Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.12.2010, 22:50:20
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit Vopsitul parului

As vrea sa stiu si eu cate fete de pe acest forum s-au vopsit la par si de ce au facut asta. Nu vreau suparare sau sa existe vreo cearta este doar o intrebare din curiozitate.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.12.2010, 23:14:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
As vrea sa stiu si eu cate fete de pe acest forum s-au vopsit la par si de ce au facut asta. Nu vreau suparare sau sa existe vreo cearta este doar o intrebare din curiozitate.
Incepe deci , spovedania pe net ! Dupa ce-ti raspund fetele , iti voi pune si eu niste intrebari , dar daca te superi , amar va fi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.12.2010, 00:47:40
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
As vrea sa stiu si eu cate fete de pe acest forum s-au vopsit la par si de ce au facut asta. Nu vreau suparare sau sa existe vreo cearta este doar o intrebare din curiozitate.
Femeile isi vopsesc parul,atunci cand nu o fac pentru ca si-a pierdut din frumusetea culorii,pentru ca vor o schimbare.
Deci e preferabil sa ai o partenera care prefera sa modifice culoarea parului cand vrea o schimbare,decat sa treaca la altele schimbari mai drastice.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.12.2010, 07:44:52
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Nu judec pe nimeni si nu este nici spovedanie. Am intrebat ca am vazut ca in ultima perioada mai multe fete de varsta mea vor sa se vopseasca. Am inteles ca sa isi schimbe culoarea parului dar nu inteleg un lucru: nu le place culoarea parului lor? De asta ma intrebam si pentru ca chiar ieri disctasem cu o fata despre vopsitul parului si nu stiu pare hotarat de acest lucru.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.12.2010, 08:10:56
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

ar trebui sa primeasca canon acea fata care e nemultumita de cum a lasat-o Dumnezeu si si-a vopsit parul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.12.2010, 09:21:07
dragandorin1 dragandorin1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Mesaje: 1
Post

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
ar trebui sa primeasca canon acea fata care e nemultumita de cum a lasat-o Dumnezeu si si-a vopsit parul.
Bine ai spus Medusa!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.12.2010, 11:43:37
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

E chiar rău să-ți vopsești părul, sau să-ți faci șuvițe?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.12.2010, 12:09:06
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
E chiar rău să-ți vopsești părul, sau să-ți faci șuvițe?
E si asta o abatere de la cum ne-a lasat Dumezeu. Mai bine sa incercam sa evitam pe cat putem asta.

Cand cineva spune ca vopsitului parului, machiatul sau alte lucruri asemenea sunt si ele pacate cei nemultumiti sar si spun lucruri de genul: "dar ce, trebuie sa umblam in ultimul hal pe strada, ciufuliti nespalati etc" facand trimitele la o extrema cu care sa se compare pentru a se justifica. Solutia este, evident, echilibrul in toate: sa fim ingrijiti samd.
Un alt aspect pe care vreau sa-l remarc este acela ca de multe ori ne dam seama ca avem niste patimi, dar in loc sa recunoastem asta, incepem sa ne justificam. Spre exemplu daca suntem prinsi de patima fumatului in loc sa recunoastem, "da sunt robit de patima asta si imi face rau sufletului" incepem sa zicem"eh, toata lumea fumeaza, suntem oameni si oricum trebuie sa murim de ceva".(daca omul avea nevoie sa fumeze, Dumnezeu ii facea si un filtru ca sa nu il afecteze fumul) Recunoasterea pacatelor este un pas inainte spre a obtine ajutorul Lui Dumnezeu pentru a ne indrepta.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2010, 12:20:54
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Dar totuși părul crește la loc și nu mai e nici urmă de vopsea. Dar niște șuvițe subțiri și restul culoarea naturală?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.12.2010, 12:22:26
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Darkanian,nu-ti vopti parul,indiferent ce fac fetele din jurul tau.Dumnezeu ne-a lasat asa cum suntem si are El un moriv si pentru acest lucru.
La urma urmei,trupul este doar un invelis,in care traieste(sau mai bine zis ne dorim sa traiasca)harul lui Dumnezeu.Fiecare om are in el o particica din Hristos,trebuie doar sa o lasam sa se dezvolte:).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purtarea parului PetruD Morala Crestina 21 08.03.2019 11:54:52
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 16:34:42
despre vopsitul parului o_copila Generalitati 85 20.07.2009 19:12:32