Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 13.10.2010, 20:10:18
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Implicit

--------------------------------------------------------------------------------

Prin urmare, cauzele par sa fie ecumenismul care sapa la radacinile Ortodoxiei. Nu suntem in masura sa judecam aceasta alegere a parintelui Nichita, dar pentru noi nu constituie un model de urmat, atata timp cat marii nostri duhovnici raman in BOR si lupta impotriva ereziilor.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 13.10.2010, 20:19:21
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Implicit

Rebelii au parasit tara cu mai multe bunuri, printre care calculatoare si piese de mobilier. Reprezentantii Episcopiei Slatinei spun ca acesta e "semn ca nu se mai intorc". Cei 30 au parasit manastirea in urma cu doua saptamani, pentru a trece la cultul "stilist" promovat de un preot din Grecia. "Acest cult exista doar pentru ei. Sunt niste razvratiti care nu se afla in comuniune cu nimeni si se roaga la ca-lendar. Preotul Nichita Pascan e ca un lup rapitor. Este posibil sa mai incerce sa ia si alte persoane, pentru ca ei vor sa ia amploare", ne-a declarat purtatorul de cuvant al Episcopiei.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 13.10.2010, 20:22:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Incet-incet, centimetru cu centimetru, se pare ca diavolul castiga teren pretios.
N-am vazut niciunde in scrierile Sfintilor Pariniti despre interzicerea cipurilor. Nimeni nu atenteaza (inca) la templul lui Dumnezeu care este omul in integralitatea lui.
Faptul ca se face multa valva si dezbinare trancanindu-se despre cipuri, care chipurile, stau in calea mantuirii, dar ne trimitem copiii sa se vaccineze anti-nush-ce despre care nu avem cu adevarat nici cel mai mic habar, este ironic si hilar. Ideea de a ne revolta impotriva acestor cipuri este - zic eu - tot o gaselnita a diavolului sa ne dezbine intre noi, pentru a ne putea mai lesne birui si tine ocupati cu alte griji decat cele cu adevarat importante. Dintre toti cei care ii vad framantati de ideea cipurilor si insista cu tot felul de intrebari ciudate si incomode unor Sfinti parinti, punandu-i in mare dificultate, n-am vazut nici unul in care sa ma incred ca este stapanit de Duh Sfant. Taraie dupa ei masinarii sofisticate si aparate de filmat, tulbura mintile acelor oameni care nu stiu decat sa se roage, scormonesc in tot si in toate, doar-doar vor sesiza o nuanta mai transanta de care sa se lege si sa distribuie la masele largi: "Ati vazut? Asa a zis Parintele Cutare! V-am spus eu...!"
Ce va ingadui Dumnezeu sa stim, vom sti cu siguranta, daca nu noi, macar cei alesi. Iar pentru Dumnezeu, asta e important. Degeaba cautam noi sa ne baricadam impotriva cipurilor, folosind zilnic telefonul, internetul, cardurile bancare, tranzactiile on-line sau cine stie ce alta adaptare a tehnicii moderne. TOATE detin cipuri pe care cu totii le folosim de multa vreme. A te apuca sa strigi la lume (chiar preot fiind) ca esti impotriva cipurilor, in timp ce folosesti un telefon, trebuie sa fii cel putin naiv sa crezi ca nimeni nu se sesizeaza!
Cred ca inca n-ai inteles problema cipurilor. Las-o balta cu judecatile privind Duhul care-i stapaneste pe cei care vorbesc despre cipuri, ca sa nu te trezesti hulind impotriva Duhului Sfant. Telefonul nu poarta CNP -ul nostru, deci nu poarta un ,,numar de om'' al carui semn este 666. Nu toata lumea foloseste cardurile bancare, din acelasi motiv.

Chiar nu-ti dai seama ca te pui in slujba diavolului prin astfel de afirmatii? Citeste ,,Trezire duhovniceasca'' de Paisie Aghioritul si fa bine si trezeste-te si cauta sa-i trezesti si pe altii, nu sa-i smintesti. Caci scris este: ,,Vai de cei prin care vine sminteala!"
Reply With Quote
  #94  
Vechi 13.10.2010, 20:29:15
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

damian ..te rog sa nu mai faci copy-paste din alte site-uri aici.
daca ai o parere personala ..esti liber sa o exprimi.

nu procedezi corect.de data asta.
.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 13.10.2010, 21:07:48
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,alirarmat

Citat:
În prealabil postat de alirarmat Vezi mesajul
" Deci dar, fratilor, stati neclintiti si tineti predaniile pe care le-ati invatat, fie prin cuvant, fie prin epistola noastra (ii Tesaloniceni 2,15). Sunt unii care va tulbura si voiesc sa schimbe Evanghelia lui Hristos. Dar chiar daca noi sau un inger din cer v-ar vesti alta Evanghelie decat aceea pe care v-am vestit-o, sa fie anatema! Precum v-am spus mai inainte, si acum va spun iarasi: Daca va propovaduieste cineva altceva decat ati primit, sa fie anatema!" (Galateni 1, 8-9).
raspuns cu sec ptr."soc la manastirea brancoveni!!!"si fara comentarii.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #96  
Vechi 13.10.2010, 22:59:44
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cred ca inca n-ai inteles problema cipurilor. Las-o balta cu judecatile privind Duhul care-i stapaneste pe cei care vorbesc despre cipuri, ca sa nu te trezesti hulind impotriva Duhului Sfant. Telefonul nu poarta CNP -ul nostru, deci nu poarta un ,,numar de om'' al carui semn este 666. Nu toata lumea foloseste cardurile bancare, din acelasi motiv.

Chiar nu-ti dai seama ca te pui in slujba diavolului prin astfel de afirmatii? Citeste ,,Trezire duhovniceasca'' de Paisie Aghioritul si fa bine si trezeste-te si cauta sa-i trezesti si pe altii, nu sa-i smintesti. Caci scris este: ,,Vai de cei prin care vine sminteala!"
Posibil sa nu fi inteles eu problema cipurilor, desi impresia de fond este aceea ca... NIMENI n-a inteles-o cu adevarat. Deocamdata eu nu vad decat o invrajbire intre unii si altii, iar cipurile nu constituie o problema in sine, ci doar o motivatie sa fim preocupati in cu totul altceva decat rugaciunea, dragostea, cainta, iertarea... Eu unul, deocamdata asta vad: instigarea unora impotriva celorlalti, in timp ce de fapt ar trebui sa ne incredem mai mult in Harul lui Dumnezeu. Oricat v-ati stradui, oricat v-ati opune, ce va fi sa fie va fi. NU tine de noi, nimic pe lumea asta. Daca se va decide sa avem buletin cu cip, el oricum va fi inregistrat intr-o baza de date, cu sau fara voia noastra, chiar daca noi n-am vazut acel buletin niciodata si cu atat mai putin nu l-am primit.
Aici, din cate inteleg acum, se insinuiaza o latura oculta, ca si cum mama-omida face descantece peste CNP-ul nostru si astfel suntem pierduti. Nu neg aceasta posibilitate, dar as vrea sa cred ca nici un mason-antihrist din lume nu poate fi mai puternic decat Mantuitorul insusi, iar cine se increde in El, nu cred ca ar avea motive de teama. Din pacate, doua sunt motivele pentru care nu avem timp sa-I castigam increderea: TEAMA de a nu gresi (care teama nu vine de la Dumnezeu) si risipa la care ne dedam, implicandu-ne in harmalaie, in timp ce furul cotrobaie in liniste prin toate coltisoarele sufletelor noastre, punand cate un pic de venin peste tot pe unde trece!...
Asta-i parerea mea, dincolo de orice interpretare a avertizarilor Sfintilor Parinti. Cand vom realiza ca altceva n-am inteles, va fi deja tarziu!

Last edited by OmuBun; 13.10.2010 at 23:01:52.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 14.10.2010, 08:17:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Posibil sa nu fi inteles eu problema cipurilor, desi impresia de fond este aceea ca... NIMENI n-a inteles-o cu adevarat. Deocamdata eu nu vad decat o invrajbire intre unii si altii, iar cipurile nu constituie o problema in sine, ci doar o motivatie sa fim preocupati in cu totul altceva decat rugaciunea, dragostea, cainta, iertarea... Eu unul, deocamdata asta vad: instigarea unora impotriva celorlalti, in timp ce de fapt ar trebui sa ne incredem mai mult in Harul lui Dumnezeu. Oricat v-ati stradui, oricat v-ati opune, ce va fi sa fie va fi. NU tine de noi, nimic pe lumea asta. Daca se va decide sa avem buletin cu cip, el oricum va fi inregistrat intr-o baza de date, cu sau fara voia noastra, chiar daca noi n-am vazut acel buletin niciodata si cu atat mai putin nu l-am primit.
Aici, din cate inteleg acum, se insinuiaza o latura oculta, ca si cum mama-omida face descantece peste CNP-ul nostru si astfel suntem pierduti. Nu neg aceasta posibilitate, dar as vrea sa cred ca nici un mason-antihrist din lume nu poate fi mai puternic decat Mantuitorul insusi, iar cine se increde in El, nu cred ca ar avea motive de teama. Din pacate, doua sunt motivele pentru care nu avem timp sa-I castigam increderea: TEAMA de a nu gresi (care teama nu vine de la Dumnezeu) si risipa la care ne dedam, implicandu-ne in harmalaie, in timp ce furul cotrobaie in liniste prin toate coltisoarele sufletelor noastre, punand cate un pic de venin peste tot pe unde trece!...
Asta-i parerea mea, dincolo de orice interpretare a avertizarilor Sfintilor Parinti. Cand vom realiza ca altceva n-am inteles, va fi deja tarziu!
Cine insista sa avem cipuri nu este interesat ca toata lumea sa afle adevarul. Asistam la o mare inselatorie. Iar in aceste vremuri scapa cine poate, dupa cum spunea un parinte. Unii mai cad si in plasa celor care ii tradeaza pe crestini din interior sau din exterior. Nu e cazul sa ne invrajbim inutil, ci cercetam Scipturile , sa priveghem si sa ne rugam. Dar nici sa ascundem adevarul de dragul pacii nu este corect. Si avem datoria sa tinem seama de cuvintele Apocalipsei pe care n-avem voie s-o interpretam dupa capul nostru.

Din acest punct de vedere, parintele Nichita a luat o decizie provizorie pesonala, probabil, pe care si-o asuma pentru a nu-si crea probleme de constiinta. In aceste vremuri riscam sa ne inchinam zeului UNITATE, NU LUI DUMNEZEU! Pentru fiecare dintre noi, daca ne rugam, se gaseste o portita de salvare, astfel incat sa facem voia Sa.

Iar Sfantul Paisie de la Neamt spune clar ca in vremuri ca aceasta sa ne intoarcem la Scrierile Sfintilor Parinti, nu sa interpretam totul dupa capul nostru. Daca seceta de cuvantul lui Dumnezeu se va mari si fiecare va interpreta totul dupa capul lui ori se va lasa influentat de masonii care vor sa ne desparta de Hristos, unde vom ajunge? Da, Hristos este mai mare decat masonii, dar daca ne departim de El, ii mai putem cere ajutorul? Daca vom primi pecetea satanei, se va mai grabi sa ne asculte rugaciunile?

Ai grija ca ai cam cazut in mandrie tinand mai mult la parerile tale decat la cele ale Sfintilor Parinti. Ti-o spun cu dragoste frateasca si crestineasca. Ai grija al cui glas il asculti.

Daca am avea o credinta puternica, nici ideile ecumeniste nici documentele cu cip nu s-ar impune atat de usor. Dar asa, dupa atatea avorturi, desfranare si vrajitorie, amestecam lucrurile dupa voia satanei si cautam sa fim pe placul lumii, nu pe placul lui Dumnezeu si sa facem voia noastra, nu a lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu ne poate smeri intr-o clipa si sa ne arate puterea Sa.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 14.10.2010, 13:05:42
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cine insista sa avem cipuri nu este interesat ca toata lumea sa afle adevarul. Asistam la o mare inselatorie. Iar in aceste vremuri scapa cine poate, dupa cum spunea un parinte. Unii mai cad si in plasa celor care ii tradeaza pe crestini din interior sau din exterior. Nu e cazul sa ne invrajbim inutil, ci cercetam Scipturile , sa priveghem si sa ne rugam. Dar nici sa ascundem adevarul de dragul pacii nu este corect. Si avem datoria sa tinem seama de cuvintele Apocalipsei pe care n-avem voie s-o interpretam dupa capul nostru.

Din acest punct de vedere, parintele Nichita a luat o decizie provizorie pesonala, probabil, pe care si-o asuma pentru a nu-si crea probleme de constiinta. In aceste vremuri riscam sa ne inchinam zeului UNITATE, NU LUI DUMNEZEU! Pentru fiecare dintre noi, daca ne rugam, se gaseste o portita de salvare, astfel incat sa facem voia Sa.

Iar Sfantul Paisie de la Neamt spune clar ca in vremuri ca aceasta sa ne intoarcem la Scrierile Sfintilor Parinti, nu sa interpretam totul dupa capul nostru. Daca seceta de cuvantul lui Dumnezeu se va mari si fiecare va interpreta totul dupa capul lui ori se va lasa influentat de masonii care vor sa ne desparta de Hristos, unde vom ajunge? Da, Hristos este mai mare decat masonii, dar daca ne departim de El, ii mai putem cere ajutorul? Daca vom primi pecetea satanei, se va mai grabi sa ne asculte rugaciunile?

Ai grija ca ai cam cazut in mandrie tinand mai mult la parerile tale decat la cele ale Sfintilor Parinti. Ti-o spun cu dragoste frateasca si crestineasca. Ai grija al cui glas il asculti.

Daca am avea o credinta puternica, nici ideile ecumeniste nici documentele cu cip nu s-ar impune atat de usor. Dar asa, dupa atatea avorturi, desfranare si vrajitorie, amestecam lucrurile dupa voia satanei si cautam sa fim pe placul lumii, nu pe placul lui Dumnezeu si sa facem voia noastra, nu a lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu ne poate smeri intr-o clipa si sa ne arate puterea Sa.
Sora , iarta-ma ca ma bag asa, precum soacra exact cind nu ai nevoie de ea , dar m-a surprins ,,superficialitatea" ta ! Cum poti sa fi atit de ,,anacronica" , ,,incarcerata' in ferudalismul religios si ,,credula" pe deasupra. Credeam ca esti o persoana instruita si nu ,,paisana". Pai nu vezi ca tot forumul duhneste de ecumenism si ecumenisti emancipati si scoliti, care mai pe fata , care mai cu perdea,si ca este elogiat si apreciat tot orbul si ignorantul care se da cit mai cosmopolit si transfrontalier religios , bintuit si pribeag in asa zisa dragoste frateasca rastalmacita de satane perspicace ? Cum , tu nu esti ecumenista ? Pai inseamna ca esti lipsita de dragoste umana , ca nu esti in stare sa intelegi alti oameni ca si noi , ca esti mincata de invidie,de egoism si credinta ,,orbeasca " in preceptele/canoane invechite ale cine mai stie carui calugaras zavorit in pestera sa si uitat de lume ! Pai timpurile astea, moderne, in care har Domnului , mai toti suntem scoliti tocmai asta a facut pt. om , l-a eliberat de anacronismul medieval, l-a facut liber si deschis spre umanism , spre a simtii si trai sufleteste asisderea tuturor semenilor sai ... nu ?
Si dumneata vi cu povesti dintr-astea cu cipurile ? Pai pe ce lume traiesti ? nu vezi ca americanii si rusii zboara in cosmos ... stiinta este mult avansata si si ea tot de la D.zeu este ca doar nu a desgropat-o vreunul din pamint ! Hristos , sau mai bine sf. Ioan in Apocalipsa sa nu la aceste cipuri s-a referit , ca atunci nici nu se facusera ele ci la alte peceti , dintr-acelea din ceara rosie si cu spini pe ele ... mai este mult pina atunci . Plus ca pe acelea o sa le recunoasca fiecare cu usurinta si o sa se fereasca de ele , dar de cipuri nu ne putem deoarece ele sunt inventate tocmai pt. a ne usura viata . Unde vezi dumneata vreo legatura intre cipuri si asta , cum ii spune, satana ?
Si sa sti in ultimul rind ca voia noastra este si voia lui D.zeu , deoarece el ne iubeste tare mult, asa cum suntem noi, cu neputintele si neajunsurile noastre . Nu suntem noi zidirea lui cea mai de pret ? pai si atunci de unde vi dumneata sa ne spui ca daca voieste ne poate smeri intro clipa ? Da ne poate smeri dar tocmai asta este , ca nu voieste deoarece el este esenta dragostei .

Asa ca mie nu prea imi placi cu asemenea pareri si ca as fi tentat sa ader mai de graba la orice ,,om bun" desi inteleg un pic ca fiecare ar avea dreptul la parerile sale !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #99  
Vechi 14.10.2010, 13:41:19
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca am avea o credinta puternica, nici ideile ecumeniste nici documentele cu cip nu s-ar impune atat de usor. Dar asa, dupa atatea avorturi, desfranare si vrajitorie, amestecam lucrurile dupa voia satanei si cautam sa fim pe placul lumii, nu pe placul lui Dumnezeu si sa facem voia noastra, nu a lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu ne poate smeri intr-o clipa si sa ne arate puterea Sa.
Mie mi se pare ca una spui si alta gandesti. Una este sa faci avorturi si alte pacate strigatoare la cer si alta sa... dai Cezarului ce-i al Cezarului. Modul cum pui tu problema cipului este de parca mi-ar tatua cineva pe frunte nush-ce semn. Eu nu pot vedea lucrurile asa, iar asta nu din mandrie si nici dupa propria mea talmacire a scrierilor Sfintilor Parinti, ci fiindca nu pot sa cred ca Dumnezeu considera pacat acel lucru pe care omul nu-l constientizeaza ca fiind pacat. Nu ma dau destept si nici filozof, dar oricat as intoarce cipul pe toate partile, si facandu-i tot felul de analize gramaticale sau de laborator, nu pot sa cred ca este periculos atat timp cat nu-mi da si nu-mi ia. In momentul in care, cu ajutorul lui, vei apela la fel si fel de compromisuri, asta este cu totul alta problema. Altfel, are valoarea pe care eu in constiinta mea (in care trebuie sa incapa Dumnezeu) vreau sa i-o dau. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar se face prea multa zarva pentru drobul de sare, in timp ce OMUL decide daca sa mute drobul sau copilasul cu leagan cu tot. In sine, atat drobul cat si copilul au valori intrinseci, nu antagonice.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ai grija ca ai cam cazut in mandrie tinand mai mult la parerile tale decat la cele ale Sfintilor Parinti. Ti-o spun cu dragoste frateasca si crestineasca. Ai grija al cui glas il asculti.
E foarte posibil sa ai dreptate si nu neg faptul ca sunt mult mai rau decat crezi tu ca sunt. Dar ma rog sa nu ma impotmolesc in nemarginita TEAMA, si sa le accept pe toate ca si cum ar veni de la Dumnezeu! Restul... face EL!...

Last edited by OmuBun; 14.10.2010 at 15:17:59.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 14.10.2010, 19:59:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Sora , iarta-ma ca ma bag asa, precum soacra exact cind nu ai nevoie de ea , dar m-a surprins ,,superficialitatea" ta ! Cum poti sa fi atit de ,,anacronica" , ,,incarcerata' in ferudalismul religios si ,,credula" pe deasupra. Credeam ca esti o persoana instruita si nu ,,paisana". Pai nu vezi ca tot forumul duhneste de ecumenism si ecumenisti emancipati si scoliti, care mai pe fata , care mai cu perdea,si ca este elogiat si apreciat tot orbul si ignorantul care se da cit mai cosmopolit si transfrontalier religios , bintuit si pribeag in asa zisa dragoste frateasca rastalmacita de satane perspicace ? Cum , tu nu esti ecumenista ? Pai inseamna ca esti lipsita de dragoste umana , ca nu esti in stare sa intelegi alti oameni ca si noi , ca esti mincata de invidie,de egoism si credinta ,,orbeasca " in preceptele/canoane invechite ale cine mai stie carui calugaras zavorit in pestera sa si uitat de lume ! Pai timpurile astea, moderne, in care har Domnului , mai toti suntem scoliti tocmai asta a facut pt. om , l-a eliberat de anacronismul medieval, l-a facut liber si deschis spre umanism , spre a simtii si trai sufleteste asisderea tuturor semenilor sai ... nu ?
Si dumneata vi cu povesti dintr-astea cu cipurile ? Pai pe ce lume traiesti ? nu vezi ca americanii si rusii zboara in cosmos ... stiinta este mult avansata si si ea tot de la D.zeu este ca doar nu a desgropat-o vreunul din pamint ! Hristos , sau mai bine sf. Ioan in Apocalipsa sa nu la aceste cipuri s-a referit , ca atunci nici nu se facusera ele ci la alte peceti , dintr-acelea din ceara rosie si cu spini pe ele ... mai este mult pina atunci . Plus ca pe acelea o sa le recunoasca fiecare cu usurinta si o sa se fereasca de ele , dar de cipuri nu ne putem deoarece ele sunt inventate tocmai pt. a ne usura viata . Unde vezi dumneata vreo legatura intre cipuri si asta , cum ii spune, satana ?
Si sa sti in ultimul rind ca voia noastra este si voia lui D.zeu , deoarece el ne iubeste tare mult, asa cum suntem noi, cu neputintele si neajunsurile noastre . Nu suntem noi zidirea lui cea mai de pret ? pai si atunci de unde vi dumneata sa ne spui ca daca voieste ne poate smeri intro clipa ? Da ne poate smeri dar tocmai asta este , ca nu voieste deoarece el este esenta dragostei .

Asa ca mie nu prea imi placi cu asemenea pareri si ca as fi tentat sa ader mai de graba la orice ,,om bun" desi inteleg un pic ca fiecare ar avea dreptul la parerile sale !
Nu m-as mira ca intr-o zi sa ni se ceara sa spunem ,,Faca-se voia mea", nu ,,Faca-se voia Ta" care tinde sa se demodeze...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Martiri Brancoveni cozia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 26 27.02.2014 17:23:06
Manastirea Chiajna ciucaelena Generalitati 1 30.07.2011 22:03:25
Sfintii martiri brancoveni georgeval Generalitati 23 18.08.2009 17:29:35
Opinia Avocatului Cezar Axinte de la Fundatia Sfintii Martiri Brancoveni camiann Generalitati 0 06.02.2009 11:49:54
Sfintii Martiri Brancoveni Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 17.08.2008 21:59:40