Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.03.2015, 00:24:13
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Of of...

Bineinteles ca cei care au mers la Sodoma si Gomora au fost doi ingeri pentru ca TOTI TREI cei care au mers la Avraam erau ingeri, deoarece Sfanta Treime adoptase aceasta infatisare acolo. Sau daca nu, ce infatisare crezi ca avea "Domnul" care statea inaintea lui Avraam? Ce zici de icoana lui Rubleov? Crezi ca toti preotii si parintii bisericii din acesti 2000 de ani au probleme grave de logica?
Deci ingerii din povestioara cu Sodoma si Gomora erau de fapt trinitatea materializata?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.03.2015, 00:31:34
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Of of...

Bineinteles ca cei care au mers la Sodoma si Gomora au fost doi ingeri pentru ca TOTI TREI cei care au mers la Avraam erau ingeri, deoarece Sfanta Treime adoptase aceasta infatisare acolo. Sau daca nu, ce infatisare crezi ca avea "Domnul" care statea inaintea lui Avraam? Ce zici de icoana lui Rubleov? Crezi ca toti preotii si parintii bisericii din acesti 2000 de ani au probleme grave de logica?
Domnule Wryetui
Lovit de cucui,
Logica e stearpa
Cu mintea indoctrinata.

Eu nu am cu ce sa te ajut. Asa poti sa vezi si un chip de lut...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.03.2015, 00:50:47
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci ingerii din povestioara cu Sodoma si Gomora erau de fapt trinitatea materializata?
Cine stie? Sau poate o alegorie a trinitatii sub chipul a trei ingeri, insa faptul ca erau trei ingeri inseamna ceva, nimic nu e la intamplare in Biblie. Si daca ar fi fost doar Dumnezeu si cu doi ingeri, ce chip a luat Dumnezeu? Din moment ce Dumnezeu Tatal este nevazut si Duhul Sfant la fel, nu are decat sa fie Fiul, dar sub ce forma credeti voi? Acei trei ingeri simbolizeaza ceva, sau sunt ceva, dar nu este la intamplare ca sunt trei ingeri. Putea foarte bine sa fie doar unul care sa dea o fuga pana la Avraam si pana in cele doua cetati si gata.

Eu cred ca am deraiat de la subiectul principal, cu preocuparea mea, si as prefera sa ramanem acolo. Sa pun problema astfel, la ce trebuie sa imi stea mintea si capul la rugaciune?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.03.2015, 09:36:15
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Adunată în cuvintele rugăciunii. Toată atenția focalizată în cuvintele rugăciunii.
Nu lași nici un alt gând sau cuvânt sau imagine să intre în câmpul/focarul/volumul atenției. Focalizezi exclusiv cuvintele rugăciunii.
Cu simțământul viu că ești nimic.

*

Dacă apare vreo imagine, vreun gând străin de rugăciune (și apar, oho, sâcâială continuă), iată ce este împrăștierea minții. (Și necurăția minții, adaugă Tudor care s-a nimrit pe-aici acum... El zice așa: "mintea asta e ca o apă cu poluări, murdară")
Adu înapoi, liniștit și ferm atenția la cuvintele rugăciunii.
În acest efort de concentrare ai ocazia să descoperi limpede care îți sunt atracțiile lumești, patimile. Tot ceea ce îți atrage atenția de la cuvintele rugăciunii arată (ca într-un magistral test diagnostic) patimile, atașamentele lumești, preocupările și frământările/grijile tale individuale lumești.
Dar când ne rugăm lăsăm toate grijile cele lumești la ușă, în afara cortului sfânt al rugăciunii. Altfel nu mai avem rugăciune.

*

Nici o imagine. Avem de ales: ne rugăm lui Dumnezeu sau ne rugăm la imaginile și gândurile noastre.
Deci aici e ținta și tot efortul lucrării rugăciunii: adună mintea în cuvintele rugăciunii și n-o lăsa să iasă de acolo (să se împrăștie) sau să primească alte cuvinte, gânduri și imagini.
Golim, așadar, mintea de orice conținut și păstrăm doar pâinea noastră cea spre ființă: cuvintele sfinte ale rugăciunii, purtătoarele de har și aducătoarele unui har sporit. Cel Care pe toate le plinește îți va da noi "porții" de har, dacă stăruiești în cuvintele rugăciunii, înlăuntrul lor, în acest univers sfânt și tainic.
Deci Duhul Sfânt răspunde prin har la cuvintele tale purtătoare de har. (Zice iar Tudor: "banul la ban trage și harul la har!")

*

Fără vreo imagine. Nu Îl imaginăm nicicum pe Dumnezeu.
Avem, doar, nădejdea că, într-o bună zi, ni Se va arăta El Însuși iar noi Îl vom vedea pe Dumnezeu precum este.

Doamne ajută!

P.S. Înalță cu credință gândul la Dumnezeu și iată, aceasta e deja rugăciune. Un "Doamne!..." e deja rugăciune. Nu e nevoie de nici o imagine.

Last edited by Ioan_Cezar; 15.03.2015 at 09:48:15.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.03.2015, 10:06:34
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Inteleg dar, pentru a ma gandi doar la Dumnezeu, ce trebuie sa fac? Adica, pentru a ma gandi la Dumnezeu trebuie sa mi-l imaginez cumva, nu pot sa ma gandesc la cuvantul "Dumnezeu" in minte. Cum mai adica ma gandesc la Dumneze?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.03.2015, 12:29:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Inteleg dar, pentru a ma gandi doar la Dumnezeu, ce trebuie sa fac? Adica, pentru a ma gandi la Dumnezeu trebuie sa mi-l imaginez cumva, nu pot sa ma gandesc la cuvantul "Dumnezeu" in minte. Cum mai adica ma gandesc la Dumneze?
E simplu. Iti intrebi duhovnicul.
E ca si cum te-ai pregati pentru maraton, dar in loc sa lucrezi cu un antrenor ceri sfaturi unora care alearga prin parc.

Ps: Si in mod normal nu postezi pe forum in timpul Sf Liturghii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.03.2015, 12:36:29
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Cine stie? Sau poate o alegorie a trinitatii sub chipul a trei ingeri, insa faptul ca erau trei ingeri inseamna ceva, nimic nu e la intamplare in Biblie. Si daca ar fi fost doar Dumnezeu si cu doi ingeri, ce chip a luat Dumnezeu? Din moment ce Dumnezeu Tatal este nevazut si Duhul Sfant la fel, nu are decat sa fie Fiul, dar sub ce forma credeti voi? Acei trei ingeri simbolizeaza ceva, sau sunt ceva, dar nu este la intamplare ca sunt trei ingeri. Putea foarte bine sa fie doar unul care sa dea o fuga pana la Avraam si pana in cele doua cetati si gata.
Nu este vorba despre un simplu simbolism. Si sa nu confundam manifestarea antropomorfa cu intruparea Logosului.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.03.2015, 12:49:27
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
E simplu. Iti intrebi duhovnicul.
E ca si cum te-ai pregati pentru maraton, dar in loc sa lucrezi cu un antrenor ceri sfaturi unora care alearga prin parc.

Ps: Si in mod normal nu postezi pe forum in timpul Sf Liturghii.
Si tu de ce postezi?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.03.2015, 13:08:29
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Si tu de ce postezi?
Daca ai fi mers la Biserica ai fi stiut ca Sf Liturghie s-a terminat. Cel putin, la cat am postat eu, la unele biserici (cele mai multe).
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.03.2015, 13:12:37
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Am fost la biserica astazi, si nu s-a terminat inca liturghia. Oricum, de ce postam acum pe forum? Cum ramane cu liturghiile din intreaga lume? Cele din Ierusalim si Antiohia care de abia acum incep? Dar cele din diaspora? Ce ar fi daca nu am mai posta niciodata pe forum la cate liturghii sunt acum pe lume?

Tu nu esti cine sa imi spui cand sa postez si cum, mai ales cand comentariul tau nu a folosit cu nimic pentru nedumerirea mea si l-ai postat doar ca sa te dai tu sfant printre ceilalti la cat de mult mergi tu la biserica si cata evlavie ai
Reply With Quote
Răspunde