Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.09.2011, 09:38:36
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit Ioan 21:19-24

Iar aceasta a zis-o, însemnând cu ce fel de moarte va preaslăvi pe Dumnezeu. Și spunând aceasta, i-a zis: Urmează Mie. Dar întorcându-se, Petru a văzut venind după el pe ucenicul pe care-l iubea Iisus, acela care la Cină s-a rezemat de pieptul Lui și I-a zis: Doamne, cine este cel ce Te va vinde? Pe acesta deci, văzându-l, Petru a zis lui Iisus: Doamne, dar cu acesta ce se va întâmpla? Zis-a Iisus lui: Dacă voiesc ca acesta să rămână până voi veni, ce ai tu? Tu urmează Mie. De aceea a ieșit cuvântul acesta între frați, că ucenicul acela nu va muri; dar Iisus nu i-a spus că nu va muri ci: dacă voiesc ca acesta să rămână până voi veni, ce ai tu? Acesta este ucenicul care mărturisește despre acestea și care a scris acestea, și știm că mărturia lui e adevărată. (Ioan 21:19-24)

La ce se referă Hristos în aceste pasaje în care i se adresează apostolului Petru? De ce i-a spus acele cuvinte și ce se ascunde în spatele lor? De ce Petru nu este singurul care îl urmează pe Hristos? De ce Ioan îl urmează și el pe Hristos, deși evanghelia nu arată că Iisus i-ar fi spus ceva și lui?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.09.2011, 15:01:34
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Salut Savonarola,ce ironie a istoriei,un calvin saluta peste timp pe Savonarola,cel care intre doua torturi a scris comentarii la Psalmii 32 si 51.In fine,scuze,vechiul meu narav de a glumi/divaga in orice moment,fie ca este potrivit,fie ca nu.Sunt o natura superificiala:)

Am cautat si eu mai demult explicatii cu privire la aceste versete indelung analizate si interpretate.Iti las,vor mai fi si altii cu explicatii mult mai bune,o abordare care mie mi-se pare logica in contextul textului.

Cu putin inainte (Ioan 21:18-19) Mantuitorul ii aratase lui Petru voia lui Dumnezeu cu privire la el.Petru intreaba ce se va intimpla si cu Ioan, probabil din perspectiva celor aflate despre el.Posibil sa fi intrebat cu sensul: ,,Si Ioan va sfarsi la fel ca mine? Vom avea acelasi drum?". Mantuitorul insa l-a mustrat pe marele apostol pentru curiozitate lui cu privire la voia lui Dumnezeu (Ioan 21:22). Planurile Celui de Sus nu sunt aceleasi pentru fiecare si de multe ori Voia Lui nu ne este explicata asa cum consideram noi,ci ramine invaluita in intelepciunea Lui.

Petru trebuia sa se conformeze voii Celui de Sus cu privire la el,nu sa intrebe ce vrea Domnul de la altii.Problema este valabila si astazi: mai toti vrem sa stim voia Lui ascunsa cu privire la altii si concentrandu-ne pe acest aspect ignoram cee ce se cere de la noi.Cu privire la mult discutatul verset 21:23,el trebuie privit in corelatie cu explicatia Mantuitorului.Sarcina lui Petru nu era sa se preocupe de finalul vietii lui Ioan,acesta chiar daca ar fi ramas in viata pana la a Doua Venire tot nu era treaba lui Petru ci hotararea Domnului.Petru avea altceva de facut.Multe esecuri au fost cauzate in momentele in care voia lui Dumnezeu cade in plan ecund in fata curiozitatii umane,absolut fara sens in acest context.

Chiar si evanghelistul Ioan,in acel verset,corecteaza perceptia gresita care deja exista,rezultata probabil din faptul ca cele spuse de Domnul erau citate cu un sens gresit de altii.Domnul nu a spus ca Ioan va ramine in viata pana va reveni EL.EL a spus doar ca si daca asa s-ar intimpla asta nu este problema sau decizia lui Petru.Fiecare sa se ocupe de ce i-a fost lui randuit.Dumnezeu stie mai bine peste toti.Multi exegeti au considerat semnificativ faptul ca Domnul l-a pus pe Ioan in legatura cu a Doua Sa Venire si tot Ioan a primit privilegiul de a i-se incredinta redactarea Apocalipsei,in care sunt explicate detaliile finalului.Asta pe langa episodul cu Maica Domnului de la Cruce si ,,ucenicul cel mai iubit".Toate firele duc la Ioan pe multe aspecte.Este cumva un mesaj cu privire la rolul distinct al fiecarui apostol in parte dar si cu anumite tendinte umane in particular.

Ar mai fi alte explicatii ce tin de critica textului dar nu cred ca aici este locul pentru acest gen de abordare.Cam asta stiam eu.Poate se posteaza si alte explicatii,mult mai bune.Toate cele bune.

Last edited by Scotland The Brave; 22.09.2011 at 15:27:45.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.09.2011, 21:04:59
Danut X Danut X is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2011
Mesaje: 44
Implicit

Cand Ioan va muri atunci va muri si Biserica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.09.2011, 21:06:34
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Interpretarea pe care ați dat-o o știam și eu de la sfântul Chiril al Alexandriei. Pe mine însă nu acest aspect mă interesa ci efectiv ceea ce Hristos îi spune apostolului Petru, și anume că Ioan va rămâne până va veni El. Mai jos chiar și apostolul Ioan spune că Hristos nu a spus că nu va muri, ci că va rămâne până va veni El. Este o taină a Bibliei care nu știu dacă a fost elucidată. Știm că apostolul Ioan a murit sigur, prin urmare nu la nemurirea sa se referea Hristos, ci la cu totul altceva. Unii spun că ar fi vorba despre o succesiune a sfântului apostol Ioan care va dăinui până va veni Hristos. Priviți că atunci când Iisus îi spune lui Petru să îl urmeze, imediat îl urmează pe Iisus și în spatele lui Petru și apostolul Ioan. Însă nu avem un text biblic care să arate că Iisus i-ar fi spus ceva lui Ioan. Totuși ceva a fost stabilit de Hristos pentru Ioan pentru că altfel nu se pot explica lucrurile. Dar este doar o ipoteză, iar textul biblic rămâne ferecat în taină.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.09.2011, 21:58:18
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt multe lucruri ramase inca neelucidate in Biblie,aveti perfecta dreptate,si poate este mai bine,Dumnezeu stie cand trebuie sa le aflam.Noi avem mereu tendinta sa speculam,ceea ce poate fi util pana la un punct.Au fost si critici care au considerat textul respectiv ca fiind o interpolare scrisa ulterior,in scop orecum explicativ,de catre ucenicii lui Ioan dar din ce am citit nu am fost convins de argumente.Nu stiam ca Sf.Chiril a avut aceea interpretare,eu am luat-o din analiza moderna unde nu se spunea nimic despre interpretarea mentionata de dvs.Va multumesc pt info,asta imi arata ca multe din lucrurile din prezent de fapt s-au spus in trecut,poate mult mai bine.

Last edited by Scotland The Brave; 22.09.2011 at 22:00:26.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.09.2011, 22:05:41
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut X Vezi mesajul
Cand Ioan va muri atunci va muri si Biserica.
Frumos! Cand Iubirea va muri atunci va muri si Biserica.
Am tradus ce ati spus mai sus.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.09.2011, 22:12:35
Danut X Danut X is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2011
Mesaje: 44
Implicit

Nu ai auzit : 'Cu toiag de fier ii vei pastorii pe ei, ca pe oalele olarului ii vei sfarma' .. Zicem noi 'avem Biserica' suntem de neclintit.. nu asa ziceau si iudeii 'avem legea' , 'suntem popor sfant' si a venit Hristos si a aratat ca astea nu au nici o valoare pentru El, ci doar adevarul.Nu au fost monofizitii Biserica?Nu mai sunt.Nu au fost romanii , Biserica?Nu mai sunt.Nu au fost grecii Biserica?Nu mai sunt.A cazut Roma, a cazut a doua Roma si ...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.09.2011, 22:27:27
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Bine prietene (DanutX), îți mulțumesc pentru contribuțiile nefolositoare pentru subiectul pe care l-am deschis.

În general, încearcă să te păstrezi pe subiectul de discuție; dacă nu, fă efortul și nu te mai amesteca așa fără rost. Sper că ai suficientă înțelepciune să înțelegi și să pui în practică.

Te rog să nu îmi răspunzi la acest mesaj. Nu am nevoie de lungirea vorbei, și nici de povestea vorbei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ioan 21 Ioana-Andreea Din Noul Testament 5 25.07.2010 14:10:15
Ioan 14:6 Danut7 Din Noul Testament 34 07.02.2010 00:55:12
cum ne petrecem anul nou?(Sfantul Ioan Gura de Aur, Pr.Gh. Calciu, Ierom. Ioan Buliga andrei_im Generalitati 8 31.12.2009 17:51:44
1 Ioan 5, 7 Florin-Ionut Din Noul Testament 1 19.03.2009 16:54:04