Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.10.2008, 06:14:27
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Scrisoarea unui general roman catre Nero,despre Hristos

“Aici in Iudeea se afla acum un barbat plin de mari virtuti, care se numeste pe sinesi Iisus Hristos. Cei ce ii urmeaza Lui il cinstesc ca pe Fiu al lui Dumnezeu cel fara de moarte, iar ceilalti, strainii, il socotesc pe El [un puternic] prooroc. El inviaza morti, tamaduieste toate bolile numai prin al Sau Cuvant si prin punerea mainilor asupra lor. Barbatul acesta este inalt la trup, cu statura dreapta, bratele frumoase, cu mainile lungi si cu fata bine proportionata. Parul il are pogorandu-se neted si fara luciu pana la urechi, si se sfarseste in plete crete pana la umeri si de la umeri in jos; de la frunte prin mijlocul capului parul este despartit in doua cu carare, dupa obiceiul nazarinenilor, iar fata parului este astfel, incat cu greu se poate descrie daca are culoarea vinului sau este in floarea unei alune timpurii. Fruntea Lui este lungareata si neteda; ochii ii sunt caprui si foarte vioi; obrajii fara nici o meteahna sunt plini de rumeneala foarte placuta; nasul si gura sunt facute cu bune masuri si fara cusur. Barba, avand fata ca parul capului, este destul de deasa si despartita in doua, iar lungimea ii este de un deget. Fizionomia Lui este nobila si delicata.
Chipul Lui are blandete si oarecare seriozitate incat, de la prima vedere, atrage deodata si dragostea si respectul. Mustra cu bunacuviinta si indeamna cu blandete…Niciodata nu L-a vazut cineva razand, dar plangand de multe ori. Smerenia si intelegerea Lui sunt cu deosebire rare. El vorbeste putin, dar cu multa statornicie. In sfarsit, dupa infatisarea Sa desavarsita, este un Om care intrece pe oricare dintre fii oamenilor.”

Fragment din cartea "Quo Vadis" de Henrik Sienkiewicz
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.10.2008, 09:23:32
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Este fictiune, ca si legenda despre Sf. Petru (Quo Vadis).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2008, 09:41:59
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Smile

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Este fictiune, ca si legenda despre Sf. Petru (Quo Vadis).
Daca cineva ti-ar descrie de exemplu peisajul unei insule frumoase(chiar daca descrierea ar fi o fantezie)tu daca ti-ar place ce auzi,oare nu te-ai duce cu gandul la imagina expusa si te-ai desfata cu inchipuirea acelui loc?Sau cand te gandesti la Rai nu te bucuri de niste inchipuiri frumoase?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.10.2008, 11:56:02
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Deci chiar daca e o minciuna daca iti convine e ok. Interesant! Tocmai citeam despre cat adevar este in biblie! Ce ti-e si cu crestinismul asta cu logica oscilanta.
Daca ma droghez si vad niste peisaje frumoase e tot ok? :D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.10.2008, 12:01:49
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Acest document se pastreaza si este o scrisoare a unui guvernator roman pe nume Publius Lentulus(din cate mi-amintesc)catre imparatul roman di vremea aceea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.10.2008, 12:17:56
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Smile

Citat:
În prealabil postat de acidironic Vezi mesajul
Deci chiar daca e o minciuna daca iti convine e ok. Interesant! Tocmai citeam despre cat adevar este in biblie! Ce ti-e si cu crestinismul asta cu logica oscilanta.
Daca ma droghez si vad niste peisaje frumoase e tot ok? :D
Uite eu inainte sa Il descopar pe Hristos adica sa ma inchin Lui cu adevarat am luat droguri mult timp si iti pot spune din propie experinta ca ceea ce vezi cand esti drogat iti provoaca o stare de euforie,de placere trupeasca pe cand atunci cand te gandesti la chipul Lui Hristos fie si imaginar,aceasta iti provoaca o stare de liniste si pace sufleteasca nicidecum euforie.Tu cand te uiti la o Icoana cu chipul Lui Hristos ce simti?Sau daca cineva iti descrie cum ar arta sa zicem sotia ta ideala,tu ce ai simti?Daca esti curat la suflet ai simti dorul unei asemenea fiinte chiar si din descrierea ei imaginara,parca ai vrea sa fi alturi de acea persoana care ti se pare descrisa atat de minunat.Cand autorul acelei carti a descris prin prisma personajului roman chipul Lui Hristos a facut-o ca sa ne aduca aminte de Dumnezeu,ca Hristos este si Om si Dumnezeu in acelasi timp.Sa sti ca eu am ajuns sa-L cunosc pe Dumnezeu prin multa suferinta ca si multi altii,numai ca unii sufera degeaba si nu ajung niciodata sa-L cunoasca iar alti se introc la Tatal lor Cel ceresc.Pace tie si mantuire,Amin!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.10.2008, 12:39:47
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Smile

Plang doua suflete ca-n gheare
taina cine le-o cunoaste?
Unul sufera si moare
altul sufera si naste
Unul moare in lumea aceasta,altul se naste pentru Imparatia lui Dumnezeu.:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.10.2008, 13:15:54
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Smile

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Plang doua suflete ca-n gheare
taina cine le-o cunoaste?
Unul sufera si moare
altul sufera si naste
Unul moare in lumea aceasta,altul se naste pentru Imparatia lui Dumnezeu.:)
Ah frumos ai scris si eu am speranta ca ma voi mantui dar ma ingrozesc mereu de ceea ce ne asteapta pe noi crestinii ortodocsi,pana la mantuire.Si ca daca nu voi reusi sa ma mantuiesc inseamna ca am trait degeaba.Dar cred ca cel mai frumos lucru este sa doresti mantuirea apropelui si sa traiesti pentru mantuirea oamenilor.Lasul de mine cand dau de greu mereu zic,of Doamne de ce nu ma pot spovedi si impartasi si dupa aia sa ma iei la Tine iar sotia imi spune,bai ce barbat esti tu,esti un las,lupta si nu te mai gandi la tine,Doamne ajuta! :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.10.2008, 16:11:17
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

are dreptate sotia ta.Sa avem nadejde!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.10.2008, 16:35:18
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

În epoca primara a Bisericii circulau multe scrieri false, nu numai evanghelii si epistole apocrife ci si alte falsuri cum e si scrisoarea lui Publius Lentulus:

http://en.wikipedia.org/wiki/Publius_Lentulus

sau povestea cu moartea lui Petru la Roma (în realitate apostolul nu a fost niciodata în Italia, a murit la Ierusalim unde a fost si îngropat).


Fantezia nu e buna niciodata, noi trebuie sa cunoastem adevarul si fantezia ne abate de la aceasta, indiferent de continutul ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ganduri despre dogmatica in general Mihnea Dragomir Dogmatica 252 22.10.2012 18:24:18
Despre lectura, in general Lilith23 Generalitati 26 15.06.2011 12:11:07
Scrisoarea de multumire a diavolului catre noi, pacatosii andrei_im Generalitati 39 13.01.2010 18:12:48
Rugăciune de pocăință către Domnul Hristos- a Sf Ioan Gură de Aur MirelaL Rugaciuni 0 28.02.2009 22:15:47