Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Vezi rezultatele sondajului: Cand cititi “zilele creatiei” la ce va ganditi ?
ma gandesc la durata, la intervalul de timp de 24 de ore 16 41,03%
nu ma gandesc la durata, ci la functiune, la perioada de munca a Domnului 14 35,90%
alt raspuns 9 23,08%
Votători: 39. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 18.12.2012, 14:49:43
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
imi cer scuze d.lui "Mustiata" pentru ca am dezinformat opinia publica spunand ca baptistii ofera zeciuieli, (...)
Scuze acceptate, ai crescut putin se pare.

Cum interpretati rezultatele sondajului? 13/11/5 (13 cred ca ziua e de 24h, 11 - "nu ma gandesc la durata, ci la functiune, la perioada de munca a Domnului" , 5 = alt raspuns)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 18.12.2012, 17:20:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
daca e asa cum spui tu, atunci de ce Dumnezeu nu a creeat totul in 6 secunde in loc de 6 zile? Dumnezeu e atotputernic si putea creea totul in mai putin de o secunda, nu?
poate au fost 6 microsecunde. mai repede aș crede asta.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 18.12.2012, 17:33:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Priveste cum a inceput Evul Mediu Intunecat:

http://www.descopera.ro/cultura/9187...a-lumii-antice

"În martie 415, la ordinul lui Chiril, o gloată de fanatici creștini a atacat-o pe Hypatia în plină stradă. Aceștia au dat-o jos din carul în care se afla, au dezbrăcat-o și au târât-o într-o biserică aflată în apropiere. Aici, Hypatia a fost măcelărită, iar rămășițele ei au fost purtate pe străzile din apropiere, ca apoi să fie arse."
dar au mers și mai departe.
ca să spele crima, au spus că alții au omorât-o și pentru a întări acest lucru în mintea oamenilor, au canonizat-o cu numele de sf. Ecaterina.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 18.12.2012, 18:25:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar au mers și mai departe.
ca să spele crima, au spus că alții au omorât-o și pentru a întări acest lucru în mintea oamenilor, au canonizat-o cu numele de sf. Ecaterina.
Doar daca topicul este despre SF. Sfanta Ecaterina, al carei nume il port, a trait cu mai mult de 100 de ani inainte de Hypatia, fiind si martirizata de imparatul roman. Poti citi viata Sfintei Ecaterina aici: http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...ina-73044.html
Reply With Quote
  #145  
Vechi 18.12.2012, 18:37:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Doar daca topicul este despre SF. Sfanta Ecaterina, al carei nume il port, a trait cu mai mult de 100 de ani inainte de Hypatia, fiind si martirizata de imparatul roman. Poti citi viata Sfintei Ecaterina aici: http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...ina-73044.html
apologeticum.wordpress.com/2010/03/16/adevarul-despre-ipatia-partea-intai/
nu inventez. poate e altă sf. Ecaterina.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 18.12.2012, 19:47:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Priveste cum a inceput Evul Mediu Intunecat:

http://www.descopera.ro/cultura/9187...a-lumii-antice

"În martie 415, la ordinul lui Chiril, o gloată de fanatici creștini a atacat-o pe Hypatia în plină stradă. Aceștia au dat-o jos din carul în care se afla, au dezbrăcat-o și au târât-o într-o biserică aflată în apropiere. Aici, Hypatia a fost măcelărită, iar rămășițele ei au fost purtate pe străzile din apropiere, ca apoi să fie arse."
De fapt cel mai important lucru e sa cautam adevarul din sursele corecte, nu din prima sursa pe care o gasim. Eventual sa fie 2-3 surse, pentru obiectivitate.
Evenimentele nu au fost deloc acestea, aceasta istorisire e promovata de cei ce nu prea agreeaza crestinismul (miscarile feministe, atei, etc.). Singura sursa contemporana e a elevului Hypatiei, Socrate Scolasticul, care o pretuia, desi el era crestin si a ajuns si episcop. E si cea mai detaliata si obiectiva sursa. Sursa pe care o citeaza cei ce vor sa puna crestinismul intr-o lumina nefavorabila e un filozof pagan, Damascius, tot neoplatonician, care a trait la 100 de ani de la evenimente. Si evident ca e subiectiv si avea o problema cu crestinismul, mai ales ca imparatul Iustinian a inchis Academia din Atena cand el era profesor la acea academie. In relatarea sa spune ca motivul pentru care a fost omorata Hypatia era invidia Sf. Chiril, un motiv aiurit dupa cum putem observa. El oricum nu era contemporan, deci nu avea cum sa stie ce se gandea Sf. Chiril.
Socrate Scolasticul spune ca dimpotriva, Sf. Chiril a incercat sa il impace pe guvernatorul de atunci (Oreste), dar acesta nu dorea. Tot el scrie ca a fost omorata de un grup condus de un fanatic, Petru. Chiar Socrate Scolasticul, si el crestin, spune ca acela era un fanatic, tot crestin.
Filmul Agora (l-am vazut si eu) e facut de un regizor necredincios si homosexual http://www.roportal.ro/cinema/biogra...menbar-785.htm care a spus ca demult se gandea sa faca un astfel de film despre crestinism. Evident, e total subiectiv, desi foloseste si sursa Socrate Scolasticul combinata insa cu cea a filozofului pagan.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 18.12.2012, 19:58:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
apologeticum.wordpress.com/2010/03/16/adevarul-despre-ipatia-partea-intai/
nu inventez. poate e altă sf. Ecaterina.
Da, imi amintesc ca citisem si eu mai demult articolul acela, in 12 iulie nu e o sfanta Ecaterina: http://www.calendar-ortodox.ro/sfintii_iulie.htm Poate la copti, cine stie.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 18.12.2012, 20:09:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
daca e asa cum spui tu, atunci de ce Dumnezeu nu a creeat totul in 6 secunde in loc de 6 zile? Dumnezeu e atotputernic si putea creea totul in mai putin de o secunda, nu?
Daca imi amintesc cred ca ti-am raspuns la intrebarea asta si pe alt topic. Sfantul Efrem Sirul ne spune despre acest lucru, exista si explicatii de ce au fost sase zile si nu o secunda, in citatul al doilea, al Sfantului Ioan Gura de Aur.
Deci Sfantul Efrem Sirul:
"Nimenea să nu creadă că zidirea cea de Șase Zile este o alegorie; tot așa, nu este îngăduit a zice că ceea ce pare, potrivit celor istorisite, a fi fost zidit în șase zile, a fost zidit într-o singură clipă și, de asemenea, că unele nume înfățișate în acea istorisire fie nu înseamnă nimic, fie înseamnă altceva."

Si explicatia data de Sf. Ioan Gura de Aur:
"Nu putea oare dreapta Lui cea atotputernică și nesfârșita Lui înțelepciune să aducă la ființare pe toate și într-o singură zi ? Dar ce spun eu o singura zi, putea sa le aducă într-o clipită ! Dar pentru ca Dumnezeu n-a adus la ființare pentru trebuința Lui nimic din cele ce sunt - căci El n-are nevoie de nimic, fiind desăvârșit, ci a făcut totul din pricina iubirii Sale de oameni și a bunătății Lui - pentru aceea le creează treptat, iar prin gura fericitului prooroc ne învață lămurit despre cele ce s-au făcut, pentru ca, știindu-le bine, să nu cădem în greșalele celor ce judecă mânați de gânduri omenești. [...] Dar pentru ce, dacă omul este mai de preț decât toate, a fost făcut pe urmă ? Pentru o pricină foarte dreaptă. După cum atunci când are să vina un împărat într-un oraș este nevoie să meargă înainte însoțitorii și toți ceilalți, ca să pregătească palatul împărătesc, și apoi intra împăratul în palat, în același chip și acum. Vrând Dumnezeu să-l pună pe om peste toate cele de pe pământ ca împărat și stăpânitor, i-a zidit mai întâi aceasta locuință frumoasă, lumea; și numai după ce a fost gata totul l-a adus pe om ca să o stăpânească."
Reply With Quote
  #149  
Vechi 18.12.2012, 20:22:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt cel mai important lucru e sa cautam adevarul din sursele corecte, nu din prima sursa pe care o gasim. Eventual sa fie 2-3 surse, pentru obiectivitate.
Evenimentele nu au fost deloc acestea, aceasta istorisire e promovata de cei ce nu prea agreeaza crestinismul (miscarile feministe, atei, etc.). Singura sursa contemporana e a elevului Hypatiei, Socrate Scolasticul, care o pretuia, desi el era crestin si a ajuns si episcop. E si cea mai detaliata si obiectiva sursa. Sursa pe care o citeaza cei ce vor sa puna crestinismul intr-o lumina nefavorabila e un filozof pagan, Damascius, tot neoplatonician, care a trait la 100 de ani de la evenimente. Si evident ca e subiectiv si avea o problema cu crestinismul, mai ales ca imparatul Iustinian a inchis Academia din Atena cand el era profesor la acea academie. In relatarea sa spune ca motivul pentru care a fost omorata Hypatia era invidia Sf. Chiril, un motiv aiurit dupa cum putem observa. El oricum nu era contemporan, deci nu avea cum sa stie ce se gandea Sf. Chiril.
Socrate Scolasticul spune ca dimpotriva, Sf. Chiril a incercat sa il impace pe guvernatorul de atunci (Oreste), dar acesta nu dorea. Tot el scrie ca a fost omorata de un grup condus de un fanatic, Petru. Chiar Socrate Scolasticul, si el crestin, spune ca acela era un fanatic, tot crestin.
Filmul Agora (l-am vazut si eu) e facut de un regizor necredincios si homosexual http://www.roportal.ro/cinema/biogra...menbar-785.htm care a spus ca demult se gandea sa faca un astfel de film despre crestinism. Evident, e total subiectiv, desi foloseste si sursa Socrate Scolasticul combinata insa cu cea a filozofului pagan.
argumente gen "ba al meu a mai puternic".
să căutăm argumente din surse corecte. adică ale mele...
Reply With Quote
  #150  
Vechi 18.12.2012, 21:02:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, imi amintesc ca citisem si eu mai demult articolul acela, in 12 iulie nu e o sfanta Ecaterina: http://www.calendar-ortodox.ro/sfintii_iulie.htm Poate la copti, cine stie.
așa scrie in mai multe locuri.
în alte părți scrie că e în ianuarie.
dar pentru că știam că am mai citit despre subiect, am căutat.
și am găsit în viața sf. Chiril, 9 iunie, pag. 117, cum că Ipatia era o fecioara binecredincioasa și îmbunătățită.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea in zilele de azi gmariusg Generalitati 17 22.12.2010 09:51:52
Frumusetea creatiei vazuta prin "ochii" stiintei Jane Says Teologie si Stiinta 21 08.03.2010 12:50:40
Scopul creatiei toni2009 Generalitati 22 23.11.2009 17:31:32
Zilele Bucurestilor costel Generalitati 3 24.09.2009 03:24:19
Sfinti din zilele noastre Juli Intamplari adevarate 4 28.01.2008 18:09:08