Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.05.2010, 12:55:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Inmormantarea si pomenirea mortilor

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...irea-mortilor/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.05.2010, 15:41:11
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Este important sa avem grija de batranii nostri atat cat ii avem, iar cand acestia pleaca dintre noi sa le purtam de randuiala cu o constiinta dreapta- copiii nostri vad, iau exemplu si vom primi dupa cum am dat sau ne-am implicat. Mai mult, cine da, lui isi da...si apoi avem obiceiul sa spunem-"Face mama."Dar ti-ai pus intrebarea ce -ai facut pentru tine, daca va fi sa pleci devreme din aceasta lume? Eu am vazut ca o astfel de implicare aduce mult bine familiei...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.05.2010, 17:21:05
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

da de pomana cine are constiinta,iar ca de exemplu cum e la mine in familie tata a fost betiv si pt asta din cei 7 frati nu da nimeni de pomana ci numai mama ,care de fapt ea a tras greul cu el si tot ea e singura,ceilanti fratii isi vad de copiii lor de familiile lor si atat.....as vrea sa le deschid ochi si sa i fac sa inteleaga ca asa cum a fost e tatal nostru si trebuie respectat dar nu stiu cum sa i fac sa dea si ei ceva de pomana pentru el??? a baut dar a fost pasiv....oare numai sotia e datoare sa i dea de pomana?eu nu am familie dar va intreb pe voi,copiii lui daca au familie nu mai trebuie sa i dea si lui de pomana?trebuie sa ti vezi intotalitate de sotia sau sotul tau si atat???
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.05.2010, 19:39:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
da de pomana cine are constiinta,iar ca de exemplu cum e la mine in familie tata a fost betiv si pt asta din cei 7 frati nu da nimeni de pomana ci numai mama ,care de fapt ea a tras greul cu el si tot ea e singura,ceilanti fratii isi vad de copiii lor de familiile lor si atat.....as vrea sa le deschid ochi si sa i fac sa inteleaga ca asa cum a fost e tatal nostru si trebuie respectat dar nu stiu cum sa i fac sa dea si ei ceva de pomana pentru el??? a baut dar a fost pasiv....oare numai sotia e datoare sa i dea de pomana?eu nu am familie dar va intreb pe voi,copiii lui daca au familie nu mai trebuie sa i dea si lui de pomana?trebuie sa ti vezi intotalitate de sotia sau sotul tau si atat???
Oare e cineva fără de păcat ? Nu , nu cred , vorbind de noi mirenii în general. Toți din neam au această datorie de a-i pomeni pe cei plecați la Domnul, nejudecând,mai ales pe cei adormiți . Dumnezeu să-i odihnească pe toți cei adormiți . Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.05.2010, 15:54:01
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Oare e cineva fără de păcat ? Nu , nu cred , vorbind de noi mirenii în general. Toți din neam au această datorie de a-i pomeni pe cei plecați la Domnul, nejudecând,mai ales pe cei adormiți . Dumnezeu să-i odihnească pe toți cei adormiți . Amin !
ce frumos zis........bine ar fii daca ar gandi si ai mei asa......dar probabil trebuie sa le creasca copiii mari pentru a intelege.....timpul...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2010, 17:58:46
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Bine spus dar ....

Toți din neam au această datorie de a-i pomeni pe cei plecați la Domnul, nejudecând,mai ales pe cei adormiți . Dumnezeu să-i odihnească pe toți cei adormiți . Amin !
_________________
Bine spus cristiboss ,si corect ,dar cati din neam o si fac.De cele mai multe ori uita sau gasesc scuze ca nu stiu cum sa faca o coliva sau tot ce trebuie la un parastas uitand ca nimeni nu s-a nascut invatat si toata viata invatam,totu sa dorim sa invatam,sa avem vointa de a face,cerand ajutor.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.05.2010, 20:21:23
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
ce frumos zis........bine ar fii daca ar gandi si ai mei asa......dar probabil trebuie sa le creasca copiii mari pentru a intelege.....timpul...
Lucrurile astea se invata de mic... timpul te poate ajuta sau poate fi dusman daca nu ai vazut la mama sau la tata cele ale credintei si pomenirea mortilor...
Ce trist ar fi ca dupa ce murim sa nu isi aminteasca nimeni de noi ca si cum nu am fi existat vreodata pe pamant!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.05.2010, 18:50:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Lucrurile astea se invata de mic... timpul te poate ajuta sau poate fi dusman daca nu ai vazut la mama sau la tata cele ale credintei si pomenirea mortilor...
Ce trist ar fi ca dupa ce murim sa nu isi aminteasca nimeni de noi ca si cum nu am fi existat vreodata pe pamant!
http://www.ziarullumina.ro/articole;1256;1;16339;0;N-a-murit-ci-doarme!.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.05.2010, 22:24:22
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sigur că este trist sa nu-si aminteasca nimeni, dar este si tragic! Exemplul personal ajuta mult.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.05.2010, 15:07:21
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Sigur că este trist sa nu-si aminteasca nimeni, dar este si tragic! Exemplul personal ajuta mult.
pentru uni nu e trist deloc,pentru ca daca era trist s-ar fii dus macar la cimitir dar de 7 ani de cand e mort nu au dat pe acolo,eu mai ma duc si mai pun flori si incerc sa-l ingrijesc ca e ca un mormant parasit....
iar daca l-ar pare rau ar fii astefl....dar nu le pare rau......arunca mereu sarcina unul altuia,da sa faca X sau sa dea Y de pomana ca are mai multi bani e.t.c....si culmea e ca am crescut in sanul biserici si am ajuns mai rau ca pagani si asta din cauza banilor.....dar poate viata ii va invata ca asa cum au fost parinti lor...tot parintii lor raman......!eu acum stau cu mama,multumesc lui Dumnezeu la 70 de ani ai ei e sanatoasa dar o data nu o suna si nici nu o viziteaza nimeni si e in viata ma indoesc caci cand nu va mai fii o vor cauta...indiferenta de acum va ramane si atunci.....
si cand le reamintesc zic...lasa ma cu placa asta cu muritul...asta e fiecare cu viata lui....
oricum eu nu mai incerc sa ii conving ca indiferent cum sunt sunt parinti lor......
eu nu cred ca isi vor da seama vreo data......pt ca tine de suflet si de inima.......mama mereu zice imi dau eu de pomana cat sunt caci dupaia cu ciguranta ai mei copii nu vor da si ce o doare mai mult e ca ne a crescut la biserca si totusi.......
deci trebuie sa ai suflet si inima sa da i de pomana....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mosii de toamna - Pomenirea mortilor lenuta67 Intrebari utilizatori 11 01.11.2012 23:07:28
Despre moarte si pomenirea mortilor AnnaEnache Intrebari utilizatori 42 13.06.2012 10:43:28
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 22:52:04
Pomenirea mortilor - Mosii de iarna toadercarmen Intrebari utilizatori 8 08.02.2010 23:45:53
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 19:25:56