Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.12.2009, 00:55:27
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit pretul rel. intime

http://www.femeiaortodoxa.ro/index.p...eapt&Itemid=55
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.12.2009, 01:37:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Adica? Ce anume vrei sa discutam aici?
Acolo, pe acel link scrie ceva: dragostea adevarata asteapta.
Teoretic da, practic nu.
Si mai exista si un ceas biologic pentru toata lumea.
Parerea mea: cand ai gasit dragostea verifica bine si apoi n-o lungi, casatoreste-te. Pelteaua asta intinsa la nesfarsit cu logodna, concubinaj, stai sa termin facultate, stai sa am bani, stai sa mai nu stiu ce, n-are sens.
Si te gandesti la dragoste si consecinte/urmari cand este timpul, pana atunci iti vezi de viata ta proprie (copilarie, studii, cultura, casa, etc.). Nu asa, am 12 ani si gata trebuie sa ma uit dupa baieti/fete si sa am prieten/prietena.
Si atunci daca ma gandesc la asta, normal ca ajung sa-l si caut si sa-l si doresc si uite asa.
In rest n-am ascultat ce spune acolo.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.12.2009, 01:42:57
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile Multumesc

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Multumesc mult, Ioana-Andreea. Am salvat filmul.Imi e de un real folos pentru orele de dirigentie (la clasele mari). Multumesc
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.12.2009, 02:07:56
Gavrilia Gavrilia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Smile Cu adevarat...

...impresionant filmuletul! Cand te gandesti ca femeia asta, atat de minunata, n-ar fi existat si n-ar fi vorbit cu atata convingere acum, daca mama ei nu s-ar fi jertfit sa o nasca, in pofida contextului groaznic!

Cred si eu cu tarie ca doar dupaTaina Casatoriei sexul poate capata valoare, valoarea pe care a intentionat-o Dumnezeu. Si ca este ultima forma, ultima cu sensul de "exclusiv dupa casatorie", de manifestare a iubirii.

Doamne ajuta si multumim pt link!

Sarbatori binecuvantate!
__________________
"Fiecare dintre cei de langa noi, fiecare aproape al nostru este trup din trupul nostru (Efes. 5,30). Pot sa nu ma ingrijesc de asta, pot sa-l amarasc, pot sa-l urasc? Aceasta e cea mai mare taina a bisericii noastre, sa devenim toti una in Dumnezeu. Daca facem asta, devenim ai Lui. Aceasta este Biserica. Aceasta este Raiul. Aceasta este Ortodoxia". (Parintele Porfirie)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare