Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.10.2021, 16:31:20
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios.(Ioan20,27)

Iisus Hristoos si-a dat viata pentru astfel de situatii, El iarta mai mult ca noi.
Alta cale nu este.

Pastreaza-ti credinta si speranta in bine, realitatea e mai dura.

Si Toma, avea cumva dreptatea lui, ca morti inviati nu s-au intamplat pana atunci, cumva pe statistica, avea dreptate sarmanul. Nu l-a certat Hristos.

Ma bucur ca ai credinta si speranta, nu ti-o mai stric in van .
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.10.2021, 17:50:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalma Vezi mesajul
La betiv nu ii dai bani.

La hoti nu le dai bani motivand "milostenia".

Asta nu e judecata crestina, sa fii prost cand ar trebui sa fii intelept.

Adica prostia in crestinism se numeste prostie si intelepciunea intelepciune.

Iar daca tu vrei sa fii prost cand ar trebui sa fii intelept poti sa judeci asa in dreptul tau nu sa faci o norma din prostia ta.


Banul nu se da ca prostul din mana si milostenia o dai unde trebuie nu la toti betivii sa-si cumpere bautura si apoi esti MARELE MILOSTIV.

Tu mananci prostii generale, si iti gasesti scuze in frazeologie biblica pe care nu o intelegi si care nu se aplica.


Nu te duce capul Moroco nici aici, ca prin nici un subiect de pe forum. Nu ai nici masura si nimic.
Tu judeci pe sarac ca e betiv?
Tu judeci pe orfan si pe vaduva ca e hot?

In timp ce cazi in judecata si osandire de frate sau de om ai tupeul sa te dai destept in timp ce ma faci prost?

Chiar nu-ti dai seama ce-ti faci, tu chiar esti in cadere libera acelerata de combustibilul din racheta pe care il aprinzi si tot nu te linistesti si te dai in asentimentul sfintilor si a intregii ortodoxii care ai impresia ca te aplauda pentru ”sfanta” ta ratiune.

Esti clar un amgit foarte foarte pripit in gandirile si autoindreptatirile tale.

Pai tu oricui ii dai daca iti cere, bani, mancare, haine, nu i le dai sa-si faca rau cu el. Daca i le dai din mila atunci nu te faci stapan peste el ci il lasi sa decida singur ce va face cu ceea ce i-ai dat.

Ce spui tu ca e milostenia ortodoxa, ca e discernamant, e defapt terorismul bogatilor care s-au autoinscaunat in biserica si au taiat drepturile saracilor si copiilor.

Daca iti dau ei un ban te si silnicesc ei sa faci numai ce vrea seful cu ei, nu Dumnezeu ci cel auto-intronat intro splendida biserica impunatoare.

Nu-mi mai da lectii ca mi se face rusine de incompetenta ta caci pe deasupra esti si teolog. Se vede ca multi dintre voi v-ati raspopit pe interior si ati ramas teologi doar cu numele. Vad ca va deranjeaza si folosirea argumentelor scripturistice. Nu mai aveti voi nevoie... voi va bazati pe ”sfanta” ratiune si pe voi insiva... tot ce ziceti voi e ortodox si infailibil, vai voua.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.10.2021, 17:54:46
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Zice Hristos sa il ajuti „pe cel cazut”.

Precizeaza explicit conditia aceluia.

Nu zice ajuta-l pe betiv, pe hotoman, pe restul.


Iti trebuie putin cap in viata. Nu oricine e cazut.

Moroncele, te-au spalat pe cap, pacat de bostan, nu a ramas nimic in el.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.10.2021, 18:12:11
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Zice Hristos sa il ajuti „pe cel cazut”.

Precizeaza explicit conditia aceluia.

Nu zice ajuta-l pe betiv, pe hotoman, pe restul.


Iti trebuie putin cap in viata. Nu oricine e cazut.

Moroncele, te-au spalat pe cap, pacat de bostan, nu a ramas nimic in el.
Vad ca hotarasti tu cine e betiv, hot, excroc in timp ce-l vezi ca e negru la fata, ca umbla descult, ca iti cere cativa lei. Nu-ti dai seama ca tu esti cel cazut IN JUDECATA si esti si mare ipocrit? Pai ce vrei sa spui ca tu nu bei? Ca tu nu furi (profiti)? Pe cine vrei sa pacalesti ca eu sunt prostul?

Bostanul iti apartine, esti pripit, cazut, incompetent si te crezi in unitate cu cei cu discernamant duhovnicesc ortodox.

Ce discernamant sa ai daca confunzi pe Cele 7 Tr.Ap. cu sectantii neoprotestanti?

Ce intelepciune ai putea avea in Duhul cand tu lauzi babilonul papalâcului cel mare, ”sfanta” ratiune in timp ce osandesti proorocii si pe Cuvantul lui Dumnezeu nepricepand ca e acelasi Iisus Hristos?

Esti decat un confuzif foarte pripit ce te bazezi pe capul tau si pe analizele tale plauzibile ce ar putea placea lumii care se crede puternica.

Iti realizezi insfarsit bostainicia?

Esti bun doar de Hellowwin.

Bostanel o sa-ti zic de acum domnule @gpalma!

Bostanel@gpalma pe post de martoloz martafoi!

N-as vrea sa te jignesc dar insisti pana in panzele albe sa-ti iei numele asta.

Vezi ca toti necredinciosii sunt de partea ta si in sufletul lor te aplauda. Va uneste ”sfanta” necredinta oarba si ”sfanta” inchizitie a marelui babilon lumesc.

Ma rog pentru voi si va tot marturisesc adevarul dar se pare ca-mi racesc gura degeaba.

Stii ca fecioarele nebune se credeau fecioare intelepte? Ele au crezut ca au ascultat de fecioarele intelepte si se mirau ca usa li s-a inchis. Defapt usa nu era inchisa insa ele au uitat sa apese pe clanta si sa aplece capul ca sa nu se loveasca de pragul de sus.

Deci cine e prostul dragul meu bostanel@gpalma?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.10.2021 at 18:15:37.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.10.2021, 18:36:35
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Intunecimea voastra, sarsaila Moroncel, lasa-ma pe mine ca tot ce iese din tine e iesit din diavol si din sectarism.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.10.2021, 19:59:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Intunecimea voastra, sarsaila Moroncel, lasa-ma pe mine ca tot ce iese din tine e iesit din diavol si din sectarism.
Si ce iese din tine e sfintenie, intelepciune, unitate cu sfintii si ortodoxia?

Bostaneala asta si gpalmele pe care mi le tragi de la bani ti se trage!

Mai da din ei la saraci fara sa-i judeci si fara sa le poruncesti ce sa faca cu ei punandu-i sa jure si sa vezi ca o sa incepi sa crezi si tu si in Cuvant.

Nu e de la diavol, nu e sectarism, nu e minciuni. De ce ti-e frica sa citesti si sa crezi susinand ca sunt carti eretice in timp ce esti unit cu ”sfanta” ratiune eretica a lumii? E maxima ipocrizenie sa sustii ca vrei sa respecti kanonul.

Te-as intelege daca ai fi un calugar de 80 de ani care a stat in manastire de la 15 ani si care a citit doar cartile sfintilor si care a primit circulara in BOR si vrea sa se supuna mai marilor orbeste. Dar crede-ma ca daca ai stii ca acela e stapanul cel Adevarat, ca acela e Mantuitorul care revine dupa 2000 de ani asa cum este scris, ai lasa toate si ai cerceta, ai citi, ai indrazni... caci e vorba de sansa vietii tale. Defapt asta cauti daca te-ai calugarit si numeni nu are dreptul sa puna Lumina sub obroc.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.10.2021 at 20:03:14.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.11.2021, 01:00:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Zice Hristos sa il ajuti „pe cel cazut”.

Precizeaza explicit conditia aceluia.

Nu zice ajuta-l pe betiv, pe hotoman, pe restul.


Iti trebuie putin cap in viata. Nu oricine e cazut...
Toti pacatorii sunt "cazuti", chiar si cei care nu se mai pot ridica singuri, asemeni celui cazut in mainile talharilor care l-au lasat abia viu,cum se zice in Evanghelia de azi. La fel si cel foarte bogat caruia i-a spus Iisus sa vanda toate cate are si sa dea saracilor; niciunul nu se mai putea descurca singur.

Mai demult, in statia de tramvai, un cersetor(mi s-a parut alcoolic) mi-a cerut niste bani sa-si ia o paine, iar eu l-am chemat cu mine in brutaria de vis-a-vis (vizavi) si de acolo i-am cumparat o paine si am plecat lasandu-l cu painea in mana si cu dezamagirea pe chip.
Acum imi pare rau pentru ca nu l-am ajutat cum avea el nevoie, ci cum am vrut eu, adica degeaba.
Am meditat putin si cred ca el avea nevoie de mai multi bani decat pentru bautura, iar eu nu eram dispus sa-i dau. Un asemenea om e dependent de bautura si are nevoie de mai multi bani ca sa aleaga si altceva decat strictul necesar(bautura). De foame omul nu ajunge niciodata dependent ca de bautura.
Din dezamagirea lui nu stiu cat a invatat el, insa stiu ce am avut de invatat eu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.11.2021, 01:44:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Toti pacatorii sunt "cazuti", chiar si cei care nu se mai pot ridica singuri, asemeni celui cazut in mainile talharilor care l-au lasat abia viu,cum se zice in Evanghelia de azi. La fel si cel foarte bogat caruia i-a spus Iisus sa vanda toate cate are si sa dea saracilor; niciunul nu se mai putea descurca singur.
Just până la un punct, e interesant care e abordarea cerșetorilor față de rolul taumaturgic și soteriologic al Bisericii, se apropie de Sfintele Taine, văd în Sfintele Taine resursa de ridicare, sau vin pe lână Biserici doar pentru că acolo sunt oameni pe care cred ei că îi pot lucra la sentiment, sau păcăli ?

Biblia spune și că orb pe orb nu se pot călăuzi, deci și noi fără rolul taumaturgic al Bisericii am fi cel mult niște vorbitori iscusiți sau nu.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mai demult, in statia de tramvai, un cersetor(mi s-a parut alcoolic) mi-a cerut niste bani sa-si ia o paine, iar eu l-am chemat cu mine in brutaria de vis-a-vis (vizavi) si de acolo i-am cumparat o paine si am plecat lasandu-l cu painea in mana si cu dezamagirea pe chip.
Nu văd ce ai făcut rău, un om care e flămând pe bune se bucură și de o pâine.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Acum imi pare rau pentru ca nu l-am ajutat cum avea el nevoie, ci cum am vrut eu, adica degeaba.
Păi tu dai banul, doar n-o să comande cerșetorul pe banul tău, vorba cea, comanzi tu pe banii lui Becali ?

Cerșetorul poate doar să refuze ajutorul și atât, dacă face mofturi nu e cerșetor ci se crede patron pe buzunarul altuia.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Am meditat putin si cred ca el avea nevoie de mai multi bani decat pentru bautura, iar eu nu eram dispus sa-i dau.
Păi da, adesea din păcate mulți cerșetori sunt aduși special cu mașina în puncte cheie din orașe, zone unde e vad comercial sau aglomerări de persoane, sunt îmbrăcați cât mai precar și rufos ca să smulgă impresii, lacrimi, emoții, sunt înfometați deliberat ca să arate cât mai dezumanizat și să întărească narativul, iar ulterior sunt luați, li se iau și banii și tot.

Și uite așa acel cerșetor sau altul va fi acolo și peste un an și peste 10-20-30 se va muta doar printre orașe și capitale europene și nord-atlantice, soarta lui nu se schimbă cu nimic, doar proliferează jmecheria, de a face bani pe spatele altuia fără muncă, nici nu știi dacă rămân banii la el sau îi iau alții care au vile.

Din păcate cerșetoria e industrie pentru mulți și nu mai poți să distingi între sărman lovit de soartă și sărman folosit de alții sau țepar emoțional.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Un asemenea om e dependent de bautura si are nevoie de mai multi bani ca sa aleaga si altceva decat strictul necesar(bautura). De foame omul nu ajunge niciodata dependent ca de bautura.
Beutura inhibă foamea, dacă e s-o luăm logic, deci nici el nu știe ce vrea, băutura n-a adus nimic bun, doar ficat distrus, afectare neurologică, rinichi distruși, e o învârtire într un cerc.

A da bani unui vicios nu face decât să-i hrănească viciul și să-l facă să-și rafineze scamatoriile emoționale cu care vede că i merge când e disperat.

Aș dori să-i cunoaștem pe câți mai mulți dintre cei care au fost la casa de copii în orfelinatele alea ale groazei și au reușit, unii în profesii bune, dar lor le e rușine să se arate, ca să nu fie arătați cu degetul ei sau soția/socrii, să nu atragă un dispreț elitist asupra lor din partea unora care judecă superficial și cărora le e ciudă că au ajuns sus.

Ai fi surprins de ce au reușit unii în viață (eu am auzit o poveste), inițial neavând nici după ce să bea apă, neavând cui să spună mamă, neapucând-o nici pe calea băuturii, drogangelii, curvăsărelii, a jocurilor de noroc sau anturajelor bagabonțești stradale, ci făcând lucruri cu multă muncă, trudă, abnegație, răbdare, clădind în timp.

Cred că unii ar face depresie dacă ar vedea cum au risipit timpul având familie bună și au ajuns în gard sau impas versus cum au fructificat alții fără familie bună timpul și munca, înzestrările mentale și îndemânările, orice mic talant.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Din dezamagirea lui nu stiu cat a invatat el, insa stiu ce am avut de invatat eu.
Te judeci prea aspru, din Franța încă de pe timpul lui Sartre, pe lângă Paris și marile orașe, erau tot felul de oameni specializați în a păcăli, așa scamatori și artiști, nu găsești nici în teatru cum sunt unii pe străzi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.11.2021 at 01:53:15.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.11.2021, 16:22:19
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Lightbulb

Nu exista vrăji, descântece sau farmece, ca și demersuri reale cu efecte reale. Sunt simple superstiții primitive, moștenite cel mai probabil din zorii umanității. În prezent au șanse de a fi crezute doar de nefericite minți aflate fie intr_o ignoranță totala fie în momente de cumpănă, când simțul rațiunii este întunecat de explicații instinctuale generate de traume sau angoase.
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.12.2021, 23:59:10
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Nu exista vrăji, descântece sau farmece, ca și demersuri reale cu efecte reale. Sunt simple superstiții primitive, moștenite cel mai probabil din zorii umanității. În prezent au șanse de a fi crezute doar de nefericite minți aflate fie intr_o ignoranță totala fie în momente de cumpănă, când simțul rațiunii este întunecat de explicații instinctuale generate de traume sau angoase.
O sa va zic ce au patit niste neamuri din partea mea. Nu voi minti ce o sa scriu aici, este purul adevar, din pricina a ceea ce au patit acele neamuri, mie mi s-a facut si mai multa frica de Dumnezeu, sa raman fara cuvinte la ce am aflat...si vazut si auzit .

Farmecele, descantecele exista. O sa explic exemplu.

Mie imi place si progresul tehnologic, stiinta e buna daca e folosita cu bine (sunt fan Elon Musk, imi place literatura SF etc), dar sa stii ca "superstitiile primitive" cum spui tu, inca exista si astazi.

Deci, am niste rude, sot si sotie care acum sunt despartiti, care au 2 copii (baiat 26 ani + fata 15 ani).

Nevasta acestui barbat are o ura fata de lume, si este foarte invidioasa pe alte familii pentru ca sunt mai realizate decat ei. Dupa aproape 30 de ani de casnicie (au mai avut o despartire inainte), s-a aflat un adevar cumplit de ce facea aceasta.

Mama acestei femei practica mizerii (farmece, descantece) invatate de la o tiganca care a ajutat-o pe fi-sa sa il tina aproape pe barbatul ei sa nu se desparta. Dupa ce a murit mama ei femeia asta a invatat si a dus mai departe aceste mizerii. Cu ce scop facea aceasta. Vroia sa il tina aproape de barbatul ei in casa si sa il desparta pe acesta de noi ca familie (barbatul acesta este unchiul meu, doar atat zic). Cand l-a intalnit pe unchiul meu, toti ziceau din familia mea ca nu stim ce a vazut el la femeia asta, ca nu este o femeie asa umila cuminte etc...atragatoare. Era ca o pitipoanca gen.

Femeia asta toata viata l-a tinut sub mrejele ei. Eu am ajuns o data acum 4 ani, pe la ei acasa si am observat ceva super ciudat, in camera baiatului ei (varului meu), crucea Mantuitorului nostru Iisus Hristos era intoarsa pe dos (capul Mantuitorului jos, si picioarele Lui sus, gen satanism), m-am uitat ciudat...de mai multe ori la perete, ma ceva nu era in regula, nu am bagat de seama, pana anu trecut cand am inceput sa le zic la lume, ca a fost multa drama si certuri intre familii.

O chestie dubioasa, femeia aceasta ca sa faca farmecele sotului ei, ii umbla in portofel sa ii ia icoana Maicii Domnului din portofel (nu stiu poate are legatura cu aceste farmece, daca tine o icoana sfanta nu poate sa aiba efect aceasta "vraja" ca sa zic asa).

O alta chestie dubioasa, cand facea curatenie in casa si vedea haine pe jos, intreba pe prietena varului meu, daca asta e haina lui unchimiu, ca sa ii faca farmece eu stiu.... sau pe varmiu daca asta e lenjeria lui de pe jos de pe covor etc...

Numai MIZERII! Si noi ca familie ne-am interesat pe la biserici duhovnici, si ne-au spus duhovnicii ca aceasta face farmece.

O data cei de la mine au vorbit cu unchiul meu, si i-au cerut cateva haine si lenjerii sa ii dea la preot sa le citeasca timp de 40 de zile la biserica (si apoi sa le trimita acasa, haine sfintite), si culmea noi am ramas uimiti. Unchiul meu, inca din prima zi cand preotul a inceput sa sfinteasca acele haine si sa spuna rugaciuni la ele, s-a luminat dintr-odata incat TOTI AM RAMAS UIMITI, nu ne veneam sa credem. A vazut intr-adevar cu cine are de a face in casa. Era dovada ca intr-adevar unchiul meu era prins sub o manipulare (farmece/vraji). Si ne-am spus MARE ESTE PUTEREA LUI DUMNEZEU!

O alta chestia femeia asta, se ducea la preoti cu "har" clarvazatori chipurile, si ii spunea ca noi ca familie suntem cei rai, si ea e cea buna...minciuni de tot, barfea la lume despre noi ca si cand ea este nevinovata si ca noi suntem cei dracosi si chipurile facea toate lucrurile astea de zici ca era posedata.

Va dati seama ca dupa aia ca sa fie pace au trebuit sa se desparta ca sa nu mai fie probleme. Oricum femeia aceasta (nici nu pot sa zic matusa) nu avea dragoste mare pentru copii sa aibe grija de ei, eu personal nu m-am simtit vreodata bine venit la ei acasa. Simteam mereu ca e ceva neliniste in casa ei, cand eram mic, ca nu doream sa vin la ei, dar uitati de la crucea Mantuitorului intoarsa cu capu in jos, la vraji si etc.... parca simteam ca ceva era in neregula.

P.S: Am vrut sa scriu acest lucru, daca mai stiti cazuri similare (pentru toata lumea de aici care citeste) la voi in familii sau prin rude, cu aceste simptome de "farmece"...sa luati urgent masuri, pentru ca e nasol!

Nu credeam in farmece nici eu, dar cand am vazut ca inca se mai fac manarii si au efect si inca exista, va dati seama ca mi-am schimbat opinia.

In final, toata lumea si-a dat seama ce fel de persoana ei, raul a iesit la iveala si s-a facut de rusine maxim in peste 90% din cunoscutii ei. Dovada ca Dumnezeu nu doarme, rugaciunile merg si mai ales farmecele exista, si trebuie tratate ca atare.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 06.12.2021 at 00:08:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare