Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.05.2010, 13:29:09
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Incorect ce spui.Fandare logica.Tu ai spus clar ca EL a permis asta.Daca vroiai puteai sa spui,,eu nu cred ca exista dar voi lua in calcul varianta lui..".Nu ai spus asta.Sorry da suna a scuza ce spui.Nu argument.Inca nu m-ai raspuns la intrebarea mea directa:ce cauti(tu ateu)pe un forum crestin?
Ce fandare logica amice? Gabriela a zis nu eu! Eu am luat in calcul ipoteza in mod implicit. Mesajele mele ar arata cam ciudat daca as scrie de fiecare data "eu nu cred ca exista dar voi lua in calcul varianta lui..". Lumea cam stie ca sunt ateu si nici nu-i prea greu sa inteleaga asta din continutul mesajelor mele.

Ce caut eu pe un forum crestin? In general incerc sa arat ca aveti o imagine gresita despre lume in general si despre ateism in particular. Vazand ca e cazul sa explic ultra-detaliat, adaug urmatoarele: nu cred ca imaginea mea despre lume e perfecta, dar stiu ca imaginea voastra nu e buna! Mai ales atunci cand faceti referire la atei. Practic incerc sa impiedic perpetuarea unor neadevaruri care vor rabufni mai tarziu din necunostinta de cauza.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.05.2010, 14:18:10
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Scurta incursiune prin antichitate

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ce fandare logica amice? Gabriela a zis nu eu! Eu am luat in calcul ipoteza in mod implicit. Mesajele mele ar arata cam ciudat daca as scrie de fiecare data "eu nu cred ca exista dar voi lua in calcul varianta lui..". Lumea cam stie ca sunt ateu si nici nu-i prea greu sa inteleaga asta din continutul mesajelor mele.

Ce caut eu pe un forum crestin? In general incerc sa arat ca aveti o imagine gresita despre lume in general si despre ateism in particular. Vazand ca e cazul sa explic ultra-detaliat, adaug urmatoarele: nu cred ca imaginea mea despre lume e perfecta, dar stiu ca imaginea voastra nu e buna! Mai ales atunci cand faceti referire la atei. Practic incerc sa impiedic perpetuarea unor neadevaruri care vor rabufni mai tarziu din necunostinta de cauza.

Nope.Tu ai zis.Din modul cum ai scris nu rezulta ca iei in calcul ipoteza altcuiva.Tu spui:
,,nu cred ca imaginea mea despre lume e perfecta, dar stiu ca imaginea voastra nu e buna!"
Tu de fapt nu prea stii pt ca un om care stie ca propria lui imagine este gresita cu greu poate da lectii altora despre viziunea lor.Tu vrei sa impedici peretuarea unor
,,neadevaruri"desi din spusele tale rezulta ca nici tu nu detii adevarul absolut.Atunci la ce te raportezi?La adevaruri partiale asa cum le intelegi tu?Pot fi contestate fara putinta.
Lasind rolul de martir al adevarului pe care un ateu il poate juca(cu talent)pe un forum crestin>ce ar fi sa afli tu prima data adevarul acela si apoi sa-l predici altora care spui tu ca nu au dreptate?Pai tu daca spui despre tine ca esti imperfect nu ai nici un drept moral(atentie!>nu am spus religios)sa tii lectii altora.Ca sa spui ca vrei sa impiedici ,,perpetuarea unor neadevaruri"trebuie ca mai intai sa spui>,,sa va arat Adevarul".Daca nu oferi o alternativa cazi intr-o capcana logica simpla:
Tu spui>A este un crez fals.Dar eu nu stiu o solutie perfecta care sa fie B si la care sa ma raportez ca sa arat ca A este fals.Eu ma raportez la un B partial.Fiind partial si discutabil nu poate fi etalon.Atunci trebuie sa va ofer un C pe care nu il detin si care ar fi Adevarul absolut.Asadar tu pe A il raportezi la un B partial si discutabil si la un C inexistent momentan cel putin pt tine.Este o lupta pierduta din start fie si din perspectiva socratica.
Stii ce spunea Socrate "Nimeni nu face raul in mod voit ci din nestiinta: din faptul ca ignoreaza cautarea binelui si a adevarului".In ce consta binele>binele rezida intr-o continua cautare.IdemAdevarul. Cautarea neintrerupta a binelui si a adevarului da nastere comportamentelor corecte si pline de virtuti.Virtutiel crestinismului le stiu.Care sunt virtutile adevarului tau,cel pe care nici tu nu il stii complet?Tu ai spus,,nu cred ca imaginea mea despre lume e perfecta".Poti predica virtuti ale unui adevar pt care tu vrei sa-l afirmi dar pe care nu il cunosti?Stii ce scria pe Templul lui Apollo din Delphi?>Cunoaste-te pe tine insuti.
Vezi tu>eu nu ti-am adus nici macar argumente crestine ca sa te combat.Am adus sistemul logic al Antichitatii.Intelegi ce vreau sa-ti spun?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.05.2010, 15:52:45
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Nope.Tu ai zis.Din modul cum ai scris nu rezulta ca iei in calcul ipoteza altcuiva.
Daca am citat-o pe Gabriela ti se pare ca n-am luat in calcul ipoteza ei?
Citat:
Tu spui:
,,nu cred ca imaginea mea despre lume e perfecta, dar stiu ca imaginea voastra nu e buna!"
Tu de fapt nu prea stii pt ca un om care stie ca propria lui imagine este gresita cu greu poate da lectii altora despre viziunea lor.
Nicio viziune nu se poate demonsta a fi perfect adevarata. Unele se pot totusi demonstra false. De exemplu identificarea ateilor cu satanistii nu este o afirmatie adevarata.
Citat:
Tu vrei sa impedici peretuarea unor
,,neadevaruri"desi din spusele tale rezulta ca nici tu nu detii adevarul absolut.Atunci la ce te raportezi?La adevaruri partiale asa cum le intelegi tu?Pot fi contestate fara putinta.
Lasind rolul de martir al adevarului pe care un ateu il poate juca(cu talent)pe un forum crestin>ce ar fi sa afli tu prima data adevarul acela si apoi sa-l predici altora care spui tu ca nu au dreptate?Pai tu daca spui despre tine ca esti imperfect nu ai nici un drept moral(atentie!>nu am spus religios)sa tii lectii altora.
Asta e o mentalitate mai degraba romaneasca decat crestina. Nu esti perfect nu critica. O aberatie care nu ne ajuta sa evoluam. Chiar daca nu suntem 100% corecti tot putem afirma despre altii ca sunt hoti, mai ales daca dovedim asta si este in avantajul nostru sa luam atitudine.
Citat:
Ca sa spui ca vrei sa impiedici ,,perpetuarea unor neadevaruri"trebuie ca mai intai sa spui>,,sa va arat Adevarul".
O teorie niciodata nu se demonstreaza ca fiind adevarata insa se poate demonstra ca fiind falsa. Ori crestinismul a dat-o in bara de prea multe ori ca sa mai reprezinte o viziune adevarata. Contine atat contradictii interne cat si externe.
Citat:
Daca nu oferi o alternativa cazi intr-o capcana logica simpla:
Tu spui>A este un crez fals.Dar eu nu stiu o solutie perfecta care sa fie B si la care sa ma raportez ca sa arat ca A este fals.Eu ma raportez la un B partial.Fiind partial si discutabil nu poate fi etalon.Atunci trebuie sa va ofer un C pe care nu il detin si care ar fi Adevarul absolut.Asadar tu pe A il raportezi la un B partial si discutabil si la un C inexistent momentan cel putin pt tine.Este o lupta pierduta din start fie si din perspectiva socratica.
Acest gen de argumentare apartine crestinilor care spun (vezi ce-ai scris mai sus) ca stiinta nu le stie pe toate deci D-zeu exista. Eu nu imi bazez argumentele doar pe defectele crestinismului.
Citat:
Stii ce spunea Socrate "Nimeni nu face raul in mod voit ci din nestiinta: din faptul ca ignoreaza cautarea binelui si a adevarului".In ce consta binele>binele rezida intr-o continua cautare.IdemAdevarul. Cautarea neintrerupta a binelui si a adevarului da nastere comportamentelor corecte si pline de virtuti.Virtutiel crestinismului le stiu.
Mai stai putin pe forum sa vezi ce virtuti au crestinii si dupa aia mai discutam. Si aici nu ma refer la razboiul cu ateii. Crestinii intre ei au niste virtuti pe masura religiei lor.
Citat:
Care sunt virtutile adevarului tau,cel pe care nici tu nu il stii complet?Tu ai spus,,nu cred ca imaginea mea despre lume e perfecta".Poti predica virtuti ale unui adevar pt care tu vrei sa-l afirmi dar pe care nu il cunosti?Stii ce scria pe Templul lui Apollo din Delphi?>Cunoaste-te pe tine insuti.
ma rezum la o virtute: sinceritatea. Noi recunoastem ca nu stim.
Citat:
Vezi tu>eu nu ti-am adus nici macar argumente crestine ca sa te combat.Am adus sistemul logic al Antichitatii.Intelegi ce vreau sa-ti spun?
Inteleg. Totusi nu prea ti-a iesit. Acuma astept sa faci exact acelasi lucru cu crestinismul.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.05.2010, 16:49:17
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile 3 intr-o barca(dar fara caine)>Dumnezeu,un protestant si un ateu

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Daca am citat-o pe Gabriela ti se pare ca n-am luat in calcul ipoteza ei?

Nicio viziune nu se poate demonsta a fi perfect adevarata. Unele se pot totusi demonstra false. De exemplu identificarea ateilor cu satanistii nu este o afirmatie adevarata.

Asta e o mentalitate mai degraba romaneasca decat crestina. Nu esti perfect nu critica. O aberatie care nu ne ajuta sa evoluam. Chiar daca nu suntem 100% corecti tot putem afirma despre altii ca sunt hoti, mai ales daca dovedim asta si este in avantajul nostru sa luam atitudine.

O teorie niciodata nu se demonstreaza ca fiind adevarata insa se poate demonstra ca fiind falsa. Ori crestinismul a dat-o in bara de prea multe ori ca sa mai reprezinte o viziune adevarata. Contine atat contradictii interne cat si externe.

Acest gen de argumentare apartine crestinilor care spun (vezi ce-ai scris mai sus) ca stiinta nu le stie pe toate deci D-zeu exista. Eu nu imi bazez argumentele doar pe defectele crestinismului.

Mai stai putin pe forum sa vezi ce virtuti au crestinii si dupa aia mai discutam. Si aici nu ma refer la razboiul cu ateii. Crestinii intre ei au niste virtuti pe masura religiei lor.

ma rezum la o virtute: sinceritatea. Noi recunoastem ca nu stim.


Inteleg. Totusi nu prea ti-a iesit. Acuma astept sa faci exact acelasi lucru cu crestinismul.

INTRODUCERE:

1.Nu am spus ce esti satanist.Satanistul crede intr-o entitate supranaturala.Ateu nu crede in nimic din acest punct de vedere.PS>cand citezi pune ghilimele>altfel e plagiat dupa un crestin si se intelege ca iti insusesti afirmatia.
2.Cand spui ,,aberatia"trebuie sa aduci probe.Incearca sa strangi toate probele din istoria lumii de pina acum pt ca nu au fost eficiente.Oamenii continua sa creada.Cand spui ,,nu sunt 100%corect dar pot judeca"inseamna ca si daca sunt ,,10%corect tot pot judeca".Nu ai introdus un limitator al variabilitatii.Ai vrea sa te judece un judecator 10%corect cand tu esti 90% corect?Nu ai vrea sa fie si el cel putin la fel de corect cum esti tu?
3.Crestinismul a dat-o in bara?Ai un calcul all-times raportat la populatia globului ca sa calculam efectul crestinismului dpdv al raspindirii si mentinerii?Stii unde s-au tiparit cele mai multe Biblii in 2007?In China.Stii cati crestini erau in China in 1960 si cati sunt acum?Ia verifica.Rata de crestere pls.Asta da ,,esec".Da in America Latina sau Africa?America de Sud?Europa de Est?Cifre pls ca sa probezi faptul ca a esuat fie si dpdv al ratei de convertire.Dupa aceea intram in doctrina ca sa vedem cum se raspindeste asa ceva.
4.Nu cred ca Dumnezeu are nevoie de confirmarea stiintei.Aici faceti o greseala de apreciere.Voi vreti sa probati spuranaturalul cu un mijloc concret dar limitat.Imposibil.Este ilogic chair si pt un ateu/credincios.Este ca si cum ai vrea sa torni o cisterna de apa intr-un pahar.Nu corespund etaloanele de ,,calcul"utilizate.Fiecare aspect se probeaza prin mijloace ce nu sunt in antiteaza cu esenta sa.Altfel ai proba dragostea cu microscopul.Cand simti ceva pt o fata/baiat>poti aduce un ,,esantion"din aceea stare ca sa ma convingi ca exista?De unde stiu ca nu minti?Tu spui ,,Asa simt".Si eu spun la fel despre Dumnezeu dar tu vrei ca eu sa probez fara ca tu sa poti proba.
5.Nu exista razboi crestin-ateu.Operam cu notiuni diferite.Exista dispute care sunt irelevante din perspectiva faptului ca intr-o zi tu si eu vom avea raspunsul.Oamenii nu pot fi perfecti pe lumea asta.Nici ateii si nici crestinii si nimeni.Ghici de unde am invatat asta.Ce noutate.Tu vrei sa spui>,,vezi ca cei care cred nu sunt precum le-a spus Hristos si prin urmare ce fel de crestini sunt ei?".Pai tot in Biblie gasesti raspunsul.Nu o citi.Pericol mare.

CUPRINS.

Tu vrei sa-mi spui ca Dumnezeu nu exista?Pai pentru asta vei avea nevoie de mai multe argumente decat parapaditu de Nietzsche.Va trebui sa-l ataci pe Mantuitor(daca il ataci pe Tata…)sa demonstrezi ca nu a fost ce a spus;sau ca a mintit; sau ca a fost nebun,etc.
Va trebui sa demonstrezi ca este ceea mai mare minciuna din istoria lumii,cu cei mai multi nebuni in ea,cea mai mare hipnoza colectiva din istorie,sa demonstrezi ca toti sfintii au murit in chinuri groaznice aparind o minciuna in situatia in care nu aveau nimic material de castigat.Sa o ataci pt a o discredita pe Maica Domnului(daca Tatal nu exista >Fiul nu a fost ce a spus…rezulta..)

Pai mai frate tu stii cati au incercat asta?Nu vei avea tu zile pe pamint cat de multi au fost ei.Tu crezi ca va pica crestinismul sau Credinta in Mantuitor pt ca este atacata?Mai tare va fi.Istoria iti demonstreaza asta.Pai daca ar fi cum spui tu>Stefan cel Mare a fost un idiot care avea cu rugaciunea Sf Gheorghe pe steagu de lupta(cel care este acum la Athos)Brancoveanu a murit in numele unei minciuni,toti cei din neamul tau romanesc(daca esti roman)care au murit crezand in Mantuitor au fost niste inselati…pai mai omule o minciuna de asemenea proportii nu a existat niciodata.Petru si Pavel nu ar fi trebuit sa moara in chinuri.Pentru ce?Bani nu castigau.Faima nu le-ar fi servit la nimic.Mureau in numele unei minciuni.Dar cum reuseau sa-i convinga si pe altii?Erau primitivi si nu stiau..cam asta ar fi raspunsul?Dar mai tarziu de ce au continuat sa creada?Tot de prosti.Adica o mare parte din oamenii lumii au fost idioti pt ca asa considera altii.Da fii atent>extrapolam>daca il contesti pe Dumnezeu>ii contesti si pe evrei si pe musulamni.In general daca contesti notiunea de divinitate te vei bate cu tot globul.

Mai bine(mai corect) ia traista-n bat si incepi sa colinzi lumea(daca tot vrei sa aperi acel adevar ateist) ca sa-i convingi pe toti sa devina atei.Ia vezi…reusesti? Pai voi vreti sa va luptati cu Dumnezeu cand noi traim,raportat la nivel cosmic,cat o clipire din ochi?Pina si Prometeu ar fi ras de ideea asta.Ce este si mai hazliu>voi va petreceti o parte din viata contestandu-l desi ar fi fost mai logic sa-l ignorati daca tot nu credeti in EL.

Cu cine va luptati voi?Cu Dumnezeu? Cu orice fiinta care crede in ideea de Divinitate?Si vreti sa castigati?Pot sa pariez pe infrangerea voastra?Mai..biologic nu suntem creati sa putem rezista dpdv temporal la o asemenea lupta.E la mintea cocosului..ca daca i-as da saracului animal mintea unora(NU ma refer la tine)cade inaripatu de pe gard.

,,Creștinismul nu e ideologie, că atunci se aseamănă cu marxismul. Religia e expresia unui mister trăit, or ideologia e ceva construit. Isus Cristos este eternitatea care punctează istoria. În fața lui Dumnezeu, geniul e văr primar cu idiotul. Dumnezeu a făcut lumea și pe om; și cu om a încoronat creația sa. Și l-a însărcinat să cunoască lucrurile. De-acolo vine denumirea lor. – Originea primordială a capacității de a determina numele lucrurilor, care este o operație logică; originea mistică a gîndirii logice”( Petre Tutea)

Alt nestiutor care credea..fii atent ca Tutea a fost ateu in tinerete.Omule..daca vrei sa-l contesti pe Dumnezeu ia toate argumentele din istoria lumii pt ca pina acum cele folosite au esuat.Dupa cum vezi oamenii continua sa creada.Deci argumentele folosite nu i-au convins.Si nu mai suntem in evul mediu,nici pe vremea apostolilor.Oamenii tot cred.Pai voi nu realizati ca asa va fi pina la sfarsitul timpurilor?Este o concluzie logica.Sincer.Avand in vedere aceste aspecte>daca insisti sa faci ceea ce ai spus nu te baza ca vei fi si ascultat la nivelul la care speri tu.Istoria iti spune asta nu eu.Mai departe e strict treaba ta.

INCHEIERE

Multumesc pt dialog.Sa nu te superi.Eu nu inteleg ateismul asa ca demersul vostru este greu de indeplinit:mereu va exista (cel putin.incepand cu subsemnatul)unul care sa creada.Voi nu citi istoria daca Biblia nu va intereseaza?Sincer eu cred ca intrati din alte motive,mai putin frumoase,dar nu le spuneti pt ca tineti la ,,imaginea"dvs.Poate ma insel pe acest aspect dar trebuie sa intelegeti ceva dpdv logic.Cand veniti pe un site crestin(nu suntem pe unul ateu.Dvs veniti aici si nu invers)si contestati esenta crestinismului(pe stilul ,,este o aberatie")>inseamna ca vreti sa dati cu toporu-n Cruce.Trebuie sa intelegeti,in numele celor 7 ani de acasa,ca asa ceva poate produce sentimente deloc placute.Cel mai corect ar fi sa mergeti pe forumuri unde gasiti oameni cu pareri similare.Daca intrati pe aici atunci faceti in asa fel incat sa nu-i ironizati pe cei care cred.Ati venit din proprie initiativa pe site-ul lor.Nu stiu daca ei v-au invitat dar momentan vad ca va accepta.Sper sa intelegeti aceste aspecte si sa realizati atentionarea mea discreta,politicoasa si prieteneasca(in ciuda diferentelor de opinii).

Bye
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.05.2010, 19:40:34
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
INTRODUCERE:

1.Nu am spus ce esti satanist.Satanistul crede intr-o entitate supranaturala.Ateu nu crede in nimic din acest punct de vedere.PS>cand citezi pune ghilimele>altfel e plagiat dupa un crestin si se intelege ca iti insusesti afirmatia.
Faza cu satanismul era doar un exemplu. Oricum, ca un "crestin adevarat" te-ai simtit vizat. Nu era cazu.
Cand citez apare intr-un chenar. Ce rost ar mai avea sa pun si ghilimele? Tu nu ai pus cand m-ai citat.
Citat:
2.Cand spui ,,aberatia"trebuie sa aduci probe.Incearca sa strangi toate probele din istoria lumii de pina acum pt ca nu au fost eficiente.Oamenii continua sa creada.Cand spui ,,nu sunt 100%corect dar pot judeca"inseamna ca si daca sunt ,,10%corect tot pot judeca".Nu ai introdus un limitator al variabilitatii.Ai vrea sa te judece un judecator 10%corect cand tu esti 90% corect?Nu ai vrea sa fie si el cel putin la fel de corect cum esti tu?
Daca cineva fura, oricat de incorect as fi, tot pot sa-l numesc hot chiar daca e singura afirmatie corecta din viata mea, evident sustinuta de probe. Cat despre judecatori, e clar ca e nevoie de ei si iarasi e clar ca ar trebui sa fie cat mai corecti dar asta nu inseamna ca daca nu e niciun judecator 100% corect toti infractorii ar trebui sa fie liberi.
Citat:
3.Crestinismul a dat-o in bara?Ai un calcul all-times raportat la populatia globului ca sa calculam efectul crestinismului dpdv al raspindirii si mentinerii?Stii unde s-au tiparit cele mai multe Biblii in 2007?In China.Stii cati crestini erau in China in 1960 si cati sunt acum?Ia verifica.Rata de crestere pls.Asta da ,,esec".Da in America Latina sau Africa?America de Sud?Europa de Est?Cifre pls ca sa probezi faptul ca a esuat fie si dpdv al ratei de convertire.Dupa aceea intram in doctrina ca sa vedem cum se raspindeste asa ceva.
Esecul de care vorbeam nu se referea la popularitate ci la veridicitatea afirmatiilor facute.
Citat:
4.Nu cred ca Dumnezeu are nevoie de confirmarea stiintei.Aici faceti o greseala de apreciere.Voi vreti sa probati spuranaturalul cu un mijloc concret dar limitat.Imposibil.Este ilogic chair si pt un ateu/credincios.Este ca si cum ai vrea sa torni o cisterna de apa intr-un pahar.Nu corespund etaloanele de ,,calcul"utilizate.Fiecare aspect se probeaza prin mijloace ce nu sunt in antiteaza cu esenta sa.Altfel ai proba dragostea cu microscopul.Cand simti ceva pt o fata/baiat>poti aduce un ,,esantion"din aceea stare ca sa ma convingi ca exista?De unde stiu ca nu minti?Tu spui ,,Asa simt".Si eu spun la fel despre Dumnezeu dar tu vrei ca eu sa probez fara ca tu sa poti proba.
Tu spui ca nu poti masura divinitatea dar foarte multi o simt. Orice se simte, se poate masura. Altfel nu exista.
Dragostea nu e decat o serie de reactii chimice in creier si a fost masurata. Cel mai simplu poti masura pulsul si ai sa-ti dai seama daca simt ceva pentru persoana din fata mea.
Citat:
5.Nu exista razboi crestin-ateu.Operam cu notiuni diferite.Exista dispute care sunt irelevante din perspectiva faptului ca intr-o zi tu si eu vom avea raspunsul.Oamenii nu pot fi perfecti pe lumea asta.Nici ateii si nici crestinii si nimeni.Ghici de unde am invatat asta.Ce noutate.Tu vrei sa spui>,,vezi ca cei care cred nu sunt precum le-a spus Hristos si prin urmare ce fel de crestini sunt ei?".Pai tot in Biblie gasesti raspunsul.Nu o citi.Pericol mare.
Cand am inceput sa citesc prima data Biblia, am citit-o pe net. Prima reactie pe care am avut-o a fost sa cred ca cineva a facut misto de Biblie si nu e pe bune. Drept urmare, am mai cautat alte Biblii pe net si erau, cu diferente de traducere, la fel. Moment in care m-am mirat ca lumea chiar poate sa creada in asa ceva. Dupa care m-am ofticat ca am parcurs un drum mai greu de la credinta la ateism in loc sa citesc Biblia. Multi au fost mai inspirati.
Citat:
CUPRINS.

Tu vrei sa-mi spui ca Dumnezeu nu exista?Pai pentru asta vei avea nevoie de mai multe argumente decat parapaditu de Nietzsche.Va trebui sa-l ataci pe Mantuitor(daca il ataci pe Tata…)sa demonstrezi ca nu a fost ce a spus;sau ca a mintit; sau ca a fost nebun,etc.
Va trebui sa demonstrezi ca este ceea mai mare minciuna din istoria lumii,cu cei mai multi nebuni in ea,cea mai mare hipnoza colectiva din istorie,sa demonstrezi ca toti sfintii au murit in chinuri groaznice aparind o minciuna in situatia in care nu aveau nimic material de castigat.Sa o ataci pt a o discredita pe Maica Domnului(daca Tatal nu exista >Fiul nu a fost ce a spus…rezulta..)
Pe scurt, aceleasi argumente care ma fac sa nu cred in alti zei ma fac sa fiu ateu si in cazul zeului crestin. Ce sunt celelalte religii, cu tot cu minunile lor, daca nu fenomene sociale colective?
Citat:
Pai mai frate tu stii cati au incercat asta?Nu vei avea tu zile pe pamint cat de multi au fost ei.Tu crezi ca va pica crestinismul sau Credinta in Mantuitor pt ca este atacata?Mai tare va fi.Istoria iti demonstreaza asta.Pai daca ar fi cum spui tu>Stefan cel Mare a fost un idiot care avea cu rugaciunea Sf Gheorghe pe steagu de lupta(cel care este acum la Athos)Brancoveanu a murit in numele unei minciuni,toti cei din neamul tau romanesc(daca esti roman)care au murit crezand in Mantuitor au fost niste inselati…pai mai omule o minciuna de asemenea proportii nu a existat niciodata.Petru si Pavel nu ar fi trebuit sa moara in chinuri.Pentru ce?Bani nu castigau.Faima nu le-ar fi servit la nimic.Mureau in numele unei minciuni.Dar cum reuseau sa-i convinga si pe altii?Erau primitivi si nu stiau..cam asta ar fi raspunsul?Dar mai tarziu de ce au continuat sa creada?Tot de prosti.Adica o mare parte din oamenii lumii au fost idioti pt ca asa considera altii.Da fii atent>extrapolam>daca il contesti pe Dumnezeu>ii contesti si pe evrei si pe musulamni.In general daca contesti notiunea de divinitate te vei bate cu tot globul.
Eroii neamului n-au luptat strict pentru religie. Sa fim seriosi. Nici atat de victoriosi n-au fost desi aveau religia "corecta". Martiri au avut si alte religii. Martiri au si catolicii. Devenim catolici?
Citat:
Mai bine(mai corect) ia traista-n bat si incepi sa colinzi lumea(daca tot vrei sa aperi acel adevar ateist) ca sa-i convingi pe toti sa devina atei.Ia vezi…reusesti? Pai voi vreti sa va luptati cu Dumnezeu cand noi traim,raportat la nivel cosmic,cat o clipire din ochi?Pina si Prometeu ar fi ras de ideea asta.Ce este si mai hazliu>voi va petreceti o parte din viata contestandu-l desi ar fi fost mai logic sa-l ignorati daca tot nu credeti in EL.
Greseala ta e ca ai impresia ca am aceleasi obiceiuri ca si credinciosii. Nu e nicidecum in interesul meu sa incep o predica ateista. Daca aderarea la ateism nu e facuta din motivele corecte, poate fi extrem de periculoasa dupa o varsta.
Citat:
Cu cine va luptati voi?Cu Dumnezeu? Cu orice fiinta care crede in ideea de Divinitate?Si vreti sa castigati?Pot sa pariez pe infrangerea voastra?Mai..biologic nu suntem creati sa putem rezista dpdv temporal la o asemenea lupta.E la mintea cocosului..ca daca i-as da saracului animal mintea unora(NU ma refer la tine)cade inaripatu de pe gard.
Cu gandirea de tip religios.
Citat:
Alt nestiutor care credea..fii atent ca Tutea a fost ateu in tinerete.Omule..daca vrei sa-l contesti pe Dumnezeu ia toate argumentele din istoria lumii pt ca pina acum cele folosite au esuat.Dupa cum vezi oamenii continua sa creada.Deci argumentele folosite nu i-au convins.Si nu mai suntem in evul mediu,nici pe vremea apostolilor.Oamenii tot cred.Pai voi nu realizati ca asa va fi pina la sfarsitul timpurilor?Este o concluzie logica.Sincer.Avand in vedere aceste aspecte>daca insisti sa faci ceea ce ai spus nu te baza ca vei fi si ascultat la nivelul la care speri tu.Istoria iti spune asta nu eu.Mai departe e strict treaba ta.
Nu toti oamenii cred in vreun D-zeu deci argumentele respective nu au esuat.
Argumentul tau daca ar fi valabil s-ar aplica si celorlalte religii. O sa avem cam multi zei nu crezi?
Citat:
INCHEIERE

Multumesc pt dialog.Sa nu te superi.
Nu sunt crestin :D
Citat:
Eu nu inteleg ateismul asa ca demersul vostru este greu de indeplinit:mereu va exista (cel putin.incepand cu subsemnatul)unul care sa creada.Voi nu citi istoria daca Biblia nu va intereseaza?Sincer eu cred ca intrati din alte motive,mai putin frumoase,dar nu le spuneti pt ca tineti la ,,imaginea"dvs.Poate ma insel pe acest aspect dar trebuie sa intelegeti ceva dpdv logic.Cand veniti pe un site crestin(nu suntem pe unul ateu.Dvs veniti aici si nu invers)si contestati esenta crestinismului(pe stilul ,,este o aberatie")>inseamna ca vreti sa dati cu toporu-n Cruce.
Exagerezi! Eu chiar am intrat aici pornit impotriva celor care aberau in legatura cu evolutionismul. Asa a pornit toata treaba. Ce-ai vrea? Sa aruncati cu gunoi in valorile noastre si noi sa stam deoparte?
Citat:
Trebuie sa intelegeti,in numele celor 7 ani de acasa,ca asa ceva poate produce sentimente deloc placute.Cel mai corect ar fi sa mergeti pe forumuri unde gasiti oameni cu pareri similare.
sa ne dam singuri dreptate unii altora? Nu mersi. Daca gresesc, as vrea sa ma corectez, iar daca ascult doar ce zice Mam Mare n-am nicio sansa sa ma indrept.
Citat:
Daca intrati pe aici atunci faceti in asa fel incat sa nu-i ironizati pe cei care cred.Ati venit din proprie initiativa pe site-ul lor.Nu stiu daca ei v-au invitat dar momentan vad ca va accepta.Sper sa intelegeti aceste aspecte si sa realizati atentionarea mea discreta,politicoasa si prieteneasca(in ciuda diferentelor de opinii).

Bye
Roger! Totusi repet ca m-au adus aici injuriile din ignoranta la adresa ateismului si evolutionismului. Vezi exemplul cu satanismul. Cum ar fi sa spun ca tu crezi in D-zeu care l-a facut pe Satana (povestea e ceva mai lunga) si sa trag concluzia ca tu crezi in Satana deci esti satanist? Ti se pare corect?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.05.2010, 01:45:34
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Se prea poate sa fi fost furate moastele sfantului si la comanda.Este o ipoteza vehiculata.Se pare ca cineva colectioneaza moaste.Nu vreau sa stiu in ce scop.Dar nu este un eveniment izolat.In ultimii ani s-a mai intamplat.Sa ma scuze pentru "interventie" Scotianul si ai 2..:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea Radu Voda modoran mariana Intrebari utilizatori 7 21.04.2012 23:29:43
Preoti la Manastirea Radu Voda? andreea123 Generalitati 3 03.09.2011 10:17:35
Cum au fost furate Moastele Sfantului Dimitrie cel radu_bogdan Moaste 3 25.10.2010 00:01:50
s-a schimbat programul la manastirea radu voda(sf nectarie) annajanette Generalitati 6 18.07.2010 21:29:08
Au fost furate moastele Sfantului Nectarie de la Manastirea Radu Voda petrescu_dan Intrebari utilizatori 1 05.05.2010 16:41:49