Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 11.11.2017, 00:16:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Se sfințește prin "asta"? Nu mi-e clar la ce vă referiți. "Asta" fiind ce spuneam eu mai sus, nașterea de prunci (ceea ce zice și Pavel, referindu-se - evident - la femeile măritate) sau prin feciorie, care e o cale mai bună (a se vedea citatul dat de Demetrius)?
Ma bucur ca de fapt ai inteles corect, dovada fiind ca ai formulat "mai buna" consorm versetului citat, insa ai formulat ca fiind lipsit de claritate doar fiindca (psihologic) astfel se demonstreaza ca te opui sensului Scripturii si de aceea ma pomenesti pe mine ca autor al citarii, si nu Scriptura.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 11.11.2017, 08:59:25
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ma bucur ca de fapt ai inteles corect, dovada fiind ca ai formulat "mai buna" consorm versetului citat, insa ai formulat ca fiind lipsit de claritate doar fiindca (psihologic) astfel se demonstreaza ca te opui sensului Scripturii si de aceea ma pomenesti pe mine ca autor al citarii, si nu Scriptura.
Nu, întrebarea mea era punctuală, nu știam la ce face referire cristiboss. Și până nu înțeleg, nu pot răspunde.

Mă opun? Ți se pare că am ceva împotriva monahismului? Deloc. Cred pur și simplu că nu suntem cu toții făcuți pentru asta, unii mai și duc specia mai departe și au șansa de a se mântui pe calea familiei.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #103  
Vechi 11.11.2017, 11:21:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Inteleg ca esti antiecumenist si ca esti suparat.
Totusi incearca sa discuti la subiect, daca se poate.

1. Celibatul - conditie eliminatorie pentru hirotonirea epsicopilor
2. Incurajarea divortului.
Mie aceste doua chestiuni mi se par impotriva invataturii apostolilor.
Ai vrea sa discuti pe acest subiect, fara divagatii sterile?
Tu ai scris acele lucruri, eu doar am raspuns la ele, nu am initiat eu discutia despre Biserica.
In al doilea rand, am raspuns la ce spui tu, am scris ca acolo nu e vorba de obligativitatea casatoriei episcopilor, tu ai raspuns ca nu ai afirmat asta, dar tocmai la asta te referi. Tu spui ca ceea ce a reglementat Biserica este impotriva invataturii Apostolilor, adica spui ca Apostolii au legat episcopia de casatorie, desi negi asta. Ce am spus eu ca scrie acolo? Ca episcopii sa aiba o singura femeie, adica sa nu fie recasatoriti. Cum incalca acest lucru Biserica? Cunosti tu un episcop recasatorit? Deci nu contrazice cu nimic invatatura Apostolilor, nu-i asa? Pentru ca altfel ar fi trebuit sa spuna ca un episcop trebuie sa fie casatorit. Despre conditiile eliminatorii pentru hirotonirea episcopilor, una din ele e chiar cea spusa de Sfantul Apostol, cei recasatoriti nu pot fi episcopi.

Legat de divort, era vorba de hotararea ambilor soti de a deveni calugari. Doar nu crezi ca o inchideau pe sotie la manastire, iar viitorul episcop se plangea toata viata de napasta acre a picat pe capul lui. Daca citesti vietile sfintilor o sa vezi ca sunt multe cazuri in care ambii soti se hotarasc sa se calugareasca. Sau soti care traiesc in curatie toata viata. Avem si cazul cunoscut al Fecioarei Maria.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 11.11.2017, 12:09:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
iar calci pe bec. decat bazaconiile mincinoase ce le citesti si le postezi pe aici, luate din carti scrise de tot felul de sfinti, mai bine sf-urile lui brown.

1.pentru evrei celibatul era o tampenie si il priveau cu o aversiune crunta.
2.nu exista nicio mentiune, nici macar una!!!, in VT sau in NT despre calugari, calugarie sau ceva asemanator.
3.episcopatele au aparut dupa impartirea imperiului de catre diocletian. linia de demarcatie europeana de atunci este aproape exacta cu linia ce separa astazi ortodoxismul de catolicism, remarcabil este ca e valabil inclusiv in ceea ce-i priveste pe slavi.
4.odata cu impunerea acestei autoritati, episcopia, in biserica, autoritate instituita treptat in secolul 3 (eu cred ca impartirea administrativa a imperiului si interesele directe imperiale au dus la crearea acestei institutii, interesul politic fiind evident) au aparut si reactiile contrare. (foarte interesant este cum a evoluat monahismul, fiind perceput astazi ca facand parte din traditia crestina) reactii contrare, de protest, aparute mai intai in siria si cristalizate in egipt, unde incepe cu adevarat monahismul crestin. inspirat, dupa cum am scris mai sus, din budism.

si mai scrii o alta bazaconie, o blasfemie!, cand zici la fel ca si flying, ca biblia spune ca e mai bine ca oamenii sa aleaga celibatul. mi se pare o chestie pentru care meritati o mica bataie cu pietre, nu caroaie, niste pietricele macar...
Asta inseamna sa iti pierzi timpul cu un om care nu stie despre ce vorbeste, dar el crede (doar din mandrie) ca stie mai bine decat toti.
Toata lumea a auzit de esenieni, doar tu si istoricii tai n-ati auzit nimic. Istoricii antici (adevaratii istorici) ii amintesc alaturi de celelalte doua partide, saducheii si fariseii. Un istoric antic spune ca erau in numar de 4000, in timp ce fariseii erau 5000-6000. Deci erau foarte multi. Esenienii traiau in celibat toata viata, ca niste calugari. Pe langa acestia mai erau unii numiti nazirei, care practicau abstinenta pe o perioada delimitata, dar unii chiar toata viata. Si mai erau cei care isi pastrau fecioria, de exemplu Sfantul Ilie. Fecioara Maria a trait tot in feciorie, la fel si Iisus.

Episcopatele au existat de la inceput, nu din timpul lui Diocletian. Tu te referi, probabil, la mitropolii.
Legat de blasfemia fata de credinta ta si a istoricilor tai, important e sa nu gresesti fata de invatatura Bisericii, nu fata de credintele oarecare din lume. O sa dau citatul in mesajul urmator.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 11.11.2017, 12:16:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
vad ca se refera numai la femeie in ceea ce ai citat. deci nu despre asta era vorba pana acum, flying si catalin se refera la barbati. si amandoi sunt blasfemiatori.
Acum o sa faci si un sinod cu istoricii tai si o sa ne anatemizezi. :)
Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel, capitolul 7: https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=7
Citez: "1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său.
7. Eu voiesc ca toți oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul așa, altul într-alt fel.
8. Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine.
9. Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă."
Reply With Quote
  #106  
Vechi 11.11.2017, 12:26:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
vocatie monahala?!? daca raspund cum as vrea ma injuri pe bune si urat de tot. voi uitati mereu un lucru foarte important, apostolii erau evrei, toti vorbeau pentru evrei, cu o exceptie, saul! care vorbea greceste desi era evreu, care era de cultura greaca desi era evreu, care era cetatean roman desi era evreu, care propovaduia si neevreilor desi era evreu, care spunea ca nu e necesar sa-si taie putzele crestinii!!! impietate! au strigat ceilalti, fie petre, fie insusi fratele lui Hristos! dar a fost asa cum a vrut saul. lui ii datoram crestinismul, fara el... nu stim... ei bine, saul al nostru nu predica numai pentru saraci, nu spunea ca vine sfarsitul lumii, saul, viitorul mare apostol Pavel, a fost cel mai mare revolutionar din istoria asta mare a crestinismului, asta este concluzia mea in ceea ce-l priveste. numai pavel ar fi putut sa se gandeasca la asa ceva, ceilalti nu ar fi iesit niciodata din spatiul iudaic, nu ma refer la geografie, iar pavel nu a scris nimic despre calugari, calugarie sau vocatie monahala.
Asta e tot din istorii, stiu povestea cu Sfantul Pavel care a raspnadit crestinismul de cand am devenit credincios. daca nu ma insel sunt si documentare Discovery si National geografic cu tema asta.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 11.11.2017, 14:04:32
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu spui ca ceea ce a reglementat Biserica este impotriva invataturii Apostolilor
Biserica NU reglementeaza nimic impotriva invataturii Apostolilor.
Gruparea de oameni care isi da legi mai presus de ceea ce au invatat Mantuitorul si sfintii Sai Apostoli, nu-i biserica.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
am scris ca acolo nu e vorba de obligativitatea casatoriei episcopilor, tu ai raspuns ca nu ai afirmat asta, dar tocmai la asta te referi.
In Biblie nu exista obligativitatea casatoriei sau a celibatului in dreptul episcopilor. La asta m-am referit si ma refer in continuare.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
episcopii sa aiba o singura femeie, adica sa nu fie recasatoriti.
Adica nu e obligatoriu sa fie celibatar.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Deci nu contrazice cu nimic invatatura Apostolilor, nu-i asa?
Ba tocmai ca o contrazice in mod flagrant si grav. In doua aspecte.
1. Decretand ca e interzis ca episcopul sa fie casatorit. Pe cand apostolul Pavel sustine clar ca poate fi casatorit
2. Despartind pe barbat de femeia lui. Pe cand Mantuitorul Hristos a poruncit clar ca omul sa nu desparta ceea ce a unit Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Legat de divort, era vorba de hotararea ambilor soti de a deveni calugari.
Era vorba de hotararea ambilor soti de a divorta.
Hotarare impotriva poruncii clare a Mantuitorului.
Dar recomandata ferm de o grupare de oameni.

Last edited by Penticostalul Traditional; 11.11.2017 at 17:52:16.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 11.11.2017, 14:09:02
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

hmmm, gura pacatosului:

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta inseamna sa iti pierzi timpul cu un om care nu stie despre ce vorbeste, dar el crede (doar din mandrie) ca stie mai bine decat toti.

.
exact asta as putea eu sa-ti spun. nu am timp acum, si nici stare, sa-ti mai explic punctual ce bazaconii insiri iarasi, dar un lucru tot iti spun, nu se poate ca de-alungul timpului sa nu fi avut un diferend pe acest forum legat de celibatul de la catolici vs nevestele preotilor ortodocsi.

cauta-ti acolo retorica si vezi cat de ridicol poti fi in aceasta disputa. nu stiu ce ai scris intr-o astfel de discutie, dar am ajuns sa te cunosc pe tine. ai sa vezi unde te poate duce mandria, despre care vorbesti.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 11.11.2017, 14:33:33
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
exact asta as putea eu sa-ti spun. nu am timp acum, si nici stare, sa-ti mai explic punctual ce bazaconii insiri iarasi, dar un lucru tot iti spun, nu se poate ca de-alungul timpului sa nu fi avut un diferend pe acest forum legat de celibatul de la catolici vs nevestele preotilor ortodocsi.

cauta-ti acolo retorica si vezi cat de ridicol poti fi in aceasta disputa. nu stiu ce ai scris intr-o astfel de discutie, dar am ajuns sa te cunosc pe tine. ai sa vezi unde te poate duce mandria, despre care vorbesti.
Prietine, comentariile tale sunt la fel ca si pseudonimul tau:Ali Baba.Sper ca stii ca Ali Baba era un hot ordinar la fel ca cei 40 de hoti...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #110  
Vechi 11.11.2017, 22:15:45
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Off topic (oarecum). Uitați ce porcărie am găsit:
https://www.youtube.com/watch?v=UZp0...ature=youtu.be

PT, chiar așa rătăciți sunt neoprotestanții? Citesc că domnul ăsta e pastor.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55