Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 29.11.2016, 20:45:06
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Dar oare de ce ne legam de cineva care posteaza pe un forum, si nu ne punem sa facem critica la o carte adevarata? Cine ii poate intelege pe oameni?....
Exact! Te rugasem să îmi dai o mână de ajutor legat de cartea aceea a lui Dostoievski... Poți s-o faci?
Reply With Quote
  #372  
Vechi 02.12.2016, 18:46:45
Ophanim Ophanim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2016
Mesaje: 6
Implicit

Vezi sa nu te biruie mandria.Spune Domnul in Scriptura ca abstinenilor le voi da un nume mai de pret decat fii si fiice.

Last edited by Ophanim; 02.12.2016 at 18:49:00.
Reply With Quote
  #373  
Vechi 03.12.2016, 01:07:22
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ophanim Vezi mesajul
Vezi sa nu te biruie mandria.Spune Domnul in Scriptura ca abstinenilor le voi da un nume mai de pret decat fii si fiice.
Scriptura, per se, e doar o carte. Cartea, ca orice obiect, e mort. Ce poate face vie o carte este punerea ei în ecuația interpretărilor inspirate de Sfîntul Duh. Așa că verdicte categorice, bazate doar pe citate de acolo...sînt ceva ce este bine să ocolim.
De aceea avem un primat al Bisericii asupra Scripturii: Biserica e formată din oameni vii, uniți sacramental în Trupul Mistic al lui Hristos.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #374  
Vechi 03.12.2016, 02:53:19
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ophanim Vezi mesajul
Vezi sa nu te biruie mandria.Spune Domnul in Scriptura ca abstinenilor le voi da un nume mai de pret decat fii si fiice.
Vezi că tocmai ce te-a miluit Domnul, prin postarea lui suslik.
Reply With Quote
  #375  
Vechi 09.12.2016, 06:51:57
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Am mai incercat sa citesc din nou pe aici si iarasi m-a bufnit rasul, acolo la partea cu smerenia iar a fost genial tot dialogul acela. Unul care se lauda cu smerenia, si altul care cica n-are smerenie, e "smerit mandruletul"
Doar ca nu-mi dau seama daca e de ras sau de plans.
E asa totala treaba ca incep sa cred ca e ceva troll care inventeaza tot, un fel de Caragiale. Sau poate comicul din viata reala bate "filmul". Numai atata sa nu fie cazul cum am mai auzit ca "rad dracii de noi" Dar ce treaba au ei? Io nu inteleg. Sper ca numai noi oamenii sa radem de noi si atat.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #376  
Vechi 09.12.2016, 07:31:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
...Sper ca numai noi oamenii sa radem de noi si atat.
Oare cine crezi ca-i diavolu' daca nu chiar omul insusi?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #377  
Vechi 09.12.2016, 10:12:32
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oare cine crezi ca-i diavolu' daca nu chiar omul insusi?
Alo domnu vezi ca ai luat -o pe arătură rău de tot.
Nu mai spurca zidirea lui Dumnezeu.Tu te auzi ce spui ?
Să spui ce ai spus tu este echivalent cu faptul de ai cere lui Dumnezeu să te blesteme dooh.In acest caz mai bine nu te-ai fi nascut

Last edited by Copacel; 09.12.2016 at 10:15:00.
Reply With Quote
  #378  
Vechi 09.12.2016, 19:04:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Poate că te simți bine în această companie.
Pe de altă parte, cred că ești generos; poate că raportul este invers. Sau poate diferența e dată doar de numărul țiglelor care ne lipsesc. :)
Monumental. Ar trebui sa intre in Istoria Forumului poate la categoria 'Best post'.

Sa fiu sincer, posturile lui Igor au avut si o parte buna, parca au unit membrii forumului intr-o directie comuna.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar îți spun ce am mai încercat eu și tu ai trecut pe lângă ?
Sfinții lui Hristos.
Nimic și nimeni nu se compară cu o minte limpede în Duhul Sfânt, care se exprimă pentru omenire.

Încearcă prima dată să citești Noul Testament cap coadă de 3 ori, apoi încearcă și tu Sfântul Ioan Gură de Aur, Sfântul Vasile cel Mare, Sfântul Grigorie de Nazians, Sfântul Ignatie Briancianinov, Sfântul Grigorie Palama, Sfântul Simeon Noul Teolog, Sfântul Marcu al Efeseului, Sfântul Dionisie Areopagitul, Sfântul Isaac Sirul, Sfântul Chiril al Alexandriei, Sfântul Nectarie din Eghina, Sfântul Fotie cel Mare, dar și gândirea ciudată a lui Augustin, Tertulian, Lactanțiu, Origen, Teodoret de Cir, Eusebiu de Cezareea, și în general viețile Sfinților, Filocaliile, psb-uri...

Și apoi, după ce vei bea din apa vie care ți-i va da Hristos, prin Sfinții Lui, vino să vorbim !
Ce dialoguri minunate vom avea atunci în Hristos !
Iti zic eu ceva Igor pe langa care ai trecut: Hristos.
Te imbeti recitand din Sfinti insa nu l-ai cunoscut pe Hristos...

Vorbesti orice dar nu vorbesti despre Hristos. Prin asta se recunoaste papagalul de texte si vazatorul de Dumnezeu. Unul recita texte fara sa le fi inteles, altul il vede pe Hristos, si traieste in lumina lui si vorbeste despre lumina lui.

Poti sa reciti in continuare din toti Sfintii, masura asta este masura unui memorator de texte duhovnicesti. Oamenii duhovnicesti reali vorbesc despre lumina si faptele pe care le faci pentru Hristos.
Daca tu crezi ca textele sfintilor te apropie de Hristos te inseli.
Daca tu crezi ca multa citire din sfinti te apropie de Hristos iar te inseli si ajungi in inselare si mai mare pentru ca multa cunoastere iti da doar o falsa apropiere de Hristos, un sentiment fals de propiere.

Dialoguri minunate in Hristos... mai bine zis dialoguri despre Hristos, pentru ca adevaratul dialog in Hristos este tacerea in rugaciune si contemplatie.

Esti un tanar pe o cale gresita, inchipuita, pe care ti-ai asezat-o singur.

Ti-as da niste sfaturi bune cum se face o zidire duhovniceasca de la temelie in sus, dar se pare ca tu esti la o masura mult mult mai mare, si ai ajuns la nivelul 'greilor', iar sfaturile maruntilor de pe forum sunt nimicuri pentru tine.
Doar Ioan Gura de Aur si altii asemenea mai sunt la masura ta.

Last edited by gpalama; 09.12.2016 at 19:06:19.
Reply With Quote
  #379  
Vechi 09.12.2016, 19:17:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Văd că tu nu prea mai vrei să-ți înmulțești credința. Și încerc să te sprijin cu ce pot, cât pot... Dacă vrei să te ridici, întro măsură măcar, e bine, dacă nu, eu am încercat. În ipostaza digitală, cam asta-i tot ce pot face.

Și un micuț secret: când ai har, când știi ce-i harul, când îl simți, nu mai vrei nimic altceva, niciodată, decât să trăiești în har. Da, primesc har des, dar îl pierd tare repede, ca un nătâng ce sunt... Of, așa rău îmi pare... vreau să mă călugăresc în nădejdea că poate voi reuși cumva să țin mai mult timp harul și viața în Hristos...

Te îmbrățișez în Hristos.
Daca ai primi cu adevarat har 'des' asa cum spui ai sti in mod clar ce vrea harul de la tine.

Harul se uneste cu tine si stii de la el in mod clar ce vrea.

Harul nu este numai un Mangaietor in tine, ci este cu adevarat un Invatator, un Luminator pe o cale catre Hristos, pana cand Hristos se salasluieste in tine.

Ar trebui sa vorbesti cu cineva la fel ca tine care stie exact lucrarea harului si care primeste ca si tine har si lumina de la Dumnezeu.

Esti un novice total in cele ale harului. Si nu poti sa intelegi asta. Pentru ca sunt foarte putini cei care vad lumina lui Dumnezeu, te crezi acum singur intr-o lume in care... sunt multi mult peste tine. Ascunsi. Si pentru ca nu gasesti povata de la cineva serios ti-ai luat-o rau de tot in cap.


Dumnezeu te-a trimis sa inveti de la noi, nu noi de la tine. Invata bine asta.

Biserica este Sinaxa. Adunare. In care pleci capul (in mod real) si inveti. Si un animal poate sa te invete ceva daca te smeresti.


Stii care e povestea cu David si Goliat? Poti sa ai tu muschi cat vrei, daca esti prost mori.

La fel este valabil si pentru cei care pentru putin timp castiga har si lumina. Ii prabuseste diavolul in primul rand prin LIPSA DE EXPERIENTA.

Invatatura unui prieten ieromonah a fost: diavolul iti rade in fata pentru zeci de Psaltiri citite; insa se cutremura daca peste 10 ani iti vei face canonul serios.


Copile, bucuria harului nu te scuteste de a invata cu adevarat 'calea duhovniceasca'.
Daca esti in bucurie duhovniceasca este pentru ca esti IMATUR DUHOVNICESTE si pentru ca Dumnezeu nu a slobozit diavolul peste tine, pentru ca nu esti capabil sa lupti cu el.
Si te lasa sa te bucuri de har.

Dar daca va veni clipa parasirii si a luptei reale cu diavolul, o sa iti tremure gandurile in tine de la ce vine.

Nu stii ce se intampla cu tine, nu stii unde esti duhovniceste, ce este in fata ta, ce este in spatele tau, ce vrea Dumnezeu de la tine.

Esti ca un copil care a primit o acadea de la Dumnezeu si sta cu ea in brate si se bucura si ii acuza pe toti ceilalti ca nu au acadele.... Ai sa le traiesti pe toate, insa copiilor Dumnezeu nu le ia jucariile si bucuria.

Diavolul te bate cu orele. Nu stii ce este smerenia pentru ca nu a slobozit Dumnezeu diavolul peste tine.

Last edited by gpalama; 09.12.2016 at 19:22:27.
Reply With Quote
  #380  
Vechi 09.12.2016, 19:32:06
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Așa, așa, bun venit ! :) tărâmul meu, spui? E tărâmul luptei cu sinele, cu păcatele, lumea și demonii, adică "tărâmul" oricărui creștin...


Apoi lăsam cititul, și mă puneam pe genunchi, la Sfânta Rugăciune, la Canon, o oră sau două ore, numai cu mintea la rugăciune, depinde de canon, de evenimente sau sărbătoare. Apoi la 10 seara, la somn, cu metania în mână, să adormi spunând rugăciunea inimii, apoi la 6 trezirea, la 7 să fiu la Sfânta Liturghie, la catedrală, că se ține zilnic. Așa era la facultate... și în multe alte zile libere, când vroiam să citesc... când nu eram pe forum, sau când mă uitam la documentare sau altele asemenea, când nu eram la servici, unde din nou, la magazinul bisericesc, era destul timp de citit...

Nu mă dau drept exemplu, că nu-i al meu nimic, îți arăt doar că se poate, este posibil, dacă vrei cu adevărat să citești, să te îmbunătățești, să descoperi, măcar teoretic, să studiezi teologie... Dar taina cea mare este să trăiești teologia. Că de studiat, e relativ, oarecum ușor... :)

Iartă-mă, frățior și pomenește-mă.


Da, da, mai rău ca un drac... la fel ca tine ! Mustră-ne Domnul !

Stai linistit Igor, sunt altii MULT, MULT, MULT PESTE TINE.

Sa iti zic 2 lucruri pe care le-ai NU le-ai invatat inca, pentru ca esti inca un copil.

1. In fata lui Dumnezeu conteaza structura ta ca om mai mult decat orice.
Avraam, Isaac, Iacob, precum si mult oameni drepti au fost aratati ca fiind MAI MARI decat Sfantul Antonie cel mare, si altii.

Un om din lume care este cu adevarat DREPT in toate cele sufletesti, valoreaza de 10 ori cat tot ce faci tu.

Nu ai invatat inca din tot ce ai citit ca MATURITATEA CA OM DUHOVNICESC, adica inaltimea lui Hristos este cel mai mare lucru?

Esti inca tanar, trebuie sa treci prin viata, sa vezi ca a citi si recita din carti este prea putin.
A sti sa-ti traiesti viata este de 1000 de ori mai mult.

2. Sunt crestini care fac 1 Psaltire pe zi. Si multe multe altele.

Si au grija de o casa, de o familie.



Esti un copil care nu a inteles ca dreptatea in fata lui Dumnezeu este cu totul altceva decat cititul, recitatul despre Dumnezeu si altele din astea.

E totul degeaba, daca tu esti un copil care nu a trecut prin viata si nu stii ce este viata. Le stii pe toate despre Hristos, dar NU IL CUNOSTI PE HRISTOS.

Chiar crezi ca 2 ore de rugaciune in fata lui Hristos sunt ceva?

SUNT NIMIC. Sunt un nimic total daca esti egoist, ingamfat, mandru.

Insa o ascultare dreapta, bunavointa si iubire valoreaza cu mult mai mult.


Viata nu se traiese in biblioteca, se traieste in ... viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare