Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2011, 11:15:08
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit MariS_ vrea sa plece. Convingeti-l sa nu!

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Imi cer iertare de la toti forumistii. Pe unii i-am suparat, pe altii poate i-am smintit, pe altii i-am dojenit. Sa ma ierte ca-s pacatos si fac multe greseli. Eu am iertat, la randul meu, pe toti, desi nu consider ca mi-a gresit cineva, dar ca sa nu se spuna ca doar imi cer iertare si eu nu iert. Am schimbat denumirea de ortodox la religie si am pus crestin din doua motive: unul, pentru ca am primit mai multe observatii de-a lungul timpului ca nu sunt un ortodox adevarat si cred ca au dreptate, inca nu pot spune despre mine ca sunt ortodox, mai am cale lunga inainte si doi, ca unele din afirmatiile mele sa nu fie luate cu titlu de invatatura ortodoxa si sa sminteasca cumva. Raman la denumirea generica de crestin, deocamdata, caci imi cunosc nimicnicia si nu pretind a fi ceea ce inca nu sunt. Sigur, nu sunt de acord nici cu atitudinea fundamentalista pe cale de a se instala aici pe forum si nu doresc sa fiu partas, chiar indirect, la promovarea sa. Sunt adeptul Parintelui Rafail Noica si imi displace stilul parintelui Amfilohie Branza, unul e bun si bland, celalalt corect si incrancenat, dar imi pare ca ultimul va face mult mai multi adepti. Incrancenarea va castiga batalia cu blandetea si corectitudinea pe cea cu bunatatea. Eu recunosc ca am avut multe de invatat aici pe forum si in special de la cei smeriti si blanzi, si sunt destui, dar glasul lor se aude tot mai slab din cauza zanganitului alamurilor si duelurilor si sunt nebagati in seama. Le sunt recunoscator. Sper ca si ceilalti sa devina mai buni si blanzi odata cu varsta, caci imboldul si avantul tineretii e mai tare uneori decat cumpatarea si intelepciunea. M-as bucura sa stiu ca veti ajunge toti in Rai, chiar daca eu voi privi scena din alta parte. Macar atata bucurie sa am si eu. Altceva nimic... E vremea tacerii acum ... si a uitarii ...
Har, smerenie si jertfa de sine.__________________
Eu mă număr printre cei care consideră că de astfel de ortodocși avem nevoie.

Last edited by N.Priceputu; 04.06.2011 at 11:18:12.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum a-ti vrea sa fie baietii? Seraphim7 Generalitati 7 24.10.2011 20:19:59
As vrea un ajutor! Darkanian Pocainta 3 01.12.2009 11:38:41