Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.02.2009, 23:38:24
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Consider acest mesaj ca o problema a ta personala, Veilur ! Cum de-ti zboara gandul in alta parte cand te rogi ?
Hehe, buna intrebare. Pai uite asa simplu, imi zboara gandu cu viteza. E ca si cum ma dau cu saniala vale si incerc sa ocolesc obstacole. Daca voi ati trecut de etapa asta, bravo. Eu inca nu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.02.2009, 23:45:57
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Corect Cristi !
Oricum n-am vrut sa deranjez pe nimeni, cand am afirmat ca :
" Batranii tineau candela aprinsa ziua si noaptea, ca daca se intampla sa inchida ochii, drumul sa le fie luminat spre Hristos. "
Respect parerea fiecaruia dar m-as fi bucurat sa-mi fie si mie respectata parerea mea, nu sa fie privita ca o dogma.....( se putea formula altfel, ideea )
Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.02.2009, 00:01:34
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Corect Cristi !
Oricum n-am vrut sa deranjez pe nimeni, cand am afirmat ca :
" Batranii tineau candela aprinsa ziua si noaptea, ca daca se intampla sa inchida ochii, drumul sa le fie luminat spre Hristos. "
Respect parerea fiecaruia dar m-as fi bucurat sa-mi fie si mie respectata parerea mea, nu sa fie privita ca o dogma.....( se putea formula altfel, ideea )
Doamne ajuta!
Draga Icamilin, eu m-am bucurat foarte tare de topicul initiat de tine! o sa imi cumpar si eu o candela cat de curand! multumesc pentru explicatii si rugaciunile minunate!(si lui anne).Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.02.2009, 00:08:59
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Hehe, buna intrebare. Pai uite asa simplu, imi zboara gandu cu viteza. E ca si cum ma dau cu saniala vale si incerc sa ocolesc obstacole. Daca voi ati trecut de etapa asta, bravo. Eu inca nu.
veilur, oare nu stii ca mintea macina ce ii dai? Da-i rugaciune, si mintea iti va sta la rugaciune.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.02.2009, 00:15:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Corect Cristi !
Oricum n-am vrut sa deranjez pe nimeni, cand am afirmat ca :
" Batranii tineau candela aprinsa ziua si noaptea, ca daca se intampla sa inchida ochii, drumul sa le fie luminat spre Hristos. "
Respect parerea fiecaruia dar m-as fi bucurat sa-mi fie si mie respectata parerea mea, nu sa fie privita ca o dogma.....( se putea formula altfel, ideea )
Doamne ajuta!
Dar nu cred ca ai deranjat pe cineua ? Doamne fereste ! Mi-a placut topicul deschis de tine , find foarte de folos. Acum sa-ti spun un secret ( sa nu ne auda cineva ) : eu l-am urechea pe veilur ( Stefan ) , dar nu a simtit urecheala. O sa o fac ceva mai tare data viitoare.
Revenind, eu personal sunt un "candelist"convins, la mine arde tot timpul. Am o fotografie, cu coltul meu de rai, in pagina personala unde sunt icoanele si candela. Multumesc inca odata pentru topicul creat. Sa fi binecuvantata !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.02.2009, 00:24:28
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Initativa imbucuratoare!

Draga Monica, referitor la faza ce trebuie depasita cu gandurile ce ne napadesc cand vrem sa ne rugam, sa sti ca minunea nu s-a intamplat intr-o zi, o saptamana sau o luna, nu draga mea, insa cu multa perseverenta si rugaciune, vei reusi. Ar fi o minciuna sa zic ca acum, daca m-as ruga, nu mi-ar zbura gandurile la tot felul de prosti, ce sa mai zic de cascatul care chiar ma oboseste ( deci fac treaba, nu mi-e somn si cand ma apuc sa-mi citesc canonul, ma apuca un cascat, de toata frumusetea , dar un drag parinte de la o manastire din apropierea Timisoarei, m-a indemnat sa-mi fac cruce la gura, ma spal cu apa rece pe fata si o iau de la capat.)
Reiau rugaciunea cu mai multa atentie si pana la urma merge.
Maica Domnului sa te ajute in tot gandul bun!
Sa sti ca atunci cand mi-am luat candeluta de la M.Bistrita, am pus ulei, fitil , aveam o punte faina prin care treceam fitilul, dar ce crezi, ardea putin si mi se stingea. Au trecut cateva saptamani, cand ii spuneam trista, maicutei mele de la manastire, ca nu-mi arde candela asa ca la ea. cu flacara mica si toata ziua, sau macar jumatate de zi. Avem o cunostinta comuna cu maicuta, care a venit in vizita la noi, la rugamintea maicutei, chiar de Sfintii Trei Ierarhi, mi-a aprins candela si de atunci merge. Am mai luat o candeluta la fiica mea in dormitor si de data asta, mi s-a aprins candela asa cum trebuia de la inceput. Acum m-am gandit sa mai pun una si-n bucatarie, este tare benefica lumina de la candeluta ! Doamne ajuta !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.02.2009, 00:54:32
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
veilur, oare nu stii ca mintea macina ce ii dai? Da-i rugaciune, si mintea iti va sta la rugaciune.
Pai ajungem iarasi la sfatu Sf. Ap. Pavel > ca mereu sa ne rugam. E stiua treaba. Oricum, nu mai dezvolt subiectu ca n-are rost. Vorba multa > saracia omului.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.02.2009, 04:22:04
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Pai ajungem iarasi la sfatu Sf. Ap. Pavel > ca mereu sa ne rugam. E stiua treaba. Oricum, nu mai dezvolt subiectu ca n-are rost. Vorba multa > saracia omului.
Asa e, tot Sfintii ne sfatuiesc cel mai bine. Cu rabdare vom reusi!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.02.2009, 04:25:26
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pr. Arsenie Papacioc

Din viata Pr. Arsenie Papacioc: "IATA DUHOVNICUL" vol 2. pag.19:
" M-au randuit paraclisier inca din primele zile. Acolo era o candela "neadormita" la Maica Domnului. Era mare criza de ulei, nu erau sosele si nu aveam ulei... Dimineata, cand deschideam usa de la Biserica si ma uitam daca mai arde candela..si vedeam ca arde, mergeam in genunchi de la usa de afara pana la candela, debucurie ca nu s-a stins..nu-mi dadeau ulei si candela ardea noaptea si ziua... era lucrarea Maicii Domnului."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.02.2009, 14:17:24
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Lucrare minunata!

Draga Anca, in cateva randuri, ce frumos ai scris marturisirea Parintelui Arsenie Papacioc, privind minunea Maicii Domnului, care a tinut candela aprinsa, chiar si fara a fi ulei innautru.

Cand am plecat in concediu si n-a mai ramas nimeni acasa, eram necajita ca nu va mai arde candeuta. Mi s-a spus, sa nu-mi fac probleme ca dupa ce se stinge, ingerul, pazitorul casei noastre, va veghea linistea si pacea in casa iar cand m-am intors din concediu, primul lucru, m-am spalat pe maini si am aprins candeluta. Pentru cei care inca nu au candela, sa stie ca intr-o luna de zile se consuma doar un litru de ulei. Mi-a placut remarca lui Anne, care marturiseste ca arde candela ziua si noaptea si parca uleiul nu i se mai termina din camara. Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
candela! cdiasimi Generalitati 6 05.04.2016 23:21:24
Candela sau lumanarea ana ana Slujba inmormantarii 7 28.04.2011 20:56:27
Candela valiy_ilie Generalitati 10 17.05.2010 18:24:30
candela tudorcaty Stiri, actualitati, anunturi 6 19.02.2010 20:59:02
A arde in candela Mara2009 Vrajitoria 2 25.12.2009 22:07:03