Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2006, 01:30:49
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit Moastele Sfintei Parascheva de la Iasi

Daca ajunge-ti vrodata in Iasi(cei ce locuiti in alte orase)sa nu cumva sa nu treceti pe la Catedrala Mitropolitana unde sunt moastele Sfintei Parascheva.:)Acolo linga racla sa se mai afla o racla mai micuta cu foarte multe Sfinte Moaste (ale Sf.Chiriachi,SF.Mina,SF.Varvara<Sf. Cei 40 de Mucenici,)Va asteptam cu mare drag .Si sa nu uitati sa va rugati Sfintei si pt mine.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2006, 15:28:28
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Faptul ca avem oseminte in stare de nestricaciune, este un temei pentru incoruptibilitatea trupurilor dupa inviere si dupa deplina lor indumnezeire. Nu trebuie sa uitam ca trupurile noastre vor fi asemenea trupului lui Hristos de dupa invierea Sa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2006, 18:36:04
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Cei care aveti drum prin Craiova, faceti si un popas pe la Catedrala Mitropolitana, unde se afla particele din moastele Sfantului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului, Sfintei Tatiana si ale Sfintilor Mucenici Serghie si Vah.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2006, 13:46:12
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vad ca aici se fac invitatii pt.a trece pe la Sf.Moaste in diverse locuri unde acestea exista...
In jud.Valcea ,la manastirea Bistrita (de maici)se afla moastele intregi ale Sf.Grigorie Decapolitul ,trecut in calendar la data de 20 nov...eu nu am stiut de existenta acestor sf.moaste pana acum putini ani in urma...este bine de stiut pt ca sunt moaste intregi iar Sf.Grigorie asculta cu adevarat rugaciunile noastre ,ca de altfel toti sfintii la care avem evlavie si ne rugam.
As mai mentiona si pe Sf.Filotea (7dec)ale carei sf.moaste se afla la Curtea de Arges....Sf.Ioan cel Nou de la Suceava...Sf.Leontie de la Radauti...Sf.Paisie Velicikovschi (sau Moastele Sf.Necunoscut)de la Manastirea Neamtu...
Toate acestea sunt Sf.Moaste intregi la noi in tara...dar exista foarte multe biserici si manastiri unde sunt particele din moastele Sfintilor...(pt cei interesati exista si o carte cu Sf.Moaste la noi in tara si cu Sf.Icoane Facatoare de Minuni).
Este bine ca atunci cand intrati intr-un locas sfant sa va inchinati si sa va rugati sa intrebati daca exista Sf.Moaste (intregi sau particele)ca sa nu treceti pe langa ele fara sa le observati.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.08.2006, 18:53:09
lilu18 lilu18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2006
Mesaje: 7
Implicit

Doamne Ajuta!
La Iasi se mai afla in biserica manastirii Trei Ierarhi mandibula Sf. Vasile cel Mare, care se afla in spatiul unde au fost moastele Sf.Cuvioase Parascheva pana la ridicarea Catedralei Mitropolitane. De asemeni, as mai mentiona particele ale Sf.Mucenic Trifon si ale Sf. Mucenite Marina in biserica Sf.Sava.
Iar in tara noastra se mai gasesc moaste intregi ale Sf.Iosif de la Partos, in Catedrala din Timisoara.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.09.2006, 02:39:01
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Daca vreti sa faceti o plimbare prin Bucuresti si sa salutati niste Sfinti, nu uitati de:
- SF. Dimitrie Basarabov (moaste intregi la Patriarhie),
- pe racla sunt si particele de la Sfintii Imparati Constantin si Elena.
- Apoi la Sf. Gheorghe Nou, aveti mana Sf. Nicolae si mormantul Sf. Constantin Brancoveanu.
- Langa CEC, pe Calea Victoriei, Mana Sf. Ciprian.
- De la Unirea mai sus, moastele Sf. Mina.
- Tot pe acolo, particele de la Sf. Spiridon.

Mini-pelerinajul se face in cateva ore, deci incercati. Eu stiu sa ajung, n-am dat detalii chiar clare legate de Biserici, dar va interesati si va vor purta Sfintii pasii. In Drumul Taberei, la biserica de langa parc, e un vesmant al Sf. Cuvioase Parascheva, sunt particele de la Sf. Ioan Hozevitul si de la Sf. Tiron.
In Pantelimon, mana Sf. Pantelimon.
La Radu-Voda, o particica din moastele Sf. Nectarie.

Toate numai in Bucuresti. Ati avut probleme si nu v-ati dus sa vorbiti cu Sfintii? Nu ezitati data viitoare. (N)-ati avut probleme, mergeti sa multumiti!
Elena
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.10.2006, 18:39:31
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Cine e din Iasi sau poate sa ajunga sa o salute pe Sf. Cuvioasa Parascheva pe 14 octombrie, sa ne puna si nou o "pila". Eu o iubesc mult.
Anul asta e si mai special, aveti "bonus" daca va duceti: Moastele Sf. Nectarie din Eghina vor fi aduse sa-i faca surpriza Sfintei :). Intalnire la nivel inalt. E mare facator de minuni, ii ajuta mai ales pe studenti sau pe cei care se straduiesc sa mai bage ceva in cap si nu mai intra nimic :p
O sa fie ceva coada, dar e tocmai bine, ca invatati cum e cu "rabdare, rabdare si iar rabdare".
Elena
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.10.2006, 21:02:43
sraar sraar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2005
Mesaje: 8
Implicit

am si eu o intrebare: stiti cumva pana cand e deschisa racla Cuvioasei Parascheva? sunt din Arad si as vrea sa ajung anul acesta la Iasi dar nu pot ajunge decat luni(16) seara sau marti(17)dimineata? credeti ca mai am vreo sansa? si, stie cineva cat timp raman acolo moastele Sf. Nectarie?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.10.2006, 22:16:12
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sraar
am si eu o intrebare: stiti cumva pana cand e deschisa racla Cuvioasei Parascheva? sunt din Arad si as vrea sa ajung anul acesta la Iasi dar nu pot ajunge decat luni(16) seara sau marti(17)dimineata? credeti ca mai am vreo sansa? si, stie cineva cat timp raman acolo moastele Sf. Nectarie?
Moastele Cuvioasei Parascheva vor fi scoase din Catedrala joi(12) la ora 7 dimineata. Moastele Sf. Nectarie vor sosi tot joi la ora 20.30.Dar duminica vor fi duse spre inchinare la o biserica care se sfinteste si are hramul Sf. Nectarie, de unde vor pleca spre Galati luni la ora 16.00. In schimb moastele Sf. Parascheva vor ramane spre inchinare in curtea Catedralei pana luni la ora 18.00 cand vor fi repuse la locul lor. (am auzit azi la Radio Trinitas). Dumnezeu si Sfintii Nectarie si Parascheva sa va ajute sa ajungeti la Iasi caci mare folos veti afla!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.10.2006, 08:22:20
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Din fericire o particica din moastele Sfintului Nectarie au ramas la Iasi in biserica care are hramul Sfintul Nectarie.Slava Domnului!Ce bucurie ca Sfintul a venit la noi si a ramas la noi!:D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamurire in privinta unei icoane a Sfintei Parascheva Erethorn Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 03.06.2011 21:00:07
Sarbatorea Sfintei Parascheva-2010 la Catedrala Mitropolitana din Iasi cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 11.10.2010 12:22:38
Moastele Sf. Nectarie Taumaturgul, vindecatorul de boli, vor fi aduse la Iasi teostancu Intrebari utilizatori 1 12.03.2010 15:21:11
Cazare Iasi-Sf Parascheva oanamiki26 Generalitati 5 11.03.2010 20:38:48
Sarbatoarea Sfintei Parascheva - Iasi 2009 cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 30 15.10.2009 13:45:32