Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 31.03.2010, 22:22:38
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Cautam "particola lui Dumnezeu" bla,bla...Adevaratul scop al experimentului este de fapt surfingul pe orizontul spatiu-timp, or mai bine zis iesirea in atemporalitate.Va recomand sa
cautati si instalatiilite din centrul geometric al acceleratorului.Ve-ti descoperi ceva ciudatenii
care au un singur scop, si anume : formarea unei bule atemporale.(vezi, daca ai access, imagini din satelit).Cred ca miliardele cu pricina puteau fi cheltuite in alt mod,dar se pare ca o gasca de lunatici(nu ma refer la trepadusii din reactor, ci la stapanii acestora) in "nebunia" lor vor sa-l gaseasca cu orice pret pe Dumnezeu, ca sa-i arate ca si intunericul poate fi maret .
Surpriza domnilor,exista o cale mai simpla si mai putin costisitoare, si anume , Credinta.
Chiar sunt curios la ce structuri te referi. Poti sa dai un print screen?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.03.2010, 22:27:26
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalinAndrei Vezi mesajul
Ei incearca sa vada cum a fost Bing Bang-ul in miniatura. Si cercetatorii cred in Dumnezeu. Nu vor sa-L gasesaca pe El in acea clipita de secunda. Oricum poate nu stiati dar ca sa le reuseasca acel mic experiment, trebuie ca sa treaca ceva timp, pana ce particulele ating viteza maxima pana la ciocnire. Apoi se petrece "scanteia".
Care e relevanta timpului necesar pana la "scanteie"? Cam de ce timp crezi ca este vorba? Ce intelegi prin "scanteie"? Pe ce iti bazezi generalizarea despre credinta cercetatorilor?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.03.2010, 22:59:01
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Experimentul acesta,de la CERN nu se vrea a demonstra ca nu exista Dumnezeu ci se vrea a demonstra particula prin care a facut Dumnezeu lumea.Oricum mie mi se pare o cheltuiala foarte mare si de aceea nu sunt de acord cu acest experiment care defapt raspunsul mult cautat se poate afla si prin alte metode,procedee
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.04.2010, 00:44:57
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Chiar sunt curios la ce structuri te referi. Poti sa dai un print screen?
Nu mai detin imaginile pentru ca le-am sters,dar foloseste "Google Earth" si cauta in zona reactorului.Sper ca baietii destepti sa nu fi facut ca si cu altele de pe la nasa...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.04.2010, 01:11:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Chiar sunt curios la ce structuri te referi. Poti sa dai un print screen?
Doar n-ai luat in serios...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.04.2010, 01:55:15
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Doar n-ai luat in serios...
vezi atasament (uite ca am gasit un rest de pe la inceputuri,prietene)

iti recomand sa dai un search pe google "geneva experiment" si ai sa gasesti destule despre
"experimentul" geneva. AlinB daca crezi ca stupizii aia au cheltuit 4 miliarde de lire doar ca sa accelereze doua fascicole de protoni ca mai apoi sa-i ciocneasca te inseli amarnic.Deja au facut chestia asta in alte locati,i printe care si rusia,aici la o aruncatura de bat.Nu crezi ca miza este mai mare ? Si ca sa-ti mai spun un secret,ai auzit de conceptul de singularitate,ei,
in momentul creearii buclei atemporale se creeaza si singularitatea...Asta explica de ce au si oprit din nou experimentul(probabil un trepadus s-a gandit 'bai da' ce' facem cu gravitatia ? A ?),daca reusesc,gravitatia colapseaza ,unindu-se cu campul electromagnetic care are ca rezultat unificarea campurilor si deci resorbtia materiei in singularitate.Mai pe scurt noi toti, dar in primul rand scepticii, vom fi doar unul.

Last edited by eodor nastasa; 09.06.2012 at 09:37:11.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.04.2010, 09:04:52
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Large Hadron Collider failure will leave science back in the 'wilderness'

http://www.telegraph.co.uk/science/s...ilderness.html

"Former Harvard research scholar, professor Shahriar Afshar said that failure to find the particle would bring current scientific theory tumbling down like a house of cards with nothing to replace it."
Inainte de toate trebuie sa mentionez ca declaratiile lui Ashfar trebuie luate cu cumpatare, deoarece el nu reprezinta opinia mainstream, ci e undeva prin zona ideilor controversate. Insa stiu cum actioneaza cei ca tine, care prezinta surse controversate de informare ca fiind perfect legitime si fara pata. Parca a mai fost un thread unde imi dadeai ca sursa independenta pe probleme de homosexualitate si familie un site apartinand unei organizatii homofobe.

Acestea fiind zise, tocmai ce-am specificat in mesajele trecute ca exista posibilitatea ca LHC sa nu gaseasca ceea ce si-a propus sa gaseasca. Caz in care experimentul nu va fi fost inutil, pentru ca vom sti atunci ca ne lipsesc bucati din Modelul Standard si acesta va fi regandit, adica vom avea parte de progres. Sunt sanse mai mari ca daca bosonul Higgs nu o sa fie gasit sa gasim altceva in loc, ceva care va intregi Modelul Standard.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"esecul de a gasi particula va face ca teoriile stiintifice curente sa cada ca un castel de carti de joc, fara ceva care sa le poata inlocui".
Esecul, daca va avea loc, va impinge fizica inainte.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Einstein a criticat teoria cuantica ceea ce este corect - teoria cuantica a aparut din necesitatea de a exlplica anumite fenomene dar nu raspunde la toate intrebarile ba chiar ridica altele.
Einstein nu credea in mecanica cuantica, insa a murit fara sa apuce primele acceleratoare de particule. Sa nu ai impresia ca de la Einstein incoace fizica a stagnat, din contra, a explodat.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De altfel o paradigma a teoriei cuantice suna cam asa: "Daca crezi cu adevarat in teoria cuantica, nu o poti lua in serios".
Nu e o paradigma, e o gluma facuta de Richard Feynman pe tema complicatiilor teologice, stiintifice si filosofice introduse de mecanica cuantica. Fizica particulelor e tipul suprem de fizica si este un domeniu extrem de complex. Ca sa intelegi cu adevarat ce se intampla trebuie sa fii om de stiinta si chiar si atunci te vei minuna.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca urmare a paradoxurilor pe care chiar teoria cuantica le ridica, exista mai multe pozitii filosofice in definitiv de abordare a teoriei cuantice care in definitiv arata ca de fapt nu este decat o aproximare a realitatii (chiar daca cu o precizie destul de mare) si mai are nevoie inca de lucru.
Orice teorie stiintifica este o aproximare a realitatii. Nimic nou aici. Mai mult, nimeni n-a vazut la fata o particula elementara, sa ne spuna ce forma are sau din ce e facuta. Insa stim precis ce mase si incarcaturi electrice au, stim precis ca ele exista.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Particulele de care vorbesti tu sunt de fapt teorii asupra unor observatii facute in laborator, ceea ce exista cu adevarat in natura e mai greu de inteles in totalitate.
Particulele elementare nu sunt teorii, sunt modele matematice confirmate de experimente.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Curentul electric exista si inainte de a se descoperi electronul.
Microprocesoarele se datoreaza altor descoperiri decat electronul (desigur o incorporeaza si pe asta).
Dupa tine, avem microprocesoare din cauza ca focul a fost descoperit in preistorie, ceea ce nu e fals, insa e incomplet.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e nimic "nebunec si avansat" in LHC, e ceea ce s-a mai facut deja dar la modul "turbo".
Mie mi se pare ca a accelera fascicule de protoni cu electromagneti gigantici raciti la 2 grade Kelvin pentru ca protonii sa se sparga unii intr-altii in cel mai fin detector creat vreodata de mana omului e destul de "nebunesc si avansat". Gandeste-te numai la calibrarea magnetilor, la cat timp si efort a necesitat. Nu e usor sa accelerezi particule elementare la viteza luminii pe traiectorii exacte si distante de kilometri.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca eu nu vad aplicatiile practice si nimeni altcineva nu pare sa aduca vreo sugestie (ca sa nu mai vorbim de dovadata) in acest sens, e posibil sa nu existe, nu crezi ca e concluzia cea mai logica si rationala?
Ia-te de mana cu Traditie1 si teoria sa cum ca nu exista microbi in natura. Ca doar nimeni nu i-a vazut.
__________________
User vechi: scrabble.

Last edited by hmiron; 01.04.2010 at 09:10:48.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.04.2010, 09:28:06
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
vezi atasament (uite ca am gasit un rest de pe la inceputuri,prietene)
Uau! Intotdeauna mi-am dorit sa vad atemporalitatea
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.04.2010, 09:38:48
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Uau! Intotdeauna mi-am dorit sa vad atemporalitatea
pare mai degraba control center-ul LHC-ului! :))
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.04.2010, 12:07:08
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
pare mai degraba control center-ul LHC-ului! :))
"the main and only" control center-ul este (si trebuie sa fie din cvasi motive) in subteran.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
„Cu pace să ieșim”,„Întru numele Domnului” VladCat Sfanta Liturghie 4 07.01.2013 18:54:33
„Motto-ul” de zi cu zi Delalucaci Generalitati 3 20.01.2012 20:25:48
„Viața cuiva nu stă în...” VladCat Spiritualitatea ortodoxa 0 20.11.2011 14:18:21
Este ingaduit crestinilor „sa minta pentru Dumnezeu”? mariamargareta Secte si culte 19 16.01.2011 16:01:02
Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!” cozia Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 13.01.2008 05:33:55