Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 07.05.2010, 18:24:24
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de modele Vezi mesajul
Lasa omule cainii in pace, ce ai cu viata lor! Pai ce legatura are mielul, purcelul si vitelul cu catelul? La ce-ti foloseste una bucata halca de catel ma intreb eu? Acum ce propui, daca sacrificam unele animale pentru hrana, sa ne apucam a macelarii si catei, numai asa, ca sa nu fie ei mai cu mot? Uite ca eu cred ca ei sunt mai cu mot. Un caine iti este mai credincios decat oricare din prietenii tai. Se vede ca nu-ti plac cainii si deja vezi in ei un pericol public, cand de fapt pericolul public suntem noi oamenii, cu rautatea noastra. Haideti sa fim mai buni cu tot ce este in jurul nostru, fie el si un caine amarat si abandonat... nu este vina lui ca trebuie sa-si traiasca viata pe strazi.
Eu i-as lasa in pace,mai omule, dar nu ma lasa ei pe mine,uneori...
Ai dreptate cand zici, ca e mai periculos omul rau. Insa scuza-ma ,nu e rau omul care vrea ordine si disciplina pe strazile romaniei,si nu tigania balcanica care e acuma in unele orase,mai ales in suduu tarii !
Am mai intrebat pe aici, si nu a putut nimeni sa-mi raspunda : Or fi la unguri caini ? la nemti poate ? la frencezi, la polonezi ? la ukraineni,poate, se pot vedea pe strazi cate un raket insotit de un caine, sau la rusi ,cate un mafiot cu o haita de caini prin oras pe langa kremlin?
suedezii, poate au si ei caini prin orase ,finlandezii,grecii...sarbii ?
hai sa ne mai comparam si cu alte popoare pe tema asta,ca sa stim,daca mai sunt si alti iubitori de caini maidanezi ca noi in europa !!! sa stim alte popoare mai luminate la minte cum procedeaza ? io cred ca e instructiv sa vedem altii cum fac ?
  #72  
Vechi 07.05.2010, 18:48:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Ca solutie vad sterilizarea.Decat sa-i vad haituiti pe strazi,prefer sa nu mai vad atatia caini.Intradevar conditiile din adaposturi sunt foarte proaste.Cred ca sterilizati,in cativa ani nu vor mai fi caini pe strazi.Solutia asta trebuia adoptata acum 10 ani.Au fost ucisi atunci si acum sunt inca pe strazi.Deci sterilizarea ar fi o solutie nedureroasa.
Nu compara 50.000 de caini cu 50.000 de familii.Costurile nu sunt aceleasi.
Si oamenii pot cere ajutor.Cainii,nu!
1. Daca ar fi TOTI cainii de pe strazi sterilizati azi, ar trebui cam 10 ani sa treaca pana ar muri.
Timp in care oamenii ar ramane in continuare agresati.

2. Cum ramane cu proprietarii de caini? Pe ei nu poti sa-i obligi sa-i sterilizeze.
Si ei au sa scoata mereu caini in strada.

3. Nu cred ca pe strazi vedem azi fantomele celor ucisi ci caini in carne si oase

4. Sterilizarea nu este mai umanitara decat uciderea lor. Este un abuz 90% asemanator
Apropo, cred ca esti de acord ca ar trebui sterilizate doar femelele.

5.Nu vorbesc de intretinere totala. Sunt oameni foarte saraci, mancare de 200RON pe luna cat ar presupune intretinerea minimala a unui caine (zic eu) ar insemna ceva pentru ei.

6. Da, pot cere ajutorul, dar daca nu-i ajuta nimeni? Ca deh..nu sunt bani..
  #73  
Vechi 07.05.2010, 19:30:53
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Daca ar fi TOTI cainii de pe strazi sterilizati azi, ar trebui cam 10 ani sa treaca pana ar muri.
Timp in care oamenii ar ramane in continuare agresati.

2. Cum ramane cu proprietarii de caini? Pe ei nu poti sa-i obligi sa-i sterilizeze.
Si ei au sa scoata mereu caini in strada.

3. Nu cred ca pe strazi vedem azi fantomele celor ucisi ci caini in carne si oase

4. Sterilizarea nu este mai umanitara decat uciderea lor. Este un abuz 90% asemanator
Apropo, cred ca esti de acord ca ar trebui sterilizate doar femelele.

5.Nu vorbesc de intretinere totala. Sunt oameni foarte saraci, mancare de 200RON pe luna cat ar presupune intretinerea minimala a unui caine (zic eu) ar insemna ceva pentru ei.

6. Da, pot cere ajutorul, dar daca nu-i ajuta nimeni? Ca deh..nu sunt bani..
Of!Nu stiu de ce mai continui sa explic.Ar trebui 10 ani pana ar muri toti,mare parte mor mult mai repede!Doar 2 dintre ai mei au trait 10 ani,si asta in conditiile erau ingrijiti,mancare,veterinar,etc.
Pe mine ma costa cam 30 de lei pe luna.(300.000 lei vechi),nici decum 2 milioane pe luna fiecare caine.Astea sunt povestile fundatiilor ca costurile se ridica la 2 milioane.Un kg de oase costa 10 lei.Si le lungeam fierte cu orez,arpagic...Si painea veche de la brutarii este foarte ieftina.
Normal ca daca se sterilizeaza doar femelele nu se vor mai inmulti.
Si daca vrei sa stii am ajutat si persoane sarace.Oamenii care iubesc cainii nu inseamna ca sunt impotriva saracilor.
Nu e nimeni obligat sa ingrijeasca caini vagabonzi,doar sa nu-i ucidem,asta zic!
  #74  
Vechi 07.05.2010, 19:42:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Probabil nu pui la cheltuieli deplasarile, timpul tau, costurile reale daca ar trebui sa faci rost de mancare pentru zeci de mii de caini nu 10, etc.

Pana la urma nu vii cu nici o solutie practica: trebuie sa facem asa, ar fi cam banii astia, cu cei care ajung in strada de la stapani facem asa, etc.

Sau ce sa inteleg eu printre randuri e ca sterilizarea desi inumana o putem considera acceptabila, ca ar trebui sa-i sterilizam si sa-i lasam liberi pe la gunoaie si sa muste oameni cativa ani buni, nici o masura pentru cei care vor proveni in continuare de la stapani iresponsabili...?

Oricum, departe de mine gandul ca ce ai fi facut TU e ceva rau.
Daca mi-as permite as face si eu ca tine.

Problema este ca la scara unei societati, nu se poate proceda in felul asta.

Sau ia sa vedem, daca fiecare din cei care se declara mari iubitori de caini si sunt impotriva eutanasierii ar lua cate 10 caini in ingrijire, ei fiind totusi/cred cateva mii..problema s-ar rezolva foarte frumos si umanitar...nu?
  #75  
Vechi 07.05.2010, 19:49:03
odrade odrade is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
In primul rand,ranchiuna,inversunarea si sarcasmul de care dai dumneata dovada in randurile de mai sus ar face sa se intrebe orice cititor daca oare astea sunt trasaturile unui om care se vrea a fi crestin,asta daca nu cumva e vreo o gluma buna ca te afli pe acest forum.
Pe langa asta mi se pare absolut uluitor cat de manipulati se pot lasa unii romani de media si anumite autoritati.
Sa o luam pe puncte:
1.Pana in anul 2008 s-a practicat eutanasia la greu (pardon,rangi in cap,caini arsi de vii in acid sulfuric,electrocutati si multe alte atrocitati,ca doar nu va imaginati ca erau nebuni sa cheltuie toti banii aia pe maidanezi-substanta folosita la eutansiere costa!).
Trecem si pe asta....dar,rezultatul?Cum de cainii nu doar ca nu au disparut,ci au inceput sa isi mareasca numarul pe strazi?Zeci de mii de caini au fost exterminati in cele mai oribile moduri ca sa ce?Va spun eu...ca sa imbuibe mafia ecarisajelor si primariilor,sa le umple buzunarele cu fondurile alocate in aceste scopuri.
2.Ilustrul prefect afirma ca un maidanez costa primaria 300 ron/luna!Poftim?!Sunteti copii sa credeti o asemenea aberatie?:))
Va pot arata imagini care ar cutremura si cel mai insensibil om,in care caini din ecarisajele din tara se mananca efectiv intre ei de vii din cauza foamei.Dar,ma voi abtine sa postez astfel de materiale pentru ca nu este locul si nici nu vreau sa lezez pe cineva prin asta.
3.O alta perla iesita din strafundurile gandirii domnului prefect este aceea de a da amenda de 25 milioane lei vechi celor care hranesc cainii strazii fiind facuta comparatia cu hranirea ursilor,logica fiind...care?
Domnii mei,ursul este o fiara salbatica,locul sau este in padure si acolo trebuie sa ramana.Din pacate,insa,omul i-a distrus habitatul si nu mai are cu ce se hrani,unde hiberna si astfel coboara in orase din disperare,fratilor,nu ca a luat-o razna!
Am vazut ursoaica cersind la masini pe drumul dinspre Rasnov ziua in amiaza mare,la 12!
Ce pot face in acest caz cei care au aceasta atributie este sa puna hrana in padure pentru aceste animale si da,amenzi drastice pentru cei care le hranesc in oras.Perfect de acord!
Dar cainii?Va aduc aminte ca acest animal numit CAINE este creat de om,el nu a existat de la mama natura,ci a fost imblanzit de om din lup in urma cu mii de ani si astfel depinde de noi in mod direct pentru a supravietui.Nu el a ales sa fie printre noi,ci noi sa il avem printre noi!
In alta ordine de idei,oare,un caine al strazii infometat este mai putin agresiv decat unul hranit?Deci,repet...care este logica?
3.Revenind la maretul proiect de lege si sa uitam ca ne numim OAMENI,sa presupunem ca de maine stergem toti cainii din Romania de pe fata pamantului,oare,credeti ca am rezolvat situatia?Va spun eu ca nu si ca in cel mult doi ani vor fi la loc!
De ce?Pentru ca romanul nostru este total iresponsabil in privinta gestionarii animalelor de companie,nu il intereseaza sa isi asume vreo responsabilitate,lasa cainii din ograda sa se inmulteasca haotic,dupa care ce face dragul de el?Duce puii intr-o boccelutza frumos la coltul strazii.Aveti idee cati in tara asta procedeaza asa?Enorm de multi!
Apoi,caini bolnavi,foarte batrani,caini de care stapanul s-a plictisit si nu se mai poate ocupa pentru ca are,domne,alte prioritati...ajung si ei abandonati pe strazile tarisoarei noastre dragi!
Ca doar,ce sa le faci...prinde orbul,scoate-i ochii!Si uite asa ne intoarcem la aceasi situatie de Ev Mediu ca si pana acum.
O singura solutie ne poate aduce rezolvarea la aceasta situatie de cosmar atat pentru iubitorii de animale,cat si pentru neiubitori,dar,din pacate un junghi in coaste pentru mafia primariilor si ecarisajelor care profita de pe urma acestei industrii.Solutia ar fi urmatoarea:
-sterilizarea atat a cainilor fara stapan cat si a celor CU stapan obligatorie,cu exceptia exemplarelor cu valoarea chinologica;
-un recensamant prin care sa fie inregistrati atat cainii strazii,cat si cei cu stapan si informatiile stocate intr-o baza de date bine pusa la punct(astfel,cand nea Gheorghe se decide ca e cazul sa isi abandoneze in drum cainele care i-a fost credincios timp de 10 ani pentru ca a imbatranit si e cazul sa il schimbe cu unul nou,dupa numarul de microcip sa fie identificat si tras la raspundere)
-amenzi mari pentru cei care refuza sterilizarea si sanctiuni pana la cea cu inchisoarea pentru abandon.
-ecarisajele,locatii de umflat buzunare pentru angajatii primariilor,transformate in adaposturi aflate in gestiunea unor ong-uri capabile care sa gestioneze la modul real situatia.
In acest mod se trateaza si efectul,dar mai ales cauza acestei probleme,de care tot noi oamenii suntem responsabili.
Haideti sa ne-o asumam intr-un mod care sa ne faca cinste ca oameni!
O seara frumoasa tuturor!

Respectele mele ... OMULE !
  #76  
Vechi 07.05.2010, 22:48:24
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit nu e vina lor

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
I-am dus la casa de la tara,si intr-adevar a fost un efort deoarece nu statea nimeni acolo.Ne duceam in fiecare zi sa le dam de mancare.Mi-am permis asta,deoarece aveam acel spatiu,si este aproape de Bucuresti.Imi pare rau ca sunt persoane care ar vrea sa faca acelasi lucru si nu au posibilitati.Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i omoram.
Si nu m-a costat o avere.Ma duceam la un spital si luam de acolo resturile de mancare.Si de la o macelarie primeam resturi,oase.Sunt solutii.Doar sa le cautam daca vrem intradevar.Nu am saracit!
In ultimul timp s-a mutat cineva la tara si contribuiam in fiecare luna cu putini bani pentru a avea grija de caini.Nu costa foarte mult.Au murit de batranete,sau cum le-a fost soarta.Unul a fost otravit,pe altul l-a calcat masina.O catelusa a avut o tumoare,si am operat-o,si a mai trait un pic.Ceea ce incerc eu sa spun este ca nu trebuie sa-i omoram.Sa-i lasam sa traiasca cate zile or avea.Si-asa nu traiesc mult pe strazi.Ultimul a murit acum doua luni.Si am suferit ca pentru un membru al familiei.Era o catelusa care a stat o saptamana la mormantul mamei,fara sa manance, cand mama a murit.A suferit mai mult decat noi parca,deoarece nu s-a desprins de la mormant.

Nu zic ca oamenii care trec prin fata blocului nu sunt latrati,dar sunt oameni agresivi,beti,cainii simt.Nu ataca fara motiv.
Cassandra, mila arati, milostenie faci, mila vei avea. Si Domnul a spus: "Mila voiesc, iar nu jertfa". Asa este, ei sufera si uneori sufera mai mult ca noi.
Cassandra, mare mila ai, mare mila vei primi.
Si sa stii, cainii astia chiar nu latra pe oricine. Daca treci pur si simplu pe strada, nu au nimic cu tine. Sunt doar suflete care vor putina mangaiere. Nu e vina lor ca nu au stapan.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
  #77  
Vechi 08.05.2010, 20:01:54
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit dreptate !

Maidanezul "Boschito",care prin urmarile faptei sale de a musca un japonez si a-i provoca moartea,si-a castigat o sinistra celebritate, aud ca o duce bine -mersi, undeva prin germania, cazat intr-un mare hotel de caini, fiind infiat de o asociatie germana de protectia cainilor fara stapan,spre a scapa de pedeapsa cruda ce i se pregatea in Romania !
Desigur,acesta este numai un amanunt hilar, pana la urma,(daca nu cumva si amar !),insa, problema e ce facem cu statistica clara si fixa care spune ca o droaie de oameni, se prezinta anula, pe la spitale spre a lua vaccinul antirabic, in urma muscaturilor primite pe strada ?!
Voi,partizanii combatanti ai cainilor, ia aflati care e statistica clara, pe cifre exacte, si apoi veniti si spuneti aici in mod public,daca o viata de caine, face mai mult decat suferintele indurate de acei oameni muscati( suferinta datoriata socului cand au fost muscati si apoi,umblarii prin spitale, si injectiilor aferente,care nu sunt chiar placute, va asigur !) ?!
Daca punem cainii mai presus decat suferintele oamenilor, cum suntem ? Nu oare mizantropi ?
  #78  
Vechi 09.05.2010, 01:07:53
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Nu ma intereseaza subiectul dar pot spune ca toata tarasenia este tipic romaneasca..Am fost muscat de maidanezi iar acum ceva vreme a trebuit chiar sa urc la viteza intr-un copac pentru a nu fi sfasiat..pentru ca am avut nerusinarea sa trec fara sa-mi dau seama pe langa o haita de caini hraniti de doua persoane"miloase"..Se intampla in Herastrau iar cand am spus persoanelor respective ca puteau sa hraneasca haita intr-un loc mai retras mai ca nu m-au injurat.A fi un iubitor de animale nu cred ca are legatura cu plimbarea nestingherita a hoardelor pe strazile Bucurestiului.Iar de posesorii de caini care scot cainii afara sa-si faca nevoile in strada..si prin gradinile blocurilor sau prin iarba din parcuri..nu mai spun nimic.99% sunt asa..Din cate stiu ar trebui sa umble cu punga si farasul dupa ei..cati dintre voi "iubitorii" de animale faceti asta?
  #79  
Vechi 09.05.2010, 17:03:39
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Nu ma intereseaza subiectul dar pot spune ca toata tarasenia este tipic romaneasca..Am fost muscat de maidanezi iar acum ceva vreme a trebuit chiar sa urc la viteza intr-un copac pentru a nu fi sfasiat..pentru ca am avut nerusinarea sa trec fara sa-mi dau seama pe langa o haita de caini hraniti de doua persoane"miloase"..Se intampla in Herastrau iar cand am spus persoanelor respective ca puteau sa hraneasca haita intr-un loc mai retras mai ca nu m-au injurat.A fi un iubitor de animale nu cred ca are legatura cu plimbarea nestingherita a hoardelor pe strazile Bucurestiului.Iar de posesorii de caini care scot cainii afara sa-si faca nevoile in strada..si prin gradinile blocurilor sau prin iarba din parcuri..nu mai spun nimic.99% sunt asa..Din cate stiu ar trebui sa umble cu punga si farasul dupa ei..cati dintre voi "iubitorii" de animale faceti asta?
Iubitorii astia de animale, intre ghilimele, is de fapt niste ticalosi nesimtiti, (unii dintre ei desigur, sa nu generalizam !!! ) nu-i doare nici in cot de oameni, de aproapele lor om,n-ar da pe el nici o ceapa degerata, ba cand incepi sa le arati ca gresesc incep sa devina agresivi, ca si protejatii lor !
Si aici, une am postat, s-au ivit astfel de specimene, care unele in loc sa discute frumos si rational, pe subiect,. s-au apucat sa ma atace pe mine, cu o furie si o ura, ce m-a lasat un pic surprins ! Eu discutam pe tema postata, si ei faceau intr-o veselie atac la persoana- a mea ,desigur !
  #80  
Vechi 10.05.2010, 06:25:39
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

"Problema câinilor fără stăpân din Romania a ajuns și la Bruxelles. Daciana Sârbu susține această cauză iar în calitate de vicepreședinte al intergrupului Parlamentului European pentru bunăstarea animalelor, europarlamentarul român a organizat o dezbatere la care s-a discutat și despre situația câinilor abandonați din România. La discuții au participat și actrița Monica Davidescu dar și jurnalista Cristina Țopescu.
Parlamentarii europeni, care au participat la masa rotunda initiata de europarlamentarul roman Daciana Sarbu, au fost oripilati de dovezile prezentate de catre doamnele Davidescu si Topescu. Printre altele si-au pus intrebarea daca suntem un popor crestin..."
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Cainii vagabonzi-eterna problema a romanilor !!! guardian knight Generalitati 134 21.02.2011 20:07:32
Cainii,prietenii lui Lazar!... 14carol06 Generalitati 0 05.02.2009 16:35:05