanta Maria Egipteanca nu a gandit asa. Acolo in pustie a luptat cu gandurile si cu patimile ei, a plans cu adevarat pentru pacate, iar inainte de trecerea la cele vesnice s-a si impartasit.
Antonia,

Sfînta Maria Egipteanca s-a împărtășit imediat ce a decis să-și schimbe viața, apoi s-a restras în pustie.

”Ceea ce vedem uimitor în viața ei nu este neîmpărtășirea de‑a lungul câtorva zeci de ani (chiar dacă unii își găsesc în această scriere hagiografică un argument în sprijinul propriei ignoranțe), ci faptul că înainte de a merge în pustie, când abia făcuse făgăduință de pocăință Maicii Domnului, dar nu împlinise nici cea mai mică parte a canonului ce‑l „merita” pentru păcatul desfrânării, ea s‑a împărtășit cu Sfintele Taine în biserica Înaintemergătorului de lângă Iordan și abia după aceea a mers în pustie să se pocăiască. Deci Sfânta Maria nu a neglijat în nici un fel lucrarea iertătoare și sfințitoare a Sfintelor Taine. Mai mult decât atât, ea a fost convinsă că fără Hristos nu poate face nimic (Ioan 15:5) și de aceea nici nu și‑a conceput pocăința fără lucrarea tainică a lui Hristos prin Sfintele Taine. Vedem deci că așa‑zisul „argument” în favoarea unei împărtășiri mai rare nu este valabil. Cazul Sfintei Maria Egipteanca este în mod clar unul special și aproape unic, chiar dacă mai există și alți sfinți care s‑au împărtășit rar.”
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde