Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 19.08.2015, 16:58:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sophia, n-ai înțeles nimic. Din nou. Trist.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #102  
Vechi 19.08.2015, 17:03:40
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Lipsa iubirii si golul resimtit de absenta cuiva, trebuie umplut cu ceva, cel mai la indemana fiind mancarea. Mai ales dulciurile.

Ascetii percep lacomia de mancare in sensul unei intelegeri rasturnate a dorintei de a ne hrani. Omul e facut sa se hraneasca si spiritual si material, si inteligibil si sensibil. Ce-a zis Hristos pe tema asta? "Nu numai cu paine va trai omul, ci cu tot Cuvantul care iese din gura lui Dumnezeu".

Cand dorinta noastra de a manca si de a ne desfata exagerat simtul gustului e mai mare decat dorirea de Dumnezeu, ea ne devine patima si pricina de moarte sufleteasca.

Hrana Il poate descoperi omului pe Dumnezeu ( asta-i o arta a ascetilor), fiindca mancarurile pot fi cugetate ca un mediu transparent al energiilor lui Dumnezeu. Sf. Isaac Sirul, vorbeste chiar de cel ce a vazut / perceput in hrana sa pe Domnul, adica poate intelege ratiunea, motivatia lui Dumnezeu cand a facut roadele cu care sa ne hranim. Nici intr-un caz spre imbuibare ori ca afrodisiac de innebunit simturile. IMHO.
Copiii supraponderali, considerați bulimici, reacționează și la stresul generat de stările de tensiune dintre părinți. Bulimia poate fi înțeleasă mai bine prin raportarea la disfuncțiile sistemului familial. Precum și ale altor sisteme în care este integrat copilul sau adultul - școală, serviciu etc. Ea joacă rol de simptom al grupului, iar bulimicul pe acela de țap ispășitor - a ales (inconștient) să fie el purtătorul simptomului grupului, în sensul metaforei simptomului.
De aceea, terapia sistemică (a familiei, a grupului organizațional) duce, printre succese, și la remisiunea bulimiei unuia dintre membri (sau a altor manifestări din sfera tulburării instinctelor - alcoolism, masturbație, tulburări digestive și ale aparatului urinar, tulburări respiratorii, tulburări de somn etc.).
Acolo unde comunitatea stă prost la capitolul comuniune/dragoste apar variate tulburări ale instinctelor la membrii mai "sensibili" ai comunității. De obicei aceștia sunt cei mai buni, mai dotați, mai "umani" din comunitate și, iată, tocmai ei plătesc un preț scump pentru aceasta...

Last edited by Ioan_Cezar; 19.08.2015 at 17:05:54.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 20.08.2015, 00:15:32
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Va multumesc inca o data tuturor pentru ca v-ati implicat, cu muuult suflet, in elucidarea acestei probleme care ma framanta. In sinea mea stiu ce trebuie sa fac dar, avand in vedere ca nu traim singuri pe lume si e bine sa lasi loc de buna ziua, am hotarat sa mergem, am solicitat meniuri de post si vom trata evenimentul cu decenta, incercand sa nu facem nota discordanta si sa se simta toata lumea bine.
Indiferent de opiniile avute (unele extrem de bine inradacinate, de neclintit) aveti respectul meu.
Ar mai fi o chestie.Spunea-i ca mirii sunt de alta religie.Vezi sa nu te rogi
cu ei in biserica lor.Ai haina Sfantului Botez.Nu poti sa te rogi cu ereticii.
Inainte sa inceapa slujba lor, iesi afara din cladirea lor sau ce o fi.
Tu ai haina Sfantului Botez.
La party-people, da e ok.Dar sa nu ai comuniune cu ei la cele sacramentale.
Nicidecum.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 20.08.2015, 12:26:34
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Fratilor,prea subliniati "iubirea de aproapele"intr-o zona in care se loveste de alte interese personale,cum ar fi curatirea prin post,infranare de distractii.

Din cele ce sustineti,Alin si Sophia,reiese ca ar trebui sa facem tot ce ne sta in putinta sa le facem pe plac oamenilor,sa nu cumva sa-i suparam iar poruncile si sfaturile bisericii sa le incalcam in numele acestei iubiri pt aproapele.
Daca am face asta,reiese ca am tine post foarte rar,din intamplare,atunci cand scapam neinvitati la o petrecere cu fast,sau cand nu suntem chemati la o masa prieteneasca -unde prietenii ori nu sunt ortodocsi ori nu traiesc in spiritul ortodox.

Despre ce iubire pt oameni este vb cand participi la o nunta?Adica am facut tot ce mi-a stat in putinta,am ajutat saracii,am facut vizite pe la orfelinate,camine de batrani,puscarii si scoli de corectie?am ajutat oamenii strazii,familiile cu multi copii si bolnavii? Adica toate astea le-am bifat si nu mi-a mai ramas decat sa-mi "ajut"niste biete cunostiinte cu prezenta la nunta? Hotarat lucru,le-am facut pe toate !!

Daca nu sunt decat niste cunostiinte vagi,care te-au invitat ca sa umple restaurantul care are capacitate de 400 de locuri,mai ganditi-va daca merita sa participati in ziua taierii capului Sf.Ioan Botezatorul.
Ma amuza ce cred unii,ca daca sunt invitati la o nunta oamenilor le pasa de ei sau de prezenta lor!!! Asta este foarte amuzant :)
Daca este sora,verisoara,colega de banca din liceu sau vecina cu care aveti relatii f bune atunci este mai dificil sa nu va duceti,caz in care apelati la autoritatea duhovnicului.

Eu vad dorinta de participare din"dragostea de aproape"doar o dorinta personala ,ascunsa, de a petrece alaturi de oameni. Nu-i rau,dar poate fi amanata pt ca ocazii mai sunt ,Slava Domnului.

de obice cand spui ca trebuie samergi la o nunta, ca atorie, inseamna ca OAMENII AIA AU FOST LA TINE LA NUNTA. Poate nunta ta a picat tot intr-o zi in care ei nu ar fi trebuit sa mearga la nunta; poate era vreo arbatoare sau ceva de genul, so totusi, au fost la nunta ta (vorbesc la modul general). Frumos ar fi sa faci la fel, adica sa mergi la nunta lor; nuntile se fac cu oameni, nu cu cadouri si plicuri.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Astea-s consecintele daca avem prieteni neortodocsi sau dintre cei care traiesc inafara credintei.
Nu-i bai,daca un prieten va iubeste ,va respecta "stilul de viata" si va intelege"toanele",ca asa-s prietenii atenti si respectuosi.

Dar daca nu este post si oricum nu pot sa mananc inghetata deoarece am intoleranta la lactoza? Asta inseamna ca nu merit sa am prieteni,pt ca sunt altfel construita decat cei normali?(nu mai intru in detalii de nutritie,moderna care afirma ca majoritatea adultilor dezvolta intoleranta la lactoza,laptele fiind un aliment pt sugari only).

Dragostea pt oameni(prieteni)deseori trece peste aceste amanunte enervante.
Ieri am fost la ziua de nastere a prietenei mele thailandeze. A avut vreo 20 de persoane invitate,daca nu mai multe. Eeei...chiar si asa a gatit ceva special vegetarian pt mine,desi eram singura cu aceasta problema acolo.
La fel,cand am invitati acasa care nu sunt vegetarieni sau vegani le prepar ceea ce stiu ca le place,incluzand produsele pe baza de carne.
Si am oroare de carne cruda de animale moarte in jurul meu...dar pt prietenie si familie,inchid ochii si-mi pun vata-n nas!

Vorbesc si eu ca nu am ce face,stiu Sophia ca pt tine scriu degeaba si niciodata nu o voi scoate la capat in dicutiile despre post,mancare de post,zile de post,evenimente in zile de post,nutritie optima in perioada de post,prietenii si postul ortodox etc etc etc etc ......
Asta inseamn respect recipric si dragoste e aproape. De ce nu se poate face acelasi luru si pentru o nunta? Cum ziceai si tu, macr la cununia religioasa (la care dupa Copacel si Sfintii Parinti nu ai e cuta, tu fiind ortodox) si la cea civila + dat e cadou. Daca poti mrge l cununia religioasa (lucru interzis de ortodoxie), de ce nu ai putea merge si la restaurant, 2-3 ore, nu mai mult. Nu trebuie sa mananci neaparat, nu trebuie a danezi sau sa bei alcool, iar, daca e pana acolo, se pot comana mniuri de post/vegetariene/vegane, doar ca trebuie sa le spui la miri de dinainte. Si noi am avut la nunta vegetarieni si le-am comanat meniuri pentru vegetarieni. Daca majoritatea sunt omnivori nu inseamna ca vegetarienii trebuie omorati de foame la nunta mea :)

