Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.11.2006, 21:00:24
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tare rau imi pare ca nu am avut ochi de auzit si ochi de vazut. Cind inca traia Parintele Cleopa eu eram un om rupt de Biserica. Pe mine ma interesau atunci yoga, lumi paralele si alte prostii De citeva ori l-am ascultat chiar in curtea Sihastriei, unde tinea mici prelegeri, mai mult plictisit si au trecut pe linga urechile mele toate cuvintele lui. Dupa moartea lui am inteles ca am fost contemporanul unui om deosebit si eu nu am avut ochi si urechi ca sa-l cunosc si sa-l inteleg.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.11.2006, 21:01:23
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

scuzati greselile:
ochi de vazut si urechi de auzit
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.11.2006, 21:25:53
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar
Tare rau imi pare ca nu am avut ochi de auzit si ochi de vazut. Cind inca traia Parintele Cleopa eu eram un om rupt de Biserica. Pe mine ma interesau atunci yoga, lumi paralele si alte prostii De citeva ori l-am ascultat chiar in curtea Sihastriei, unde tinea mici prelegeri, mai mult plictisit si au trecut pe linga urechile mele toate cuvintele lui. Dupa moartea lui am inteles ca am fost contemporanul unui om deosebit si eu nu am avut ochi si urechi ca sa-l cunosc si sa-l inteleg.
Draga Petru,

Poate ca n-ai avut tu ochi de vazut si urechi de auzit atunci, dar daca erai prezent la predica tinuta de Pr. Cleopa, asta conta mult. Poate ca pentru rugaciunile lui te-a scos Dumnezeu din "lumile paralele" in care traiai si ai venit spre Ortodoxie. Poate ca acele cuvinte pe care tu le credeai trecute pe langa tine, au ramas undeva in subconstientul tau si au lucrat, poate cine stie, pentru acel generic "Manca-v-ar Raiul!" in care erai si tu inglobat, acum esti ortodox. Slava Domnului! Nici eu nu l-am cunoscut pe Pr. Cleopa, dar nadajduiesc sa-l cunoastem in lumea cealalta si sa impartim acelasi Rai, care dorea el sa ne inghita pe toti. :)

Elena
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.11.2006, 19:11:55
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamna Elena, esti draguta ca intotdeauna.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.11.2006, 20:28:49
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Am toata evlavia pentru parintele Cleopa.Am avut sansa sa-l ascult de mai multe ori si sa ma spovedesc la el intr-un moment dificil al vietii mele. Astept cu bucurie ziua in care va fi canonizat.Sunt convins ca se roaga in cer pentru noi.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.11.2006, 16:53:22
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Si eu il cunosc pe parintele Cleopa doar din carti:(. Cand m-am intors spre Hristos si am inceput sa-i citesc cartile era mort. Am fost foarte trist cand am aflat vestea. As fi vrut tare mult sa-l intalnesc. Poate cand voi avea bani voi putea sa merg la mormantul lui.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.11.2006, 20:32:22
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

Eu nu l-am cunoscut niciodata, i-am ascultat, in schimb, cateva predici. In unele momente, fara sa incerc sa judec pe nimeni, dar cred ca mai spunea si enormitati. Mai aproape de mine mi s-a parut parintele Arsenie Papacioc, de la Techirghiol,dar nici pe dumnealui nu-l cunosc decat din cateva inregistrari de pe Internet.
Dar, depinde de firea fiecarui om, nu-i asa? Pentru ca de aceea avem libertatea sa ne alegem duhovnicul. Dar, ma gandeam, cu toate ca parintele Arsenie mi-e drag, trebuie sa recunosc ca a avut si el erorile lui: ca aceea cu pedeapsa cu moartea. E cam ciudat ca un calugar sa spuna ca e de acord cu ea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.11.2006, 11:34:52
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maricica
Eu nu l-am cunoscut niciodata, i-am ascultat, in schimb, cateva predici. In unele momente, fara sa incerc sa judec pe nimeni, dar cred ca mai spunea si enormitati. Mai aproape de mine mi s-a parut parintele Arsenie Papacioc, de la Techirghiol,dar nici pe dumnealui nu-l cunosc decat din cateva inregistrari de pe Internet.
Dar, depinde de firea fiecarui om, nu-i asa? Pentru ca de aceea avem libertatea sa ne alegem duhovnicul. Dar, ma gandeam, cu toate ca parintele Arsenie mi-e drag, trebuie sa recunosc ca a avut si el erorile lui: ca aceea cu pedeapsa cu moartea. E cam ciudat ca un calugar sa spuna ca e de acord cu ea.
Parintele Cleopa, enormitati? ??? Da niste exemple
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.11.2006, 11:39:27
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maricica
Eu nu l-am cunoscut niciodata, i-am ascultat, in schimb, cateva predici. In unele momente, fara sa incerc sa judec pe nimeni, dar cred ca mai spunea si enormitati. Mai aproape de mine mi s-a parut parintele Arsenie Papacioc, de la Techirghiol,dar nici pe dumnealui nu-l cunosc decat din cateva inregistrari de pe Internet.
Dar, depinde de firea fiecarui om, nu-i asa? Pentru ca de aceea avem libertatea sa ne alegem duhovnicul. Dar, ma gandeam, cu toate ca parintele Arsenie mi-e drag, trebuie sa recunosc ca a avut si el erorile lui: ca aceea cu pedeapsa cu moartea. E cam ciudat ca un calugar sa spuna ca e de acord cu ea.
Cred ca nu poti sa-ti formezi o parere corecta despre un om numai ascultand cateva predici. Sa stii, Maricica, ca acesti mari Parinti ai Bisericii Ortodoxe au multe carti scrise. Cred ca ar trebui sa citesti tot ce au scris ei caci numai asa iti vei putea face o parere corecta, si in masura posibilitatilor sa faci un pelerinaj la Sihastria-Neamt la mormantul si chilia Parintelui Cleopa si la Techirghiol la Parintele Arsenie( cat inca ne invredniceste Dumnezeu sa-l tina printre noi) si apoi sunt sigura ca iti vei schimba parerile despre ei. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.11.2006, 04:16:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-a placut foarte mult ceva ce am citit intr-o carte scrisa de Arhim. Ioanichie Balan bazata pe un sir de convorbiri avute de dansul cu Arhim. Cleopa Ilie. Cartea se numeste "Lumina si faptele credintei" si va citez pasajul respectiv:

"Sufletul este chipul lui Dumnezeu in om, intrucat are intreita putere, dar o singura fire. Puterile sufletului omenesc sunt acestea trei: simtirea, ratiunea si vointa. Cu simtirea omul se aseamana lui Dumnezeu-Tatal; cu ratiunea se aseamana Fiului, iar cu vointa se aseamana Duhului Sfant. Si precum in Sfanta Treime, macar ca trei sunt fetele, insa nu sunt trei, ci un singur Dumnezeu, asa si sufletul omenesc, macar ca trei sunt puterile lui sufletesti, insa nu sunt trei suflete, ci un suflet."

Nu am avut binecuvantarea sa il cunosc personal pe parintele Cleopa, insa si eu cred ca era un pic aspru, mie una mi-a fost multa vreme foarte frica si rusine sa ma spovedesc dupa ce am citit ce spunea parintele despre asta in "Pelerinul Roman".

Acum trei ani am mers si eu in pelerinaj la manastirile din nordul Moldovei si am ajuns si la Sihastria. Am fost la chilia parintelui si am facut si o fotografie acolo, sub marul din fata ei. Cand am ajuns acasa si am developat filmul poza respectiva a iesit traversata de o raza de lumina, foarte frumoasa, si poate ca parintele Cleopa s-a gandit si el la mine, de acolo din Rai unde este. Dumnezeu sa ne ajute si pe noi, pe toti!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cleopa Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 26 21.02.2011 19:47:33
Parintele Cleopa PaZyAmoR Moaste 8 26.10.2009 00:06:22
Parintele Cleopa rld_mario Mari Duhovnici si predicile lor 14 25.07.2007 10:46:34
Parintele Cleopa Colors Stiri, actualitati, anunturi 0 21.05.2007 18:18:56
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47