Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.03.2010, 16:39:31
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Da. Este pacat. Gandeste-te ca pe cei din Sodoma si Gomora, Dumnezeu i-a ars cu foc din cer.Atat de tare uraste aceste pacate.
Tu gandeste-te bine daca vrei sa-ti petreci vesnicia in chinuri si vremelnicia aratata cu degetul de ceilalti,condamnata si judecata,subiectul glumelor de la facultate si de la servici si mai presus de toate lipsita de caldura si iubirea unei familii.Cum crezi ca se va simti copilul tau(daca vei avea)cu o mama lesbiana si sa nu aiba cui spune tata ?
Merita oare sa pierzi totul pentru clipele de placere petrecute ? Macar de ar fi placere normala.
Gandeste-te ca iubirea pentru o persoana de acelasi sex nu se va rezuma doar la atingeri si la mangaieri,in scurt timp vei ajunge la perversiuni(gomorie adica sex oral,deci cum vei mai saruta o icoana si cum vei mai lua Sfintele Taine ?cum ii vei mai saruta pe cei dragi,pe mama si pe tata, stiind ca tu ti-ai spurcat gura sarutand caile urinare ale partenerei?) si de acolo la schimbarea partenerelor pt ca iubirea de acest mod nu se satisface niciodata si intotdeauna simti nevoia de mai mult pana cand iti vei pierde sufletul si trupul(fie de o boala BTS fie de alta care ti-o va trimite Dumnezeu).
Tu hotarasti ceea ce vei face cu viata ta .
Pune pe hartie avantaje vs. dezavantaje si vezi ce doresti sa alegi.
O viata de rusine sau o viata frumoasa ?
Mult succes in alegerea pe care o vei lua :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.03.2010, 16:40:44
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Strajerule si restul, nu va mai bateti capul.
Mariuca e mascul si face misto acum pe seama raspunsurilor noastre.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.03.2010, 16:45:12
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Da. Este pacat. Gandeste-te ca pe cei din Sodoma si Gomora, Dumnezeu i-a ars cu foc din cer.Atat de tare uraste aceste pacate.
Tu gandeste-te bine daca vrei sa-ti petreci vesnicia in chinuri si vremelnicia aratata cu degetul de ceilalti,condamnata si judecata,subiectul glumelor de la facultate si de la servici si mai presus de toate lipsita de caldura si iubirea unei familii.Cum crezi ca se va simti copilul tau(daca vei avea)cu o mama lesbiana si sa nu aiba cui spune tata ?
Merita oare sa pierzi totul pentru clipele de placere petrecute ? Macar de ar fi placere normala.
Gandeste-te ca iubirea pentru o persoana de acelasi sex nu se va rezuma doar la atingeri si la mangaieri,in scurt timp vei ajunge la perversiuni(gomorie adica sex oral,deci cum vei mai saruta o icoana si cum vei mai lua Sfintele Taine ?cum ii vei mai saruta pe cei dragi,pe mama si pe tata, stiind ca tu ti-ai spurcat gura sarutand caile urinare ale partenerei?) si de acolo la schimbarea partenerelor pt ca iubirea de acest mod nu se satisface niciodata si intotdeauna simti nevoia de mai mult pana cand iti vei pierde sufletul si trupul(fie de o boala BTS fie de alta care ti-o va trimite Dumnezeu).
Tu hotarasti ceea ce vei face cu viata ta .
Pune pe hartie avantaje vs. dezavantaje si vezi ce doresti sa alegi.
O viata de rusine sau o viata frumoasa ?
Mult succes in alegerea pe care o vei lua :)
Citeste ce a scris despre Hristos... si nu te mai obosi cu raspunsuri.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.03.2010, 16:45:50
mariuca92 mariuca92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Mesaje: 16
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri. O sa cantaresc bine.

Jane, cred ca ai inceput sa faci misto de mine. Eu am venit aici pentru sfaturi nu sa ma faci pe mine trol sau mascul. Oricum, inca o data, din raspunsul tau, se intelege ca tu faci dragoste fara sa iubesti. Asta da dilema. Eu cel putin stiu sigur ca iubesc.

Multumesc,
Mariuca
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.03.2010, 16:47:09
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuca92 Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri. O sa cantaresc bine.

Jane, cred ca ai inceput sa faci misto de mine. Eu am venit aici pentru sfaturi nu sa ma faci pe mine trol sau mascul. Oricum, inca o data, din raspunsul tau, se intelege ca tu faci dragoste fara sa iubesti. Asta da dilema. Eu cel putin stiu sigur ca iubesc.

Multumesc,
Mariuca
Hai sa lasam teatrul ieftin, shall we? :)
De data asta nu ti-a iesit decat pana la al doilea post.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.03.2010, 16:48:51
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuca92 Vezi mesajul
Buna,

Sunt o tanara de 18 ani si am nevoie de un sfat crestin.
Am recurs la aceasta metoda pentru ca imi este un pic rusine sa vorbesc despre "problema" mea cu ceilalti.

Foarte pe scurt, "problema" mea este ca ma simt foarte atrasa de fete. De fapt chiar am o prietena cu care ma inteleg foarte bine. De ceva vreme insa ma preseaza foarte mult sa ne incepem viata sexuala. Pe de o parte nu as zice nu, insa stiu ca biserica condamna foarte mult aceste practici. As vrea sa stiu si parerea unora mai in varsta.

Este pacat sa iubesti un om, chiar daca e de acelasi sex?

Va multumesc anticipat,
Mariuca
Păi, fetele, fecioarele, e foarte bine dacă te atrag ele și nu cele ce-și etalează „vrednicia” lor fiind mereu disponibile ca să fie băgate în seamă rânjind pentru tot felul de aventuri... pe ori sub ori pe centură.

Păcat că e numai una aceea cu care te înțelegi foarte bine, dar dacă te presează să mergeți la produs, asta înseamnă că vreți să vă îmbrăcați în „calitate”, în lux, ca să ajungeți marfă de calitate superioară, aristocratică... deci începe să vă mâne ca pe găini eretele ca să vă ascundeți în cotețul cocoșului.

Viața sexuală nu are început ci doar sfârșit.

Deci dacă ești disponibilă ca să începi și doar te poticnești în ce zice biserica, înseamnă că zice degeaba dacă ești disponibilă, căci dacă te-ai învoit înseamnă că ai și păcătuit. Iar de condamnat vă condamnați singure, și nu păcatele ci pe voi înșivă la repetarea „fericită” a acelor practici murdare.

Părerea mea de fariseu e părerea unui mare păcătos desfrânat care s-a săturat de păcat. Deci sunt unul mai în vârstă cu minte de copil tâmpit.

Păcat este să te iubești pe tine, să-ți iubești iubirea slavei de la oameni, să-ți iubești cu pasiune și avariție bogăția păcatelor, a plăcerilor personale, să-ți iubești poftele rele, aventurile, ispitele cu care atragi prin arta seductivității, dar ca să iubești sincer și curat frații și surorile nu-i păcat, dar dacă nu ai să eviți prilejurile pănă la urmă, în cel mai scurt timp, o să ajungi în punctul culminant... la avort sau o aristocrată.

Iar mai târziu ai să te îndopi cu cafea și țigări.

Mă iartă pentru sfatul acesta superstițios și fatalist dar deznădejdea când pune stăpânire pe om, nu-l lasă pe om până nu îl satură cu inchipuirea elevată de sine... că vezi eu iar am căzut în capcana să te sfâtuiesc eu... păi cum ai să primești dumneata sfat de la un mare desfrânat căzut în mândrie? Sfaturile le iei în general de la sfinți... deci de la mine ce să iei? Sfaturi de farisei? Sfaturi de la fățarnici credincioși atei?

Mai mai că-mi vine să-ți zic piei... dar mă abțin și te rog să mă ierți că nu m-am putut abține și nu am putut pierde prilejul și iată te-am sfătuit.

Iar sfatul care să fie?

Păi cine nu are grijă de fecioria sufletului și a trupului,
o să aibă parte de colții cei dulci ai lupului.
Lupul acela răpitor
îmbrăcat în haină de sfințișor.

Doamne ajută.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.03.2010, 16:48:56
mariuca92 mariuca92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Mesaje: 16
Implicit

Strajeru,

Sodoma si Gomora sunt din Vechiul Testament. Acolo Dumenzeu, este un Dumnezeu al Dreptatii si razbunarii, de aceea el intervine.

Hristos insa ne-a adus alt mesaj, Evanghelia, mesajul Iubirii. Este o optica diferita.
Nu cred ca Hristos trimite pe cineva la pierzanie pentru ca iubeste un om.

Multumesc,
Mariuca
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.03.2010, 16:54:28
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Cred ca fiecare nou venit (indiferent de credinta) ar trebui sa citeasca intai catehismul ortodox.. se gaseste pe Crestin ortodox.
Asta ca sa avem subiect de discutie (si niste termeni comuni, cat de cat)..

Mariuca.. esti total pe dinafara, fara supare.
Nu esti nici macar la ABC.. esti la nivelul de exercitii cu liniute. Interesul tau pt credinta este zero, evident. Totusi ce cauti aici?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.03.2010, 16:55:46
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca fiecare nou venit (indiferent de credinta) ar trebui sa citeasca intai catehismul ortodox.. se gaseste pe Crestin ortodox.
Asta ca sa avem subiect de discutie (si niste termeni comuni, cat de cat)..

Mariuca.. esti total pe dinafara, fara supare.
Nu esti nici macar la ABC.. esti la nivelul de exercitii cu liniute. Interesul tau pt credinta este zero, evident. Totusi ce cauti aici?
Anna, cel mai probabil e vreun tip de pe alt forum (computergames, softpedia, whatever) care a avut chef sa se distreze un pic pe seama credinciosilor batuti in cap, asa cum ii vede el.

Nu are rost sa mai discutam cu el.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.03.2010, 16:57:45
mariuca92 mariuca92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Mesaje: 16
Implicit

Anna,

Imi pare rau, sunt sigura ca imi lipsesc multe. Insa de asta sunt aici.
De ce ma acuzi ca sunt lipsita de interes pentru credinta? E usor nedrept, inca o data, de asta sunt aici, pentru niste raspunsuri sincere.
Insa toata lumea a sarit in capul meu ...

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat Nico11 Pocainta 2 06.04.2011 19:58:27
Nevoie de un sfat va rog ! andreidiniasi Umanitare 9 20.04.2010 12:04:56
am nevoie e un sfat luminitam Generalitati 36 08.09.2009 15:29:03
Am nevoie de un sfat sophia Generalitati 10 13.05.2009 01:08:32