Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2008, 20:52:03
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Parintele Cleopa mi-a spus sa o rup si s-o arunc in foc pentru ca e miere amestecata cu otrava; dulce la gust dar te omoara. Adevar amestecat cu minciuna tot minciuna se cheama.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2008, 20:59:17
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Stiu ca in Biblia respectiva care aproape sigur este o traducere Cornilescu sunt cateva greseli. De exemplu:
- traducerea "chip" ca "icoana" in Epistola catre Romani
- traducerea "chip" ca "icoana" in Apocalips
- greseala in Psalmul 109:3 (110:3 in Cornilescu), "sfinti" tradus cu "podoabe sfinte"
lista poate continua...

Ideea e ca astfel de greseli pot sa te poticneasca. Ca si semn de respect pentru Biserica noastra cred ca ar trebui sa faci rost de o traducere sinodala.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2008, 23:56:24
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Mi se pare o prostie sa rupi o Biblie pentru ca e traducerea Cornilescu, daca gasesti ceva care ti se pare suspect te duci si te uiti in Biblia ortodoxa si vezi diferenta...doar si la modul general...poti citi orice, insa nu poti crede orice.Si in orice caz, iti poti da seama unde e alta traducere in functie de ceea ce vrea sa sugereze, pentru ca diferenta de dogma se stie(ei nu cinstesc icoanele si sfintii-in principal)...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2008, 10:21:35
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Nici mie nu mi se pare normal sa rupi Biblia, in esenta mesajul este acelasi si in traducerea Cornelescu, deci daca o ai aia citeste-o aia si dupa cum s-a spus, daca te poticnesti cerceteaza o Biblie ortodoxa sau spune-ti nelamurirea pe forum, Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2008, 12:59:59
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

De aceea sunt atatea secte in lume, pentru ca nu vor sa asculte, nu au ascultare care ,,e mai mare decat jertfa si arderea de tot, iar neascultarea e pacat la fel cu vrajitoria si impotrivirea este la fel cu inchinarea la idoli'(I Regi 15,22). Sfintii Parinti nu puneau la indoiala cuvantul lor, pana la erezie. Daca-ti cade-n ciorba un gainat, mai poti s-o dregi? O arunci. Daca copistul gresea o singura litera in transcrierea Torei, sulul se ardea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2008, 13:26:09
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

diana, intreaba un preot. Oricare preot dintr-o biserica ortodoxa. Nu cauta acolo unde nu vei gasi un raspuns clar(forum). Pareri pro si contra vei gasi mereu.

Eu cred ca ar trebui sa iti faci rost de o biblie care se vinde in biserica(ortodoxa).

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde