Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.11.2006, 20:28:31
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

Dupa cum v-am mai spus, nu am citit carti religioase afara de Biblie, dar mi se pare anormal sa vorbim de credinta si de frica. O credinta puternica nu cunoaste frica. Tocmai aici e problema omenirii: ne e teama sa ne asumam propriile actiuni. Or,Dumnezeu tocmai asta ne cere. Veti vedea, dupa ce veti trece de faza de frica incipienta - adica atunci cand nu-l cunosti pe Dumnezeu (e ca atunci cand mergi in necunoscut iar omul e facut sa se teama de ce e nou)- ca nu se mai poate tolera frica. Frica de-a nu-l pierde pe Dumnezeu da in egoism, ceea ce nu e recomandat. Numai cand vom invata sa ne invingem teama si sa reactionam asa cum suntem in fata lui Dumnezeu vom progresa. Poate parea ciudat, dar numai cand te eliberezi de frica ajungi sa te cunosti mai bine pe tine insuti. Pentru ca Dumnezeu e ca o oglinda, iti arata cum esti de fapt. Insa numai daca ai curajul sa accepti sa te privesti in ea si sa te analizezi pentru a indrepta diformitatile.

Si ca sa inchei, in Biblie se spune: "Indrazniti, ca Eu am cucerit lumea" (mii de scuze daca citarea este inexacta).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.11.2006, 20:46:18
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Eu sint la inceput de drum......
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.11.2006, 16:51:53
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maricica
Dupa cum v-am mai spus, nu am citit carti religioase afara de Biblie, dar mi se pare anormal sa vorbim de credinta si de frica. O credinta puternica nu cunoaste frica. Tocmai aici e problema omenirii: ne e teama sa ne asumam propriile actiuni. Or,Dumnezeu tocmai asta ne cere. Veti vedea, dupa ce veti trece de faza de frica incipienta - adica atunci cand nu-l cunosti pe Dumnezeu (e ca atunci cand mergi in necunoscut iar omul e facut sa se teama de ce e nou)- ca nu se mai poate tolera frica. Frica de-a nu-l pierde pe Dumnezeu da in egoism, ceea ce nu e recomandat. Numai cand vom invata sa ne invingem teama si sa reactionam asa cum suntem in fata lui Dumnezeu vom progresa. Poate parea ciudat, dar numai cand te eliberezi de frica ajungi sa te cunosti mai bine pe tine insuti. Pentru ca Dumnezeu e ca o oglinda, iti arata cum esti de fapt. Insa numai daca ai curajul sa accepti sa te privesti in ea si sa te analizezi pentru a indrepta diformitatile.

Si ca sa inchei, in Biblie se spune: "Indrazniti, ca Eu am cucerit lumea" (mii de scuze daca citarea este inexacta).
Draga Maricica,
Frumos spus despre frica. Chestia ca frica nu este frica de Dumnezeu care sta cu betigasul dupa colt sa te pedepseasca ci este frica de a nu-l pierde, este de fapt o interpretare literara a textului.
Dumnezeu nu poate fi pierdut, El Este. Exista dintotdeauna pentru toti oamenii, fie ei crestini, atei, budisti, sectanti, etc.
Ca noua ne place sa ni-l revendicam este doar mandrie. Ca ne mai place sa credem ca ne numaram printre cei alesi, este tot mandrie si orgoliu pe deasupra.
Am postat undeva despre iubirea lui Iisus, modelul de iubire autentica, o iubire fara nici un fel de pretentii.
Ori, daca imi este frica ca il pierd pe Dumnezeu, inseamna ca am pretentii de la el, si atunci, nu are cum sa fie iubire, este doar dependenta.
Cred ca exista si dependenta de a ne crede crestini ortodocsi. In loc sa preluam valorile crestinismului, stam toata ziua sa analizam cine este mai aproape de El si cine nu.
Ciudat. Omenesc as zice.


Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.11.2006, 20:39:00
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Slabiciuni care ne intaresc.Va scriu o poezie de Nichifor Crainic.
NOAPTE DE GROAZA
Peste noaptea treaza
De sfarsit de veac
Fulgere schiteaza
Ranjete de drac

Arbori in nadufuri
Tarnuie avan
Negre pamatufuri
Pe cer de catran

Trasnetul despotic,
Haul desfundat
Zguduie haotic
Un abis cascat.

M-a-nghetat o raza
Cu demonic smalt,
Tremurand de groaza
Inima o-nalt.

Stanca de-a fost gandul,
Caut rusinat
Acoperamantul
Tau cel instelat,

Ca tu Maica noastra,
Din pervaz rasai
Ca dintr-o fereastra
Care da spre rai.

Doamne ajuta
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.11.2006, 20:55:31
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

"Multi se intreaba: frica se naste din credinta sau credinta din frica"? Dan

Cred ca unui om credincios cu adevarat, nu trebuie sa-i fie frica, nu are de ce sa-i fie frica. Credinta adevarata inseamna putere, indrazneala, succese. La fel, cred ca frica se instaleaza acolo unde exista indoiala.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.11.2006, 20:57:54
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu m-a interesat niciodata poezia ,dar descopar ca versurile astea religioase trebuiesc citite , ascund multe taine ...trebuie numai sa deschizi "ochii" .
Frumos ! Mi-au placut Imnele Sf.Simeon noul Teolog .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.11.2006, 16:56:34
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

De ce la sfarsitul Sfintei Liturghii preotul iesind in usile imparatesti cu Potirul ridicat, cheama credinciosii pt. Impartasire cu cuvintele:" Cu frica de Dumnezeu, cu credinta si cu dragoste va apropiati?". Deci aceste trei stari nu trebuie sa lipseasca din viata unui crestin. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.11.2006, 17:11:47
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

"Cu frica de Dumnezeu"... Cred ca aici s-ar putea sa aiba o cu totul alta semnificatie dacat ceea ce intelegem noi prin "frica". Nu stiu daca Dumnezeu vrea sa ne fie frica de El.
O alta parere; cred ca multi se abtin de la a face rau tocmai pentru ca le este frica de Dumnezeu. Se vorbea pe aici despre o geanta cu bani si eventual daca ar fi gasita. Multi ar fi tentati sa-si opreasca acea geanta cu bani daca ar gasi-o, dar si mai multi, din frica de Dumnezeu, ar preda-o. Oamenii sunt extrem de diferiti si-n atari situatii si reactia lor este diferita. Nu, nu pot vorbi in numele altora...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.11.2006, 19:38:17
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cred ca prin frica sa intelege si a lua aminte la Cuvintul Domnului si al implini ,
ati da seama de importanta celor care ni se comunica . Daca stau si ma gindesc Adam
n-a ascultat ce ia spus Domnul ,si tocmai de aceea ia spus , cred eu ,pentru ca nu avea maturitatea sa faca deosebire ce e bine si ce e rau . Cred ca Adam s-a facut intii vinovat pentru ca nu a luat aminte , a uitat repede ce i s-a spus sau n-a vrut
sa-i dea importanta . A uitat Cuvintul .
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.03.2011, 23:03:28
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73 Vezi mesajul
Multi se intreaba: frica se naste din credinta sau credinta din frica?
Sunt de parere ca frica de Dumnezeu urmeaza credintei in El.
Daca n-am crede ca Dumnezeu exista, nu ne-am teme de El. Nu-mi poate fi frica de cineva daca nu cred in existenta sa. Daca credinta e puternica, va naste frica de Dumnezeu.
Atat credinta in Dumnezeu, cat si frica de El sunt daruri divine, de mare pret.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 22:58:02
mi-e frica sa ma duc la spovedanie :( mihai_m Religia Islamica 7 07.08.2011 00:23:16
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 17:23:06
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 23:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 17:04:52