Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.06.2012, 17:38:19
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Parca Fericitul Augustin spunea "Iubeste pe Dumnezeu, si poti sa faci orice."...
Sper că nu citești și Biblia așa lăutărește cum l-ai reprodus pe Augustin.

Formularea corectă este: ”Iubește și fă ce ți-ai propus”.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #52  
Vechi 11.06.2012, 17:39:11
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu as pune invers problema. Cum reuseste Biserica Ortodoxa sa-i tina pe oameni in interiorul ei? Caci daca am avea parte de o spartura, multi ar pleca din ea. Nu e cazul sa-i luam pe cei care nu au participat la slujbele Bisericii, dar s-au numit ortodocsi, ca fiind victimele unor neajunsuri din Biserica.

Biserica Ortodoxa este deplina, nu are lipsuri.

Va respect confesiunea doamna Doriana, dar nu incercati sa sugerati ca Biserica Ortodoxa nu este deplina. Ceea ce faceti dumneavoastra e sa va dati cu parerea. Retineti ca numai cel care traieste in Biserica Ortodoxa are dreptul sa vorbeasca despre ea. Asa ca nu luati de bun ceea ce va spun cei care au trait in afara ei. Nu lipsa de catehizare il face pe om sa caute in alta parte, ci lipsa impartasirii de viata dumnezeiasca prin Sfintele Taine.
Vă mulțumesc pentru această intervenție!
  #53  
Vechi 11.06.2012, 17:46:39
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Oare de ce omul cum trece la penticostali se crede mare "profet", mare intelept, atotcunoscator si apt pentru evanghelizare? Dintr-o data spune "nu ascultati de preoti, ascultati ce va zic eu, ca stiu mai bine" :) In loc sa se considere invatacel si sa-si aprofundeze credinta, dintr-o data face pe invatatorul pentru altii.
Daca acela care zice multe dar face putine se aseamana cu vecina de la trei care se tine scai de tine: "Vecina, dute la molu` ala de unde am luat io, ca acolo e mai bune. Da` auzi, i-a d-astea de care-ti zic io ca i-am luat si lu` cumnata-mea, si lu` soacra-mea... da auzi vecina., vecina..." si tie iti vine sa te duci, sa nu te mai intorci.

Dar daca in viata aceluia vezi Cuvantul viu, daca el insusi a devenit un alt om, daca in casa lui si intre prieteni, la serviciu sau pe strada el umbla ca unul "schimbat" de Cuvantul pe care il predica, ei bine Ioana, pe acela sa te duci sa-l asculti.

Intr-unul ca acela se implineste ceea ce este scris:

"Caci Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator, mai taietor decat orice sabie cu doua taisuri: patrunde pana acolo ca desparte sufletul si duhul, incheieturile si maduva, judeca simtirile si gandurile inimii.(Evr.4:12)
  #54  
Vechi 11.06.2012, 17:49:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Dar daca in viata aceluia vezi Cuvantul viu, daca el insusi a devenit un alt om, daca in casa lui si intre prieteni, la serviciu sau pe strada el umbla ca unul "schimbat" de Cuvantul pe care il predica, ei bine Ioana, pe acela sa te duci sa-l asculti.
Atunci d-voastra faceti prozelitism pe acest forum, nu evanghelizare, caci Cuvantul se marturiseste prin insasi modul de viata, prin el aduci oamenii la Hristos. Asta am vrut sa subliniez. Stiu ca nu va place cuvantul, dar asta faceti, prozelitism, incercand cu obstinatie sa convingeti ortodocsii ca numai d-voastra aveti dreptate, numai d-voastra ati inteles Biblia s.a.m.d infierand practicile noastre.

Last edited by ioanna; 11.06.2012 at 17:53:45.
  #55  
Vechi 11.06.2012, 17:53:08
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cum l-ar putea constientiza cand nici macar nu stiu ce este acela? Sau nu stiu macar ca Biserica lor poate sa le ofere mantuirea?
"Cine vrea sa se mântuiasca, cu întrebarea sa calatoreasca."
Ortodoxia ne îndeamna la cautare, la cunoastere (printre care si la cunoasterea de sine), la credinta în Învierea Domnului, dar si a noastra, la vierea (trairea) credintei. În Ortodoxie aflam ca scopul vietii omului este îndumnezeirea, omul fiind creat de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Sa. Ce dragoste poate fi mai mare decât aceasta? În Ortodoxie aflam toate raspunsurile, cu conditia sa le cautam. Ortodoxia nu este o masinarie de propaganda si nu recurge la metode viclene, de transpunere a mesajelor într-un limbaj chipurile actualizat, însa lipsit de vlaga.
Si daca generatiile mai tinere nu mai au acces la continutul profund al celor transmise de stramosii nostri, sa le multumeasca celor care au introdus limbaje de împrumut, îndepartându-i de la limba cea vie.
Totusi, cine vrea sa afle, sa cunoasca cu adevarat, acela va depasi si problema aceasta ... Ma întreb: oare de ce ar fi mai usor a învata o limba straina decât propria limba în toata bogatia ei? Asa cum se gasesc resurse intelectuale pentru învatarea unei limbi straine, tot asa s'ar putea mobiliza si pentru româna veche.
  #56  
Vechi 11.06.2012, 17:53:44
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Atunci d-voastra faceti prozelitism pe acest forum, nu evanghelizare, caci Cuvantul se marturiseste prin insasi modul de viata, prin el aduci oamenii la Hristos. Asta am vrut sa subliniez. Stiu ca nu va place cuvantul, dar asta faceti, prozelitism.
Numeste-l cum vrei, Ioana. Oricum nu este pentru tine, ci pentru toti aceia care nu Il au. Nu in casa, ci in inima.
  #57  
Vechi 11.06.2012, 17:54:56
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Daca acela care zice multe dar face putine se aseamana cu vecina de la trei care se tine scai de tine: "Vecina, dute la molu` ala de unde am luat io, ca acolo e mai bune. Da` auzi, i-a d-astea de care-ti zic io ca i-am luat si lu` cumnata-mea, si lu` soacra-mea... da auzi vecina., vecina..." si tie iti vine sa te duci, sa nu te mai intorci.

Dar daca in viata aceluia vezi Cuvantul viu, daca el insusi a devenit un alt om, daca in casa lui si intre prieteni, la serviciu sau pe strada el umbla ca unul "schimbat" de Cuvantul pe care il predica, ei bine Ioana, pe acela sa te duci sa-l asculti.

Intr-unul ca acela se implineste ceea ce este scris:

"Caci Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator, mai taietor decat orice sabie cu doua taisuri: patrunde pana acolo ca desparte sufletul si duhul, incheieturile si maduva, judeca simtirile si gandurile inimii.(Evr.4:12)
Căci cuvântul lui Dumnezeu e viu și lucrător și mai ascuțit decât orice sabie cu două tăișuri, și pătrunde până la despărțitura sufletului și duhului, dintre încheieturi și măduvă, și destoinic este să judece simțirile și cugetările inimii, și nu este nici o făptură ascunsă înaintea Lui, ci toate sunt goale și descoperite, pentru ochii Celui în fața Căruia noi vom da socoteală. (Evrei 4: 12,13)

Cele două versete vorbesc despre o Persoană, nu despre o scriere.

Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr. ( Ioan 1:14)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #58  
Vechi 11.06.2012, 17:55:03
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Numeste-l cum vrei, Ioana. Oricum nu este pentru tine, ci pentru toti aceia care nu Il au. Nu in casa, ci in inima.
Unii s-au intalnit cu Hristos in Biserica, altii inca il asteapta, plini de speranta, iar asteptarea cuvincioasa e una din fetele credintei. Nu mi se pare normal sa incercati sa-i rupeti pe oameni de Biserica, sa-i distrageti din asteptarea lor orientata, inoculandu-le tot felul de idei despre practica bisericii, pe care d-voastra n-ati inteles-o. Faptul ca unii l-au intalnit pe Hristos in Biserica Ortodoxa, le da speranta ca si ei pot. Asta faceti pe acest forum crestin-ortodox, ii rupeti de Biserica. Poate ca aveti intentii bune, dar ce se vede e altceva.

Last edited by ioanna; 11.06.2012 at 18:07:45.
  #59  
Vechi 11.06.2012, 18:07:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Poate ca aveti intentii bune, dar ce se vede e altceva.
Unde or fi intențiile bune? Miroase de la o poștă a sectar... aruncă peste tot cu noroi ... dar nu uită să ne vorbească de iubire...dacă ar avea intenții bune ar da dovadă de respect, dar lispsește cu desăvârșire la el.
  #60  
Vechi 11.06.2012, 18:09:01
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Unii s-au intalnit cu Hristos in Biserica, altii inca il asteapta, plini de speranta, iar asteptarea cuvincioasa e una din fetele credintei. Nu mi se pare normal sa incercati sa-i rupeti pe oameni de Biserica, inoculandu-le tot felul de idei despre practica bisericii, pe care d-voastra n-ati inteles-o.
"Tactica" (ce cuvant la ordine, dar ce murdar) evanghelizarii nu sta in aruncarea cu noroi. Aceste "marturii" personale sunt raspunsul la o invitatie postata mai inainte.

Cat despre "ce voi spune" sau "cum voi incepe", nu imi fac probleme, caci este scris;

"...sa nu va ingrijorati, gandindu-va cum sau ce veti spune; caci ce veti avea de spus va va fi dat chiar in ceasul acela; fiindca nu voi veti vorbi, ci Duhul Tatalui vostru va vorbi in voi." (Mat.10:19)

Eu personal nu imi fac probleme "ce" ci mai degraba "cand" voi face ceea ce Domnul se asteapta de la mine - sa vestesc Evanghelia Lui.

Doamne, ajuta-ma la aceasta. Amin.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09