Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 20.10.2010, 13:44:36
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

fratilor..nu mai faceti analize pe text
nu avem certitudinea ca acea,,marturisire de credinta,,apartine parintelui.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 20.10.2010, 14:12:01
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
fratilor..nu mai faceti analize pe text
nu avem certitudinea ca acea,,marturisire de credinta,,apartine parintelui.
Nu ai dumneata sora ! Eu unul nu sunt in aceasta situatie si pt. aceasta imi permit sa analizez evenimentul ! Dumneata neavind aceasta certitudine faci bine ca esti rezervata numai ca trebuie sa mai eviti si recomandarile despre lucrurile pe care nu le cunosti . Deci, sora, daca si satai retinuta si nu faci nici recomandari abia atunci esti un om politicos si cu tendinte la smerenie !
Daca vroiai sa pui intrebari, altele sunt acelea ...si nu cele legate de veridicitatea marturisirii de credinta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #173  
Vechi 20.10.2010, 14:34:34
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu ai dumneata sora ! Eu unul nu sunt in aceasta situatie si pt. aceasta imi permit sa analizez evenimentul ! Dumneata neavind aceasta certitudine faci bine ca esti rezervata numai ca trebuie sa mai eviti si recomandarile despre lucrurile pe care nu le cunosti . Deci, sora, daca si satai retinuta si nu faci nici recomandari abia atunci esti un om politicos si cu tendinte la smerenie !
Daca vroiai sa pui intrebari, altele sunt acelea ...si nu cele legate de veridicitatea marturisirii de credinta !
nu cunosc domnule..decat ca.. fiii duhovnicesti nu recunosc semnatura parintelui..ca acea scanare cu semnaturile a aparut in data de 25 ,cand parintele era pe undeva pe drum..
despre alte asemenea plecari ,,peste noapte,,la schimabarea unor mitropoliti ..credeti-ma, doar smerenia ma face sa nu spun mai multe.

(de la inceput am vazut ca ne invitati d-le zaharia sa facem o analiza pe textul acestei ,,marturisiri,,.
iartati-ma dar nu am inteles de ce erati revoltat la explicatiile parintelui despre calendar,subiect cuprins in acea ,,marturisire,,)
Reply With Quote
  #174  
Vechi 20.10.2010, 14:41:45
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Pentru ca un om sa poata judeca (analiza spre a spune de-i corecta ori nu) invatatura unui episcop sau a unui sinod el trebuie sa fie inzestrat cu macar aceiasi putere de a intelege acea invatatura. Sper ca nu ai sa-mi spui ca toti suntem la fel de pregatiti sa "rumegam" spre hrana cuvantul Sfintei Scripturi, cu aceiasi putere! Deci aceasta inegalitate in puterea de a intelege coroborata cu obligatia transmisa noua tocmai de acest Cuvant, de a sta in buna randuiala, ma fac sa fiu foarte atent atunci cand vreau sa uzez de dreptul meu, conferit de Carta Drepturilor Omului, de a-mi spune parerea impotriva oricarei oprelisti. La sfarsit am fost putin ironic, iarta-ma, dar sunt sigur ca nu cunoasterea in cele mai depline intelesuri a Sfintei Scripturi te-a facut sa judeci pe cineva care, chiar de ti se pare ca greseste, stie (dovedit) mai mult decat tine in acestea si mai este si numit de Duhul Sfant care lucreaza in Biserica (dovedit, din nou) spre a fi macar invatator! Daca esti mai mare invatator in Biserica decat episcopul sau Sinodul dovedeste-o, daca nu, de ce-l palmuiesti? Ori poate nu esti din Biserica si de aceea esti asa de aprins? Daca esti din Biserica, cauta cu rabdare si vezi care este starea si statura ta si apoi fa-ti lucrarea dupa acestea, altfel nu faci decat neoranduiala si dezordine cautand ceea ce nu este al tau.
poate nu ne-am inteles

despre preotul de la Manastirea Brancoveni am spus si eu mai sus ca trebuia sa ramana in cadrul Bisericii


ceea ce am spus este ca uneori unii ierarhi pot sa greseasca si nu trebuie sa ii urmam in greseala; daca d-voastra spuneti ca ei nu gresesc niciodata "in materie de credinta" ... e un fel de catolicism la patrat ....


au fost ierarhi care au gresit, au cazut in erezie ... iar cei care i-au urmat ... unde au ajuns?

credinciosii care urmeaza o credinta gresita sunt ortodocsi? cei care sunt in ascultare fata de ierarhii care merg pe cai gresite ... in ce stare se afla?
Reply With Quote
  #175  
Vechi 20.10.2010, 14:55:23
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
nu cunosc domnule..decat ca.. fiii duhovnicesti nu recunosc semnatura parintelui..ca acea scanare cu semnaturile a aparut in data de 25 ,cand parintele era pe undeva pe drum..
despre alte asemenea plecari ,,peste noapte,,la schimabarea unor mitropoliti ..credeti-ma, doar smerenia ma face sa nu spun mai multe.

(de la inceput am vazut ca ne invitati d-le zaharia sa facem o analiza pe textul acestei ,,marturisiri,,.
iartati-ma dar nu am inteles de ce erati revoltat la explicatiile parintelui despre calendar,subiect cuprins in acea ,,marturisire,,)
Nu ma revolta nimic din declaratia parintelui ! Fiecare punct al ei are rostul, semnificatia lui !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #176  
Vechi 20.10.2010, 15:00:26
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu ma revolta nimic din declaratia parintelui ! Fiecare punct al ei are rostul, semnificatia lui !
multumesc pentru raspuns.va intrebam asta in eventualitatea unei discutii cu d-voastra.
dar ..asa cum am mai spus ..pana nu am certitudinea ca este scrisa de parinte..amanam subiectul

pana atunci..d-voastra puteti sa discutati pe marginea acestei ,,marturisri.,,.mult si bine

in prezent pe mine nu ma intereseaza decat sa aflu....UNDE ESTE PARINTELE?
Reply With Quote
  #177  
Vechi 20.10.2010, 16:33:18
Veraaura Veraaura is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Exact ! Nici eu nu stiu de ce se face atata caz, parca s-ar fi dus sa se prostitueze . Ma doare sa vad Biserici intru Hristos despartite si imprastiate in directii si doctrine diferite .
Cine sa mai inteleaga credinta, cine sa mai inteleaga adevaratul act de eretism, cine sa mai inteleaga insasi B.O.R care " face ascultare " pentru schimbarea calendarului, dar se preteaza si decade pe partea ecumenismului. ?
Am inteles, respectiva Biserica nu este in comuniune nici cu Rusia, nici cu Sfantul Munte, dar, poate ca sunt in comuniune cu Hristos .....prea ne-am pierdut adevarata credinta si jertfa in detalii teoretice ! ! !
am mai scris dar cred ca nu mi-a ajuns mesajul...unii locuim in strainatate, si in astfel de tari ca nu e cu putinta sa vizitam o biserica ortodoxa. Din mare noroc dupa un timp indelungat..gasesti, intri si...rusa, poloneza, etc etc, nu intelegi. Si tot felul de cazuri mai sunt, cand biserica e inchisa duminica pt ca se serveste ceaiul...etc , si peste toate acestea vin si eu cu o intrebarea daca acea erezie nu o fi mai mica decat o vedem din interiorul tarii? poate cand pasim in afara suntem nevoiti la o mai mare ... toleranta? eu sunt bucuroasa cand ma regasesc doar la biserica si ma pot ruga, inaintea lui Isus.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 24.10.2010, 22:29:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
De obicei nu mai particip la acest gen de discutii pt. simplul motiv ca atunci cand am facut-o (de doua ori) am avut de infruntat multe obstacole. Insa mi-aduc aminte de primavara anului trecut si de faptul ca, unii dintre preoti au cautat dreptatea lumii acesteia. Ce s-a intamplat cu ei ulterior, nu stiu. Doar de parintele din Eforie_Nord am intrebat vara asta si am aflat cu uimire ca a trecut la alte confesiuni, unde a capatat titlu de profesor si actualmente preda teologie elevilor sai.

L-a tradat pe Hristos schimband locul? Raspunsul meu este afirmativ.
Este f greu sa ne pronuntam, caci a da un verdict implica o judecata. Necunoscute sunt caile Domnului. Ar fi grav sa se fi dezis chiar de credinta lui ortodoxa. Dar daca pe aceasta o preda copiilor, alta este situatia. Sa nu privim lucrurile doar dintr-un singur punct de vedere. Nici Dumnezeu nu doreste moartea pacatosilor; iar la Judecata va fi Drept.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 24.10.2010, 22:40:30
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Eu am cunoscut intrebarea, dar fratia ta nu ai cunoscut raspunsul! Iarta-ma, mai mult nu se poate!
Gandul ce nu parea a fi dus pana la capat, era raspunsul pe care il asteptam. Va multumesc, Parinte, si iertati-mi va rog insistenta. Intr-adevar, eu nu am cunoscut raspunsul desi era acolo. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 26.10.2010, 01:10:36
paradosis paradosis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Interesant… cum unii se agata chiar si de un pai ca sa nu isi strice somnul dulce (si, probabil, simbria in arginti). Domnul Dumnezeul nostru a arat clar, direct si in prezenta a mii de martori, inclusiv a autoritatilor seculare, care este vrerea Sa cu privire la Sfinta Traditie si calendar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Martiri Brancoveni cozia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 26 27.02.2014 17:23:06
Manastirea Chiajna ciucaelena Generalitati 1 30.07.2011 22:03:25
Sfintii martiri brancoveni georgeval Generalitati 23 18.08.2009 17:29:35
Opinia Avocatului Cezar Axinte de la Fundatia Sfintii Martiri Brancoveni camiann Generalitati 0 06.02.2009 11:49:54
Sfintii Martiri Brancoveni Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 17.08.2008 21:59:40