Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.12.2011, 00:26:04
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Am inteles cum ginditi si ce voiti !
Am mai inteles ca cei care nu va spun ceea ce doriti sa auziti va sunt judecatori si dusmani .
Am inteles ca cei care nu va linistesc obligatoriu trebuie sa-si prezinte dreptul cu care judeca si va nelinistesc .

La aspectul ,,a judeca pe altii " s-au purtat pe acest forum f. multe discutii aprinse si interminabile dar cel putin forumistii mai vechi au inteles ca a face judecati morale este datoria fiecarui crestin deoarece asa deosebim raul de bine , asa ne crestem, ne educam si ne formam . Daca in educarea si formarea noastra nu ar face nimeni judecati morale am fi toti otova de ...
A face insa judecati duhovnicesti este interzis de catre poruncile lui Dumnezeu . Una-i una si alta-i alta ! Nu puteti face aceasta deosebire ?
Va recomand sa va puneti la punct cu aceste diferente categorice si sa lasati rautatile pt. situatiile intemeiate.
Alta data cind mai puneti intrebari pe forum sa si precizati ce fel de raspunsuri doriti sa auziti . Cum doriti sa fiti gratulata si ,,festonata".
Cit despre cunoasterea propriei credinte ... mai aveti mult de lucru !

Si acum o confidenta :
Eu in locul dvs. m-as fi rusinat sa ma iau in gura cu cineva atita vreme cit pun intrebari(adica evident sunt absolut necunoscatoare, ca de aceea interb) si deci teoretic doresc sa ma lamuresc ! Am vazut cu uimire ca dvs. , nu !
Si ca ultima precizare : nici macar nu ati citit cu atentie postarile mele . Ele contin deobicei si in final o concluzie care vizeaza duhovnicul .
Dar observindu-va reactiile ma simt deranjat ca nici macar nu stiti sau nu puteti diseca un text in partile/ideile componente , sa luati act de ele si sa extrageti concluzia.
Constat in schimb ca in incheiere faceti risipa de ,,inima buna" si incercati sa dregeti busuiocul , ca si cum nu erau de ajuns cele de pina acum . Nu este frumos pt. o sora (o femeie, o doamna) sa procedeze astfel ! Ori ramineti calata pe rautati ori lasati-o numai cu inima buna si cu urarile !
Cunosc f. bine stratagemele femeii care voieste sa fie adulata , mitiita, sa auda doar ce vrea ea, sa i se spuna ca smerita si pocaita ca ea nu mai este , ca este angajata exact pe drumul mintuirii, ca este un isvor de fapte bune si ca milostenii ca ea mai rar ai vedea, care doreste sa fie sprijinita in orice circumstanta, care sa fie aleasa si apreciata si cu care sa nu incerci sa-i spui in fata ca greseste , ca nu are atitudini potrivite , ca nu cunoaste lucrurile despre care ar vrea sa treaca drept informata si ca este nepotrivit ce gindeste ... Cunosc deci un asemenea prototip , doar ca eu am crezut ca la mijloc este vorba de buna credinta si de dorinta sincera de indreptare si adevar ! Si cind colo, ce sa vezi ? Rusinicaaaa... pt. o doamna !
Asta este , ce sa facem ? Nu suntem toti la fel !

Sa procedez si eu in incheiere tot la fel , cu urari si blagoslovenii ? Nu cred ca este cazul . Stiu ca adevarul nu este o marfa buna dar eu tot il prefer !

si daca tot esti clarvazator, am sa-ti spun si eu o parere, asa la rece. am cunoscut multe persoane 'dure' si fiecare din acestea avea o frustrare care se ascundea in spatele duritatii. iti recomand cu caldura sa mergi sa vorbesti cu duhovnicul tau si sa-i spui ca ai sufletul incarcat de ura si rautate si ca esti tentat sa-i judeci pe ceilalti sau poate cu un psiholog (in zilele noastre nu trebuie sa fii nebun ca sa mergi la psiholog) ca sa cauti de unde vine aceasta rautate. nu ne putem compara cu Domnul Iisus, nu putem judeca precum a facut-o El, El era fara de pacat, noi nu.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.12.2011, 00:33:32
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

mai sunt cateva zile pana la Sfantul Craciun si nu se cade sa o tinem asa, hai sa o lasam cum a cazut ca mandria nu este buna si nici rautatea nu face casa buna cu credinta. sa stii ca eu nu sunt suparata pe tine ca m-ai jignit de la inceput la sfarsit, chiar nu vreau sa mai continuu aceasta discutie. iti multumesc mult pentru raspuns si iti doresc ce-mi doresc si mie. sa tii minte ca nu am nevoie de lauda oamenilor, nu mi-am dat nici macar numele adevarat tocmai pentru a nu ma cunoaste nimeni, numai Dumnezeu stie ce merit si daca sunt demna de El.

sunt convinsa ca stii sa faci diferenta intre cel impaciuitor si cel risipitor de vorbe dulci.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.12.2011, 13:34:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
multumesc mult pentru raspuns. asa am sa fac, precum m-ati sfatuit, am sa vorbesc cu duhovnicul meu si acum si de fiecare data cand voi mai avea intrebari.

nu am inteles ultima parte a mesajului.

imi cer iertare ca am deranjat cu mesajele mele, nu am vrut sa bravez, nu am vrut sa va supar, nu am vrut sa judec, doar am pus o intrebare la o problema care ma framanta.

Doamne ajuta! Craciun fericit!
Doamne ajuta !
Ultima fraza nu va era adresata d-voastra ,ci persoanei care a scris asta:
"La Dumnezeu nu intereseaza cantitatea , ci calitetea , modul in care arzi pt. El- ."
La teorie multi suntem buni ,mai greu cu practica.
Cand ceri ceva cuiva ,tu insuti trebuie sa fii asa ,altfel cadem in fatarnicie.
Asa sa arunci cu pietre e usor ,mai ales ca nu se stie pt.ce ati fost oprita de la impartasanie .
Craciun fericit !

Last edited by anita; 22.12.2011 at 13:38:20.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.12.2011, 14:08:35
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Doamne ajuta !
Ultima fraza nu va era adresata d-voastra ,ci persoanei care a scris asta:
"La Dumnezeu nu intereseaza cantitatea , ci calitetea , modul in care arzi pt. El- ."
La teorie multi suntem buni ,mai greu cu practica.
Cand ceri ceva cuiva ,tu insuti trebuie sa fii asa ,altfel cadem in fatarnicie.
Asa sa arunci cu pietre e usor ,mai ales ca nu se stie pt.ce ati fost oprita de la impartasanie .
Craciun fericit !
Frumos cuvint. Acesta imi arata ca poti fi si in postura de a fi la centru si a primi pietrele altora , care zimbesc parindu-li-se ca fac iubire frateasca ca sa te ,,indrepti"!
Frumoasa si expresia aceasta :,,Cand ceri ceva cuiva ,tu insuti trebuie sa fii asa ,altfel cadem in fatarnicie". Ceea ce in traducere duhovniceasca insemneaza si ca atunci cind ceri (ceri lui Dumnezeu sa primeasca rugaciunile si juruintele tale )sa botezi sau sa cununi , adica sa fii ,,tatal" si girantul in ortodoxie a cuiva , tu insuti trebuie sa fi cit mai curat(orb pe orb calauzind sfirsesc in groapa !) ... altminteri, da ! se cade in dulcea fatarnicie !

Foarte frumos ati punctat . Si adevarat pe deasupra . Meritati rasplata !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.12.2011, 17:20:00
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Doamne ajuta !
Ultima fraza nu va era adresata d-voastra ,ci persoanei care a scris asta:
"La Dumnezeu nu intereseaza cantitatea , ci calitetea , modul in care arzi pt. El- ."
La teorie multi suntem buni ,mai greu cu practica.
Cand ceri ceva cuiva ,tu insuti trebuie sa fii asa ,altfel cadem in fatarnicie.
Asa sa arunci cu pietre e usor ,mai ales ca nu se stie pt.ce ati fost oprita de la impartasanie .
Craciun fericit !
La fel de bine pot sa va acuz si eu pe dvs de fatarnicie. Cand v-am aratat ca toate argumentele dvs despre iminenta sfarsitului lumii sunt destul de slabe nu ati mai raspuns. In schimb m-ati acuzat fara nici un argument ca nu tin cont de invataturile Sfintilor Parinti si desi v-am rugat in repetate randuri sa imi dati exemple nu ati binevoit. Ati spus ca ma apropii de secanti si eu v-am argumentat ca dvs suntei mai apropiata ca ei asemenea dvs propovaduiesc iminenta sfarsitului. Ati adus ca argument ca ati auzit la predica un preot si v-am spus ca si preotii pot sa invete gresit, sau preotii si episcopii nu au fost initiatori de erezii? Ati mai sustinut ca exista emisiuni ortodoxe in japonia si in occident. Cand v-am intrebat de surse nu ati mai raspuns.Faceti afirmatii referitoare la istorie fara sa aveti dovada in acest sens. Deci cine e fatarnic?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.12.2011, 21:13:54
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Craciun fericit , nasterea Domnului nostru Iisus Hristos sa ne aduca mai multa liniste, pace, bunatate, ingaduinta, mila, credinta adevarata si incredere in Bunul nostru Dumnezeu si sa nu uitam ca Domnul Iisus nu s-a nascut degeaba ci pentru mantuirea sufletelor noastre!

Imi cer iertare fata de voi ca nu am putut sa intorc si celalalt obraz cand m-ati mustrat si sper din tot sufletul sa nu-mi purtati suparare.

Doamne ajuta!

Last edited by ecaterina7; 24.12.2011 at 22:01:36.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi doresc sa am casa mea! cred_cu_adevarat Generalitati 127 04.09.2013 20:42:35
Ce imi doresc de la sf nicolaie ionut12 Generalitati 4 07.12.2010 09:20:38
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 02:17:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 13 03.08.2007 21:26:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 0 20.01.2007 08:33:31