Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.08.2016, 12:04:05
AndreiPanait AndreiPanait is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Botezul nu se face pentru ”tratamentul” ei, ci pentru intrarea copilului in Imparatia lui Dumnezeu, din care Imparatie ea tocmai a iesit prin incalcarea tainei cununiei.
Nu avem dreptul sa spunem cine intra sau iese din Imparatie. Nu uita ca in Scriptura se spune "gandurile Mele nu sunt precum gandurile voastre". Asa ca de multe ori sunt prezenti in Imparatie oameni pe care noi ii vedeam in iad. Nici nu stim care au fost cauzele divortului.

De multe ori un pacatos se roaga mai puternic decat unul care este caldicel.

PS Un om divortat nu este un candidat al iadului; altfel ce rost ar mai avea casatoria a doua si a treia pe care Biserica le practica?

Botezul aduce nu doar stergerea pacatului stramosesc pentru cel botezat, el aduce si bucurie pentru cei prezenti, caci Dumnezeu nu este zgarcit in a darui, isi revarsa harul Sau si peste cei prezenti la slujbe pentru a-i intari in bine.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.08.2016, 16:17:42
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca n-ai avea copii si ai sti ca n-o sa ai, te-ai angaja intr-o casatorie pentru aceste "idealuri"(exceptand ”cazul” Gisele Bunchden-sic!)?
P.S. Eu am vorbit de FAMILIE, ce nu poate fi fara copii, dar tu ai intors-o obraznic in casatorie, care se poate fara copii.
Pai de cate ori am iubit o fata, si m-am impreunat cu ea, fireste ca m-am gandit si la copii. Ca doar sunt om, nu? Insa, Demetrius, n-am iubit pentru ca urma sa avem copii! Ci am avut copii, pentru ca am iubit!

*
Nu stiu cat am fost de obraznic. Ti-as sugera sa iti imaginezi ca am fost, poate, neatent la ce ai scris (scuze!) ori ca, pur si simplu, mi s-a parut mai la indemana sa discutam despre iubire si casatorie. Ca discutia despre familie imi pare mai aproape de constrangerile sociologicesti, care imi sunt nesuferite uneori.
Iar daca tot zici de familie, constat ca tu tot tragi la sange, in timp ce eu tocmai ma aratam preocupat sa fac abstractie de el...
Ce tot ii dai cu sangele, Demetrius? Care e virtutea (sau pacatul) unui om ca poarta sangele nu stiu cui? Eu credeam ca virtutea se face dincolo de rudenii, de sange, in legatura cu un singur Sange: Cel al Domnului, varsat pe Cruce.
Apai, daca vrei sa te implinesti ca om, tre sa depasesti mai intai lantul obsesiv al sangelui stramosesc, Demetrius. Nu neaparat sa il negi, dar sa il pui oleaca in paranteza, ca nu e esential pentru implinire si mantuire. Ba chiar se dovedeste uneori o piedica, asa incat mantuirea multora si rodirea iubirii s-au facut si se vor mai face tocmai in ciuda sangelui, iar nu pe placul lui.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.08.2016, 17:03:34
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Demetrius, inca o vorba despre familie si copii, sa fiu clar pana la capat.
Familia Domnului, aia mare numita Biserica si care formeaza poporul Imparatiei, nu e formata musai din rude de sange. Vor fi fiind si asa, ce-i drept, dar regula pe care o omiti subliniind exceptia, este alta:
Imparatia lui Dumnezeu e a rudelor de duh, nu de sange! Nu fratia de lut uneste pe oameni in Cer, ci fratia duhovniceasca, spirituala.

Daca ar fi fost vorba despre sangele neamului pamantesc, Insusi Domnul ar fi fost intr-o situatie delicata... Citeste-I genealogia pamanteasca si vezi de nu cumva gasesti printre rubedeniile Lui de sange niscaiva pacatosi mari (curve, hoti, ucigasi).
Ei bine, Domnul a rascumparat pe oameni in ciuda mostenirii Lui de sange, asumate, a rubedeniilor dinainte.

Familia, asadar, nu e garantul mantuirii, al sfintirii omului. (Iubirea, da! Taina Nuntii, da! Nu comunitatea sangvina a familiei, aceea care asculta de dumnezeul social al binelui comun, insa...) Desi cred ca Domnului I-ar placea, desigur, ca familia sa se mantuiasca in intregime. Dar nu prin puterile familiei, ci numai si numai prin Puterea Iubirii, a Cerului Care voieste sa rodeasca in om, saltindu-l peste familie, peste sange si lut.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.08.2016, 05:17:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiPanait Vezi mesajul
Nu avem dreptul sa spunem cine intra sau iese din Imparatie. Nu uita ca in Scriptura se spune "gandurile Mele nu sunt precum gandurile voastre". Asa ca de multe ori sunt prezenti in Imparatie oameni pe care noi ii vedeam in iad. Nici nu stim care au fost cauzele divortului...
Cauza e limpede oricand: casatoria.

In privinta gandurilor aveti dreptate, asa e.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 09.08.2016 at 05:24:55.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.08.2016, 06:11:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Pai de cate ori am iubit o fata, si m-am impreunat cu ea, fireste ca m-am gandit si la copii. Ca doar sunt om, nu? Insa, Demetrius, n-am iubit pentru ca urma sa avem copii! Ci am avut copii, pentru ca am iubit!

*
Nu stiu cat am fost de obraznic. Ti-as sugera sa iti imaginezi ca am fost, poate, neatent la ce ai scris (scuze!) ori ca, pur si simplu, mi s-a parut mai la indemana sa discutam despre iubire si casatorie. Ca discutia despre familie imi pare mai aproape de constrangerile sociologicesti, care imi sunt nesuferite uneori...
Scuzele sunt binevenite; ai fost poate mai atent cum scrii tu decat ce-am scris eu.

Am spus ca o casatorie nu inseamna familie, ci numai dupa nasterea de copii apare familia datorita legaturilor de sange care apar astfel si intre soti, dar indirect, prin copii, rodul cununiei. Asta defineste familia. Doi oameni casatoriti nu sunt o familie, si asta nu intelegea oita ratacita cand ma numea columbofil.

Rostul cununiei este sa faca rod, insa fara rod cununia nu s-a implinit, de aceea, fiindca nu are rod, se constata invaliditatea ei, daca unul sau ambii soti doresc totusi o cununie roditoare; in acest caz o noua cununie se considera pentru fiecare din ei ca prima cununie deoarece cea dinainte n-a fost valida, caci n-a fost roditoare, altfel spus, nu s-a format o familie, nu au aparut legaturi de sange (pur spirituale).

Aceste randuri mi-au demonstrat mie acum ca materia care se sfinteste la cununie este trupul sotilor spre rod, caci fara rod cununia nu s-a implinit, dar sotii nu traiesc apoi in pacat caci cununia a fost totusi savarsita.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.08.2016, 16:12:19
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Aceste randuri mi-au demonstrat mie acum ca materia care se sfinteste la cununie este trupul sotilor spre rod, caci fara rod cununia nu s-a implinit, dar sotii nu traiesc apoi in pacat caci cununia a fost totusi savarsita.
Sa mai zic, sa nu mai zic... Utilitarismul tau ingust si pesimist ma deprima, ma demobilizeaza..(:
Cum reusesti sa ramai inchis in aceleasi lozinci fade, legaliste, de un psihologism vulgar, in cugetari fara strop de bucurie, fara vreo tresaltare, tu stii...
Ce ti-au facut, draga Demetrius? Cum de te-au pacalit nebunii si prostii si de ce i-ai lasat?

Ma rezum la atat: nu trupul se sfinteste, frate, ci iubirea celor care tanjesc sa devina Unul, in Hristos.
Pentru ca singura cale a omului de a scapa de depravare si de a gusta curatia bineplacuta Domnului, este iubirea. Pe aceasta o sfinteste Duhul, ca s-o intareasca, s-o inalte, sa o ajute sa creasca si sa treaca cu bine peste toate primejdiile mortale care o asteapta de la primul pas.

Destinatia iubirii, Demetrius, nu mai e pe aici sau pe acolo, printre noi. Odata cu slujba sfanta, ea salta in Eshaton si, astfel, mirii nu mai apartin (doar) acestei lumi. Ei respira Dumnezeirea, in insasi taina iubirii lor. Altminteri, fara binecuvantare, ar fi respirat doar aerul geografiei locului.

Deci materia Tainei este iubirea, iar facerea de prunci e o chestiune secundara. Esentiala este mutarea iubirii de pe pamant, in Cer. Prin Nunta, mirii se umplu de libertatea Vietii si traiesc in Imparatie.

Cine a avut parte de aceasta Taina, nu se poate sa nu fi trait aievea ce spun aici. Fie si cateva clipe, doar.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.08.2016, 16:54:08
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Sa mai zic, sa nu mai zic... Utilitarismul tau ingust si pesimist ma deprima, ma demobilizeaza..(:
Eu m-am infranat de la a mai scrie ceva tocmai din pricina ca ceea ce as fi scris s-ar fi izbit de un zid de piatra. Speram ca tu, Ioane, prin modul maiestruos de a asterne ideile sa reusesti sa sfarami putin din impietrirea unei inimi.


Multi confunda Taina Cununiei cu momentul savarsirii slujbei de cununie in biserica; insa momentul savarsirii serviciului divin in biserica este inceputul Tainei. Taina aceasta va dura pana la sfarsitul veacurilor. De aceea, intr-una dintre rugăciuni, se spune: „Va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va uni cu femeia sa si vor fi amândoi un trup; si ceea ce Dumnezeu a unit omul sa nu desparta.“
Prin prezenta Sa la nunta din Cana, Iisus a incurajat veselia benefica si bucuria neintinata pe care fiecare familie ortodoxa trebuie sa le aiba in ciuda tuturor necazurilor curente. Hristos nu le-a cerut mirilor la Cana Galileii in primul rand sa fie roditori sau sa pastreze familia lor la nivelul perceptiei iudaice in aceasta privinta, ci le-a oferit vinul aprins al iubirii vesnice din care se nasc faptele bune si credinta curata.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.08.2016, 17:41:31
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Doi oameni casatoriti nu sunt o familie, si asta nu intelegea oita ratacita cand ma numea columbofil.
Oitza ratacita nu te-a numit niciodata columbofil. Daca te-ai simtit in vreun fel tine strict de tine si de perceptia ta.

Si nu ca nu inteleg ci nu accept ideea ca doi oameni casatoriti nu sunt o familie. Ce ma sfatuiesti sa fac Demetrius pana o sa mi se nasca copilul? sa-mi trimit sotul la parintii lui, ca doar ei sunt familia lui, iar eu sa stau cu parintii mei? Sa-l chem pt a forma o familie doar dupa aparitia micutului? Dar dupa ce ne vor creste copiii si vor pleca fiecare pe drumul lor sa-i fac si sotului bagajele, nu?

Ce sunt doi oameni casatoriti daca nu o familie? Poarta acelasi nume, mananca din aceiasi ciorba la aceiasi masa, se roaga in acelasi loc poate din aceleasi carti de rugaciune, impart acelasi pat, impart aceleasi probleme si impartasesc aceleasi bucurii...ce sunt ei? camarazi, colegi, co-locatari, vecini?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Rostul cununiei este sa faca rod, insa fara rod cununia nu s-a implinit
Rodul cununiei este dat de lucrarea comuna a sotilor in vederea mantuirii fiecaruia. Din aceasta lucrare comuna a sotilor fac parte si copiii; si nu atat nasterea de copii cat cresterea si educarea copiilor. Sa faci copii e foarte simplu, sa-i slefuiesti si sa-i educi e o adevarata munca jertfelnica. .
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)

Last edited by oitza ratacita; 09.08.2016 at 17:53:10.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.08.2016, 19:49:12
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
.... ci le-a oferit vinul aprins al iubirii vesnice din care se nasc faptele bune si credinta curata.
....:) Amin!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.08.2016, 04:32:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
...

Deci materia Tainei este iubirea, iar facerea de prunci e o chestiune secundara...
Spune-i duhovnicului despre aceste doua noi "inovatii" revolutionare, cum ca iubirea e materie(admit daca vrei cu tot dinadinsul s-o torsionezi din iubire trupeasca, trup, tarana, materie...) si ca taina crestina a cununiei are efecte secundare, dar numeste-i-le.

28. Așadar, bărbații sunt datori să-și iubească femeile ca pe înseși trupurile lor. Cel ce-și iubește femeia pe sine se iubește. (Efeseni5,28)
Ma bucur ca vorbesti frumos despre iubirea ta.

Celelalte (pe care nu le-am mai citat) sunt dorinte, frumoase, ce-i drept, dar nu-s argumente.

Citat:
Oitza ratacita nu te-a numit niciodata columbofil. Daca te-ai simtit in vreun fel tine strict de tine si de perceptia ta.

Si nu ca nu inteleg ci nu accept ideea ca doi oameni casatoriti nu sunt o familie. Ce ma sfatuiesti sa fac Demetrius pana o sa mi se nasca copilul? sa-mi trimit sotul la parintii lui, ca doar ei sunt familia lui, iar eu sa stau cu parintii mei? Sa-l chem pt a forma o familie doar dupa aparitia micutului? Dar dupa ce ne vor creste copiii si vor pleca fiecare pe drumul lor sa-i fac si sotului bagajele, nu?

Ce sunt doi oameni casatoriti daca nu o familie? Poarta acelasi nume, mananca din aceiasi ciorba la aceiasi masa, se roaga in acelasi loc poate din aceleasi carti de rugaciune, impart acelasi pat, impart aceleasi probleme si impartasesc aceleasi bucurii...ce sunt ei? camarazi, colegi, co-locatari, vecini?
Imi cer scuze, nu te-am acuzat, ci am facut o gluma din faptul ca ai spus ca 'am scapat porumbelul', caci columbofil inseamna crescator de porumbei.
https://dexonline.ro/definitie/columbofil

Pe de alta parte, fii linistita si pregatita sa devi mamica, iubeste-l pe sotul tau ca-n prima zi, sau mai mult, si considera ca familia voastra se va completa in curand.
Doamne ajuta-ti!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 11.08.2016 at 03:35:50.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare