Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2011, 12:45:23
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Adio flori ...

Oferirea florilor la inmormantare face parte din traditia romaneasca, obiceiul de a duce flori la mormant fiind foarte vechi, datand din perioada precrestina. Florile sunt acel ultim mesaj catre cei care nu mai sunt intre noi. Coroana, jerba, buchetul sau o floare nu le aduci pentru "a fi vazut" de familia celui decedat, ci o faci pentru tine, e un semn de pretuire si respect. Cuvintele sunt prea putine pentru a exprima ce mult ne lipsesc persoanele dragi, iar floarea pe mormant e substitul lor. In alte religii, florile se ofera dupa inmormantare, cand se trimite acasa la familia indoliata un aranjament floral, un gest de alinare prin care le areti ca esti aproape de ei in acele momente dificile.

Azi am citit intr-un articol ca enoriasii unei parohii din Cluj-Napoca (cart. Someseni) sunt rugati sa nu mai aduca flori la inmormantare, ci sa ofere un ajutor material familiei (plic cu bani).
http://www.evz.ro/detalii/stiri/la-m...commentAddLink







Ce parere aveti de acest comunicat ce respira un profund pragmatism ? Chiar era nevoie de asa ceva? Cine doreste si poate ajuta familia indoliata, insa floarea e altceva, „nu bani aruncati”. Oare colacul, lumanarile, coliva, vinul sunt si ei bani aruncati?

Last edited by ioanna; 05.11.2011 at 12:59:57.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.11.2011, 13:12:01
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
oferirea florilor la inmormantare face parte din traditia romaneasca, obiceiul de a duce flori la mormant fiind foarte vechi, datand din perioada precrestina. Florile sunt acel ultim mesaj catre cei care nu mai sunt intre noi. Coroana, jerba, buchetul sau o floare nu le aduci pentru "a fi vazut" de familia celui decedat, ci o faci pentru tine, e un semn de pretuire si respect. cuvintele sunt prea putine pentru a exprima ce mult ne lipsesc persoanele dragi, iar floarea pe mormant e substitul lor. in alte religii, florile se ofera dupa inmormantare, cand se trimite acasa la familia indoliata un aranjament floral, un gest de alinare prin care le areti ca esti aproape de ei in acele momente dificile.

azi am citit intr-un articol ca enoriasii unei parohii din cluj-napoca (cart. Someseni) sunt rugati sa nu mai aduca flori la inmormantare, ci sa ofere un ajutor material familiei (plic cu bani).
http://www.evz.ro/detalii/stiri/la-m...commentaddlink







ce parere aveti de acest comunicat ce respira un profund pragmatism ? Chiar era nevoie de asa ceva? Cine doreste si poate ajuta familia indoliata, insa floarea e altceva, „nu bani aruncati”. Oare colacul, lumanarile, coliva, vinul sunt si ei bani aruncati?
eu cred ca acest comunicat este mai mult informativ si nu cred ca cel care va aduce o coroana va fi mustart.mie mi se pare o idee destul de buna.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.11.2011, 13:31:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul





Ce parere aveti de acest comunicat ce respira un profund pragmatism ? Chiar era nevoie de asa ceva? Cine doreste si poate ajuta familia indoliata, insa floarea e altceva, „nu bani aruncati”. Oare colacul, lumanarile, coliva, vinul sunt si ei bani aruncati?

Atentie, e vorba despre coroane de flori, nu una, doua, trei garoafe, tufanele sau trandafiri, e vorba despre opulenta (multe coroane, de nu li s emai stie numarul, care a cui e), nu de mormant ingrijit! Coroanele sar de cateva sute de mii vechi si ajung chiar pana la cateva milioane, in functie de floare si de florarie. In plus, cum spui si tu, floarea are o semnificatie strict simbolica, nu religioasa, nu o poti compara cu coliva, lumanarile, vinul, Doamne sfinte! Tu esti o persoana rezonabila, intelegi ca pomenirea nu e o simpla traditie si stii bine ce inchipuie elementele din ultimul tau enunt. Florile nu au nicio senificatie religioasa si nu ajuta cu nimic sufletului raposatului, dar coliva da! Dar coroanele de flori si eu le consider o risipa (nu vorbesc de o floare, doua, noua, ci de coroane) si au dreptate ca se poate face milostenie cu acei bani. Unii au nu stiu cate coroane de flori primite pentru mort, dar se zgarcesc (sau nu au) sa dea cum cuvine preotilor sau sa faca un parastas, unii dau bani pe coroane din pura formalitate...

Probabil ca respectiva parohie a avut multe plangeri, ca s-au furat, ars, aruncat coroane (lucru verificabil si in cimitir la bunica-mea, unde te impiedici pe alei de fragmente ale unor foste coroane aruncate in mijlocul drumului), ba chiar am auzit ca e si un babism ca toate coroanele de flori sa stea pe mormant pana la 40 de zile, chiar daca sunt uscate. Nu tu 40 de liturghii, nu tu 40 de parastase, dar coroanele 40 de zile pe mormant, ca altfel e de rau! Poate vor sa combata, printre altele, chiar acel babism. Am descoperit ca la invataturi pagane este trecuta si "Îngroparea morților in cavouri -- pentru a face din locul lor de veci o adevărată capodoperă". Porbabil intra si zecile de coroane acolo.

Sper ca nu te-am suparat cu raspunsul meu, si eu sunt o fire mai pragmatica atunci cand vine vorba de bani, imi place sa daruiesc flori persoanelor in viata, sa se bucure, imi plac florile la icoane, mai pun si flori la mormant (nu coroane!), dar cred ca mai bine faci ceva cu adevarat folositor pentru sufletul omului decat sa arunci banii aiurea si sa mai iasa dupa aceea si scandal, cum se sugereaza in afisul acela.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.11.2011, 13:59:52
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sper ca nu te-am suparat cu raspunsul meu, si eu sunt o fire mai pragmatica atunci cand vine vorba de bani, imi place sa daruiesc flori persoanelor in viata, sa se bucure, imi plac florile la icoane, mai pun si flori la mormant (nu coroane!), dar cred ca mai bine faci ceva cu adevarat folositor pentru sufletul omului decat sa arunci banii aiurea si sa mai iasa dupa aceea si scandal, cum se sugereaza in afisul acela.
Nu m-am suparat, stai linistita . Florile ,indiferent sub care forma (coroana, buchete, jerbe) se aduc in semn de pretuire si respect. Cand am vazut un camion plin de flori am realizat cat de multa lume l-a iubit pe tatal meu si a tinut sa fie prezenta la inmormantare. Mie mi se pare un comunicat grotesc datorita modului in care a fost formulat. Cine simte ca trebuie sa ajute familia indoliata o face, isi ofera ajutorul, mai ales daca stie ca familia respectiva e una nevoiasa. Parintele ar fi putut indruma lumea in acest sens si fara acest comunicat.

Citat:
ba chiar am auzit ca e si un babism ca toate coroanele de flori sa stea pe mormant pana la 40 de zile, chiar daca sunt uscate. Nu tu 40 de liturghii, nu tu 40 de parastase, dar coroanele 40 de zile pe mormant, ca altfel e de rau!
Florile care se duc la inmormantare amintesc de frumusetea Raiului, exprima toate gandurile noastre bune pentru cel decedat, de aceea se tin 40 de zile pe mormant, cand, conform traditiei, are loc Judecata particulara a sufletului. Florile care se planteaza pe mormant, prin fixitatea lor, fiind legate de pamant prin radacina, sunt un simbol al verticalitatii, iar prin ciclurile lor legate de anotimpuri, sunt un simbol al renasterii, pastrand prin culoarea lor verde o legatura cu raiul si cu perpetuitatea.

Last edited by ioanna; 05.11.2011 at 14:40:33.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.11.2011, 16:19:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mie mi se pare o hotărâre curioasă aceasta. Se pot găsi ușor și argumente pro, și argumente contra. Dar, la urma urmei, este o hotărâre în care adunarea parohială are competență. Tipul de chestie mai ciudată, pe care trebuie să o ascultăm, chiar dacă nu ne place. Pe de altă parte, sunt multe obiceiuri funerare care nu numai că nu au legătură cu învățătura creștină, precum coroanele de flori, dar sunt în mod manifest păgâne. De dat găina neagră deasupra mormântului, de exemplu, ați auzit ? Eu am rămas uluit când am văzut asta, într-un oraș din Neamț. Acesta e genul de lucruri pe care curiile parohiale ar trebui să le descurajeze, înaintea coroanelor de flori.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.11.2011, 16:49:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De dat găina neagră deasupra mormântului, de exemplu, ați auzit ? .
Da, am auzit de acest obicei, se practica in Moldova, mai ales in mediul rural, cand se da de pomana “peste groapa” o plapuma, perne, costum de haine, gaina vie unor oameni nevoiasi. E o milostenie pentru sufletul celui decedat, insa de ce se da peste mormant sincer nu stiu, gestul n-are nicio incarcatura religioasa.

In ritualul inmormantarii la romani exista obiceiul ca in fruntea cortegiului funerar, dupa cel care duce crucea si cei care duc praporii, sa urmeze o persoana care duce pomul , urmat de cei cu coroanele. Pomul sau ramura imbodobita cu fructe,dulciuri,covrigi, se infige la mormant langa cruce, dupa ce ce s-a golit de darurile care se dau de pomana. Pomul e un simbol al pomului vietii, inchipuie Raiul in care se doreste a ajunge sufletul celui adormit.La fel, florile (coroane,buchete etc.) ce se aduc la inmormantare amintesc de frumusetea Raiului.

In unele sate de la noi, inca se pastreaza obiceiul de a planta un pom (brad) in cimitir, ca sot sau sotie postuma la capataiul celui decedat necasatorit, pentru ca in folclorul romanesc, personificarile mediului inconjurator (steaua de pe cer, pomul, bradul) se nasc, se casatoresc si mor impreuna cu oamenii cu care s-au inrudit. Romanul isi alegea inca un parinte, un frate sau un prieten din natura inconjuratoare.

Citat:
Acesta e genul de lucruri pe care curiile parohiale ar trebui să le descurajeze, înaintea coroanelor de flori.

Pana a ajunge la gaina, cred ca ar trebui sa inceteze cu dezgroparea mortilor la 7 ani, obicei care se practica tot in Moldova, obicei "imprumutat" de la calugarii de pe Muntele Athos, unde existau anumite circumstante pentru stramutare, insa la noi mi se pare o barbarie sa dezgropi mortul, sa "speli" osemintele, sa mai si interpretezi daca persoana respectiva a fost sau nu blestemata (dupa culoarea oaselor), ca apoi sa-l ingropi la loc.

Last edited by ioanna; 05.11.2011 at 17:28:26.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.11.2011, 19:53:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit coroanele de flori-ultima ofranda a lumii materiale

Si eu sunt mai degraba pragmatica cand vine vb despre fast,opulenta si risipa asta in contradictie cu ajutorul efectiv pe care o suma de bani il poate oferi la momentul oportun.Intr-o tara cu grave probleme financiare si cu agravarea saraciei cum este Romania,ajutoarele banesti sunt foarte apreciate si ar trebui sa fie incurajate.De parca un ajutor banesc nu ar fi tot o modalitate de milostenie...Este si inca cum!

Sa zicem ca famalia mortului nu este pregatita pt eveniment si mai este si sub posibilitati,fara economii;vreo 25 de coroane sau un camion cu flori nu va rezolva situatia in sine-desigur florile sunt frumoase,simbol al puritatii,te trimit cu gandul la Rai,etc...
Daca cunosti situatia financiara a familiei indoliate ar fi de bun gust sa duci un buchet de flori(nu o coroana)iar cu banii care raman necheltuiti pe coroana sa-i pui intr-un plic,alaturi de o nota cu sincere condoleante!
Eu stiu ca asa as face!

Eu nu sunt impotriva obiceiului frumos de a da flori,dar in urma cu cateva secole acest obicei se situa undeva la nivelul simbolicului-adica un buchet de flori sezoniere culese din curte;acum nu florile sunt in centrul atentiei ci opulenta,belsugul,raritatea,calitatea florilor si costul lor-cu cat mai scumpe,cu atat mai bine.
Daca vom continua tot asa in secolul viitor se vor oferi niste jerbe-bijuterii,lucrate in aur,batute cu diamante si alte pietre scumpe care vor simboliza coroanele de flori din trecut.

Unele persoane obisnuiesc sa faca parastasul la restaurant,din nou din nevoia de a fi invidiat,de a lasa"gurii lumii" o amintire demna de trancaneala.La fel ca si florile,parastasul se doreste a fi simbolic si mai ales indreptat spre saraci,spre cei in nevoi.De multe ori aceste cheltuieli irationale se interpreteaza ca fiind expresia stimei si iubirii arata persoanei decedate...asta se poate intampla daca vine din partea celor mai apropiati decedatului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.11.2011, 23:08:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sa zicem ca famalia mortului nu este pregatita pt eveniment si mai este si sub posibilitati,fara economii;vreo 25 de coroane sau un camion cu flori nu va rezolva situatia in sine-desigur florile sunt frumoase,simbol al puritatii,te trimit cu gandul la Rai,etc...
Daca cunosti situatia financiara a familiei indoliate ar fi de bun gust sa duci un buchet de flori(nu o coroana)iar cu banii care raman necheltuiti pe coroana sa-i pui intr-un plic,alaturi de o nota cu sincere condoleante!
Eu stiu ca asa as face!
La mine la bloc s-au adunat intotdeauna bani cand o persoana a decedat, bani din care se cumpara o coroana de flori in numele Asociatiei de locatari, iar restul se dau familiei indoliate. Indiferent cate generatii de administratori s-au succedat sau cati vecini s-au schimbat, practica ramane acceasi in cazul decesului unei persoane care a locuit impreuna cu noi,in acelasi bloc. La fel, la locul de munca al multora, se obisnuieste sa se adune un mic ajutor pentru familia colegului decedat sau daca e o companie mai mare ii organizeaza ei inmormantarea. Sunt gesturi omenesti pe care le faci fara a fi nevoie ca o terta persoana sa ti le spuna la modul „oficial”. Comunicatul acesta dat de preot vine ca un semn al vietii umane in declin spiritual si deficit de omenie. E ca anuntul acela care se pune la unele manastiri: tinuta decenta, fara decolteu, umeri goi etc. Este firesc sa nu intri intr-o manastire intr-o tinuta indecenta, la fel cum e firesc sa fii aproape de familia indoliata si sa-ti oferi sprijinul material si sufletesc, dupa posibilitati.

Last edited by ioanna; 05.11.2011 at 23:32:37.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.11.2011, 15:49:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Oferirea florilor la inmormantare face parte din traditia romaneasca, obiceiul de a duce flori la mormant fiind foarte vechi, datand din perioada precrestina. Florile sunt acel ultim mesaj catre cei care nu mai sunt intre noi. Coroana, jerba, buchetul sau o floare nu le aduci pentru "a fi vazut" de familia celui decedat, ci o faci pentru tine, e un semn de pretuire si respect.
Sunt multe lucruri legate de tradiție care ne sunt îngăduite, dar nu toate ne sunt și de folos. Eu am învățat un alt lucru de la părintele meu duhovnic. El a spus așa: "Măi, eu când am să mor, să nu veniți cu flori sau coroane la mine la mormânt! Mai bine de banii aceștia mergeți și faceți milostenie. Dați unui sărac banii pe care i-ați fi dat pe flori, coroană sau alte lucruri lumești".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.11.2011, 10:03:16
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit e o idee buna

conteaza foarte mult situatia materiala a familiei decedatului. daca este o familie instarita normal ca nu se cuvine sa le dai bani ca poate ii si jignesti si cele mai potrivite sunt florile si coroanele. dar cand e o familie vai si amar de capul ei, unde poate cel decedat e cel care aducea singurii bani in casa, sau care se descurca din greu, mi se pare foarte bine ca sa li se dea bani, decat flori, nu mananca ei florile, nu isi cresc ei copiii cu florile, si nici mortul nu are ce face cu ele ... normal fiecare aduce ce vrea si ce poate, in functie de cat are, dar pentru o familie mai saraca le e mult mai folositor un plic cu bani decat o coroana. florile sunt frumoase, sunt delicate, dar nu tin nici de foame si nici de cald ... sunt utile poate celor cu bani, de fantezie, dar celor saraci sunt cam de prisos ... traditia nu tine de foame ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
flori Saurian Generalitati 9 09.04.2014 18:52:37
Preotii divortati spun adio altarului ofurnica Generalitati 59 03.04.2013 04:46:41
Adio hidrocentrala "Portile de Fier"! Sa ne pregatim de preturi marite la curent. hydro314 Generalitati 26 29.12.2011 23:19:09