Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 12.10.2010, 18:14:44
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
explica cum ai ajuns la concluzia rugaciune din versetele alea?
Poate te ajuta:

"cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; și nimeni nu-l înțelege, fiindcă el, în duh, grăiește taine." 1 Cor 14:2

Noi, oamenii, numim de obicei comunicarea cu Dumnezeu rugaciune.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #432  
Vechi 12.10.2010, 18:30:00
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
explica cum ai ajuns la concluzia rugaciune din versetele alea?
vorbirea in limbi este intotdeauna o rugaciune in limbi, nu exista vorbire in limbi in sensul de a palavragi ceva.
  #433  
Vechi 12.10.2010, 18:37:32
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Citeste si tu din acatistul Parintelui Porfirie ca sa intelegi vorbirea aceasta "in limbi".Si cum ti-a dat tie Dumnezeu sa "vezi"(bine ca ai pus intre ghilimele) adevarul adevarat,despre falsa vorbire" in limbi"?


N-as putea sa-ti explic tie cum mi-a aratat Domnul adevarul; si in nici un caz pe forum. Ideea este ca te-ai aprins tare la doua vorbe; de ce?....
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #434  
Vechi 13.10.2010, 01:31:27
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ca sa fiu mai direct:
De ce penticostalii cand vorbesc in limbi au nevoie de talmaci?
De ce Apostolii la cincizecime nu au avut nevoie, ci fiecare din cei prezenti intelegea in limba lui?
De ce astazi daca un chinez ar intra intr-o adunare de penticostali in timp ce se vorbeste in limbi nu intelege in limba lui?
... si vreau si aici un raspuns: Sunt 2 tipuri de vorbire in limbi? - una Apostolica care nu necesita talmaci si care este inteleasa de orice natiune (vorbire care sustin ca se practica si BO) , si una penticostala care are nevoie de talmaci?

sunt 4 intrebari, astept un raspuns la fiecare.


Un penticostal cu frica de Dumnezeu gasesc pe acest forum sa-mi raspunda si mie la aceste intrebari?
Nu sunt off topic cu aceste intrebari...
Deci , ajutati-ma si pe mine cu 4 raspunsuri......
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #435  
Vechi 13.10.2010, 02:23:26
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Un penticostal cu frica de Dumnezeu gasesc pe acest forum sa-mi raspunda si mie la aceste intrebari?
Nu sunt off topic cu aceste intrebari...
Deci , ajutati-ma si pe mine cu 4 raspunsuri......
Cred ca momentan sunt singurul penticostal de pe forum; desi am zis ca ma las de teologie, incerc sa raspund de dragul tau:

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ca sa fiu mai direct:
De ce penticostalii cand vorbesc in limbi au nevoie de talmaci?
De ce Apostolii la cincizecime nu au avut nevoie, ci fiecare din cei prezenti intelegea in limba lui?
De ce astazi daca un chinez ar intra intr-o adunare de penticostali in timp ce se vorbeste in limbi nu intelege in limba lui?
... si vreau si aici un raspuns: Sunt 2 tipuri de vorbire in limbi? - una Apostolica care nu necesita talmaci si care este inteleasa de orice natiune (vorbire care sustin ca se practica si BO) , si una penticostala care are nevoie de talmaci?

sunt 4 intrebari, astept un raspuns la fiecare.
1. Uneori au, uneori nu au. Darul de talmacire este un dar al Duhului Sfant dat de Dumnezeu pentru cazurile in cere nu se intelege limba vorbita.
2.Nu stim daca au fost intelese toate limbile, ci ca unele au fost intelese. Daca toate limbile ar fi intelese nu ar mai fi fost nevoie de darul de talmacire si apostolul Pavel nu ar mai fi zis : "cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; și nimeni nu-l înțelege," [1 cor 14:2]
3. Probabil pentru ca nu se vorbeste chineza. Dar poate gasi si limba lui, asa cum s-au gasit si alte limbi; depinde de vorbitor.
4. Nu am auzit de "vorbire penticostala", dar in Biblie gasim un singur tip de vorbire in limbi, anume prin Duhul Sfant. Daca este inteleasa e ok, daca nu, exista darul de talmacire, iar daca nu are nimeni acest dar Ap Pavel recomanda sa se vorbeasca in limbi doar cu Dumnezeu, in particular.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #436  
Vechi 13.10.2010, 16:50:26
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
vorbirea in limbi este intotdeauna o rugaciune in limbi, nu exista vorbire in limbi in sensul de a palavragi ceva.
eu zic sa nu folosim cuvinte mari ca intotdeauna ... ar putea fi chiar niciodata :)... ce rugaciune a fost la cincizecime? unde vezi tu vreun exemplu de "rugaciune in limbi" in afara cultelor protestante si neo-protestante?
  #437  
Vechi 13.10.2010, 16:54:20
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

În prealabil postat de Danut7
explica cum ai ajuns la concluzia rugaciune din versetele alea?

P.S Asta nu e o explicatie

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
vorbirea in limbi este intotdeauna o rugaciune in limbi, nu exista vorbire in limbi in sensul de a palavragi ceva.
  #438  
Vechi 13.10.2010, 17:42:35
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
unde vezi tu vreun exemplu de "rugaciune in limbi" in afara cultelor protestante si neo-protestante?
un exemplu edificator care imi vine acum in minte: la catolicii carismatici, turuie in limbi de nu-ti vine sa crezi!
  #439  
Vechi 13.10.2010, 17:46:08
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cred ca momentan sunt singurul penticostal de pe forum; desi am zis ca ma las de teologie, incerc sa raspund de dragul tau:
Nu te lasa de teologie, este ca si cum te-ai lega baticul, sa nu mai vezi nimic, sa nu mai auzi nimic, doar sa traiesti in universul tau.
  #440  
Vechi 13.10.2010, 17:51:53
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
un exemplu edificator care imi vine acum in minte: la catolicii carismatici, turuie in limbi de nu-ti vine sa crezi!
catolicii carismatici sunt un fel de secta in comuniune cu BC.. ma refeream la scriptura, traditie , istorie, parinti..
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10