Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.07.2015, 04:00:02
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
4. Daca Dumnezeu este atotstiutor, de ce l-a strigat pe Adam sa-l intrebe unde e? Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"(Geneza 3:9)

*
Unii creștini înțeleg prin modul de a Se purta cu Adam, semnul nesfârșitei Iubiri și Înțelepciuni a lui Dumnezeu pentru om. Modul exemplar de a a avea grijă de omul aflat la mare pierdere, la cumplit necaz (și ce pierdere mai mare ar fi putut suferi Adam? Ce necaz mai cumplit ar fi putut trăi?)
Găsindu-l deci pe Adam în nenorocirea stării căzute, am putea înțelege că Domnul procedează cu desăvârșită înțelepciune, avînd grija ca mai întâi Adam să își dea seama ce i se întâmplă. Face aceasta, ajutîndu-l să conștientizeze schimbarea radicală a lui și a relației cu Făcătorul lui, vorbindu-i altfel ca de obicei - pe măsura schimbării suferite de Adam. "Unde ești Adame?" ar putea însemna, printre altele, "Iată, Eu nu te mai găsesc împreună cu Mine". Și implicit: Adam, ce s-a întâmplat? Ce-ai făcut, copilul meu drag - înțelegi tu oare, acum, de ce te povățuisem să nu faci acel lucru? Îți dai seama ce e cu tine?
Este, implicit, invitația la acțiune, la fapta salvatoare pe care Adam o avea înainte și o putea alege în prezența și cu sprijinul Părintelui său.

Este o invitație la cercetarea de sine, la conștientizarea de sine a celui aflat într-o nouă stare pe care, firește, nu putea să o înțeleagă tocmai atunci și numai de unul singur. Ne putem imagina, să zicem așa, că Adam era într-o stare de șoc (am zice noi astăzi cu limbajul nostru psihologist) și că nu putea cu nici un chip să înțeleagă (să își dea seama) ce i s-a întâmplat de fapt. Dumnezeu îl ajută cu întrebări, așa cum un părinte îl ajută pe copil sau cum un profesor îl ajută pe elev etc.
Ținta este, deci, conștientizarea de sine și realizarea în conștiință a faptului că trăia ruptura de Dumnezeu. Următorul pas ar fi fost asumarea totală a greșelii, recuperarea responsabilității de sine și, prin aceasta, a puterii originare care stătea în legătura harică cu Făcătorul. Aceasta nefiind însă posibilă fără înțelegerea profundă a schimbării suferite de Adam.
Însă Adam nu apucă Mâna întinsă... El alege să se complacă în mocirla schimbării; se complace, alterat deja profund în funcționarea sa sufletească, se complace așadar cu răul, cu lipsa adâncă din "compoziția" noii lui stări. El dă vina pe Eva care îl găsește responsabil pe șarpe etc. Amândoi refuză să își exercite darul responsabilității, resping lucrul cel mai bun pe care îl aveau de făcut - lucrarea de sine, cererea cu smerenie a ajutorului. Într-un cuvânt, recuperarea Puterii. Se închid astfel, definitiv, în propria greșeală. În slăbiciune, în lipsă. Ca și cum, curios lucru, parcă ar prețui-o mai mult decât își prețuiau condiția anterioară... Se vede de aici cât de mult li se alterase deja limpezimea conștiinței, cât li se tulburase inima și ce funcționare stranie aveau de acum puterile lor sufletești... Ceva le lipsea... Cineva...


Exact la fel facem și noi de câte ori refuzăm starea de a fi în pocăință, în contact așadar cu Dumnezeu prin rugăciunea cu duh umilit, cu inimă înfrântă și smerită. Ne îndepărtăm de Dumnezeu pentru ca apoi, răniți și jefuiți, să răspundem strâmb la întrebările care ne-ar putea salva de întunericul minții noastre. Ne așezăm în duhul deșertăciunii și al dezbinării (al rupturii de Creatorul și Proniatorul nostru) apoi ne mirăm că Dumnezeu nu ne ajută, nu ne răspunde etc. Ajungem chiar să Îi negăm Prezența.
Ceea ce avem de făcut e un singur lucru: să ne ridicăm mintea la El, coborîndu-ne fruntea cu o anumită amărăciune și rușine (îmi e rușine, zic, că am fost atât de prost și m-am lăsat păcălit atât de ușir) dar și cu neștirbită nădejde. Domnul ne ajută deîndată, spontan!
O spun din experiență statornică, repetată, slavă lui Dumnezeu pentru Marea Lui Milă!

*
În concluzie, Cristi, poți nega, desigur, că Domnul este Atotcunoscător. Aceasta ar implica, printre altele, că Scriptura e profund contradictorie. Poți crede și așa.
Dar la ce ți-ar folosi?
Tocmai spuneai că ești în deznădejde...

*
Deci, ce voiești de fapt: să ieși din starea de deznădejde?
Sau, mai degrabă, să o cultivi...
Iată, aceasta ține tocmai de liberul tău arbitru. Poți alege!

Last edited by Ioan_Cezar; 20.07.2015 at 04:22:15.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 20.07.2015, 04:13:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
deoarece caldura este energie.
Am un mic dubiu ca Einstein a putut spune aceasta propozitie, chiar si pe vremea cand era elev. E o propozitie cel putin reductionista.

Adevarul este ca nu stim sigur daca Einstein era sau nu credincios. Ceea ce stim sigur este ca nu s-a batut niciodata in piept cu credinta lui. Mai stim ca avea un mare respect pentru Biserica.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #53  
Vechi 20.07.2015, 04:43:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
*
Și implicit: Adam, ce s-a întâmplat? Ce-ai făcut, copilul meu drag
Daca dam cateva pagini mai incolo, cu aceste cuvinte "ce-ai facut ?" se adreseaza lui Cain. Pe care il si intreaba "unde este Abel, fratele tau?". Semn, iarasi, ca Dumnezeu stie despre ce se intampla in rai mai putin decat taranul despre ce se intampla in gradina din spatele casei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.07.2015, 11:50:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce relevanta are daca Eistein era credincios sa unu?

A fost o autoritate intr-un anumit domeniul al fizicii, si nici macar n-a fost infailibil, nu in teologie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.07.2015 at 11:54:24.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 20.07.2015, 13:39:01
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Daca dam cateva pagini mai incolo, cu aceste cuvinte "ce-ai facut ?" se adreseaza lui Cain. Pe care il si intreaba "unde este Abel, fratele tau?".
Da, Mihnea... Amare pagini găsim în Scriptură. Amare, pentru că înțelegem din textul Bibliei ce ni s-a întâmplat de fapt și cum suntem noi, oamenii, după cădere...
Eu înțeleg că întrebările puse de Dumnezeu sunt forma cea mai potrivită de ajutor pe care o pune înaintea noastră.
Prin întrebări, Domnul îi trage pe cei căzuți mai întâi înapoi în realitate. Dar ei fug... Se mențin la distanță, în vălul minciunii. Rămân, așadar, răzvrătiți, adică picați din condiția hărăzită lor. Refuză să își păstreze starea, așezarea în har.
Așa înțeleg și, de aici, aflu cum Domnul e prezent mereu lângă om pentru a-l ajuta să revină în relația harică.
De ce refuză Adam, Eva, Cain (și ceilalți din lungul și durerosul șir de exemple oferit de textul biblic) să se folosească de cuvintele Domnului, ca de o scară, pentru a reveni în realitate?
Să fie oare durerea conștientizării realității păcatului mai mare decât nădejdea recuperării?
Să fie frica de pedeapsă mai mare decât nădejdea în iubirea mântuitoare?
Să fie alte motive?....
Cert e că dialogurile dintre Dumnezeu și om arată, cel puțin în paginile evocate, că omul tinde să rămână într-o lume străină iar Dumnezeu face tot ce e potrivit ca fiul risipitor să se întoarcă acasă. Dar el nu voiește...
*
Trebuie că e o mare tristețe aici și o mare nedreptate... Respectiv o adâncă suferință, puternică în mecanismele ei paralizante și, desigur, vicleană foarte...
*
Mă folosesc de prilej ca să arăt, încă odată, poziția mea față de discursul moralist/moralizator.
În încercarea de a-l aduce pe om înapoi la Fericire, Domnul nu folosește un discurs moralizator. Nu pune sus un etalon, nu flutură o poruncă pentru a-l învinovăți pe om, nu îl face responsabil (în sensul de a rămâne dator cu o plată pentru o abatere gravă) ci, dimpotrivă, îl cere înapoi la iubire, la părtășie. Și totuși, omul se poartă de parcă i-ar fi frică de o pedeapsă, de parcă ar fi amenințat. Glasul Iubirii îi sună, acum, ca tunetul care anunță grindina...
Cum a fost posibilă o asemenea pervertire a rațiunii inimii?
Cum de-a intrat în așa hal frica în oameni de au început ca până și pe Cel al cărui Nume este Iubire, să îl perceapă răsturnat, hidos?....
Despre această Taină ne vorbește întreaga Scriptură, ne vorbește Biserica, ne tălmăcește Hristos prin oamenii Lui.
Și mai pricepem noi câte ceva, uneori, ca o fulguială de lumină blândă, în toiul rugăciunii când se lasă aceasta peste noi prin Marea Milă a Duhului Sfânt.
O, noi oamenii avem atât de multe și de mult de plâns!......
Și încă mai multe de trăit, din nou! Doamne ajută!

Last edited by Ioan_Cezar; 20.07.2015 at 13:42:29.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 20.07.2015, 20:58:57
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Din titlu cred ca va dati seama ca ma aflu in deznadejde, una foarte mare: pun la indoiala existenta lui Dumnezeu. Este foarte greu pentru mine, pentru ca am citit pe site-uri ateiste despre dovezi care afirma ca Dumnezeu nu exista, si par chiar logice. Nu ma simt deloc bine, in interiorul meu este o lupta cum nu va puteti imagina.
Ce este de facut?am nevoie de ajutor
Prin asemenea momente am trecut si eu...Tin minte ca eram intr-o dezorientare cumplita si credeam ca traiesc ultimele clipe de religiozitate... dar acum , cand ma gandesc la ele , consider ca mi-au facut rau pe moment dar mi-au facut bine pe termen lung. Acele ispite au fost ca un vaccin - ajutandu-ma sa "prind rezistenta".

Trebuie sa ai rabdare si sa-ti folosesti gandirea (ca nu degeaba ne-a dat-o Domnul)... Nu stiu ce "dovezi" si argumente ateiste ai gasit, dar trebuie doar sa privesti creatia din jurul tau si o sa il vezi pe Dumnezeu. Natura este atat de complexa incat nu ar fi putut aparea de una singura... Gandeste-te la complexitatea organismului uman : Acum foarte multi ani niste atomi de carbon,hidrogen,azot si oxigen zaceau degeaba si dintr-o data au format legaturi intre ei dand nastere aminoacizilor, monozaharidelor si acizilor grasi. Din aminoacizi s-au realizat proteine , din acizi grasi s-au format lipide... iar lipidele, proteinele,zaharidele s-au aranjat intr-o armonie perfecta formand membrana, nucleul si diferite organite celulare. Iar acestea din urma formeaza celula. Nu mai stau sa povestesc si despre comportamentul celulei cat si legaturile dintre celule. Astfel , alaturandu-se, celulele au dat nastere tesuturilor, iar acestea din urma alcatuiesc diferite organe.
Totul se afla intr-un echilibru si armonie perfecta : incepand de la cele mai mici componente ale unei celule pana la cele mai banale lucuri (cum ar fi defecatia care implica o multime de nervi si hormoni). Anatomia, fiziologia , biochimia si biologia celulara cu greu pot fi cuprinse intr-o biblioteca... Iata omul... Iata o mica parte din natura.

De obicei, ateii ne acuza pe noi de credulitate fiindca credem in Dumnezeu... dar ei nu isi dau seama (sau nu vor sa-si dea seama) ca ei sunt cei mai mari naivi: sa crezi ca niste elemente chimice, fara vreun motiv anume, s-au combinat si au dat nastere intregului univers - este intr-adevar o dovada de credulitate.

In concluzie , nu intra in panica, roaga-te la Domnul si admira creatia Sa, caci privind natura vei ajunge sa vezi slava Lui Dumnezeu.

Cele nevăzute ale Lui se văd de la facerea lumii, înțelegându-se din făpturi, adică veșnica Lui putere și dumnezeire -Epistola catre Romani 1,20
Cerurile povestesc slava lui Dumnezeu și facerea mâinilor Lui o vestește tăria -Psalmul 18.

Last edited by bluester; 20.07.2015 at 21:05:51.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 20.07.2015, 21:15:02
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Mai am o intrebare: nu mai stiu sigur cui i-a derut Dumnezeu sa-si ucida fiul epntru a-asi arata credinta in El...de ce ar face asta Dumnezeu?
Nu ti se pare ca ai pretentia sa intelegi ceva despre care nu ai nici cele mai elementare cunostinte?
Cum sa contesti ce invata Biserica atat timp cat tu nu stii ce invata?
Cum sa ai pretentia ca unii au dreptate, cand nu stii care sunt argumentele celor care nu sunt de acord cu ei?

Unii te trimit la duhovnic (cel mai bun sfat), pentru ca nu cred ca ai sa o faci, eu iti recomand sa pui mana pe niste carti. Dar nu dintr-alea unde ai "citit" ca Hristos a spus sa vine peste 2000 de ani (bine nu prea am inteles de cand).
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.07.2015, 14:03:27
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

4 luni ai rezistat ... cam putin! Igor se afla unde trebuie, la fel si tu... toti o apa si-un pamant!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.07.2015, 19:21:39
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nouă, toate necazurile vieții ne vin de la greșeli, nu de la Dumnezeu. El numai le îngăduie, și spală cu ele vinovățiile noastre. Ispășirea prin necazuri dovedește, nu părăsirea lui Dumnezeu, ci milostivirea Lui.
Asta poate sa insemne ca parintii unor infractori si criminali notorii care o duc bine au fost oameni foarte cumsecade.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.07.2015, 21:19:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Din titlu cred ca va dati seama ca ma aflu in deznadejde, una foarte mare: pun la indoiala existenta lui Dumnezeu. Este foarte greu pentru mine, pentru ca am citit pe site-uri ateiste despre dovezi care afirma ca Dumnezeu nu exista, si par chiar logice. Nu ma simt deloc bine, in interiorul meu este o lupta cum nu va puteti imagina.
Ce este de facut?am nevoie de ajutor
Cred ca i-ai facut loc necuratului in suflet cu buna stiinta. Daca ai crede in Dumnezeu si daca ai simti caldura si pacea Duhului Sfant, ai sti ce inseamna prezenta lui Dumnezeu. Simti lupta pentru ca Dumnezeu vrea sa o simti, ca sa-L cauti. Iti dai seama cat de mult te iubeste Cel pe care tu il tagaduiesti?

Ia citeste Catehismul ortodox:
http://www.credo.ro/catehism.php
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare