Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.01.2009, 16:17:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desi va fi extrem de greu, cu sacrificii chiar, ni se cere prin cuvintele Apocalipsei sa nu ne insemnam cu numarul al carui semn este 666. Zadarnice vor fi toate faptele bune si toate metanile si rugaciunile noastre daca am acceptat NUMARUL pe fruntea ori pe mana noastra in locul numelui de Botez. ,,Lupta poate fi comuna, judecata va fi particulara." - spune un sfant.

Cred ca in primul rand avem datoria de a-i informa pe cei care nu stiu ca aceasta actiune impotriva buletinelor electronice trebuie sustinuta, caci altfel, peste putin timp, dupa buletine, urmeaza microcipurile. Parintele Paisie Aghioritul ne atrage atentia ca trebuie sa evitam raul cel mic pentru a-l putea evita si pe cel mare. Peste cativa ani cei care acum ne propun documente electronice vor fi si mai puternici si ne vor constrange cu mai multa asprime sa ne insemnam cu pecetea lui Antihrist.

Post, rugaciune si milostenie, respectarea poruncilor evanghelice - iata armele crestinului. Credinta, nadejdea si dragostea ne vor fi puse la incercare. Sa nu fim caldicei si sa-L iubim mult pe Dumnezeu stiind ca ne aflam pe pamant pentru a ne sfinti sufletele, nu pentru a o duce bine lumeste. Ni se cere sa optam intre Hristos si Antihrist. Nu trebuie sa ne luam nici dupa lume , nici dupa cei cu functii importante in aceste vremuri.

Cateva catisme din Psaltirea Maicii Domnului daca citesc, simt ca prind aripi si nu-mi mai pasa de cele materiale atat de mult.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.01.2009, 16:23:12
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
Frate, tu te auzi???? Cum adica "nu e asociat cu numele unei persoane"? Tocmai ca este!!!! Vorbim de un act de identitate, nu???

Frate tu nu mai stii sa citesti??

Am zis ca si computerul si telefonul au cip dar nu sunt asociate cu numele unei persoane!

Dar ce am zis eu, ce ai inteles tu.....Mai fa o pauza du-te si te odihneste!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.01.2009, 16:34:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Asa este aveti dreptate!:)

Cand te duci la Banca si vrei sa scoti niste bani din depozit mai intai de toate te intreaba CNP-ul nu te intreaba numele de botez!
Sin in multe alte institutii se intampla acelasi lucru.

Ca zic unii ca si computerul are cip sitelefonul are cip....Are fratilor dar nu e asociat cu numele unei persoane... Computerul si telefonul nu sunt documente!!!
Da, este o "manie"a codurilor. Pai daca luam numai telefonul avem : Cod abonat; Cod operatie plati;Cod pin;Cod cartela Puk; Cod incarcare ; cod, peste cod !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.01.2009, 16:37:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule Laurentziu, nu mai fa domnule panica dracului, ca vine Bily...

Ce-mi pasa mie de faima lui?

Cerceteaza-te sa vezi daca tzi-e frica de Dumnezeu shi ai sa vezi ca nu tz-e... deci daca de El nu prea tzi-e frica, El Care este Cele Trei Puteri Cereshti, de ce umbli cu panica shi cu frica de ala rau... poi ala rau, Balaurele, are putere doar prin pacatele noastre, balaurii din noi, mici shi mari... shi nu e asha o lupta a sangelui shi a carnii, ci cu altceva domnule... nu e armata din aia ca in razboaiele lumeshti, ori de pe TV ci e din aia in noi... ca itzi vine mereu in obicei sa nu-tzi mai faci cruce, sa lepezi shi sa scuipi, sa judeci shi sa huleshti...

nu va lasatzi scule sculate a duhului rau al minciunii maririi de sine... NU VA LASATZI!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.01.2009, 16:41:03
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am semnat. nu prea ma intereseaza cine a facut-o, daca s-ar putea face ceva sa se impiedice introducerea obligatorie a pasapoartelor cu microcip, chiar ma bucura ca cineva a avut initiativa asta. daca stim pozitia Bisericii fata de aceste microcipuri, de ce sa nu ne punem la adapost fata de ele? sa incercam sa o facem! sarbii au reusit...
Laurentiu nu a scris mai sus din lipsa de smerenie, asa cum a zis cineva, ci din incercarea lui de a ne convinge sa refuzam ceea ce ni se impune cu forta. eu ii impartasesc opinia.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.01.2009, 16:47:05
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
Prietene, nu-i semnat documentul! Cine e in spatele acestei initiative pseudo-ortodoxe? Cu a cui binecuvantare se face acesta?
Cu de la ei putere se face :))
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.01.2009, 17:56:26
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da, este o "manie"a codurilor. Pai daca luam numai telefonul avem : Cod abonat; Cod operatie plati;Cod pin;Cod cartela Puk; Cod incarcare ; cod, peste cod !

Ai dreptate dar aici cred ca tu vorbesti de faptul cand inchei un abonament nu despre telefon in sine.
Pin-ul si pukul nu sunt asociate cu numele persoanei ci cu simul din telefon, si/sau respectiv abonamentul.

Ca nu scrie numele meu pe telefon....
si cu toate astea nu are importanta unui document pe care este scris numele, adresa, etc
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.01.2009, 20:03:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am semnat si eu petitia, de ieri. e o datorie crestineasca sa sprijinim acest demers. Daca nu noi, atunci cine?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.01.2009, 20:23:08
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am semnat si eu petitia, de ieri. e o datorie crestineasca sa sprijinim acest demers. Daca nu noi, atunci cine?
da, asa este; sa semnam cat mai multi si sa speram ca putem face ceva!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.01.2009, 20:26:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Ai dreptate dar aici cred ca tu vorbesti de faptul cand inchei un abonament nu despre telefon in sine.
Pin-ul si pukul nu sunt asociate cu numele persoanei ci cu simul din telefon, si/sau respectiv abonamentul.

Ca nu scrie numele meu pe telefon....
si cu toate astea nu are importanta unui document pe care este scris numele, adresa, etc
Da Laurentiu, dar tehnologia actuala , permite localizarea ta, aflarea adresei tale, a identitatii tale. Aproape ca poti fi urmarit , pas cu pas. Multe nu le stim, dar putem fi monitorizati ca niste cobai . Suntem intr-o aparenta libertate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie! In Romania noile permise auto contin un cip electronic! ortodox4life Generalitati 49 14.08.2010 01:35:02
Pasaport electronic (cu microcip) din 2009 tot-Laurentiu Generalitati 97 18.11.2009 17:17:37
ajutati-i semnand petitia lavilavi Generalitati 0 11.07.2009 09:14:37
Problema documentelor cu cip prezentata cu aceeasi ironie de o parte din mass media tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 16 02.02.2009 00:12:36
Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu -Petiti alessia105 Generalitati 3 27.03.2007 10:17:30