Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2007, 10:09:29
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Am deschis acest topic, pentru ca mi se pare o atitudine un pic paronoida vis a vis de ecumenism. Totul este vazut prin prisma ecumenismului. Nu sint pentru ecumenismul inteles ca amestec de valori , sint pentru dialog. Dar sint un om oarecare cu o putere extrem de limitata in planul bisericii si nu un factor de decizie.Oricite valuri asi face eu...nu reusesc sa schimb tarmul pentru ca nu am puterea sa o fac. Uneori uitam lucrul asta.
Tendinta ecumenica exista. Dar nu trebuie vazute fantome acolo unde nu sint. Nu trebuie vazut totul prin ecumenism. Schimbari au avut loc in biserica tot timpul. Schimbarea nu-i doar rea. Extrapolind nu orice traditie trebuie sa fie neaparat buna (orice obicei a unei biserici locale mai vechi se considera traditie si ca atare tabu) Nu orice schimbare este pentru ecumenism. Desigur este greu sa alegem griul de neghijna...dar nu-i rolul nostru sa o facem. Avem mai mari carora le sintem datori cu ascultarea pina cind e vorba de pierdera credintei. Noi insa sintem datori sa crestem viitorii preoti, arhierei, patriarhi, calugari, diaconi asa incit sa se schimbe biserica in bine de la fundament. Nimeni din cei care conduc biserica acum, sau au condus-o vreodata cu tendinte ecumeniste, nu s-a nascut dintr-un alt calugar. Toti sint copiii unei mame, a unei familii. Ce a invatat de acasa ramine indiferent cite scoli a pus peste. In ochii mamei sale este nevoit sa se uite chiar daca-i episcop. Daca o mai poate face inseamna ca nu s-a abatut de la prima ascultare ceruta de catre insusi Dumnezeu : ascultarea parintilor! Deci cind ne aparam de ecumenism o facem prin copii aici avem puterea in mina dupa acea nu mai avem nici o putere. Deci vina mare a tendintei ecumeniste este a noastra. Exponentii ei sint copiii nostrii. Ce mai putem face insa?
Astept propunerile voastre:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.01.2007, 12:57:57
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Biserica ortodoxa la ora actuala se afla in fata apostaziei!E adevarat ce spui tu,draga tizule:),dar asta nu schimba cu nimic gravitatea situatiei deja existente.Masoneria incearca de mult sa realizeze ecumenismul si iata ca azi ,mai mult ca niciodata,e foarte aproape de atingerea acestui obiectiv.:(
Ce putem face...sa ne aparam credinta cum putem,sa ne rugam(atentie unde),sa priveghem,sa ne preocupam de mantuire dupa cum scrie in Biblie,de ea trebuie sa ascultam neconditionat,caci oamenii,fie ei preoti sau nu,pot gresi,voit sau nu.Sa ne pregatim cat mai bine pentru venirea Mantuitorului,sa putem astepta moartea si ziua judecatii ca pe o parada,dupa cum spunea parintele Cleopa.

Asa sa ne ajute Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.01.2007, 14:28:21
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit



Cred ca exista unii ierarhi care efectiv nu mai au treaba cu Hristos. Nu se poate sa faci slujbe comune cu catolicii fiindca acestia sunt eretici. Ne e mila de ei ca oameni, dar slujbele lor sunt dracesti.


Rolul nostru în aceasta problema e sa nu acceptam nici cea mai mica manifestare ecumenista. Sa nu participam la manifestari ecumenice iar daca în biserica unde mergem au loc astfel de manifestari sa le osândim sonor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.01.2007, 14:41:41
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Ne e mila de ei ca oameni, dar slujbele lor sunt dracesti.
De la a fi eretic si a fii satanic este o cale lunga. Desigur erezia vine prin satana. Si ei sint inselati de acelasi care ne inseala si pe noi. Dar asta nu inseamna inca ca ii sintem slujitori. Inca nu. Exista posibilitatea intoarcerii.
Asi spune ca slujbele lor nu au Duh. Sint spectacole religioase dar satanice...e prea mult.
Gindeste-te ca fac si ei aceleasi slujbe ca inainte de schisma cind nu erau eretice. Ce lipseste este duhul adevarului.
In privinta atitudinii cred ca ajunge daca ne indepartam de astfel de adunari. Crestinul nu trebuie sa devina strident in nici un fel, cred eu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.01.2007, 23:35:20
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

De la a fi eretic si a fii satanic este o cale lunga.

Slujbele catolicilor si prezenta lor la slujbe ortodoxe e ceva dracesc.

A introduce spectacol în slujbele ortodoxe e egal cu a sluji pe Mamona.



Dar se pare ca BOR a intrat pe fagasul apostaziei prin conducerea ei.

Iata de pilda pe situl ei, Crestinism-ortodox.ro ce definitii se dau la DICTIONAR CRESTIN-ORTODOX:

ANATEMA (anatematizare, anatematisme) = act de extrema severitate, folosit in vechime de autoritatea bisericeasca impotriva celor ce profesau o erezie de doctrina sau de etica, prin excluderea lor din comunitate si prin condamnarea ca atare a invataturii lor gresite.


ECUMENISM – Miscare de refacere a unitatii vazute a Bisericii, divizata de-a lungul istoriei, datorita factorilor teologici si neteologici, pe calea acordurilor si dialogului teologic, a marturiei comune, a cooperarii si asistentei reciproce.


http://www.crestinism-ortodox.ro/html/02/dictionar_ortodox.html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.01.2007, 08:10:05
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Sa nu le amestecam frate. A introduce spectacolul in Liturghia ortodoxa este dracesc. Dar cinde catolicii isi fac slujba doar nu mi se pare deloc dracesc.Am urmarit cite ceva la Tv si sint portiuni f. asemanatoare cu ale noastre. Cine crede si sa roaga lui Iisus., Fecioarei Maria, Sfintilor, are veneratie pt icoane, moaste, locuri legate de acestia, postesc samd nu pot fi satanici. Pot fi inselati in citeva lucruri ca fiecare dintre noi.
Desigur nu avem comunniune cu ei.Cred eu ca pot participa la slujbele noastre ca oricare turist care intra in biseric si nu-l opreste nimeni.Daca se roaga alaturi de noi (nu din altar) e si mai bine...pentru ca altfel cum s-ar putea intoarce?
Anatema parca s-a ridicat si de o parte si de alta .Ca atare nu mai sintem juridic eretici niciunii pentru celilalti (se poate sa ma insel)Mai sint lucruri care ne despart.In primul rind Papa cred eu. Filioque a existat si cind catolicii erau fratii nostrii buni fara sa deranjeze pe nimeni.Iar daca piinea este cu drojdie sau nu....
Desigur fiind crestindoresti unirea. Daca nu prin discutii cam cum sa se produca ea? Ori toate demessurile astea trebuie sa poarte un nume.Ecumenism sau cum vrei tu altul.
Noi nu trebuie decit sa cedam din calea noastra. Atit.Dar sa fim bucurosi si sa-i primim ca pe fiul ratacitor daca ei isi vin in fire.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.01.2007, 09:51:26
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Cred eu ca pot participa la slujbele noastre ca oricare turist care intra in biseric si nu-l opreste nimeni.Daca se roaga alaturi de noi (nu din altar) e si mai bine...pentru ca altfel cum s-ar putea intoarce?


Eu ma refer la slujbe comune ale preotilor ortodocsi si catolici si la aparitiile ]n public comune ale patriarhilor si episcopilor ortodocsi cu papa:


http://www.ercis.ro/actualitate/album.asp?ev=20070121sruc_is_4_

http://www.ercis.ro/actualitate/viata.asp?id=20070151

http://www.ecupatriarchate.org/





Cine crede si sa roaga lui Iisus., Fecioarei Maria, Sfintilor, are veneratie pt icoane, moaste, locuri legate de acestia, postesc samd nu pot fi satanici. Pot fi inselati in citeva lucruri ca fiecare dintre noi.

Tocmai asta e pacaleala diavolului. Exact asa gândesc ei: avem sacramente, icoane, sfinti, nu putem fi în înselare.




Anatema parca s-a ridicat si de o parte si de alta .Ca atare nu mai sintem juridic eretici niciunii pentru celilalti

Anatema e o masura luata de Biserica ca cei rataciti sa constientizeze ratacirea. Daca anatema împotriva catolicilor a fost ridicata fara ca acestia sa renunte la ratacirea lor, cred ca e o mare sminteala.




Mai sint lucruri care ne despart.In primul rind Papa cred eu. Filioque a existat si cind catolicii erau fratii nostrii buni fara sa deranjeze pe nimeni.Iar daca piinea este cu drojdie sau nu....

Cu Dumnezeu nu ne putem juca. orice lucru, oricât de mic, are importanta capitala în slujirea lui Dumnezeu.




Desigur fiind crestindoresti unirea. Daca nu prin discutii cam cum sa se produca ea?
Prin anatemizarea catolicilor ei pot fi adusi la constiinta greselii. Discutiile nu folosesc la nimic.




Dar sa fim bucurosi si sa-i primim ca pe fiul ratacitor daca ei isi vin in fire.

Nu suntem Dumnezeu sa-i primim ca pe fiul ratacitor. Cel mai bun lucru pe care-l putem face e sa le spunem ca sunt pe calea pierzarii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.01.2007, 14:17:03
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Traditie ,
m-as bucura daca ne-ai spune si noua doua cuvinte despre :

1. care este deosebirea intre Liturghia ortodoxa si cea ecumenica ?

2. ce deosebire este intre preotia ortodoxa si cea catolica ?

Nu te superi pe noi ,nu ca unii sintem analfabeti in privinta asta .
Si te-asi ruga sa-mi mai spui ceva :
in poze se vad numai catolici . Sint si evanghelici prezenti ,pentru ca dupa cite stiu eu relatiile intre ei si catolici sint cel putin la fel de reci ca intre noi si catolici .

Imi este mereu prezenta remarca unui preot intr-o predica si anume :
Duhul Sfint e atit de sensibil , daca ceva cit de mic nu e in regula , pleaca .Se intoarce dupa ce s-a linistit omul ,situtia .
Iti multumim !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.01.2007, 14:38:56
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

1. care este deosebirea intre Liturghia ortodoxa si cea ecumenica ?

Nu am auzit de liturghie ecumenica.



2. ce deosebire este intre preotia ortodoxa si cea catolica ?

Preotia catolica nu are deloc har.





Nu te superi pe noi ,nu ca unii sintem analfabeti in privinta asta .

Care noi? În numele cui vorbesti?





in poze se vad numai catolici .

Cei în vestminte aurii sunt ortodocsi.


Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.01.2007, 16:23:26
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

bine Traditie ,
corectez ,eu sint analfabeta ( ma gindeam ca daca pun intrebarea asta fara adresa nu-mi poate raspunde nimeni , sau proape ) .Cer ierare .
Mai te intreb ceva daca nu e prea mult :
ce se slujeste la intrunirile ecumenice , sau da-mi o adresa ca in poze nu vad .
Multumesc !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cind esim din Biserica? Sanduu Generalitati 15 18.04.2011 12:48:20
Cum se procedeaza cind vrei sa te spovedesti dar nu ai unde merge? speranta1970 Impartasania (Taina Euharistiei) 13 24.02.2011 21:13:56
Dar cind suntem iesiti din Biserica andreicozia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 24.10.2010 21:04:13
ISTORIA ECUMENISMULUI MODERN Pravoslavia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 06.12.2007 11:45:07
Sa nu ne impotrivim celui rau ancah Generalitati 44 18.12.2006 22:07:37