Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.02.2015, 23:29:14
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit Cum ne dam seama de prezenta lui Dumnezeu?

Cum lucreaza Dumnezeu? Cum sa Il simt si sa Il interpretez? Cu orice miscare si orice decizie pe care o iau si o fac Dumnezeu ii cu mine? Nu prea inteleg tema asta...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.02.2015, 23:53:20
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Cum lucreaza Dumnezeu? Cum sa Il simt si sa Il interpretez? Cu orice miscare si orice decizie pe care o iau si o fac Dumnezeu ii cu mine? Nu prea inteleg tema asta...
In primul rand sustine universul cu tot ce inseamna el. Daca si-ar lua mana o clipa de pe univers, atunci totul ar dispare.
In al doilea rand te sustine ca un parinte care isi invata copilul sa paseasca. Atata timp cat incerci sa inveti sa mergi drept, Dumnezeu este langa tine tot timpul. Ba chiar si atunci cand calci in strachini, pentru ca este si rabdator si te si iubeste peste masura. Numai ca ar trebui sa invatam sa nu profitam de rabdarea si iubirea Lui, si sa intelegem ca scopul nostru este sa invatam cum sa mergem drept, nu cum sa spargem cat mai multe strachini.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.02.2015, 23:59:09
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Cum lucreaza Dumnezeu? Cum sa Il simt si sa Il interpretez? Cu orice miscare si orice decizie pe care o iau si o fac Dumnezeu ii cu mine? Nu prea inteleg tema asta...
Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți.
De aici vine smerenia, blandetea, rabdarea, dragostea. Avandu-le pe acestea, incet-incet vei vedea ca nu mai poti fara sa te raportezi la tot ce este placut lui Dumnezeu si astfel incepi sa primesti... dragoste. Aceasta dragoste nu poate fi exprimata sau explicata. Este ceva pe cat de clar, pe atat de subtil, fiindca e atat de diferit incat nu poti sa-ti stapanesti lacrimile de bucurie dar si de nedumerire fiindca, in comparatie cu altii, tu nu meriti nimic... Si totusi, obtii. Atunci trebuie sa faci orice si sa ramai in har. Desigur e o teorie, fiindca practic e cam imposibil, dar cu multa multa osteneala in rugaciune si fara a te inalta pe sine, vei mai primi din cand in cand semne chiar mai mari. Sfatul meu este sa nu le astepti si sa nu le cauti. Iar daca totusi vin, sa "cobori" la treapta cea mai de jos a smereniei, pentru ca harul nu poate intra intr-o inima mandra.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.02.2015, 00:12:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Cum lucreaza Dumnezeu? Cum sa Il simt si sa Il interpretez? Cu orice miscare si orice decizie pe care o iau si o fac Dumnezeu ii cu mine? Nu prea inteleg tema asta...
El se poarta cu noi cu asemenea interes si grija, incat parca am fi singurii Lui copii, desi suntem miliarde. E mereu atent la ce facem, ziua si noaptea, fiindca El nu doarme. E atent si la ce spunem si chiar si la ce gandim, fiindca in gandurile noastre citeste ca intr-o carte deschisa. Prin ganduri, El ne face adesea (El personal, ori prin ingerii Lui) diferite sugestii, menite sa se contrapuna sugestiilor rele pe care le face diavolul. Dar in deciziile noastre nu intervine. Dumnezeu, fiindca poate, dar nu vrea. Diavolul, fiindca nu poate desi ar vrea. Dumnezeu ne-a facut asemenea Lui, inzestrati cu libertate. Omul si ingerii sunt singurele existente care au capabilitatea de a spune "nu" lui Dumnezeu. Animalele nu pot. Ele raspund instinctelor naturale si comenzilor divine. Numai in mod exceptional si punctual Dumnezeu a suspendat libertatea oamenilor, care au fost atunci constransi sa raspunda la comanda divina. Acest lucru s-a intamplat in cadrul unor proiecte grandioase, asa cum a fost salvarea cetatii Ninive. Ca regula generala insa, deciziile ne apartin. Din cauza ca, de multe ori, nu stim ce decizii sa luam, una dintre cererile cele mai frecvente de rugaciune este sa il rugam pe Dumnezeu sa ne indrepte decizia in sensul dorit de El.

Un exercitiu spiritual de mare eficienta este sa va ganditi ca Isus este mereu alaturi de dv. Nu Il puteti vedea, dar El poate. Cand mergeti la cumparaturi in supermarket, Isus e langa caruciorul dv. Oare borcanul acesta de gem ar fi de acord sa il cumparati ? Dar dintre filmele astea, pe care l-ar alege El ? In scurt timp veti constata o imbunatatire in felul cum va duceti viata, fiindca Ii veti da mai rar motive sa Se incrunte si mai des sa va zambeasca stiind ca El e mereu cu dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.02.2015, 00:39:43
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Exact la aia ma gandeam si eu, doar ca problema vine cand nu stiu ce sa fac ca sa fie placut lui Dumnezeu, adica cum sa stiu ca o decizie ar fi placuta lui Dumnezeu si care ganduri imi vin de la El. Si atunci cand ma rog pentru a sti ce cale sa urmez nu stiu cum sa interpretez mesajul de la El...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.02.2015, 13:25:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
cum sa stiu ca o decizie ar fi placuta lui Dumnezeu si care ganduri imi vin de la El. Si atunci cand ma rog pentru a sti ce cale sa urmez nu stiu cum sa interpretez mesajul de la El...
Cu alte cuvinte, ceea ce va intereseaza sunt criterii de deosebire a duhurilor. In acest caz, chestiunea este complexa si, cumva, periculoasa. Ma tem ca nu am destul timp sa raspund acum si nici nu stiu daca un forum e cel mai nimerit loc de raspuns la aceasta problema fundamentala in viata de credinta.

Totusi, doua criterii am sa va dau. Primul e foarte practic si foarte simplu. Al doilea necesita un pic de antrenament, care in mod ideal se face cu un indrumator spiritual.

Primul criteriu: daca o decizie presupune incalcarea unei porunci a lui Dumnezeu, ea nu poate veni de la Dumnezeu. Este ceva evident, ca sa nu spun chiar o platitudine. Dar, adesea, oamenii uita acest lucru...

Al doilea criteriu: cand luam o decizie placuta lui Dumnezeu simtim o mare liniste sufleteasca, o stare de impacare interioara. Nu inseamna ca nu avem griji. Ci e o stare in inima noastra care vine din afara noastra. Este arvuna fericirii infuze a lui Dumnezeu.
Dimpotriva, cand luam o decizie care e placuta diavolului, se lasa intotdeauna cu tulburare. Dar sunt posibile doua situatii:
1) e posibil sa fim tulburati imediat
2) se poate si intampla ca initial sa simtim o stare de multumire aparenta (dar nu e deloc aceeasi senzatie ca mai sus). Nu dupa mult timp apare tulburarea. Si cu cat trece timpul, tulburarea aceasta nu dispare, ci chiar se poate amplifica.

Cu cat inainteaza cineva mai sus pe drumul spiritual, cu atat e mai probabil ca o alegerea rea sa genereze in suflet un raspuns de tipul 1, adica tulburarea data de pacat (sau doar de o decizie neinteleapta) apare mai devreme, eventual imediat.

Si invers: cu cat cineva e mai cocarjat de pacate si are mai multi solzi pe suflet ( = "induratio cordis" in limbajul misticii apusene, "sklerocardia" in limbajul misticii rasaritene) cu atat se va simti, la inceput, multumit de o decizie pacatoasa. Tulburarea va veni, dar mai tarziu. Si cu cat trece timpul, cu atat tulburarea va creste. Si abia dupa ani de zile isi va da cu pumnii in cap.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.02.2015 at 13:40:28.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.02.2015, 20:07:24
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Exact la aia ma gandeam si eu, doar ca problema vine cand nu stiu ce sa fac ca sa fie placut lui Dumnezeu, adica cum sa stiu ca o decizie ar fi placuta lui Dumnezeu si care ganduri imi vin de la El. Si atunci cand ma rog pentru a sti ce cale sa urmez nu stiu cum sa interpretez mesajul de la El...
Nu e asa usor sa fii placut lui Dumnezeu,sa actionezi conform voii Lui .Dar nici imposibil nu e.
Semnul clar este constiinta ta ,care se umple de fericire si de raspunsuri cand 'nimeresti' calea cea dreapta .
Uneori calea dreapta nu vine cand respecti reguli ca la carte ,se incapatineaza sa nu apara.
Alteori insa vine prin travaliu ,prin urmarea constanta a rugaciunii , a slujbelor, a citirii
Alteori vine brusc, in mijlocul unei conversatii,cand faci un gest neasteptat de intelegere a celuilalt, un gest de abtinere si de daruire .
Regasirea lui Dumnezeu in noi e un drum de o viata. Oricum,la sfarsit constatam ca El a fost mereu cu noi , si ca era sufficient sa ne smerim , ca vocea Lui sa ne umple cu totul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2015, 20:29:20
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Cum lucreaza Dumnezeu?
Dumnezeu lucreaza launtric.

El da daruri sufletului.

Nu este un Dumnezeu pentru obtinerea lumestilor satisfactii si placeri.

Daca cineva asteapta de la Dumnezeu altceva in afara de cele sfinte launtrice, nu cauta in locul potrivit.

Dumnezeu lucreaza atunci cand mintea noastra se gandeste la Legea Lui.

Atunci iese Dumnezeu la lucru in intampinarea noastra.

In momentul in care mintea noastra contempla un aspect al Cuvantului Sau - Dumnezeu este prezent acolo, in acel moment binecuvantand mintea cu intelesuri din ce in ce mai profunde cu privire la natura Lui.

Dumnezeu nu lucreaza pentru noi daca nu ne gandim la El.

Aspectele Legii care trebuie intelese progresiv sunt insasi Trupul sau (dragostea, cumpatarea, blandetea....)

Dumnezeu lucreaza putin daca mintea este imprastiata si lucreaza ca un foc pogorator daca mintea este concentrata corect.

De aceea, stiinta adunarii mintii este hotaratoare in razboiul pe care-l ducem impotriva pacatelor. Caci daca mintea este fluctuanta, ajutorul pe care-l primim este insuficient, puterea care intra in noi de la Dumnezeu este mult mai mica in comparatie cu puterea pacatelor.


Citat:
Cum sa Il simt si sa Il interpretez?
Interpretarea Lui Dumnezeu este inaintemergatoare simtirii Lui.

Depinde de cum iL interpretam asa vom si avea un efect al simtirii Lui.

Interpretarea Lui Dumnezeu nu este ceva static. O definitie pe care o repetam toata viata.

Interpretarea Lui Dumnezeu este un proces dinamic, in permanenta evolutie, rezultat din instruire intelectuala in aspectele Legii si evaluarea revelatiilor launtrice.

Interpretarea este un permanent efort de cautare a Fetei Lui Dumnezeu, este acea continua "batere la usa".

Incepatorii au o anumita interpretare, intermediarii o alta, iar avansatii o cu totul alta interpretare.

La final nu mai este nevoie de nicio interpretare, caci interpretarile succesive ne curata si se transforma in vedere.


Marea stiinta rezida in stiinta interpretarilor Lui Dumnezeu: unele sunt catafatice altele, mai profunde, apofatice.

Citat:
Cu orice miscare si orice decizie pe care o iau si o fac Dumnezeu ii cu mine? Nu prea inteleg tema asta...
Dumnezeu este inlauntrul nostru, adanc in inima noastra.

Deocamdata noi nu-L putem vedea. Insa El vede totul, inclusiv prin proprii nostri ochi.
__________________

Reply With Quote
Răspunde