Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 28.03.2009, 23:29:05
felixlivadaru felixlivadaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2009
Mesaje: 19
Implicit Multumesc

Probabil ca acest topic ar trebui sa se numeasca deacum: ,, Sotia mea nu a fost virgina in noaptea nuntii" sau ,,sau nu eu sunt cel care a facut-o femeie" dar este totusi un om cu un suflet minunat care mi-a fost alaturi atunci cand mi-a fost rau (cand am fost racit) si mi-a adus tot ce am avut nevoie pentru a ma face bine fapt ce dovedeste ca ma iubeste insa si eu o iubesc. Astazi a facut cu mainile ei o prajitura de post foarte delicioasa si am aflat ca mi-a pregatit cel mai frumos cadou de ziua mea: a pus la cale ca mama mea sa vina la noi de ziua mea, caci este foarte departe si nu poate ajunge la noi asa de usor.
Eu nu am posibilitatea de a o aduce pe mama ei de ziua ei la noi dar ce cadou credeti ca as putea sa-i fac de ziua ei care va fi in curand?
Va multumesc pentru urari si as vrea sa va rog din suflet pe cei care ati trecut prin ,,experiente asemanatoare" ( cei care v-ati casatorit si sotia nu a fost virgina sau cele pentru sotul nu a fost primul barbat in viata voastra) cum ati facut ca aceste umbre ale trecutului sa nu intunece frumusetea acestei taine randuite de Dumnezeu,, Casatoria".?
Imi cer scuze utilizatorilor acestui forum pentru aceste postari acum dar Diavolul mai ales acum in post incearca sa ma ispiteasca scotand la iveala amanute legate de trecut si vrea sa ma faca sa-mi incalc promisiunea: ca nu-i voi reprosa niciodata nimic legat de acest lucru.
Cum sa procedez?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 28.03.2009, 23:48:20
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Felix, daca nu ti-a dat motive de gelozie si e in continuare o sotie iubitoare, atunci fa un efort sa nu strici ceea ce va leaga. De ce esti deodata nesigur? Raspunzandu-ti la intrebare, stii ce ai de facut.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.03.2009, 00:13:14
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Felix! Eu consider ca doi oameni cand isi unesc destinele, si le unesc in primul rand sufleteste, spiritual si in ultimul rand trupesc. Asa cred eu! Si daca primele doua sunt perfecte, cel de-al treilea nu mai conteaza. Ce ma surprinde, sunt cuvintele tale "nu ii voi reprosa niciodata" ! Ce consideri tu ca ai putea sa ii reprosezi? Poate a fost o intamplare nefericita, poate a fost o gresala a tinereti sau cine stie! Cred ca nici nu ar trebui sa te intereseze, incearca sa iti inlaturi din gand aceste idei, si totul va fi bine! Eu va doresc sa fiti fericiti pana la adanci batraneti, sa aveti copii frumosi si tot binele din lume sa fie la voi, Dumnezeu sa va lumineze mintile, si drumurile. Sunt mamica a doi copii: o fetita de 30 ani si un baiat de 20. Si fetita mea a avut o intamplare nefericita, dar sotul ei a trecut fara probleme peste asta, sunt fericiti, au facut o nunta ca in povesti si acum sunt si fericiti parinti ai unei fetite superbe! Cu toata sinceritatea va ofer aceste buchete de flori ! Doame ajuta!
Attached Images
File Type: jpg 1240231.jpg (47,8 KB, 4 views)
File Type: jpg 1415099.jpg (25,3 KB, 5 views)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 02.04.2009, 09:25:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Thumbs up Casa de piatra!

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Probabil ca acest topic ar trebui sa se numeasca deacum: ,, Sotia mea nu a fost virgina in noaptea nuntii" sau ,,sau nu eu sunt cel care a facut-o femeie" dar este totusi un om cu un suflet minunat care mi-a fost alaturi atunci cand mi-a fost rau (cand am fost racit) si mi-a adus tot ce am avut nevoie pentru a ma face bine fapt ce dovedeste ca ma iubeste insa si eu o iubesc. Astazi a facut cu mainile ei o prajitura de post foarte delicioasa si am aflat ca mi-a pregatit cel mai frumos cadou de ziua mea: a pus la cale ca mama mea sa vina la noi de ziua mea, caci este foarte departe si nu poate ajunge la noi asa de usor.
Eu nu am posibilitatea de a o aduce pe mama ei de ziua ei la noi dar ce cadou credeti ca as putea sa-i fac de ziua ei care va fi in curand?
Va multumesc pentru urari si as vrea sa va rog din suflet pe cei care ati trecut prin ,,experiente asemanatoare" ( cei care v-ati casatorit si sotia nu a fost virgina sau cele pentru sotul nu a fost primul barbat in viata voastra) cum ati facut ca aceste umbre ale trecutului sa nu intunece frumusetea acestei taine randuite de Dumnezeu,, Casatoria".?
Imi cer scuze utilizatorilor acestui forum pentru aceste postari acum dar Diavolul mai ales acum in post incearca sa ma ispiteasca scotand la iveala amanute legate de trecut si vrea sa ma faca sa-mi incalc promisiunea: ca nu-i voi reprosa niciodata nimic legat de acest lucru.
Cum sa procedez?
Felix,iti urez casa de piatra si in acelasi timp felicitarile mele pentru un lucru extrem de important:AI ALES CU SUFLETUL,iar vocea sufletului nu ne inseala niciodata atunci cand o ascultam cu adevarat,pentru ca ea este insasi vocea Divinului din noi care ne ghideaza pasii in viata!
Bucura-te de omul pe care ti l-a dat Dumnezeu alaturi,multumeste-I Lui pentru darul primit si lasa la o parte toate aceste indoieli fara sens.
Iubeste-ti sotia pentru sufletul ei si pentru ce este ea ca om,trecutul nu are de ce sa te intereseze pentru ca tu traiesti in prezent si te indrepti catre viitor.
Faptul ca ea a avut mai multe relatii in trecut nu inseamna ca este o persoana libertina sau predispusa sa te insele pe viitor,deasemenea cum virginitatea cuiva nu iti garanteaza fidelitate absoluta pe mai departe.
Fii intelept,iubeste-ti si respecta-ti in continuare sotia,ai incredere in ea si urmeaza-ti vocea interioara pentru ca nu vei da gres.
Indoielile care te rod nu vin in nici un caz de la Dumnezeu si cred ca esti perfect constient de asta.Alunga-le pentru ca necuratul loveste exact acolo unde simte omul slab.
Inca o data casa de piatra si mult succes in tot ceea ce ti-ai propus sa realizezi!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 05.04.2009, 21:39:08
felixlivadaru felixlivadaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2009
Mesaje: 19
Implicit Doamne ajuta!

azi am vorbit cu dohovnicul nostru care a cunoscut-o personal pe sotia mea si i-am spus de aceste indoieli si mi-a spus sa nu mai las framantat de ele cu nu sunt de la Dumnezeu. La fel cum ati spus si voi a spus ca am facut un lucru minunat,, Alegand cu sufletul" si ca el considera ca vom avea o casnicie frumoasa impreuna si vom fi fericiti.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.04.2009, 16:16:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Probabil ca acest topic ar trebui sa se numeasca deacum: ,, Sotia mea nu a fost virgina in noaptea nuntii" sau ,,sau nu eu sunt cel care a facut-o femeie" dar este totusi un om cu un suflet minunat care mi-a fost alaturi atunci cand mi-a fost rau (cand am fost racit) si mi-a adus tot ce am avut nevoie pentru a ma face bine fapt ce dovedeste ca ma iubeste insa si eu o iubesc. Astazi a facut cu mainile ei o prajitura de post foarte delicioasa si am aflat ca mi-a pregatit cel mai frumos cadou de ziua mea: a pus la cale ca mama mea sa vina la noi de ziua mea, caci este foarte departe si nu poate ajunge la noi asa de usor.
Eu nu am posibilitatea de a o aduce pe mama ei de ziua ei la noi dar ce cadou credeti ca as putea sa-i fac de ziua ei care va fi in curand?
Va multumesc pentru urari si as vrea sa va rog din suflet pe cei care ati trecut prin ,,experiente asemanatoare" ( cei care v-ati casatorit si sotia nu a fost virgina sau cele pentru sotul nu a fost primul barbat in viata voastra) cum ati facut ca aceste umbre ale trecutului sa nu intunece frumusetea acestei taine randuite de Dumnezeu,, Casatoria".?
Imi cer scuze utilizatorilor acestui forum pentru aceste postari acum dar Diavolul mai ales acum in post incearca sa ma ispiteasca scotand la iveala amanute legate de trecut si vrea sa ma faca sa-mi incalc promisiunea: ca nu-i voi reprosa niciodata nimic legat de acest lucru.
Cum sa procedez?
Casa de piatra!
Ma bucur sa citesc ca va iubiti si sunteti fericiti!
Cat despre indoielile tale.. Crezi ca pe ea nu o doare? Ca nu ar fi dorit sa fie altfel? FII CONVINS CA EA REGRETA ceea ce s-a intamplat! De aceea nu-i spune nimic.
Femeile nu cauta satisfactii facile.. si fiecare "aventura" lasa urme dureroase (chiar daca unele femei refuza sa admita). Cred ca tu ai o sotie inteleapta.
In fiecare casnicie intervin si momente mai grele.. Eu am gasit utile doua ganduri:
1. nu am controlul asupra a ceea ce se intampla, dar precis pot alege un lucru: sa-mi iubesc sotul sau sa nu-l iubesc! Ce aleg? Este un gand ff util pentru ca in momentul in care imi amintesc sa-mi iubesc sotul, intreaga mea atitudine se schimba.
2. m-am casatorit in Biserica.. cred ca este util sa ai la vedere o fotografie cu voi in fata altarului ca sa realizezi dimensiunea unirii voastre.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.04.2009, 21:04:33
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Casa de Piatra ! si copii binecuvantati ,sanatosi..


Parerea mea este ca fiecare femeie care nu este fecioara simte o vina sufleteasca imensa ,barbatii nu stiu cum e poate....dar sigur si ele ar vrea toate sa fie fecioare .dar pe unele curiozitatea si ce sa zic si barbatii sunt vrajitori cand vor ei ..le-a facut sa piarda aceasta curatenie si am auzit eu ca ....pot totusi sa spere la o feciorie sufleteasca dar foarte greu de gasit in zilele noastre..off off
ps am o prietena care imi spune mereu sa lupt pentru a ajunge iar la feciorie si evident nu cea trrupeasca se refera.
ps nu stiam despre cununa aceea ca nu e ok sa o poarte ...dar voi afla daca voi ajunge vreodata si eu in acest moment ...mereu aflu chestiuni interesante pe acest forum ...pacat mare pacat ca nu exista cand eu eram in liceu
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 04.05.2009, 17:37:43
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit iubirea schimba oamenii

sunt sigura ca fata te iubeste....:) in primul rand e sincera, ti-a spus tot desi sunt sigura ca nu i-a fost usor, nu ti-a ascuns trecutul ei... apoi faptul ca respecta ce vrei tu(desi ea nu e chiar la fel) este iarasi demn de lauda... daca si tu o iubesti nu ar trebui sa-ti pese de ce a fost in trecut , important e cum sunt lucrurile acum intre voi si cum vor fii pe viitor. iubire sterge toaate relele si pune inceput bun, asa ca sper ca o sa va casatoriti si veti fi fericiti impreuna:) si totusi, ar trebui sa analizezi bine ce simti tu pentru ea, faptul ca lucrurile alea te-au facut sa te indoiesti de faptul ca vrei s-o iei de sotie ridica un semn de intrebare dupa parerea mea...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 04.05.2009, 17:41:41
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit ...

sorry, am gresit nu trebuia sa postez aici:D . nu fiti prea critici cu mine sunt primele mele postari pe un forum, iartati-ma
Reply With Quote
  #60  
Vechi 04.05.2009, 17:43:55
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit of...

ba da, am postat bine... numai ca mesajul era pentru livadarufelix. apropo, livadarufelix, v-ati casatorit pana la urma?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viitorul meu sot si prietena mea eudiana Nunta 67 11.06.2011 02:33:24
prietena ta nu e Virgina! inkognito Generalitati 286 17.01.2011 16:28:34
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
O rugaciune pentru prietena mea va rog istina Umanitare 20 30.10.2010 16:53:20