Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.10.2017, 02:09:41
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Eu te-as sfatui asa: daca un alt preot are indoieli asupra canonului poate ar fi bine sa-l asculti.
Daca ai pacate grave, e bine sa te duci la un preot si sa iei canon.

Eu te-as sfatui sa ne spui sfera in care se invarte pacatul, grav (avort, curvie, pacate trupesti grave, altele) sau altele. Nu stiu cat te putem ajuta daca nu ne dai un indiciu.

Daca ai avut un pacat grav si nu faci canon corect, vei primi canon de la Dumnezeu.
Iar daca ai avut un pacat grav si vrei sa scapi de el sa stii ca si diavolul vine peste tine daca te-ai spovedit pentru a te trage din nou in pacat.

Ai 2 optiuni pentru canon: canon de la preot (rugaciune, post) sau canon de la Dumnezeu (boala, suferinta, durere). Te-as sfatui sa iei unul de la preot...
Oricum, unde greseste preotul, completeaza Dumnezeu pentru ca ispasirea sa fie deplina (zic eu...).

Insa cel mai bun canon este cel pe care ti-L iei singura, canonul de pocainta facut din inima si din sufletul tau in fiecare seara in fata icoanelor, cu o rugaciune de iertare de pacate. Si la un moment dat (saptamani, luni, ani) vei simti in sufletul tau iertare de la Dumnezeu.


Sincer sa fiu ai spus mult prea putine ca sa te putem ajuta cumva pentru situatia ta. Mai completeaza putin contextul in care ai facut pacatul, cu voie sau fara de voie, cat de grav este sa ne dam si noi parerea.
Daca ai facut avorturi te va macina suferinta ca pe tine, daca ai facut curvie te va tine dracul cu ispite peste ispite, daca ai facut vraji ai dat de dracul in mod fizic si vizual (pentru ca efectiv i-ai slujit lui), si altele la fel.

Dar ajuta-ne cu un capat al problemei, doar "am un pacat, l-am spovedit" nu ne ajuta.

Last edited by gpalama; 01.10.2017 at 02:14:29.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.10.2017, 02:17:10
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Eu te-as sfatui asa: daca un alt preot are indoieli asupra canonului poate ar fi bine sa-l asculti.
Daca ai pacate grave, e bine sa te duci la un preot si sa iei canon.

Eu te-as sfatui sa ne spui sfera in care se invarte pacatul, grav (avort, curvie, pacate trupesti grave, altele) sau altele.

Daca ai avut un pacat grav si nu faci canon corect, vei primi canon de la Dumnezeu.

Ai 2 optiuni: canon de la preot (rugaciune, post) sau canon de la Dumnezeu (boala, suferinta, durere). Te-as sfatui sa iei unul de la preot...
Oricum, unde greseste preotul, completeaza Dumnezeu pentru ca ispasirea sa fie deplina (zic eu...).

Insa cel mai bun canon este cel pe care ti-L iei singura, canonul de pocainta facut din inima si din sufletul tau in fiecare seara in fata icoanelor, cu o rugaciune de iertare de pacate. Si la un moment dat (saptamani, luni, ani) vei simti in sufletul tau iertare de la Dumnezeu.

Va multumesc pentru raspuns.
Canonul pe care mi l-a dat duhovnicul il fac. Mi s-a spus tot de catre un preot ca intai trebuia sa fac canonul si apoi sa fiu impartasita, dar ca pacatul mi-a fost iertat pe greseala celui care nu mi l-a dat. Eu nu am stiut asta. Apoi parintele la care merg eu s-a suparat pe mine cand a auzit ca am fost impartasita si mi-a dat canon si oprire de la Sfanta Impartasanie pe un timp nedeterminat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.10.2017, 11:30:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspuns.
Canonul pe care mi l-a dat duhovnicul il fac. Mi s-a spus tot de catre un preot ca intai trebuia sa fac canonul si apoi sa fiu impartasita, dar ca pacatul mi-a fost iertat pe greseala celui care nu mi l-a dat. Eu nu am stiut asta. Apoi parintele la care merg eu s-a suparat pe mine cand a auzit ca am fost impartasita si mi-a dat canon si oprire de la Sfanta Impartasanie pe un timp nedeterminat.
Daca e vorba de canon, de oprire de la impartasire inseamna ca e ceva grav. Tu stii mai bine.

In cazul asta lucrurile sunt destul de serioase si nu ar trebui sa ignori canonul oricare ar fi. In momentul in care preotul a pus canon, a stiut el de ce, si trebuie sa te tii de el.

Daca nu tii canonul o sa iti dea Dumnezeu canon, dar si demonii te vor chinui bine de tot.

Nu incerca sa scapi de canon, fii mai bine serioasa si du-te si alege un canon serios, care se termina si el la un moment dat si la sfarsitul caruia vei fi cu mintea si gandurile impacate.

Fa-ti canonul cu multa seriozitate!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.10.2017, 17:02:59
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Daca e vorba de canon, de oprire de la impartasire inseamna ca e ceva grav. Tu stii mai bine.

In cazul asta lucrurile sunt destul de serioase si nu ar trebui sa ignori canonul oricare ar fi. In momentul in care preotul a pus canon, a stiut el de ce, si trebuie sa te tii de el.

Daca nu tii canonul o sa iti dea Dumnezeu canon, dar si demonii te vor chinui bine de tot.

Nu incerca sa scapi de canon, fii mai bine serioasa si du-te si alege un canon serios, care se termina si el la un moment dat si la sfarsitul caruia vei fi cu mintea si gandurile impacate.

Fa-ti canonul cu multa seriozitate!

Canonul il fac. Va multumesc mult. M-ati luminat cand mi-ati explicat varianta celor 2 canoane. De el nu ma las, doar ca nu am inteles de ce l-am primit. Duminica linistita.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare