Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.10.2008, 13:05:00
evelon evelon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2008
Mesaje: 5
Implicit botezul unui fost neoprotestant la ortodocsi

buna ziua.am si eu o nelamurire si sper ca cineva de aici sa ma poata ajuta.viitorul meu sot face parte dintr-o familie neoprotestanta.Nu are luat botezul la ei,si deasemenea nici nu a frecventat biserica lor.Acum a decis sa ia botezul la ortodocsi dat fiind faptul ca in curand ne vom casatori.imi puteti spune cum va decurge botezul in acest caz?e nevoie de nasi? ar trebui urmati niste pasi anume?? sper sa ma lamuriti.va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.10.2008, 14:26:49
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Buna. Sotul meu facea parte dintro familie de penticostali, dar nu a prea frecventat si nu a fost botezat. Prin urmare, s-a botezat la noi, la ortodocsi. Ai nevoie de nasi, pot veni nasii de cununie,Crezul il zice el,trebuie sa vorbiti cu un preot cel mai sigur.el va va lamuri mult mai bine, deoarece fiecare poate avea un anumit "ritual" despre cum ar ttrebui botezat un om matur. Preotul care la botezat pe sotul meu la udat din cap pana in picioare cu apa, altii doar ii stropesc cu busuiocul in cap. Dumnezeu sa va ajute.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2008, 14:52:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

evelon, botezul in acest caz nu se deosebeste cu nimic de botezul unui prunc. Randuiala este aceeasi, doar ca nu va mai fi afundat in cristelnita, si asta nu pentru ca asa prevede randuiala Bisericii pentru adulti, ci pentru ca nu mai incape in cristelnita. Sa va bucurati unul de celalalt in Hristos pururea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2008, 21:14:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
evelon, botezul in acest caz nu se deosebeste cu nimic de botezul unui prunc. Randuiala este aceeasi, doar ca nu va mai fi afundat in cristelnita, si asta nu pentru ca asa prevede randuiala Bisericii pentru adulti, ci pentru ca nu mai incape in cristelnita. Sa va bucurati unul de celalalt in Hristos pururea.
M-ai facut sa zambesc ! Normal ca nu se foloseste cristelnita , intru scufundare , ci prin stropire.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.11.2008, 06:16:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
...doar ca nu va mai fi afundat in cristelnita, si asta nu pentru ca asa prevede randuiala Bisericii pentru adulti, ci pentru ca nu mai incape in cristelnita.
si pe mine m-ai facut sa zambesc... esti asa angelic cateodata in postarile tale! sa te bucuri si tu mereu in inima ta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.11.2008, 10:03:57
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Normal ca nu se foloseste cristelnita , intru scufundare , ci prin stropire

Ba se foloseste! Desigur nu cea din biserica pentru copii ci un recipient mult mai mare. Am avut ocazia sa vad asa ceva si respectivul avea 1.90 cm si s-a botezat prin scufundare!
Rinduiala e rinduiala indiferent de virsta, greutate, inaltime.......
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.07.2009, 20:27:12
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

da, si eu am vazut niste recipiente improvizate in care se afundau adultii, imbracati in haine albe! e foarte frumos un asemena moment!rar ai ocazia sa vezi asa ceva!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.01.2010, 07:52:10
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

poate sa-mi spuna si mie cineva ce trebuie facut daca un neoprotestant botezat vrea sa se faca ortodox?
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.01.2010, 16:16:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca botezul e valid, se face doar o slujba speciala si se face mirungerea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.01.2010, 16:28:09
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

in rusia exista cristelnite foarte foarte mari pentru ca la ei, din cauza regimului comunist, foarte multi oameni provenind din familii atee sunt nebotezati. nu este ceva obligatoriu, dar ar fi frumos sa existe in biserici (sau macar sa poata fi imprumutate de la episcopie), cristelinite asa mari. cristelnita reprezinta pantecele Maicii Domnului, in care omul se naste intru Hristos.
ma tem ca in cativa ani vom intalni situatia rusiei de acum, in toate tarile ortodoxe. oamenii se indeparteaza din ce in ce mai mult de Biserica, Botezul devenind din ce in ce mai putin important. Acuma multi isi boteaza copiii din formalism, necunoscand sau necrezand in puterea botezului, DAR BINE CA O FAC SI ASA!
pentru evelon: sa ii dea Dumnezeu sotului tau bucuria mantuirii! m-am bucurat mult cand am citit mesajul tau. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ungurii au fost ortodocsi Ungur950 Despre Biserica Ortodoxa in general 10 01.09.2011 14:21:29
Botezul Hartford Biserica Ortodoxa Romana 34 30.12.2009 13:30:00
botezul verona Botezul 4 26.11.2007 00:52:57
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 12:48:10