Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.08.2021, 02:00:00
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Sunt supărat pe Dumnezeu și pe soarta

Am ajuns sa fiu supărat pe Dumnezeu și pe soarta căci El e singurul vinovat pentru ceea ce mi se întâmplă și mi s-au întâmplat în viața.Dumnezeu nu a făcut o viață dreapta și nici buna,uite o maxima care mie îmi place și sunt de acord :Viața e doar un joc de prestigiu al unui Vrăjitor Neîndemânatic..și da,Dumnezeu e neîndemânatic și chiar foarte tare ținând cont de cum arata lumea în care trăim și viața în general.Nu a fost în stare să facă ceva bun și El dar se amăgește in Biblie că cică a fost bun..Viața e imperfecta și mult prea vulnerabilă.asta defapt e adevărul absolut,prea imperfecta și prea vulnerabilă Sper sa vina Apocalipsa aia cat mai curând..eu unul mai bine nu mă nășteam ..pentru ce?
  #2  
Vechi 12.08.2021, 08:09:52
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Am ajuns sa fiu supărat pe Dumnezeu și pe soarta căci El e singurul vinovat pentru ceea ce mi se întâmplă și mi s-au întâmplat în viața.Dumnezeu nu a făcut o viață dreapta și nici buna,uite o maxima care mie îmi place și sunt de acord :Viața e doar un joc de prestigiu al unui Vrăjitor Neîndemânatic..și da,Dumnezeu e neîndemânatic și chiar foarte tare ținând cont de cum arata lumea în care trăim și viața în general.Nu a fost în stare să facă ceva bun și El dar se amăgește in Biblie că cică a fost bun..Viața e imperfecta și mult prea vulnerabilă.asta defapt e adevărul absolut,prea imperfecta și prea vulnerabilă Sper sa vina Apocalipsa aia cat mai curând..eu unul mai bine nu mă nășteam ..pentru ce?
Ca sa fii fericit!

9. Cei ce vor să se îmbogățească, dimpotrivă, cad în ispită și în cursă și în multe pofte nebunești și vătămătoare, ca unele care cufundă pe oameni în ruină și în pierzare.
10. Că iubirea de argint este rădăcina tuturor relelor și cei ce au poftit-o cu înfocare au rătăcit de la credință, și s-au străpuns cu multe dureri.
11. Dar tu, o, omule al lui Dumnezeu, fugi de acestea și urmează dreptatea, evlavia, credința, dragostea, răbdarea, blândețea.(1Tim6,9-11)


Dumnezeu ti-a dat tot ce-ti trebuie ca sa fii fericit; oare nu intelegi?
Tu vrei sa fii mai mare si mai tare intre oameni sau precum faimosii din reviste, filme si TV?

19. Nu vă adunați comori pe pământ, unde molia și rugina le strică și unde furii le sapă și le fură.
20. Ci adunați-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă și nu le fură.(Mt6,19-20)


Tu te uiti la bunuri lumesti, in loc sa descoperi in tine virtutile pe care nu le bagi in seama, dar pe care le ai cu prisosinta.
Cauta-le si foloseste-te de ele ca sunt vesnice si nu le fura nimeni de la tine, nici nu le mananca moliile; le ai deja, Domnul ti le-a dat.

21. Sau nu are olarul putere peste lutul lui, ca din aceeași frământătură să facă un vas de cinste, iar altul de necinste?(Rom9,21)

Tu cauti nimicuri lumesti dar pe tine te-a facut Domnul vas de cinste si nu trebuie decat sa te rogi ca sa poti folosi darurile primite si sfintite la botez spre a deveni cu adevarat fericit.

Nu e nevoie de nimic, decat sa vrei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #3  
Vechi 12.08.2021, 14:42:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
.Viața e imperfecta și mult prea vulnerabilă.asta defapt e adevărul absolut,prea imperfecta și prea vulnerabilă Sper sa vina Apocalipsa aia cat mai curând..eu unul mai bine nu mă nășteam ..pentru ce?
Poate crucea ta e să te lupți să ajungi la puțin mai bine decât erai, ce câștigi dacă ești cârtitor, mai trec 10 ani și tot la punctul acesta o să fii ?

Din 2008 ai cont, ce ai câștigat până acum că te-ai plâns pe diverse forumuri nu doar aici, cu aceleași texte, de ce nu spui mai bine ce ai încercat și nu ți-a reușit ?

Cine ți-e de vină că atunci când erai în liceu nu ai investit mai mult în sport și nutriție, ca să nu ajungi la 130 kg cu probleme de respirație, de inimă de diabet, cine ți-e de vină că acum nu faci o minimă mișcare pe răcoare, ai timp berechet să-ți organizezi antrenamentele și dimineața de la ora 6-7 până la 11.30 și seara după ora 19 când se lasă canicula până la 21 când se întunecă, de ce nu faci nimic în timpul acesta ?

Tu știi câți ar vrea să aibă timpul tău ? Gândește-te că ai mai mult timp decât un școlar.

Tu ai o faleză a Dunării superbă în Galați, puține orașe din România sunt dunărene, de ce nu folosești faleza prietene pentru alergare, mers alert, mers cu bicicleta, de ce nu ai făcut canotaj pe Dunăre la un club să te legitimezi ?

Nu vezi că toate medaliile la canotaj le-a adus Moldova, de ce nu te folosești de ce e bine la tine în zonă ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 12.08.2021 at 14:44:34.
  #4  
Vechi 12.08.2021, 15:12:38
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Lightbulb

Postarea de inceput a topicului pare cumva desprinsa din filmul ,,Dumnezeu la judecata". Intr-o baraca din lagarul de concentrare Auschwitz se aflau evrei de toate categoriile: educati sau oameni simpli, rabini sau oameni de stiinta, credinciosi, nehotarati sau atei. Stiind ca moartea se apropie decid sa il supuna pe Dumnezeu unei judecati in incercarea de a afla motivele si sensul nenorocirii prin care treceau. La final, dupa ce toate partile iau cuvantul, se ajunge la concluzia ca Dumnezeu i-a parasit in voia sortii intunecate care ii astepta. In acel moment usile se deschid si soldatii nazisti navalesc inauntru sa ii incoloneze spre camera de gazare. Unul dintre everi, tinar si virulent impotriva lui Dumnezeu in timpul disputelor, intreaba speriat ,,Acum ce facem?" iar altul ii raspunde : ,,Acum a venit timpul sa ne rugam Lui".
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
  #5  
Vechi 12.08.2021, 15:37:24
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Postarea de inceput a topicului pare cumva desprinsa din filmul ,,Dumnezeu la judecata". Intr-o baraca din lagarul de concentrare Auschwitz se aflau evrei de toate categoriile: educati sau oameni simpli, rabini sau oameni de stiinta, credinciosi, nehotarati sau atei. Stiind ca moartea se apropie decid sa il supuna pe Dumnezeu unei judecati in incercarea de a afla motivele si sensul nenorocirii prin care treceau. La final, dupa ce toate partile iau cuvantul, se ajunge la concluzia ca Dumnezeu i-a parasit in voia sortii intunecate care ii astepta. In acel moment usile se deschid si soldatii nazisti navalesc inauntru sa ii incoloneze spre camera de gazare. Unul dintre everi, tinar si virulent impotriva lui Dumnezeu in timpul disputelor, intreaba speriat ,,Acum ce facem?" iar altul ii raspunde : ,,Acum a venit timpul sa ne rugam Lui".
Plangerea juridica a puiului si ghicitul din ispitoniceala pantecului se combina si arunca mereu vina pe Dumnezeu sau pe nevinbovati. E culmea trufiei care desi e tinuta in puf si privilegii, in pile si placeri se mai si tanguie ca o cersetoare si face tot mereu plangeri paracioase peste plangeri acuzante si scrie acolo in ele ceva de te ia si faci rau lui Dumnezeu.

Acolo-i problema ca desi nu stii cu ce te plangi ca un pui cu toate astea santajezi, hulesti sau ucizi de parca ai stii sentinta , de parca ai stii ce scrie in plangere si asa faci ca eronatul pe placul plangerilor fiilor furiei si ai trufiei ca niste cersetori care-ti cer sa te sacrifici si sa opresti pericolul care vine de la raul care vine si care se repeta. Tu crezi in necredinta sentintelor gresite al plangerilor si te supui ca un sclavete fricos si ca un berou al natiunii executi facand rau nevinovatilor asumandu-ti ca-s vinovati desi in mod evident tu erai vinovatul.

Deci cui nu-i place asa cum a facut Dumnezeu si se tot plange instigand la suparare si razbunare sa faca el mai bine in loc sa se tot planga mereu din putul lenei si trufiei tanguitoare.

Lumea, pacatele si moartea nu sunt esecul lui Dumnezeu ci al celor rai. Ei sunt autorii tuturor relelor din lume si practic ei sunt vinovati chiar daca arunca vina pe Dumnezeu facand mereu plangeri si scrisniri de colti, de dinti si furii de nestapanit si iesite din minti.

Hristos-Cuvantul sau sfintii cum de au putut sa traiasca saraci, fari pile si privilegii si sa nu faca nicio plangere dupa toate cate le-au indurat de la pofta ochilor si trufia vietii... lumii?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.08.2021 at 15:47:34.
  #6  
Vechi 12.08.2021, 17:37:25
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Am ajuns sa fiu supărat pe Dumnezeu și pe soarta căci El e singurul vinovat pentru ceea ce mi se întâmplă și mi s-au întâmplat în viața.Dumnezeu nu a făcut o viață dreapta și nici buna,uite o maxima care mie îmi place și sunt de acord :Viața e doar un joc de prestigiu al unui Vrăjitor Neîndemânatic..și da,Dumnezeu e neîndemânatic și chiar foarte tare ținând cont de cum arata lumea în care trăim și viața în general.Nu a fost în stare să facă ceva bun și El dar se amăgește in Biblie că cică a fost bun..Viața e imperfecta și mult prea vulnerabilă.asta defapt e adevărul absolut,prea imperfecta și prea vulnerabilă Sper sa vina Apocalipsa aia cat mai curând..eu unul mai bine nu mă nășteam ..pentru ce?
Uite, in loc sa te tot plangi aruncand vina pe Dumnezeu, mai bine ai lua exemplu si ai transforma clisa in muschi! Crezi ca poti ajunge asa? Ei de ce au putut?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #7  
Vechi 14.08.2021, 21:08:37
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
... Unul dintre everi, tinar si virulent impotriva lui Dumnezeu in timpul disputelor, intreaba speriat ,,Acum ce facem?" iar altul ii raspunde : ,,Acum a venit timpul sa ne rugam Lui".
Spune-i lui "Hodayot"(din semnatura ta), pe care-l citezi copy/paste fara sa cercetezi ce spune, ca Dumnezeu si toate pronumele personale sub care se face referire la El se scriu cu majuscule; de ex. "Te cauta".
Nu e o greseala de traducere "google-translate" fiindca programul acela nu traduce litere ci cuvinte si fraze.

Chiar si citatul e gresit conceput duhovniceste fiindca Dumnezeu nu paraseste niciodata pe nimeni, nu doar pe cei care-L cauta; Dumnezeu iubeste pe toti la fel, nu-i asa?

Insa daca Hodayot spune ca Dumnezeu nu-i paraseste pe cei cate te cauta pe tine, Pslam23, atunci e corect gramatical, imi cer scuze si te-ntelege toata lumea de ce nu vrei sa-l modifici, iar dogmatic n-ar fi o ineptie daca-ai fi mare vindecator sau apostol.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #8  
Vechi 14.08.2021, 21:27:50
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

Semnatura rămâne exact cum este. Pentru mine subiectul este închis.
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
  #9  
Vechi 16.08.2021, 14:01:11
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Spune-i lui "Hodayot"(din semnatura ta), pe care-l citezi copy/paste fara sa cercetezi ce spune, ca Dumnezeu si toate pronumele personale sub care se face referire la El se scriu cu majuscule; de ex. "Te cauta".
Nu e o greseala de traducere "google-translate" fiindca programul acela nu traduce litere ci cuvinte si fraze.

Chiar si citatul e gresit conceput duhovniceste fiindca Dumnezeu nu paraseste niciodata pe nimeni, nu doar pe cei care-L cauta; Dumnezeu iubeste pe toti la fel, nu-i asa?

Insa daca Hodayot spune ca Dumnezeu nu-i paraseste pe cei cate te cauta pe tine, Pslam23, atunci e corect gramatical, imi cer scuze si te-ntelege toata lumea de ce nu vrei sa-l modifici, iar dogmatic n-ar fi o ineptie daca-ai fi mare vindecator sau apostol.
Interesanta intelegere literala a citatului: ”Dreptatea Ta va dainui intru vecie caci Tu nu i-ai parasit pe cei ce te cauta" (Hodayot)

Adica daca sunt cautat de catre cineva, eu un om oarecare, Dumnezeu nu-i va parasi pe cei ce ma cauta si asa Dreptatea Lui va dainui intru vecie.... ei defapt cauta sufletul meu sa mi-l piarda.

Interpretarea corecta duhovniceste este: Cunoasterea lui Dumnezeu facuta prin cautare de credinta face ca Dumnezeu sa nu te paraseasca niciodata daca te salasluiesti in dreptatea Lui ce va dainui peste tine.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #10  
Vechi 16.08.2021, 16:06:44
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Interpretarea corecta duhovniceste este: Cunoasterea lui Dumnezeu facuta prin cautare de credinta face ca Dumnezeu sa nu te paraseasca niciodata daca te salasluiesti in dreptatea Lui ce va dainui peste tine.
Asta vroia sa spună autorul citatului din,, Hodayot"sau cartea psalmilor de la Qumran. Unul dintre autori (posibil enigmaticul,, Învățător al Dreptății", după mulți întemeietorul comunității) în mod cert exact la asa ceva s-a referit Petru ca era un mistic autentic, conștient în ca în ciuda nevredniciei sale Dumnezeu se va indura de el iar căutarea lui înflăcărata nu va rămâne fără răspuns. Nu știu dacă ai citit acei psalmi dar ai surprins exact esența.Numai bine, o zi frumoasa
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.

Last edited by Psalm 23; 16.08.2021 at 16:12:08.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare