Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.04.2014, 00:44:40
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Unhappy Ghicirea de catre preot

De mult vreau sa iau legatura cu dvs ai sa va cer parerile,curand doctorii i.au spus tatalui meu ca daca nu se pastreaza sa nu mai fumeze si sa nu mai bea anul acesta va muri,asa de grav este.Din disperare am abordat un preot pe Fb nestiind cine este.I.am cerut un sfat duhovnicedc cum il pot ajuta pe tatal meu sa lase aceste vicii si cum sa pot face ceva pentru el sa nu il pierd...preotul a inceput sa ma intrebe..cine e cutare.....ca va face farmece..copilul tau se va face medic..."asta si isi doreste copilul"..iar de tata meu a spus ca va muri imediat dupa pasti la o zi mare ...nu mai tarziu de 1 sapt mai repede decat ne asteptam....Of Doamne..atat de repede sa petrecut incat am ramas marcata si muta,si acum traiesc momente de cosmar numai cand ma gandesc daca este asa.Apoi m.am documentat si am citit pe net dedpre acel preot..lucruri si oarecum bune si rele..cum ca ar fi vrajitor...Se numeste Preot Petru Budean Bont...repet am cerut doar un dfat duhovnicedc nu il stiam nu aveam idee cine edte...Cum pot iesi din aceasta stare...ce parere aveti?

Last edited by florentina2014; 05.04.2014 at 01:10:41.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.04.2014, 08:23:29
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
De mult vreau sa iau legatura cu dvs ai sa va cer parerile,curand doctorii i.au spus tatalui meu ca daca nu se pastreaza sa nu mai fumeze si sa nu mai bea anul acesta va muri,asa de grav este.Din disperare am abordat un preot pe Fb nestiind cine este.I.am cerut un sfat duhovnicedc cum il pot ajuta pe tatal meu sa lase aceste vicii si cum sa pot face ceva pentru el sa nu il pierd...preotul a inceput sa ma intrebe..cine e cutare.....ca va face farmece..copilul tau se va face medic..."asta si isi doreste copilul"..iar de tata meu a spus ca va muri imediat dupa pasti la o zi mare ...nu mai tarziu de 1 sapt mai repede decat ne asteptam....Of Doamne..atat de repede sa petrecut incat am ramas marcata si muta,si acum traiesc momente de cosmar numai cand ma gandesc daca este asa.Apoi m.am documentat si am citit pe net dedpre acel preot..lucruri si oarecum bune si rele..cum ca ar fi vrajitor...Se numeste Preot Petru Budean Bont...repet am cerut doar un dfat duhovnicedc nu il stiam nu aveam idee cine edte...Cum pot iesi din aceasta stare...ce parere aveti?
Probabil te referi la fenomenul numit "deschiderea cartii".Pai spune-i unui duhovnic (real, fatza-n-fatza) ce ne-ai spus si noua si vezi ce te sfatuieste.Dar oricum trebuie sa tii post lunea, miercurea si vinerea (cel putin aceste zile) si
multa rugaciune catre Dumnezeu si Maica Domnului.
De asemeni citeste si:
Acatistul Sfintei Treimi(http://www.youtube.com/watch?v=XaIjXX8kOF4)
Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos(http://www.youtube.com/watch?v=G5DSqNzIGtI)
Acatistul Sfantului Ciprian si Iustina(http://www.youtube.com/watch?v=BRCxwKhsuYQ)
Rugaciune pentru ati gasi duhovnicul potrivit sufletului tau:
http://logos.md/rugaciuni/rugaciunile/duhovnic
Apoi sa te spovedesti si sa te impartasesti.Acelasi lucru valabil si pentru copil si pentru tatal tau.

Problema aici nu este numai de starea ta.Ideea e ca fara sa vrei (prin actiunile tale) probabil sa fii pus in miscare un lant de evenimente nu tocmai placute.
Daca tot nu poti sa dai de un duhovnic apropiat sufletului tau(chestia asta o simti tu) atunci trage o fuga pana la
manastirea Vladiceni, la parintele Calistrat si spune-i ce ti s-a intamplat si vezi ce te sfatuieste.

Last edited by oaie_cugetatoare; 05.04.2014 at 08:36:45.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.04.2014, 09:15:20
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Pe langa faptul ca trebuie sa ajung la un duhovnic sa ma spovedesc,sa inteleg ca acel preot chiar spune adevarul?Din pacate aceste lucruri se pot intampla?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.04.2014, 09:28:21
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Internetul se mai numește și spațiu virtual; adică altceva decât viața reală. Cum poate FB să suplinească Biserica? Preoții și duhovnicii pentru spovedit și pentru sfat îi găsești la biserică.
Lucrurile care ne sunt cele mai la îndemână nu ne sunt neapărat și de folos. Ba chiar din contră, de multe ori. Iar contactul uman, față către față, nemijlocit de ecranul monitorului, nu poate fi înlocuit cu nimic.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.04.2014, 09:50:02
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Pe langa faptul ca trebuie sa ajung la un duhovnic sa ma spovedesc,sa inteleg ca acel preot chiar spune adevarul?Din pacate aceste lucruri se pot intampla?
Pai pentru asta te-am sfatuit sa iei legatura cu un duhovnic adevarat, real
si vorbesti cu el fatza in fatza.

PS: sa nu care cumva sa te gandesti sa te spovedesti si / impartesesti pe FB sau alte retele de socializare.
Spovedania si Impartasania sunt TAINE ale Bisericii.Sunt lucrari ale Duhului Sfant.

Last edited by oaie_cugetatoare; 05.04.2014 at 10:01:51.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.04.2014, 11:46:21
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Doamne Dumnezeule,astazi mai mi-am amintit de ceea ce mi-a spus acel preot,ma sfatuit sa curat cosurile de fum,dar nu l-am luat in seama,astazi era sa se intample un mare necaz sa ia foc casa daca nu vedeam la timp ce se intampla,cosul se incinsese foarte rau si iesea fum greu de ars,din fericire am reusit sa rezolv problema si nu sa intamplat nimic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.04.2014, 11:49:52
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

... sau poate vrei să te amuzi puțin pe seama noastră?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2014, 11:54:12
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Va jur ca nu,daca doriti sa ma sfatuiti sau sa imi spuneti ce parere aveti,nu doresc sa fac ceva ne la locul lui.Aceste lucruri m-au socat,am incercat sa nu le iau in seama,dar tot mai imi fuge mintea la cele spuse din pacate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.04.2014, 11:55:48
ioana-ancuta ioana-ancuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Internetul se mai numește și spațiu virtual; adică altceva decât viața reală. Cum poate FB să suplinească Biserica? Preoții și duhovnicii pentru spovedit și pentru sfat îi găsești la biserică.
Lucrurile care ne sunt cele mai la îndemână nu ne sunt neapărat și de folos. Ba chiar din contră, de multe ori. Iar contactul uman, față către față, nemijlocit de ecranul monitorului, nu poate fi înlocuit cu nimic.
Aveti mare dreptate. Pe internet circula fel si fel de idei, de pareri, de oameni.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.04.2014, 12:01:04
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Va jur ca nu,daca doriti sa ma sfatuiti sau sa imi spuneti ce parere aveti,nu doresc sa fac ceva ne la locul lui.Aceste lucruri m-au socat,am incercat sa nu le iau in seama,dar tot mai imi fuge mintea la cele spuse din pacate.
http://www.crestinortodox.ro/religie...ata-69748.html
Daca tot nu te poti linistii sufleteste, fa rugaciuni catre Dumnezeu ca sa-ti inlature gandurile sumbre si de frica paralizanta, apoi mergi la un duhovnic.
Niciodata sa nu disperi.Pentru ca la disperare, faci prostii, pe care mai tarziu o sa le regreti.Asta si doreste diavolul sa
disperi, ca apoi sa te poata manipula.Nu-i da un astfel de prilej.Iar omului disperat, diavolul incepe sa-i dea si imaginatie
ca omul sa faca fel de fel de conexiuni cu scopul de a-l zapaci bine de tot astfel incat omul sa nu mai poata gandi si rationa
corect( un fel de "paralizie" a gandirii).
De aceea singur mod de a indeparta astfel de ganduri si stari este rugaciunea catre Dumnezeu si Maica Domnului.
De fiecare data cand te incearca astfel de ganduri, roaga-te la Dumnezeu si Maica Domnului.
Si dupa ce te linistesti cat de cat, mergi la duhovinc.

Last edited by oaie_cugetatoare; 05.04.2014 at 12:57:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare