Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.10.2014, 00:11:07
SilviaN
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Icoana/Iconita sfintita a Sf. Serafim de Sarov

Buna seara!

As avea o intrebare la care cine stie raspunsul poate are amabilitatea de a mi-l oferi si mie.
Caut de un timp sa cumpar o iconita sau o icoana de camera cu Sf. Serafim de Sarov, un sfant de care eu ma simt f apropiata in rugaciunile mele. Desi anul asta e ptr prima oara cand ma rog la el, nu e prima oara cand aud si citesc de el. Imi aduc aminte cu mare bucurie perioada in care citeam biografia lui in liceu.
Nu gasesc insa p unde m duc o icoana a lui sa cumpar. Sunt din Bucuresti si ptr o vreme nu o sa am posib de a iesi din oras. Cunoaste cineva vreo biserica/manastire din Bucuresti de unde as putea cumpara? As gasi la bis Mihai Voda?

Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2014, 00:22:50
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

În jurul Facultății de Teologie sunt câteva magazine cu obiecte bisericești, inclusiv librării.
De asemenea, la pangarul mânăstirii Radu Vodă se găsesc multe icoane, posibil și cu Sfântul Serafim. Eu de acolo am cumpărat, acum câțiva ani, o icoană a Sfântului. Poate fi apoi sfințită la orice biserică.
Mă bucur că aveți nevoie de o icoană a Sfântului...:)
Dacă o găsiți pe cea din profilul meu, vă rog să îmi dați și mie de știre!
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2014, 11:36:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Acum de sarbatoarea Sf. Dimitrie Basarabov poti sa mergi in Unirii si ai sa gasesti foarte multi vanzatori cu diferite icoane. Cu siguranta vei gasi ce cauti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2014, 14:04:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SilviaN Vezi mesajul
Caut de un timp sa cumpar o iconita sau o icoana de camera cu Sf. Serafim de Sarov, un sfant de care eu ma simt f apropiata in rugaciunile mele.
Este chiar pe site-ul Arhiepiscopiei Bucuresti o icoana: http://www.colportaj.ro/product.php?id_product=214
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.11.2014, 16:32:46
SilviaN
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Multumiri si paraclis (?)

Va multumesc mult ptr mesaje si ptr sfaturile date! :D
Am fost la pangarul de la Manastirea Radu Voda unde am gasit doua modele frumoase de icoane din lemn de 12x8 cm a cate 5 lei/bucata, precum si un model de iconita plastifiata. Din pacate dl Ioan_Cezar nu am gasit acel model de icoana pe care il cautati!

As mai avea acum o intrebare: am vazut ca pe net exista paraclisul sf. Serafim de Sarov, insa eu nu il gasesc publicat si de vanzare (ci doar acatistul). Stiti cumva daca se gaseste printat si de unde l-as putea cumpara? Sau nu pot decat sa il scot la imprimanta (nu sunt mare fan a citi rugaciuni de pe mobil)?
Reply With Quote
Răspunde