Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.07.2012, 23:41:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
vezi ca ti-am trimis si tie invitatie si urmeaza sa mai fac si altora.
nu am primit nimic inca...mai astept...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.07.2012, 23:48:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asa cum prea bine sti , mie nu-mi plac lucrurile ascunse , si te rog sa-ti spui punctul de vedere in mod deschis despre grupul de rugaciune creat de curand , si de ce nu faci parte din el ! ! !

Usurel, Cristi. Ai si intrat la idei. Eu am probleme cu internetul, nu sunt activa chiar de fiecare data cand apar online si nici nu vazusem de prima data invitatia. Nu apare un pop-up, ca atunci cand primesc un PM.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.07.2012, 23:57:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul

Usurel, Cristi. Ai si intrat la idei. Eu am probleme cu internetul, nu sunt activa chiar de fiecare data cand apar online si nici nu vazusem de prima data invitatia. Nu apare un pop-up, ca atunci cand primesc un PM.
Pai , ce mai astepti , RDS te asteapta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.07.2012, 23:59:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pai , ce mai astepti , RDS te asteapta !
eu tocmai am cerut pauza doua luni de la RDS...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.07.2012, 00:13:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
eu tocmai am cerut pauza doua luni de la RDS...
Mie nu imi mai intra firul in mufa si am un modem tot de la ei care face figuri.
Nu inteleg de ce nu primim notificatie de fiecare data cand apare un mesaj nou in grup. Asa, trebuie sa fim atenti mereu sa vedem daca a mai scris cineva ceva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.07.2012, 00:19:13
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mie nu imi mai intra firul in mufa si am un modem tot de la ei care face figuri.
Nu inteleg de ce nu primim notificatie de fiecare data cand apare un mesaj nou in grup. Asa, trebuie sa fim atenti mereu sa vedem daca a mai scris cineva ceva.
nici la mine nu apare, poate e ceva la setarile contului
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.07.2012, 00:19:14
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Acest subiect este unul delicat de rezolvat in amanunte .
Asa cred eu !
Noi pina acum am reusit ceea ce ne-a ingaduit Dumnezeu . Probabil ca vom reusi un pic mai mult daca ne organizam mai bine si mai ales daca socotim aceasta nevointa una extrem de serioasa , adica , daca spun ca joi ma rog, apai am sa ma rog si nu am sa amin din te miri ce motive . Dar pe masura ce inaintam in nevointa buna nici ispita nu intirzie sa se arate.
Poate ca ar fi fost buna o vedere fata catre fata dar tinind cont ca multi nu sunt din Bucuresti ci mult prea raspinditi prin lume , nu trebuie sa exageram acest lucru . Cred ca se poate la fel de bine si fara , ca doar pina acum tot asa a fost !
Daca ne-am gasi cel putin 31 de frati, stabili in cuvint si dorinta, atunci am putea alege fiecare cite o zi din luna . Daca nu , am putea merge pe zilele saptaminii . Am sti astfel ca o data pe saptamina ne rugam pt. altii.
La fel de bine ar fi daca am fi mai multi intr-o zi . In primul rind pt. cel pt. care ne rugam si apoi si pt. noi deoarece pot exista zile absolut grele in care nu ne putem ruga.

Dar totusi , ultimul adevar , este ca a te ruga pt. altcineva este un lucru f. greu. De fiecare data nu poti sti peste ce surprize dai . Ce pacate are acel cineva in spate pt. care patimeste . Ori a te ruga pt. altul insemneaza sa ii porti intii de toate pacatele lui , adica sa faci tu penitenta pt. el fie si pt. o zi, ca si neputintele lui . Si asta poate deveni un lucru f. greu !
Unii dintre frati deja au aceasta experienta . Eu insumi nu sunt strain de asa ceva !

Nu sunt pt. o asemenea nevointa organizata si facuta in ascuns (speculind chipurile dreapta de stinga !) ci la vedere, dar asta ramine de vazut pe viitor.

Am spus doar citeva cuvinte despre un lucru f. serios !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 10.07.2012 at 00:27:16.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.07.2012, 00:57:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Si eu ma gandeam la o zi din luna sau 2,deoarece nu stiu daca pot duce o zi pe saptamana...adica imi este frica sa bat palma ca apoi sa nu-mi bat obrazul!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.07.2012, 02:24:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ar fi, intr-adevar, o idee buna sa ne si vedem, macar cei din Bucuresti. Oricum, poze cu cei care au participat la cateva intalniri se gasesc in albumul lui Cristiboss.
Yasmina, cred ca poti incerca sa dai join la linkul pe care l-a postat Cristi, daca ai probleme cu invite-ul. E grup public, cred ca oricine poate da join si vedea mesajele.

O actiune de acest tip care cred ca a avut succes a fost initiata de un site frecvent citat pe aici, cred ca razboi intru cuvant, daca nu ma insel: in postul Pastilor s-a propus citirea cate unei catisme in felul urmator: fiecare doritor primea, in ordinea in care se anuntase, o anumita catisma, urmand sa o citeasca pe aceea in prima zi si apoi sa mearga, in continuare, cu celelalte, in fiecare zi, pana la Florii. Spre exemplu, daca cineva primea catisma 7, sa zicem - asta insemnand ca cel care se anuntase inaintea lui avea carisma 6 si cel de dupa el 8 - o citea pe aceea in prima zi, apoi continua in zilele urmatoare cu 8, 9, 10 samd, apoi o lua de la capat. Stiu ca se inscrisesera foarte multi, era un pomelnic numeros si ca actiunea avea binecuvantare. Dar asta presupunea sa te tii de promisiune in fiecare zi, ca sa nu strici cercul. Dea Domnul sa reusim si noi sa ne urnim cu acest grup de rugaciune de acatiste...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 10.07.2012 at 02:49:27.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.07.2012, 08:48:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am primit invitație pe grup dar să-mi fie iertat eu nu mă pot angaja la o așa nevoință și nici duhovnicul nu cred că mi-ar recomanda-o. M-am rugat pentru cine a vrut Dumnezeu și când a vrut. Am inițiat și un grup de rugăciune pentru țară care a mers un timp. Multe necazuri și ispite au venit asupra familiei mele pentru care aduc mulțumire lui Dumnezeu dar eu sunt om slab și păcătos și cu greu la duc pe ale mele.
Nici canonul de la duhovnici nu-l fac așa cum ar trebui. Mă voi ruga în taină și voi pomeni la Liturghii și la Sfântul Maslu pe cei care vor cere ajutor pe forum. Cred că e bine să se cunoască de către toți cine are nevoie de rugăciuni.
Știu mulți care se roagă fără a se înscrie pe vreo listă.

Să vă întărească Dumnezeu în lucrarea faptelor bune și în a vă purta poverile unii altora.
Doamne ajută.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 23:45:09
Sfintii Parinti se adresau tuturor persoanelor sau doar unui grup/categorie?? 52ZIZO Biserica Ortodoxa Romana 21 28.08.2010 10:38:45
Arhimandritului Lazar Puhalo din anul 1989 adresata unui grup de catehumeni patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 1 28.12.2008 01:20:50
Pelerinaj cu grup, duminica Z.Lidia Pelerinaje la locuri Sfinte 4 26.05.2008 06:35:18