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu poți îndeplini dragostea față de aproapele făcându-te în același timp părtaș păcatului în care fratele tău se scaldă. Un priten adevărat îi arată fratelui său greșeala în care se află, dar nu neapărat predicând, ci mai ales prin faptă. Păcatul ne desparte de Dumnezeu, ceea îmi dă motiv să mă îndoiesc că Îl vei descoperi pe Dumnezeu la o nuntă care nu are binecuvântarea Bisericii. Să avem în vedere dragostea cu discernământ și nu dragostea pătimașă.

Vina este a noastră, a tuturor.
Da, dar daca acel prieten are o confesiune religioasa diferita de a ta, si nu vrea sa si-o schimbe, atunci tu ori il accepti asa ca priten, ori il scoti din "lista de prieteni". Pentru ei, acea nunta are binecuvantarea Domnului si a biseriii de care apartin. Degeabanu esti tu e acord cu asta.
Cum e aia dragoste cu discernamant?

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ceea ce nu doresti sa iei in calcul Alin,este ca cea care a deschis topicul vorbeste despre nunta"unor obligatii".
Scuza-ma ,dar nunta unor obligatii este mult mai departe de mine de cat Dumnezeu si viata spirituala.
Sa zicem ca in postul Apostolilor am avut o nunta a unor catolici,in postul Sfintei Marii am avut un botez a unor evanghelisti,de taierea capului lui Ioan Botezatorul avem o alta nunta si tot asa... Cand mai avem timp sa tinem cont si de ceea ce se petrece in biserica noastra? sa tinem posturile si sarbatorile?
Mereu exista o scuza convenabila de a iesi din ascultare,chiar cu pretul pompoasei "iubiri de aproapele".
Cand va veti duce sa sapati curtea unora sau sa-i dati un rinichi,atunci sa vorbim de iubirea aproapelui! Daca participarea la petreceri,face parte din iubirea aproapelui eu mananc laptopul asta(cum bine zicea Hadrianus) ...

Chiar crezi ca niste amicitii vagi au neaparata nevoie de tine in cea mai importanta zi a lor?
Eu una nu cred asta ,sunt sigura ca se vor descurca si distra si fara mine.
Desi vor fi multumiti sa deschida un cadou frumos si bani din partea mea.
Ca doar de asta au organizat si nunta,altfel era o afacere de familie,restransa.
Cum ziceam, o obligatie (de nunta) inseamna c acei omeni au fost la nunta ta, eci ai obligtia sa mergi si tu la a lor. DESIGUR, poti sa nu mergi, dar nu te mira apoi ca oamenii se supara
sau le cade rau ca nu ai mers.
Nuntile se fac cu oameni, nu doar cu plicuri si cadouri. Am mai zis-o si o voi mai zice.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 20.08.2015, 12:27:21
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai intai fraza din mesajul initial al firului, pentru ca vad ca de aici pleaca neintelegerile:
"Trebuie sa mergem pentru ca avem o datorie, dar mai departe cum ne comportam? Facem o exceptie de la post?"
Nu se spune ce datorie, dar inseamna ca este o legatura speciala si nu cineva de pe strada, sau o cunostinta intamplatoare.
Pot fi colegi, sefi, prieteni apropiati, rude.
Aici (eu cel putin) nu vorbim de nunta unor oameni de pe strada, care nu ne spun nimic. La aia nu trebuie sa ne ducem. Desi depinde.
Si sunt oameni care au anumite probleme si vai de capul lor cum isi incropesc o nunta. Fiecare om care le este aproape si ii ajuta cumva este binevenit.
Prea ne gandim numai la cazuri din astea cu nunti pompoase si petreceri mari. Sau la betii.
Nu stiu avem aici viziuni diferite.
Eu nu stiu cum e aia sa inviti pe cineva la nunta, ca sa umpli restaurantul. De ce?
Sau care sa te inivite numai pentru bani sau cadou...Eu asa ceva nu inteleg. Si la asa ceva nu particip si nu am in anturaj astfel de oameni.
Inca o data: era vorba de o datorie. Nu stim de care.

Alta neintelegere: nu spune nimeni sa ne ducem in fiecare zi la o nunta.
Cine poate asta? Trebuie sa ai bani in primul rand ca sa te imbraci, sa dai cadou, etc.
Noi vorbeam aici despre un caz aparte. Nu cred ca autoarea firului se duce in fiecare zi la nunti. S-a intamplat o data sa fie asa.
De aia am zis ca nu e o problema.
Sarbatori si posturi sunt tot timpul. Nunta este o data in viata.
Cu Dumnezeu si sfintii Sai suntem tot timpul, nu-i abandonam daca o data mancam altceva si ajutam niste oameni.

Ma inebuneste ideea asta extrema la multi dintre voi: vai nu tii post nu-l iubesti pe Dumnezeu, nu esti bun ortodox, ai baut o cana de lapte la fel, ai iesit printre oameni si nu stai in casa urland in perna si robotind ca animalul, nu esti bun ortodox. Restul nu mai conteaza, ce faci bun si cat efort faci ca sa fii bineplacut lui.
Ce prostie este asta? Cum batjocoriti asa si pe oameni si pe Dumnezeu?

Pentru Alin o observatie: in cazul de fata este vorba de maghiari, care apartin unei confesiuni crestine mari si nu secta (sunt catolici din cate stiu).
Si ar trebui sa stie si preotii lor si sa fie mai deschis cand stabilesc o nunta la care pot sa fie invitati si din ortodoxie. Ca traiesc in Romania, tara majoritar ortodoxa.
Asa si noi aici respectam niste reguli locale. Preotii nu traiesc pe alta lume.
Si sunt aici multi de alte religii si confesiuni. Dar se respecta reciproc.

Si exista chiar o regula afisata peste tot. "Sunt interzise orice fel de petreceri in ziua de..." (de obicei in postul Pastelui). Chiar daca altii nu au atunci, sau nu au deloc acel post. Si ortodoxul si turcul si indianul trebuie sa respecte si sa stea cuminte. Ei sunt majoritari, ei stabilesc reguli.

Nu are rost sa ne certam si sa ne jignim aici. Trebuie doar sa intelegem ca este vorba de exceptii, de situatii speciale. Nu spune nimeni sa stai numai in nunti si petreceri.
Si da, alegi cu grija cand esti invitat undeva. Chiar poti sfatui lumea respectiva cum sa stabileasca mai bine.

Si mai ganditi-va la ceva - sunt oameni care au ziua de nastere atat de aiurea , sau chiar zi onomastica, incat niciodata nu si-o pot serba. Nici macar atat. Renunta. Mai greu cu copiii sa-i pui sa renunte...
Renuntari sunt destule in viata unui om si suferinte o gramada.
De acord cam cu tot ce ai spus aici, cu mentiunea ca, daca oamenii sunt maghiari sunt sanse destul de mari sa fie reformati sa lutherani, de aici si faptul ca ei nu au aceleasi sarbatori ca si catolicii si nu au posturi

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
"Multiculturaliti"

Nu cred ca Biserica Ortodoxa o sa tradeze neamul romanesc.

Pai daca sunteti aceiasi religie (cu dogme diferite) dar acelasi stapan cu
cornitze, e normal."Pretenii" intre ei se saluta.

Can't do that.Sfantul Constantin Brancoveanu ne interzice, iar
Sfantul Stefan Cel Mare este impotriva.
Ai citit ce ai scris? Ai vazut cum suna? Treci jos, ai 2!

and iy YOU can't do that, then don't. si alegeti prieteni doar dintre ortodocsi. Dar nu veni cu textul din paragraful 3 (al tau) la cineva care are si prieteni de alte confesiuni religiose!

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar eu tot n-am inteles care este legatura intre post si dragostea pt aproape.
Daca vezi lucrurile cum le-ai vazut pana acum, nici u o sa intelegi care e legatura. Teoreti nu ar fi o legtura anume, era vorba de nunta care pica in zi de post si mare sarbatoare. Citeste e s-a scris si raspunde-ti la intrebare.

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Va multumesc inca o data tuturor pentru ca v-ati implicat, cu muuult suflet, in elucidarea acestei probleme care ma framanta. In sinea mea stiu ce trebuie sa fac dar, avand in vedere ca nu traim singuri pe lume si e bine sa lasi loc de buna ziua, am hotarat sa mergem, am solicitat meniuri de post si vom trata evenimentul cu decenta, incercand sa nu facem nota discordanta si sa se simta toata lumea bine.
Indiferent de opiniile avute (unele extrem de bine inradacinate, de neclintit) aveti respectul meu.
Asa as fi procedat si eu daca eram o crestina practicanta. Respect pentru c aveti respect si pt ortodoxie si pentru prieteni.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ar mai fi o chestie.Spunea-i ca mirii sunt de alta religie.Vezi sa nu te rogi
cu ei in biserica lor.Ai haina Sfantului Botez.Nu poti sa te rogi cu ereticii.
Inainte sa inceapa slujba lor, iesi afara din cladirea lor sau ce o fi.
Tu ai haina Sfantului Botez.
La party-people, da e ok.Dar sa nu ai comuniune cu ei la cele sacramentale.
Nicidecum.
deci, cum ziceam mai sus...prin primele mele paragrafe...ii clara treaba.


ps: de ce nu se vede ce e in quote (again)?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 20.08.2015, 13:02:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
and iy YOU can't do that, then don't. si alegeti prieteni doar dintre ortodocsi. Dar nu veni cu textul din paragraful 3 (al tau) la cineva care are si prieteni de alte confesiuni religiose!
El probabil nu are nici macar dintre ortodocsi asa ca ...:)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 20.08.2015, 13:03:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ar mai fi o chestie.Spunea-i ca mirii sunt de alta religie.Vezi sa nu te rogi
cu ei in biserica lor.Ai haina Sfantului Botez.Nu poti sa te rogi cu ereticii.
Inainte sa inceapa slujba lor, iesi afara din cladirea lor sau ce o fi.
Tu ai haina Sfantului Botez.
La party-people, da e ok.Dar sa nu ai comuniune cu ei la cele sacramentale.
Nicidecum.
Omulet, esti cu pluta.
Sa participi la o nunta a lor nu inseamna "comuniune la cele sacramentale" ca doar nu te casatoresti tu la ei.
Prezenta ta acolo nici rugaciune nu inseamna si chiar daca te rogi in prezenta lor, tu te rogi la ai tai, ei la ai lor.

In Anglia slujbele ortodoxe se tin intr-un colt al unei catedrale anglicane, aia ce fac, sunt vanduti diavolului dupa capusorul tau "light"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 20.08.2015, 13:05:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Cum e aia dragoste cu discernamant?
Pai trebuie sa strecori dragostea care nu o ai printre canoanele care crezi ca le cunosti :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 20.08.2015, 17:34:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Cum e aia dragoste cu discernamant?
Unui diabetic nu-i vei da dulciuri, ci ceva potrivit bolii sale, căci tu din dragostea ta față de el ai putea să-i faci mai mult rău decât bine, dându-i dulciuri. Însă, dacă vei ține cont de boala sa, atunci faci dragoste cu discernământ.

Ținând cont că ești mămică, sper să-ți fie de folos cuvântul Cuv. Paisie: http://acvila30.ro/cuviosul-paisie-a...-a-parintilor/
Reply With Quote
  #110  
Vechi 20.08.2015, 17:49:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Omulet, esti cu pluta.
Sa participi la o nunta a lor nu inseamna "comuniune la cele sacramentale" ca doar nu te casatoresti tu la ei.
Prezenta ta acolo nici rugaciune nu inseamna si chiar daca te rogi in prezenta lor, tu te rogi la ai tai, ei la ai lor.
Corect, lucru prost înțeles ca de altfel multe altele.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In Anglia slujbele ortodoxe se tin intr-un colt al unei catedrale anglicane, aia ce fac, sunt vanduti diavolului dupa capusorul tau "light"?
Nu numai în Anglia, ci și în Germania, Italia, Franța, Spania și alte țări, unde ortodocșii au închiriat biserici de la catolici pentru a ține slujbe. Nu este ușor să construiești o biserică în occindent, să obții o autorizație de construire, mă refer la partea financiară.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare