Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.10.2007, 22:59:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Putem da vina in totalitate pe lucrarea diavolului , atunci cand vorbim de relatiile de tip homosexuale ? Acceptarea si chiar incurajarea de catre societatea actuala a relatiilor de tip homosexual , vor duce in cele din urma a cresterii numarului celor cauzuti in aceasta patima ? Sunt doua intrebari , incertitudini ce le propun spre dezbatere in cadrul acestui topic .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.10.2007, 00:03:42
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu cred ca tentatia vine de la satan, dar in rest este vina noastra ca acceptam sa facem un anumit pacat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.10.2007, 20:02:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Eu cred ca tentatia vine de la satan, dar in rest este vina noastra ca acceptam sa facem un anumit pacat.
Deci, cum ar fi diavolul ne da impulsul si noi urmam calea lui . Totusi homosecsualitatea, ca fenomen, deviatie a fost observat si la unele specii de animale, cel putin asa sustin unii cercetatori. Acum nu stiu sa spun ce orientare sexuala aveau cercetatorii. Vorbind totusi la ce am vazut, apucaturi ciudate au in general cainii, dar poate fi o simpla deruta, dezorientare a lor. Sau. . . . .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.10.2007, 20:20:08
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Da, Cristi dar asta inseamna ca trebuie sa "coborim" discutia la nivelul animalelor
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.10.2007, 20:25:09
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Totusi, cainii sunt animale fara constiinta si discernamant, si ca atare nu au nici o intentie si nici un motiv sa faca gesturi contra scopului de perpetuare, comportamentul lor fiind deviat probabil de diversi factori externi de care ei nu sunt in stare sa ii evite si de aceea ei gresesc, vrand sa se inmulteasca tot cu un mascul, :D
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.10.2007, 21:48:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Da, Cristi dar asta inseamna ca trebuie sa "coborim" discutia la nivelul animalelor
In nici un caz. Nu am vrut nici pe departe sa cobor discutia in aceasta zona, ci as vrea sa lamurim cat de cat , ce determina caderea in acest pacat strigator la cer. Poate fi si independent de vointa omului ? Poate fi si o afectiune psihica, o modificare genetica sau mai stiu eu ce ?. Este greu de spus. Daca l-am incadra la o afectiune a psihicului , nu ar fi discernamant, daca nu , omul este vinovat in totalitate pentru grava cadere a lui.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.10.2007, 22:01:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Totusi sunt tare nelamurit ,de ce societatea moderna accepta si chiar pledeaza pentru o toleranta extrem de mare in favoarea acestei nenorociri. Democratiile veritabile, occidentale, pledeaza pentru o toleranta ajunsa la ridicol. Se preda in scoli despre astfel de relatii. Un exemplu ar fi Germania si Olanda care este un stindard al pacatelor legalizate si care a depasit orice imaginatie in domeniu. Unde ne indreptam, mai ales ca, globalizarea , nu iarta pe nimeni, cu bunele si mai ales cu relele ei !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.10.2007, 22:59:44
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si totodata pederastia a ajuns sa fie considerata ca fiind o preferinta destul de fireasca din moment ce indivizii se complac in aceleasi dorinte si principii de viata. Dar in spatele acestei nemernice manifestari sta ascunsa si o puternica dorinta de extindere si integrare a pederastie intre cele firesti, ca fiind comportament normal si ca urmare trebuie acordata respectarea dreptului de libera convietuire si exprimare, timp in care cei de la guvernul respectivelor state, printre alte proiecte avand si un serios obiectiv in acest sens, cu activitati ce desfasoara "parade" si multe controverse, avand la baza o strasnica idee de a trece imoralul la moral, ca doar tot pt. ei se lupta, ca nu poti sa stii cum chiar dintre guvernatorii Olandei se afla si homosexuali, astfel incat este si normal ca nevoile sa invete pe om sa devina din ce in ce mai lucrativ, mai ales atunci cand are puterea in mana.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.10.2007, 23:27:09
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Da, este foarte interesant, mie de ex. mi-au trebuit zeci de ani ca sa inteleg fenomenul "Sodoma si Gomora" ca de fapt acel "loc" este de fapt predestinarea omenirii care traieste fara Dumnezeu, fara Legile si in general sistemul de viata pe care nu L-a oferit prin Mila lui si Iubirea Lui de oameni prin Sfintii Lui. Acum in vremurile de pe urma adica, in mare parte, fara Dumnezeu ne indreptam spre acea faza de default ca vitele la taiere... iar fenomenul gay este doar unul din multele cancere care se intind si pentru care exista justificari stiintifice. Cert insa este ca unii chiar se nasc cu aceste genuri de orientari...e clar, am si discutat problema asta cu un vecin de cartier din copilarie, si concluzia mea a fost ca nu este influienta din afara. Parintii sunt normali, ii cunosc, a crescut in comunism, nu a fost abuzat, a urmat scoala, liceu, facultate, fara sa invete apucaturile de la cineva. Altii insa sunt influientati si tocami aici este pericolul...cultura care se raspindeste, nu cazurile izolate de anormalitate din nastere care face parte din Planul lui Dumnezeu pentru acea persoana, a fost ALES, e crucea lui, un handicap PRIN care POATE el se va trezi si va accepta Ortodoxia, ceilalti insa au facut o alegere mai mult sau mai putin constienta, eu zic ca o alegere complet mecanica, dar asta e parerea mea,...aici e diferenta

Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.10.2007, 23:28:09
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

....ni L-a oferit din Mila Lui
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare