Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.12.2006, 18:41:30
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Mai,astia care vreti icoanele jos!Am impresia ca mai vreti o jertfa a Mantuitorului!Pe El,pe toti,si toate ale Lui,de la El incoace,nu se mai pot spurca.Ni se pare noua ca se spurca in incercarea disperata a vicleanului.Se spurca si isi intuneca sufletul pe sine cel ce da icoana jos dintr-un loc unde a fost pusa intru cinstire si nu intru altceva.
Deci,repet,pentru cinstire.Iara daca unu singur din 10 elevi,e dureros,unul singur e cuminte si le cinsteste,ce facem atunci??? Le dam jos dara,sa nu le vada nici acela unu singur.Asa-i?
mai, mai, ca nu prea vrei sa citesti ce am scris eu. De ce sa fie neaparat pe peretzi asha cum ai vrea dumneata, obligator la toate zidurile si la toate incintele si incaperile, iar ailaltzi din motive de egalitarism si nediscriminare vor ca toti peretzii sa fie goi ori sa puna pentru totzi cate ceva pentru a respecta minoritatzile,

Ma intreb de ce nu se permite ca sa aiba copilashul pe bancutza lui o iconitza, sau pe perete in dreptul lui iconitzele lui, sa vezi ce tamtam s-ar face daca ar indrazni un elev sa cinsteasca in acest fel o sfint icoana mai apropiata de sufletul sau, sa vezi atunci domnule cum toata directziunea si tot profesoratul s-ar indigna, si ar ajunge tamtamul pana la televiziune, sa vezi atunci cata nemultzumire si cata crunta osindire se va gasi in guritza mamuchii ori a profesorului fatza de elevul cu pricina care in loc sa fie atent la lectiune domnule, a fost absent toata ora admirandu-si iconitzele, de langa bancutza sa, sau cum va veni doamna psiholog sa ii explice ce greshala imensa face cand totzi ceilaltzi au alte indeletniciri sanatoase ... deci te rog inainte sa umblii cu cioara vopsita sa citesti ce a vrut sa spuna interlocutorul ca in fraza : Jos icoanele din shcoli! mai urma si altceva ca o continuare care te facea sa pricepi ca e aproape invers sensul din fraza respectiva...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 06.12.2006, 13:53:50
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

"...Ridicati,capetenii,portile voastre si va ridicati portile cele vesnice si va intra Imparatul slavei.Cine este acesta Imparatul slavei?Domnul Cel tare si puternic,Domnul Cel tare in razboi.....Domnul puterilor,Acesta este Imparatul slavei..."
Din psalmul 23.E Hristos Imparatul si Dumnezeul nostru acelasi din sfintele icoane!E chipul Lui acolo!Chiar nu intzelegeti ca degeaba incearca potrivnicul sa-si bata joc..nu poate...in nici un chip si in nici o forma!!!!!!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.12.2006, 00:05:02
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Mda, se pare ca pana la urma le-a iesit. Icoanele vor aparea in clase doar la orele de religie. RUSINE!!! Rusine ca va luati dupa un individ care nu are nici o legatura cu asta si care vroia doar sa iasa in evidenta. Pacat.

Speram ca macar Ministerul sa nu puna in aplicare directivele consiliului contra discriminarii?!!?!(ce discriminare doar domniile lor stiu!!!)

Credeam ca traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul dar se pare ca unii au timp si pt unele aberatii incredibile.

Va astept cu comentarii. Va rog sa fie la subiect si sa nu jignim!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.12.2006, 21:01:54
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Admin,poti sa fii mai exact?Eu nu am auzit de o asemenea decizie oficiala de a se da icoanele jos din scoli. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 07.12.2006, 21:10:38
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Daca domnii Budhisti, Musulmani, Hindusi sau oricine e bine primit la noi, nu ne pot accepta asa cum sintem, ii poftim sa se intoarca sanatosi in locurile de unde au venit. Iar daca au venit cu buna inima, si noi ii primim asa cum sint, ca nu i-am pus sa se boteze in granita.
Sincer cred ca nici unul din cei de bun simt nu se va simti suparat de credinta noastra !
Sa traiesti si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 07.12.2006, 21:16:05
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
deci nu incercatzi sa ne atragetzi intr-o falsa lupta, cam ca si pe vremea celor care au pus anatemele respective ca nu e problema numai de habotcianism = (spun ca-s crestin dar sunt bolnav inchipuit) ci ca ne transformam in "pampalai" care se prind sa manance o gogoashe uriashe ... gogoashe mediatica... pentru aceiasi baietzi buni, oameni de bine... politicienii moderni, de ieri si de azi... dar mai nou si cu printzip domnule... cu printzip, si de la 1 ianuarie, cu printzip european.
Si ce legatura are icoana cu cele afirmate de matale?
E lupta pentru drepturile crestinului DE A-SI EXERCITA LIBER RELIGIA!
Voi care sunteti impotriva transformati cele sfinte in circ!!!! Rusine!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 08.12.2006, 12:43:37
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Mai,io nu-nteleg..hai ca unui ateu i se pare aberant ca ne-nchinam la icoane,eu le zic chipuri...da unui crestin ortodox,care crede in sfintzenia chipurilor din icoane,daca vede vrun tzanc la scoala ca blasfemiaza vreo icoana,ce face respectivu crestin ortodox???Coboara icoana de acolo,sau il urecheaza pe micul dracushor??Hai?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 08.12.2006, 13:22:45
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

poi domnule admin, ce sa discutam daca nu stim despre ce este vorba?
posteaza daca sti ce anume s-a hotarat, si apoi poate ca vom discuta... dar e ciudat cum unii au si inceput discutzia, sa fi citit ei ce spune textul respectiv? Daca au citit ii rog sa posteze. Dillema sti ce s-a publicat/hotarat... ca si eu sunt curios, te intreb pe tine ca stai bine la capitolul asta, poi daca ai fost capabila sa citesti ditamai Coranul, ca eu abea am citit cateva pasaje din biblie si m-am oprit ... deci te rog frumos ...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.12.2006, 13:56:55
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Alaltaieri seara, la stiri, au anuntat ca acea comisie nationala de etica(si discriminare) a adoptat hotararea conform careia icoanele trebuie sa dispara din scoli. Ultima decizie este in mana Ministerului Educatiei care poate pune in aplicare sau nu aceasta hotarare.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.12.2006, 14:22:25
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

COMUNICAT DE PRESĂ
BUCUREŞTI, 21.11.2006

Colegiul Director al Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării a analizat petiţia domnului Emil Moise, profesor de filosofie din Buzău, având ca obiect două capete de cerere:

Retragerea simbolurilor religioase de pe pereţii publici ai cancelariilor, holulilor şi sălilor de clasă din Liceul de Art㠄Margareta Sterian”;
Retragerea simbolurilor religioase din instituţiile de învăţământ public din România.
Petentul consideră că afişarea simbolurilor religioase pe pereţii unităţilor publice de învăţământ constituie o discriminare împotriva persoanelor atee, agnostice, indiferente sau de altă confesiune decât aceea căreia îi aparţin simbolurile religioase.

Colegiul Director al Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării a audiat părţile din această speţă în data de 14.11.2006, la sediul instituţiei, urmând ca astăzi să se pronunţe, după deliberări.

Colegiul Director al Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării s-a pronunţat după cum urmează:


Cu privire la primul capăt de cerere, Colegiul Director a reţinut Sentinţa nr. 157 pronunţată în şedinţa publică din data de 27 martie 2005 de către Tribunalul Buzău şi Decizia nr. 1917 pronunţată în şedinţa publică din data de 20 iulie 2006 de către Curtea de Apel Ploieşti. Astfel, instanţa a considerat c㠄prin existenţa simbolurilor religioase pe pereţii cancelariilor, holulilor şi sălilor de clasă din învăţământ nu sunt încălcate drepturile fundamentale la libertatea de conştiinţă, gândire şi libertatea credinţelor religioase, respectiv al egalităţii în drepturi ale elevilor şi nu reprezintă o situaţie discriminatorie pentru fiica reclamantului, elevă la Liceul de Art㠄Margareta Sterian” din Buzău, care frecventează orele de religie predate. Se reţine că în cazul acestei unităţi de învăţământ există o situaţie specială în raport de celelalte şcoli pendinte I.S.J. Buzău, întrucât majoritatea icoanelor expuse în această instituţie sunt lucrări elaborate de elevii liceului sub îndrumarea profesorilor de specialitate, fiind considerate obiecte de artă”. Decizia Curţii de Apel Ploieşti este definitivă şi irevocabilă. În consecinţă, Colegiul Director nu se pronunţă, respectând principiul autorităţii de lucru judecat.

Cu privire la cel de-al doilea capăt de cerere, Colegiul Director al Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării a decis să recomande Ministerului Educaţiei şi Cercetării elaborarea şi implementarea unei norme interne (circulară, instrucţiune), într-un timp rezonabil, prin care să reglementeze prezenţa simbolurilor religioase în instituţiile de învăţământ public. Această normă internă trebuie să se fundamenteze pe următoarele principii:

să asigure exercitarea dreptului la învăţătură şi accesul la cultură în condiţii de egalitate;
să respecte dreptul părinţilor de a asigura educaţia copiilor potrivit convingerilor lor religioase şi filosofice;
să respecte caracterul laic al statului şi autonomia cultelor;
să asigure libertatea de religie, conştiinţă şi convingeri a tuturor copiilor în condiţii de egalitate;
să afişeze simbolurile religioase doar în cursul orelor de religie sau în spaţiile destinate exclusiv învăţământului religios.
Hotărârea Colegiului Director al Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării va fi elaborată, motivată şi comunicată în termenul legal de 15 zile de la adoptare. Hotărârea poate fi atacată în termen de 30 de zile la autoritatea emitentă potrivit art. 7 alin. 1 din Legea nr.554/2004 a contenciosului administrativ.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 12:36:26
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
Icoanele in dormitor Hartford Generalitati 102 15.03.2010 11:48:35
Justitia a hotarit: Icoanele ramin in scoli! Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 10 15.06.2008 21:42:16
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 21:00:04